Estiq Value / Tallinn / Haabersti / Paldiski mnt 181
Rekisteritiedot 4.10.2026 Haabersti · Tallinn

Paldiski mnt 181, Tallinn

Paldiski mnt 181 (Tallinn, Haabersti linnaosa) on vuonna 1976 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo, 59 asuntoa (EHR 101018839). Estiq AVM -malliarvio on 2 531 €/m² (vaihteluväli 2 291–2 771 €/m²) 4.10.2026.

Paldiski mnt 181, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 02.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
5 kerrosta 59 asuntoa EHR 101018839 ↗ Kiinteistötunnus 78406:603:1445 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Paldiski mnt 181 on vuonna 1976 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo, 59 asuntoa, energialuokka E. Estiq AVM -vertailuarvo on €2 531/m², 5,9 % alle alueen Haabersti mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 690/m², 4/2026, n=96).

Paldiski mnt 181 on vuonna 1976 valmistunut 5-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Haabersti, 59 asuntoa. Kantava rakenne: Elementtibetonirakenne (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 2h (36 kpl). Energialuokka E (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 2 531 €/m², noin 5,9 % alle alueen Haabersti mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 690/m², 4/2026, n=96). Tyypillinen asunto (2h, 52,6 m²) on noin €133 131.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka E, maantason pysäköinti ja 1976 rakennusvuosi.

€620–€760/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (12 ilmoitusta 500 m säteellä).

📊 Markkinadata · 12 ilmoitusta 500 m säteellä
Ylläpitokulut: kesä ~€86, talvi ~€116 · 100% kalustettu
5,7–6,7%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
1h 10 32.5 – 33.1 m² €2 691 €80 367–€97 239
2h 36 46.4 – 52.7 m² €2 531 €116 589–€141 067
3h 12 52.5 – 66.4 m² €2 317 €133 781–€161 868
4h 1 66.2 m² €2 317 €138 814–€167 957
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

1h · 33 m² 2h · 50.9 m² 3h · 63.8 m² 4h · 66.2 m²
− 52,6 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€133 131
ca €2 531 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €139 788
Arvioitu vuokratuotto €620–€760/kk
Pyyntihinta / m² €2 658/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,4 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet9,2

Meelespea pysäkki 108 m / 1 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut6,3

Tallinna Õismäe Gümnaasium 514 m; ylioppilaskokeiden taso 55.1/100; päiväkoti 291 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö7,1

75% tunneista hyvä, 5% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohtalainen), melutaso 55 dB (havaittava), mallinnettu (Lden), lähin puisto Õismäe tiigi puhkeala 455 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski7,1

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=30): kohtalainen riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: +162,9%.

Paino 10%
Kunto ja ikä6,7

Rakennettu 1976; kantava rakenne Elementtibetonirakenne.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys5,2

EHR-energiatodistus E (myönnetty 23.02.2010, vanhentunut); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut8,8

Õismäe tiigi puhkeala 455 m; ruokakaupat 146 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä8,2

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (399 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 1971-1990”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Paldiski mnt 181

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: keskimääräistä korkeampi · indeksi 6,6 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 30 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: +163%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohtalainen

Viimeisen 12 kk:n 2 635 tuntilukemasta (07.12.2025–07.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 75% kahdessa parhaassa luokassa, 20% keskimmäisessä ja 5% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

55 dB Lden · havaittava

Arvioitu tieliikennemelu on 2 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Matala · 10–30 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Haabersti · otos: rakennusvuosi 1971-1990.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 861 kauppaa · rakennusvuosi 1971-1990)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. Väike-Õismäe (asum) · rakennusvuosi 1971-1990 · €2 364 (2026 Q1) +9.2% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Paldiski mnt 181 AVM-taso: €2 531/m² €2 046 2024 Q3 106 kauppaa €2 076 2024 Q4 130 kauppaa €2 171 2025 Q1 112 kauppaa €2 203 2025 Q2 114 kauppaa €2 216 2025 Q3 123 kauppaa €2 266 2025 Q4 118 kauppaa €2 371 2026 Q1 112 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €2 205 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 46 €2 470 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€2 531/m²
Hintahaarukka
€2 291–2 771
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 2h · 52,6 m²)
€139 788
Indikatiivinen pyyntihinta€2 658/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 11 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.416171, 24.638125 · kiinteistötunnus 78406:603:1445.

🚏 Meelespea pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
108 m · 1 min
🛒 Maxima X
Supermarket · Supermarket
146 m · 2 min
🚏 Sõudebaasi pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
156 m · 2 min
🧒 Meelespea Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
291 m · 4 min
🚏 Rukkilille pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
292 m · 4 min
🚏 Väike-Õismäe pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
367 m · 5 min
🌳 Õismäe tiigi puhkeala
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
455 m · 6 min
🧒 Rukkilill Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
502 m · 7 min
🎓 Tallinna Õismäe Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 55.1/100
514 m · 7 min
🎓 Tallinna Haabersti Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 52/100
577 m · 8 min
🎓 Tallinna Õismäe Vene Lütseum
Lukio · Arvosana: 70.5/100
666 m · 9 min
10 minuutin kävelymatkalla: 11 kohdetta, lähin pysäkki 108 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Haabersti linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

46 750 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 19.7% · 9 208
18–64 (Työikäiset) 60% · 28 038
65 ja vanhemmat (Seniorit) 20.3% · 9 504

Koulutustaso (15+)

38 987 asukasta
Perusaste tai alempi 12.6% · 4 918
Keskiaste tai ammatillinen 37.7% · 14 686
Korkeakoulututkinto 47.6% · 18 572
Koulutustaso tuntematon 2.1% · 811

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

22 911 asuntoa
Historialliset (< 1945) 0.3% · 80
Neuvostoaika (1946–1990) 65.7% · 15 057
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 16.1% · 3 691
Uudiskohteet (2011+) 16.8% · 3 860

Eniten rakennettu aikakausi: 1971–1980.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 7.5%
Luokka B (Matalaenergia) 9.3%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 10.8%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 5.3%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 66.7%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 0.3%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi1976
Asuntoja yhteensä59
Kerroksia5
EnergialuokkaE
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala1 327 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneElementtibetonirakenne
Hissejä0
Melutaso55 dB (havaittava)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 101018839 · tietue päivitetty 17.09.2026.

Elementtibetonirakenne · hissejä EHR:n mukaan: 0.

EHR-portaali (koodi: 101018839) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78406:603:1445 · pinta-ala 1 327 m².

Käyttötarkoitus: 95% Elamumaa, 5% arimaa.

Kiinteistökartta (78406:603:1445) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Paldiski mnt 181 korteriühistu (rekisteritunnus 80157046). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€2,89/m² / kktyypillinen asunto €140/kk · sis. käyttömaksut · Väike-Õismäe (asum) mediaani €2,66/m² / kk
Vastikkeet€1,23/m² / kkilman käyttömaksuja · korjausrahasto €0,62/m² · Väike-Õismäe (asum) mediaani €0,96/m² / kk
Korjausrahasto€16 202€5,41/m² · alueen tavanomaisella välillä
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20252024
Vastikkeet€44 255€33 276
josta korjausrahasto€22 393€11 279
Korjauskulut€22 393€11 279
Korjausrahaston saldo€16 202€19 279
Rahavarat€22 408€23 407
Vararahasto€4 001€4 001
Tilikauden tulos€661€120
Vastikkeet lajeittain2025€/m²/kk
Hooldustasud€21 8620,61
Remonditasud€22 3930,62

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

59 asuntoa · jäseniä 57 yksityistä + 3 yritystä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (2 995 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Väike-Õismäe (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE00638970) · Postinumero: 13518

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Paldiski mnt

11 taloa kadulla · kadun mediaani €3 287/m² (n=11) · reaaliaikainen vertailu.

Osoite Rakennusvuosi Estiq €/m² Tyypillinen asunto Energialuokka
Paldiski mnt 14 2012 €4 855 ~€243 600 B ~ Katso →
Paldiski mnt 42 1940 €3 023 ~€127 002 D Katso →
Paldiski mnt 59 1940 €3 685 ~€190 515 E Katso →
Paldiski mnt 75 2017 €2 884 ~€58 664 F Katso →
Paldiski mnt 108b 2024 €3 570 ~€178 857 B Katso →
Paldiski mnt 155 1977 €2 495 ~€126 336 D Katso →
Paldiski mnt 181 Tämä talo 1976 €2 531 ~€133 131 E Aktiivinen
Paldiski mnt 201 2015 €3 287 ~€218 570 C Katso →

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 101018839 Maa- ja Ruumiamet 04.10.2026 (EHR-tietue 17.09.2026) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78406:603:1445 ↗ Maanmittauslaitos 18.09.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 12 ilmoitusta 500 m säteellä · tuotto 5,7–6,7 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=12 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

E · tämä rakennus Korkeampi energiankulutus Havaittava lämpöhäviö; tyypillinen vanhemmalle kannalle

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 1976 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Energialuokka E: yleensä suurempi lämmitystarve kuin uusissa A/B-taloissa. Energiatodistus on vanhentunut, joten voimassa oleva luokka voi poiketa. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Paldiski mnt 181, Tallinn?

Paldiski mnt 181 on vuonna 1976 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Haabersti linnaosa, jossa on 59 asuntoa. EHR-koodi on 101018839 ja kiinteistötunnus 78406:603:1445. Estiqin mukaan energialuokka E.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Paldiski mnt 181?

Estiq AVM -arvio on 2 531 €/m². Arvoväli on 2 291–2 771 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €133 131.

Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Paldiski mnt 181?

2 531 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €101 240 ja 50 m² asunnon noin €126 550. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

1h: €80 367–€97 239; 2h: €116 589–€141 067; 3h: €133 781–€161 868; 4h: €138 814–€167 957.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €2 658/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €139 788), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €620–€760 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 5,7–6,7 %.

Sopiiko Paldiski mnt 181 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 108 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Paldiski mnt 181 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 30 tapahtumaa (taso: keskimääräistä korkeampi). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 75 % oli kahdessa parhaassa ja 5 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohtalainen). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 55 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: matala (10–30 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Paldiski mnt 181?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €2,89/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €140 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €1,23/m² / kk, josta korjausrahastoon €0,62/m². Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €16 202. Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Vertailun vuoksi alueen Väike-Õismäe (asum) 150 taloyhtiön mediaani oli €2,66/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 04.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä