Estiq Value / Tallinn / Kesklinna / Gonsiori tn 31
Rekisteritiedot 4.10.2026 Kesklinna · Tallinn

Gonsiori tänav 31, Tallinn

Gonsiori tn 31 (Tallinn, Kesklinna linnaosa) on vuonna 1951 rakennettu 4-kerroksinen asuinkerrostalo, 70 asuntoa (EHR 101014571). Estiq AVM -malliarvio on 3 252 €/m² (vaihteluväli 2 943–3 561 €/m²) 4.10.2026.

Gonsiori tänav 31, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 02.05.2024–05.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
4 kerrosta 70 asuntoa EHR 101014571 ↗ Kiinteistötunnus 78401:113:1330 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Gonsiori tn 31 on vuonna 1951 rakennettu 4-kerroksinen asuinkerrostalo, 70 asuntoa, energialuokka F. Estiq AVM -vertailuarvo on €3 252/m², 17,4 % alle alueen Kesklinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 939/m², 4/2026, n=156).

Gonsiori tn 31 on vuonna 1951 valmistunut 4-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kesklinna, 70 asuntoa. Kantava rakenne: Tiili (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 2h (48 kpl). Energialuokka F (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 3 252 €/m², noin 17,4 % alle alueen Kesklinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 939/m², 4/2026, n=156). Tyypillinen asunto (2h, 55 m²) on noin €178 860.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka F, maantason pysäköinti ja 1951 rakennusvuosi.

€580–€710/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (14 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi).

📊 Markkinadata · 14 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi
Ylläpitokulut: kesä ~€80, talvi ~€150 · 100% kalustettu
3,8–4,8%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
1h 13 29.4 – 46.4 m² €3 643 €117 040–€141 613
2h 48 41.7 – 69.2 m² €3 252 €156 865–€189 798
3h 9 48.7 – 72.9 m² €3 127 €184 795–€223 591
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

1h · 35.5 m² 2h · 53.3 m² 3h · 65.3 m²
− 55 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€178 860
ca €3 252 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €187 803
Arvioitu vuokratuotto €580–€710/kk
Pyyntihinta / m² €3 415/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet9,0

Laulupeo pysäkki 181 m / 2 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut6,6

Kadrioru Saksa Gümnaasium 165 m; ylioppilaskokeiden taso 60.7/100; päiväkoti 799 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö5,3

60% tunneista hyvä, 11% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohonnut), melutaso 63 dB (meluisa), mallinnettu (Lden), lähin puisto Politseiaed 647 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski6,8

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=158): kohonnut riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: -29,2%.

Paino 10%
Kunto ja ikä5,9

Rakennettu 1951; kantava rakenne Tiili.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys4,0

EHR-energiatodistus F (myönnetty 07.12.2009, vanhentunut); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut8,8

Politseiaed 647 m; ruokakaupat 53 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä8,2

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (407 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 1940-1970”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Gonsiori tn 31

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: korkea · indeksi 7,4 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 158 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: -29%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohonnut

Viimeisen 12 kk:n 2 857 tuntilukemasta (07.12.2025–11.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 60% kahdessa parhaassa luokassa, 29% keskimmäisessä ja 11% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

63 dB Lden · meluisa

Arvioitu tieliikennemelu on 10 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Tavanomainen · 30–50 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Kesklinna · otos: rakennusvuosi 1940-1970.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 879 kauppaa · rakennusvuosi 1940-1970)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. +3% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Gonsiori tn 31 AVM-taso: €3 252/m² €3 041 2024 Q3 114 kauppaa €3 108 2024 Q4 129 kauppaa €3 276 2025 Q1 115 kauppaa €3 068 2025 Q2 114 kauppaa €3 193 2025 Q3 118 kauppaa €3 146 2025 Q4 131 kauppaa €3 373 2026 Q1 108 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €3 549 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 50 €3 390 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€3 252/m²
Hintahaarukka
€2 943–3 561
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 2h · 55 m²)
€187 803
Indikatiivinen pyyntihinta€3 415/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 13 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.433688, 24.774702 · kiinteistötunnus 78401:113:1330.

🛒 Torupilli Selver
Supermarketti · Päivittäistavarat
53 m · 1 min
🎓 Kadrioru Saksa Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 60.7/100
165 m · 2 min
🚏 Laulupeo pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
181 m · 2 min
🚏 Keskturg pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
283 m · 4 min
🎓 Tallinna Kesklinna Vene Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 65.5/100
348 m · 5 min
🚏 Gonsiori pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
390 m · 5 min
🚏 Ringhäälingu pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
393 m · 5 min
🎓 Tallinna 21. Kool
Lukio · Arvosana: 75/100
517 m · 7 min
🌳 Politseiaed
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
647 m · 9 min
🧒 Tallinna Liivamäe Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
799 m · 11 min
🧒 Tallinna Asunduse Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
830 m · 11 min
🛒 Stockmann Delikatess
Supermarketti · Päivittäistavarat
963 m · 13 min
🌳 Kadrioru park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
993 m · 13 min
10 minuutin kävelymatkalla: 13 kohdetta, lähin pysäkki 181 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Kesklinna linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

64 551 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 19.9% · 12 854
18–64 (Työikäiset) 67.2% · 43 399
65 ja vanhemmat (Seniorit) 12.9% · 8 298

Koulutustaso (15+)

53 514 asukasta
Perusaste tai alempi 9.4% · 5 016
Keskiaste tai ammatillinen 28% · 14 969
Korkeakoulututkinto 59% · 31 582
Koulutustaso tuntematon 3.6% · 1 947

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

36 655 asuntoa
Historialliset (< 1945) 34.5% · 12 631
Neuvostoaika (1946–1990) 33.1% · 12 127
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 19.2% · 7 050
Uudiskohteet (2011+) 11.7% · 4 298

Eniten rakennettu aikakausi: 1919–1945.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 4%
Luokka B (Matalaenergia) 7.7%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 9.7%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 9.6%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 34.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 34.5%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi1951
Asuntoja yhteensä70
Kerroksia4
EnergialuokkaF
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala2 606 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneTiili
Hissejä0
Melutaso63 dB (meluisa)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 101014571 · tietue päivitetty 02.10.2024.

Tiili · hissejä EHR:n mukaan: 0.

EHR-portaali (koodi: 101014571) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78401:113:1330 · pinta-ala 2 606 m².

Käyttötarkoitus: 95% Elamumaa, 5% arimaa.

Kiinteistökartta (78401:113:1330) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Gonsiori tn 31 korteriühistu (rekisteritunnus 80066510). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€2,59/m² / kktyypillinen asunto €126/kk · sis. käyttömaksut · Raua (asum) mediaani €3,26/m² / kk
Vastikkeet€0,98/m² / kkilman käyttömaksuja · korjausrahasto €0,26/m² · Raua (asum) mediaani €1,39/m² / kk
Korjausrahasto€59 337€16/m² · alueen tavanomaisella välillä
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20252024
Vastikkeet€42 352€43 470
josta korjausrahasto€11 264€15 449
Korjauskulut€11 264€15 449
Korjausrahaston saldo€59 337€58 598
Rahavarat€76 582€71 801
Vararahasto€5 292€5 292
Tilikauden tulos€5 799€4 640
Vastikkeet lajeittain2025€/m²/kk
Hooldustasud€31 0880,72
Remonditasud€11 2640,26

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

70 asuntoa · jäseniä 67 yksityistä + 4 yritystä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (3 607 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Raua (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE00636081) · Postinumero: 10147

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Gonsiori tn

9 taloa kadulla · kadun mediaani €3 327/m² (n=9) · reaaliaikainen vertailu.

Osoite Rakennusvuosi Estiq €/m² Tyypillinen asunto Energialuokka
Gonsiori tn 3 1951 €3 832 ~€218 424 C Katso →
Gonsiori tn 5 1958 €3 509 ~€198 302 E Katso →
Gonsiori tn 7 1940 €3 686 ~€197 362 D Katso →
Gonsiori tn 8 1962 €3 312 ~€106 570 E Katso →
Gonsiori tn 10 1963 €3 254 ~€143 613 E Katso →
Gonsiori tn 12 1980 €3 359 ~€198 596 D Katso →
Gonsiori tn 13 1961 €3 290 ~€151 272 E Katso →
Gonsiori tn 31 Tämä talo 1951 €3 252 ~€178 860 F Aktiivinen

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 101014571 Maa- ja Ruumiamet 04.10.2026 (EHR-tietue 02.10.2024) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78401:113:1330 ↗ Maanmittauslaitos 16.09.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 14 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi · tuotto 3,8–4,8 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=14 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

F–G · tämä rakennus Erittäin korkea kulutus Vaatii merkittäviä energiatehokkuustoimia

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 1951 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Energialuokka F: yleensä suurempi lämmitystarve kuin uusissa A/B-taloissa. Energiatodistus on vanhentunut, joten voimassa oleva luokka voi poiketa. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Gonsiori tn 31, Tallinn?

Gonsiori tn 31 on vuonna 1951 rakennettu 4-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kesklinna linnaosa, jossa on 70 asuntoa. EHR-koodi on 101014571 ja kiinteistötunnus 78401:113:1330. Estiqin mukaan energialuokka F.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Gonsiori tn 31?

Estiq AVM -arvio on 3 252 €/m². Arvoväli on 2 943–3 561 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €178 860.

Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Gonsiori tn 31?

3 252 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €130 080 ja 50 m² asunnon noin €162 600. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

1h: €117 040–€141 613; 2h: €156 865–€189 798; 3h: €184 795–€223 591.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €3 415/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €187 803), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €580–€710 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 3,8–4,8 %.

Sopiiko Gonsiori tn 31 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 181 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Gonsiori tn 31 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 158 tapahtumaa (taso: korkea). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 60 % oli kahdessa parhaassa ja 11 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohonnut). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 63 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: tavanomainen (30–50 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Gonsiori tn 31?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €2,59/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €126 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €0,98/m² / kk, josta korjausrahastoon €0,26/m². Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €59 337. Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Vertailun vuoksi alueen Raua (asum) 76 taloyhtiön mediaani oli €3,26/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 04.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä