Estiq Value / Tallinn / Nõmme / Pärnu mnt 330
Rekisteritiedot 4.10.2026 Nõmme · Tallinn

Pärnu mnt 330, Tallinn

Pärnu mnt 330 (Tallinn, Nõmme linnaosa) on vuonna 1908 rakennettu 2-kerroksinen asuinkerrostalo, 6 asuntoa (EHR 101021369). Estiq AVM -malliarvio on 3 194 €/m² (vaihteluväli 2 852–3 536 €/m²) 4.10.2026.

Pärnu mnt 330, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 02.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
2 kerrosta 6 asuntoa EHR 101021369 ↗ Kiinteistötunnus 78404:401:0003 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Pärnu mnt 330 on vuonna 1908 rakennettu 2-kerroksinen asuinkerrostalo, 6 asuntoa, energialuokka E. Estiq AVM -vertailuarvo on €3 194/m², 19,0 % yli alueen Nõmme mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 685/m², 4/2026, n=28).

Pärnu mnt 330 on vuonna 1908 valmistunut 2-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Nõmme, 6 asuntoa. Kantava rakenne: Puurunko (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 3h (3 kpl). Energialuokka E (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 3 194 €/m², noin 19,0 % yli alueen Nõmme mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 685/m², 4/2026, n=28). Tyypillinen asunto (3h, 55,7 m²) on noin €177 906.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka E, maantason pysäköinti ja 1908 rakennusvuosi.

€680–€830/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 3h asunnolle (H3-9 klaster (Pärnu mnt)).

📊 Markkinadata · H3-9 klaster (Pärnu mnt)
Ylläpitokulut: kesä ~€167, talvi ~€300
4,6–5,6%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
1h 1 15.9 m² €3 338 €47 395–€58 753
2h 2 40.1 m² €3 338 €119 531–€148 176
3h 3 50.1 – 59 m² €3 194 €156 588–€194 113
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

1h · 15.9 m² 2h · 40.1 m² 3h · 54.9 m²
− 55,7 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€177 906
ca €3 194 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €186 801
Arvioitu vuokratuotto €680–€830/kk
Pyyntihinta / m² €3 354/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
6,8 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet8,8

Võsu pysäkki 250 m / 3 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut6,2

Tallinna Nõmme Põhikool 205 m; ylioppilaskokeiden taso 55/100; päiväkoti 1504 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö4,2

52% tunneista hyvä, 19% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohonnut), melutaso 65 dB (kova), mallinnettu (Lden), lähin puisto Nõmme-Mustamäe maastikukaitseala 85 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski7,5

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=91): kohtalainen riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: -50,9%.

Paino 10%
Kunto ja ikä5,9

Rakennettu 1908; kantava rakenne Puurunko.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys5,2

EHR-energiatodistus E (myönnetty 02.11.2009, vanhentunut); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut7,3

Nõmme-Mustamäe maastikukaitseala 85 m; ruokakaupat 1673 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä8,0

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (253 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”koko alue”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Pärnu mnt 330

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: keskimääräistä korkeampi · indeksi 5,6 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 91 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: -51%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohonnut

Viimeisen 12 kk:n 2 841 tuntilukemasta (07.12.2025–11.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 52% kahdessa parhaassa luokassa, 29% keskimmäisessä ja 19% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

65 dB Lden · kova

Arvioitu tieliikennemelu on 12 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Korkea · 50–100 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se ylittää 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Nõmme · otos: koko alue.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 554 kauppaa · koko alue)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. +2.6% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Pärnu mnt 330 AVM-taso: €3 194/m² €2 606 2024 Q3 72 kauppaa €2 422 2024 Q4 88 kauppaa €2 485 2025 Q1 66 kauppaa €2 612 2025 Q2 75 kauppaa €2 478 2025 Q3 80 kauppaa €2 860 2025 Q4 70 kauppaa €2 549 2026 Q1 71 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €2 730 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 32 €2 730 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€3 194/m²
Hintahaarukka
€2 852–3 536
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 3h · 55,7 m²)
€186 801
Indikatiivinen pyyntihinta€3 354/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 11 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.387645, 24.680796 · kiinteistötunnus 78404:401:0003.

🌳 Nõmme-Mustamäe maastikukaitseala
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
85 m · 1 min
🎓 Tallinna Nõmme Põhikool
Peruskoulu · Peruskoulu
205 m · 3 min
🚏 Võsu pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
250 m · 3 min
🎓 Nõmme Erakool
Peruskoulu · Peruskoulu
368 m · 5 min
🚏 Nõmme pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
412 m · 5 min
🚏 Hiiu jaam pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
563 m · 8 min
🚏 Kõue pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
592 m · 8 min
🎓 Tallinna 53. Keskkool
Lukio · Arvosana: 47.7/100
1055 m · 14 min
🌳 Sütiste parkmets
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
1071 m · 14 min
🧒 Tallinna Rõõmupesa Lasteaed
Lasteaed · Alusharidus
1504 m · 20 min
🛒 Magistrali Keskus Rimi Hyper
Supermarket · Supermarket
1673 m · 22 min
10 minuutin kävelymatkalla: 11 kohdetta, lähin pysäkki 250 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Nõmme linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

34 680 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 20.2% · 7 011
18–64 (Työikäiset) 59.7% · 20 690
65 ja vanhemmat (Seniorit) 20.1% · 6 979

Koulutustaso (15+)

28 980 asukasta
Perusaste tai alempi 13.9% · 4 023
Keskiaste tai ammatillinen 36.2% · 10 479
Korkeakoulututkinto 48.1% · 13 935
Koulutustaso tuntematon 1.9% · 543

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

15 620 asuntoa
Historialliset (< 1945) 16.3% · 2 545
Neuvostoaika (1946–1990) 68% · 10 629
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 11.9% · 1 866
Uudiskohteet (2011+) 3.2% · 506

Eniten rakennettu aikakausi: 1946–1960.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 1%
Luokka B (Matalaenergia) 2.3%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 3.9%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 8.1%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 68.5%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 16.3%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi1908
Asuntoja yhteensä6
Kerroksia2
EnergialuokkaE
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala1 861 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakennePuurunko
Hissejä0
Melutaso65 dB (kova)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 101021369 · tietue päivitetty 02.09.2026.

Puurunko · hissejä EHR:n mukaan: 0.

EHR-portaali (koodi: 101021369) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78404:401:0003 · pinta-ala 1 861 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (78404:401:0003) ↗

Asunto-osakeyhtiö & In-ADS

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö. Viralliset rekisteritiedot ovat tarkistettavissa e-Äriregisteristä.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE01655648) · Postinumero: 11611

KÜ rekisteritunnus vahvistettavana

Asuinkerrostalot kadulla Pärnu mnt

63 taloa kadulla · kadun mediaani €3 232/m² (n=63) · reaaliaikainen vertailu.

Osoite Rakennusvuosi Estiq €/m² Tyypillinen asunto Energialuokka
Pärnu mnt 6 1933 €4 206 ~€127 513 H Katso →
Pärnu mnt 8 1937 €4 330 ~€216 500 E ~ Katso →
Pärnu mnt 21/2 2026 €6 635 ~€1 104 137 C Katso →
Pärnu mnt 23 1934 €3 590 ~€172 592 E ~ Katso →
Pärnu mnt 25 1963 €3 512 ~€239 075 G Katso →
Pärnu mnt 27 1928 €3 606 ~€219 111 E ~ Katso →
Pärnu mnt 28 1937 €3 628 ~€283 166 E ~ Katso →
Pärnu mnt 29 2020 €4 926 ~€246 300 A Katso →
Pärnu mnt 330 Tämä talo 1908 €3 194 ~€177 906 E Aktiivinen

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 101021369 Maa- ja Ruumiamet 04.10.2026 (EHR-tietue 02.09.2026) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78404:401:0003 ↗ Maanmittauslaitos 04.10.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · H3-9 klaster (Pärnu mnt) · tuotto 4,6–5,6 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=5 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

E · tämä rakennus Korkeampi energiankulutus Havaittava lämpöhäviö; tyypillinen vanhemmalle kannalle

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 1908 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Energialuokka E: yleensä suurempi lämmitystarve kuin uusissa A/B-taloissa. Energiatodistus on vanhentunut, joten voimassa oleva luokka voi poiketa. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Pärnu mnt 330, Tallinn?

Pärnu mnt 330 on vuonna 1908 rakennettu 2-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Nõmme linnaosa, jossa on 6 asuntoa. EHR-koodi on 101021369 ja kiinteistötunnus 78404:401:0003. Estiqin mukaan energialuokka E.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Pärnu mnt 330?

Estiq AVM -arvio on 3 194 €/m². Arvoväli on 2 852–3 536 €/m². Tyypillisen 3h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €177 906.

Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Pärnu mnt 330?

3 194 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €127 760 ja 50 m² asunnon noin €159 700. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

1h: €47 395–€58 753; 2h: €119 531–€148 176; 3h: €156 588–€194 113.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €3 354/m² (tyypilliselle 3h asunnolle noin €186 801), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 3h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 3h asunnon arvioitu markkinavuokra on €680–€830 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 4,6–5,6 %.

Sopiiko Pärnu mnt 330 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 250 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Pärnu mnt 330 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 91 tapahtumaa (taso: keskimääräistä korkeampi). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 52 % oli kahdessa parhaassa ja 19 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohonnut). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 65 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: korkea (50–100 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 04.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä