Estiq Value / Tallinn / Haabersti / Paldiski mnt 227c/1
Rekisteritiedot 6.10.2026 Haabersti · Tallinn

Paldiski mnt 227c/1, Tallinn

Paldiski mnt 227c/1 (Tallinn, Haabersti linnaosa) on vuonna 2024 rakennettu 14-kerroksinen asuinkerrostalo, 27 asuntoa (EHR 120730451). Estiq AVM -malliarvio on 3 404 €/m² (vaihteluväli 3 081–3 727 €/m²) 6.10.2026.

Paldiski mnt 227c/1, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 02.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
14 kerrosta 27 asuntoa EHR 120730451 ↗ Kiinteistötunnus 78406:603:1240 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Paldiski mnt 227c/1 on vuonna 2024 rakennettu 14-kerroksinen asuinkerrostalo, 27 asuntoa, energialuokka B. Estiq AVM -vertailuarvo on €3 404/m², 26,5 % yli alueen Haabersti mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 690/m², 4/2026, n=96).

Paldiski mnt 227c/1 on vuonna 2024 valmistunut 14-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Haabersti, 27 asuntoa. Kantava rakenne: Paikallavalubetoni (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 4h (18 kpl). Energialuokka B (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 3 404 €/m², noin 26,5 % yli alueen Haabersti mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 690/m², 4/2026, n=96). Tyypillinen asunto (4h, 75,3 m²) on noin €230 644.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka B, maantason pysäköinti ja 2024 rakennusvuosi.

€1 020–€1 250/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 4h asunnolle (3 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi).

📊 Markkinadata · 3 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi
5,4–6,4%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
3h 9 56.6 m² €3 368 €172 519–€208 739
4h 18 71.1 – 79.5 m² €3 063 €208 733–€252 555
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

3h · 56.6 m² 4h · 75.3 m²
− 75,3 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€230 644
ca €3 063 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €242 176
Arvioitu vuokratuotto €1 020–€1 250/kk
Pyyntihinta / m² €3 216/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
8 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet9,0

Järveotsa tee pysäkki 172 m / 2 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut6,3

Tallinna Järveotsa Gümnaasium 565 m; ylioppilaskokeiden taso 57.2/100; päiväkoti 348 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö6,8

76% tunneista hyvä, 11% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohonnut), melutaso 52 dB (kohtalainen), mallinnettu (Lden), lähin puisto Sitting area 1169 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski7,2

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=106): kohtalainen riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: -42,6%.

Paino 10%
Kunto ja ikä9,8

Rakennettu 2024; kantava rakenne Paikallavalubetoni.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys8,9

EHR-energiatodistus B (myönnetty 12.01.2016, vanhentunut); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut7,8

Sitting area 1169 m; ruokakaupat 544 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,6

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (121 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 2021 ...”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Paldiski mnt 227c/1

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: keskimääräistä korkeampi · indeksi 6,2 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 106 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: -43%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohonnut

Viimeisen 12 kk:n 2 752 tuntilukemasta (07.12.2025–05.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 76% kahdessa parhaassa luokassa, 13% keskimmäisessä ja 11% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

52 dB Lden · kohtalainen

Arvioitu tieliikennemelu on WHO:n suositustason (53 dB Lden) sisällä.

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Korkea · 50–100 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se ylittää 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Haabersti · otos: rakennusvuosi 2021 ....

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 292 kauppaa · rakennusvuosi 2021 ...)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. Väike-Õismäe (asum) · rakennusvuosi 2021 ... · €4 467 (2026 Q1) +6.8% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Paldiski mnt 227c/1 AVM-taso: €3 404/m² €3 780 2024 Q3 44 kauppaa €3 912 2024 Q4 52 kauppaa €4 003 2025 Q1 37 kauppaa €4 029 2025 Q2 38 kauppaa €4 095 2025 Q3 30 kauppaa €3 776 2025 Q4 45 kauppaa €4 277 2026 Q1 27 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €4 010 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 19 €4 210 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€3 404/m²
Hintahaarukka
€3 081–3 727
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 4h · 75,3 m²)
€242 176
Indikatiivinen pyyntihinta€3 216/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 10 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.408058, 24.630403 · kiinteistötunnus 78406:603:1240.

🚏 Järveotsa tee pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
172 m · 2 min
🧒 Tallinna Järveotsa Lasteaed
Lasteaed · Alusharidus
348 m · 5 min
🚏 Astangu pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
389 m · 5 min
🚏 Jalami pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
391 m · 5 min
🚏 Järvekalda pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
424 m · 6 min
🛒 Maxima X
Supermarket · Supermarket
544 m · 7 min
🎓 Tallinna Järveotsa Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 57.2/100
565 m · 8 min
🎓 Tallinna Õismäe Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 55.1/100
1030 m · 14 min
🌳 Sitting area
Park · Roheala
1169 m · 16 min
🎓 Tallinna Õismäe Vene Lütseum
Lukio · Arvosana: 70.5/100
1197 m · 16 min
10 minuutin kävelymatkalla: 10 kohdetta, lähin pysäkki 172 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Haabersti linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

46 750 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 19.7% · 9 208
18–64 (Työikäiset) 60% · 28 038
65 ja vanhemmat (Seniorit) 20.3% · 9 504

Koulutustaso (15+)

38 987 asukasta
Perusaste tai alempi 12.6% · 4 918
Keskiaste tai ammatillinen 37.7% · 14 686
Korkeakoulututkinto 47.6% · 18 572
Koulutustaso tuntematon 2.1% · 811

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

22 911 asuntoa
Historialliset (< 1945) 0.3% · 80
Neuvostoaika (1946–1990) 65.7% · 15 057
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 16.1% · 3 691
Uudiskohteet (2011+) 16.8% · 3 860

Eniten rakennettu aikakausi: 1971–1980.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 7.5%
Luokka B (Matalaenergia) 9.3%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 10.8%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 5.3%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 66.7%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 0.3%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi2024
Asuntoja yhteensä27
Kerroksia14
EnergialuokkaB
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala20 273 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakennePaikallavalubetoni
Hissejä3
Melutaso52 dB (kohtalainen)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 120730451 · tietue päivitetty 03.05.2026.

Paikallavalubetoni · hissejä EHR:n mukaan: 3.

EHR-portaali (koodi: 120730451) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78406:603:1240 · pinta-ala 20 273 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (78406:603:1240) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Paldiski mnt 227c korteriühistu (rekisteritunnus 80634078). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Tyypillinen asunto€158 / kkkaikki kulut sis. käyttömaksut
Vastikkeet€3,39/m² / kkilman käyttömaksuja · Väike-Õismäe (asum) mediaani €0,96/m² / kk
Korjausrahasto€15 033€8,06/m² · alueen tavanomaisella välillä
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20252024
Vastikkeet€75 819€46 070
Korjauskulut€15 351€1 687
Korjausrahaston saldo€15 033€0
Rahavarat€29 716€15 636
Vararahasto€12 710€12 710
Tilikauden tulos€137€169

27 asuntoa · jäseniä 71 yksityistä + 7 yritystä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (1 865 m²) ÷ 12. Vertailu: alueen Väike-Õismäe (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE03518593) · Postinumero: 13520

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Paldiski mnt

11 taloa kadulla · kadun mediaani €3 287/m² (n=11) · reaaliaikainen vertailu.

Osoite Rakennusvuosi Estiq €/m² Tyypillinen asunto Energialuokka
Paldiski mnt 14 2012 €4 855 ~€243 600 B ~ Katso →
Paldiski mnt 42 1940 €3 023 ~€127 002 D Katso →
Paldiski mnt 59 1940 €3 685 ~€190 515 E Katso →
Paldiski mnt 75 2017 €2 884 ~€58 664 F Katso →
Paldiski mnt 108b 2024 €3 570 ~€178 857 B Katso →
Paldiski mnt 155 1977 €2 495 ~€126 336 D Katso →
Paldiski mnt 181 1976 €2 531 ~€133 131 E Katso →
Paldiski mnt 201 2015 €3 287 ~€218 570 C Katso →
Paldiski mnt 227c/1 Tämä talo 2024 €3 404 ~€230 644 B Aktiivinen

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 120730451 Maa- ja Ruumiamet 06.10.2026 (EHR-tietue 03.05.2026) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78406:603:1240 ↗ Maanmittauslaitos 21.09.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 3 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi · tuotto 5,4–6,4 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=3 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

B · tämä rakennus Matalapäästöinen energiatalo Erittäin hyvä lämmöneristys

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 2024 rakennusvuosi: moderni uudisrakennus; talotekniikan ja rakenteiden oletetaan rakennusvuoden perusteella olevan hyvässä kunnossa (todellinen kunto tulee tarkistaa).
  • Energialuokka B: yleensä matalampi lämmitystarve kuin keskimääräisessä vanhemmassa talossa. Energiatodistus on vanhentunut, joten voimassa oleva luokka voi poiketa. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Paldiski mnt 227c/1, Tallinn?

Paldiski mnt 227c/1 on vuonna 2024 rakennettu 14-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Haabersti linnaosa, jossa on 27 asuntoa. EHR-koodi on 120730451 ja kiinteistötunnus 78406:603:1240. Estiqin mukaan energialuokka B.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Paldiski mnt 227c/1?

Estiq AVM -arvio on 3 404 €/m². Arvoväli on 3 081–3 727 €/m². Tyypillisen 4h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €230 644.

Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Paldiski mnt 227c/1?

3 404 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €136 160 ja 50 m² asunnon noin €170 200. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

3h: €172 519–€208 739; 4h: €208 733–€252 555.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €3 216/m² (tyypilliselle 4h asunnolle noin €242 176), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 4h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 4h asunnon arvioitu markkinavuokra on €1 020–€1 250 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 5,4–6,4 %.

Sopiiko Paldiski mnt 227c/1 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 172 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Paldiski mnt 227c/1 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 106 tapahtumaa (taso: keskimääräistä korkeampi). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 76 % oli kahdessa parhaassa ja 11 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohonnut). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 52 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: korkea (50–100 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Paldiski mnt 227c/1?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan tyypillinen asunto maksoi yhteensä €158 kuukaudessa käyttömaksut mukaan lukien. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €3,39/m² / kk. Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €15 033. Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 06.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä