Estiq Value / Tallinn / Kesklinna / Tartu mnt 56
Rekisteritiedot 4.10.2026 Kesklinna · Tallinn

Tartu mnt 56, Tallinn

Tartu mnt 56 (Tallinn, Kesklinna linnaosa) on vuonna 2016 rakennettu 8-kerroksinen asuinkerrostalo, 84 asuntoa (EHR 120720678). Estiq AVM -malliarvio on 4 104 €/m² (vaihteluväli 3 714–4 494 €/m²) 4.10.2026.

Tartu mnt 56, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 02.05.2024–05.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
8 kerrosta 84 asuntoa EHR 120720678 ↗ Kiinteistötunnus 78401:101:0659 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus Maanalainen pysäköinti

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Tartu mnt 56 on vuonna 2016 rakennettu 8-kerroksinen asuinkerrostalo, 84 asuntoa, energialuokka C. Estiq AVM -vertailuarvo on €4 104/m², 4,2 % yli alueen Kesklinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 939/m², 4/2026, n=156).

Tartu mnt 56 on vuonna 2016 valmistunut 8-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kesklinna, 84 asuntoa. Kantava rakenne: Elementtibetonirakenne (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 2h (41 kpl). Energialuokka C (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 4 104 €/m², noin 4,2 % yli alueen Kesklinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 939/m², 4/2026, n=156). Tyypillinen asunto (2h, 41,3 m²) on noin €177 177.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka C, maantason pysäköinti ja 2016 rakennusvuosi.

€920–€1 130/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (2 ilmoitusta tässä talossa).

📊 Markkinadata · 2 ilmoitusta tässä talossa
Ylläpitokulut: kesä ~€103, talvi ~€171 · 100% kalustettu
6,4–7,4%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
2h 41 33.4 – 56.3 m² €4 290 €162 675–€196 827
3h 27 52.7 – 102 m² €3 871 €246 629–€298 408
4h 16 89.6 – 104 m² €3 951 €352 560–€426 578
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

2h · 41.9 m² 3h · 70.4 m² 4h · 98.6 m²
− 41,3 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€177 177
ca €4 290 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €186 036
Arvioitu vuokratuotto €920–€1 130/kk
Pyyntihinta / m² €4 505/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,8 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet9,1

Bussijaam pysäkki 134 m / 2 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut6,9

Tallinna Kesklinna Vene Gümnaasium 377 m; ylioppilaskokeiden taso 65.5/100; päiväkoti 553 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö5,3

56% tunneista hyvä, 15% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohonnut), melutaso 63 dB (meluisa), mallinnettu (Lden), lähin puisto Politseiaed 704 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski7,0

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=115): kohtalainen riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: -19,0%.

Paino 10%
Kunto ja ikä9,2

Rakennettu 2016; kantava rakenne Elementtibetonirakenne.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys7,8

EHR-energiatodistus C (myönnetty 10.06.2016, vanhentunut); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut8,1

Politseiaed 704 m; ruokakaupat 563 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,5

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (97 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 2016-2020”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Tartu mnt 56

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: keskimääräistä korkeampi · indeksi 6,9 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 115 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: -19%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohonnut

Viimeisen 12 kk:n 2 888 tuntilukemasta (07.12.2025–11.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 56% kahdessa parhaassa luokassa, 29% keskimmäisessä ja 15% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

63 dB Lden · meluisa

Arvioitu tieliikennemelu on 10 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Erittäin korkea · > 500 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se ylittää 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Kesklinna · otos: rakennusvuosi 2016-2020.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 232 kauppaa · rakennusvuosi 2016-2020)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. +0.8% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Tartu mnt 56 AVM-taso: €4 104/m² €4 495 2024 Q3 32 kauppaa €4 392 2024 Q4 36 kauppaa €4 302 2025 Q1 41 kauppaa €4 510 2025 Q2 26 kauppaa €4 286 2025 Q3 29 kauppaa €4 307 2025 Q4 34 kauppaa €4 336 2026 Q1 24 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €4 658 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 10 €4 290 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€4 104/m²
Hintahaarukka
€3 714–4 494
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 2h · 41,3 m²)
€186 036
Indikatiivinen pyyntihinta€4 505/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 13 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.428936, 24.773783 · kiinteistötunnus 78401:101:0659.

🚏 Bussijaam pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
134 m · 2 min
🚏 Tallinna bussijaam pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
202 m · 3 min
🚏 Bussijaam (ajutine) pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
262 m · 3 min
🚏 Bussijaam (bus station) pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
279 m · 4 min
🎓 Tallinna Kesklinna Vene Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 65.5/100
377 m · 5 min
🎓 Kadrioru Saksa Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 60.7/100
471 m · 6 min
🧒 Tallinna Liivamäe Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
553 m · 7 min
🛒 Torupilli Selver
Supermarketti · Päivittäistavarat
563 m · 8 min
🎓 Eesti Rahvusvaheline Kool
Lukio · Lukio
643 m · 9 min
🌳 Politseiaed
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
704 m · 9 min
🛒 Sikupilli Prisma
Supermarketti · Päivittäistavarat
769 m · 10 min
🧒 Tallinna Sikupilli Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
832 m · 11 min
🛒 Stockmann Delikatess
Supermarketti · Päivittäistavarat
955 m · 13 min
10 minuutin kävelymatkalla: 13 kohdetta, lähin pysäkki 134 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Kesklinna linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

64 551 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 19.9% · 12 854
18–64 (Työikäiset) 67.2% · 43 399
65 ja vanhemmat (Seniorit) 12.9% · 8 298

Koulutustaso (15+)

53 514 asukasta
Perusaste tai alempi 9.4% · 5 016
Keskiaste tai ammatillinen 28% · 14 969
Korkeakoulututkinto 59% · 31 582
Koulutustaso tuntematon 3.6% · 1 947

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

36 655 asuntoa
Historialliset (< 1945) 34.5% · 12 631
Neuvostoaika (1946–1990) 33.1% · 12 127
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 19.2% · 7 050
Uudiskohteet (2011+) 11.7% · 4 298

Eniten rakennettu aikakausi: 1919–1945.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 4%
Luokka B (Matalaenergia) 7.7%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 9.7%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 9.6%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 34.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 34.5%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi2016
Asuntoja yhteensä84
Kerroksia8
EnergialuokkaC
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala2 330 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneElementtibetonirakenne
Melutaso63 dB (meluisa)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 120720678 · tietue päivitetty 30.05.2025.

Elementtibetonirakenne.

EHR-portaali (koodi: 120720678) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78401:101:0659 · pinta-ala 2 330 m².

Käyttötarkoitus: 70% Elamumaa, 30% arimaa.

Kiinteistökartta (78401:101:0659) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Tartu mnt 56 korteriühistu (rekisteritunnus 80405366). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€4,95/m² / kktyypillinen asunto €276/kk · sis. käyttömaksut · Keldrimäe (asum) mediaani €3,36/m² / kk
Vastikkeet€2,50/m² / kkilman käyttömaksuja · korjausrahasto €0,46/m² · Keldrimäe (asum) mediaani €1,35/m² / kk
Korjausrahasto€66 539€13/m² · alueen tavanomaisella välillä
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20252024
Vastikkeet€156 065€141 144
josta korjausrahasto€28 716€17 305
Korjauskulut€28 716€17 305
Korjausrahaston saldo€66 539€46 031
Rahavarat€75 919€52 636
Vararahasto€13 947€13 947
Tilikauden tulos€3 607€1 178
Vastikkeet lajeittain2025€/m²/kk
Haldamine€11 9670,19
Juhatuse liikmete tasud€10 8000,17
Heakord€19 0340,31
Tehnohooldus€22 5100,36
Omanikukohustused€2 9830,05
Servituut€28 8040,46
Valveteenus€31 2510,50
Garaaži fond€1 6660,03
Heakorra fond€15 4170,25
Reservfond€11 6330,19

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

84 asuntoa · jäseniä 80 yksityistä + 25 yritystä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (5 194 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Keldrimäe (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE03414664) · Postinumero: 10115

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Tartu mnt

13 taloa kadulla · kadun mediaani €3 932/m² (n=13) · reaaliaikainen vertailu.

Osoite Rakennusvuosi Estiq €/m² Tyypillinen asunto Energialuokka
Tartu mnt 6 1936 €3 686 ~€174 498 C Katso →
Tartu mnt 16 1994 €4 057 ~€225 569 E ~ Katso →
Tartu mnt 18 2000 €3 932 ~€233 781 F Katso →
Tartu mnt 24 1957 €3 404 ~€240 387 F Katso →
Tartu mnt 30 1957 €3 411 ~€257 411 D Katso →
Tartu mnt 42 1953 €3 423 ~€151 932 E Katso →
Tartu mnt 44 2026 €5 011 ~€254 518 B Katso →
Tartu mnt 50 2012 €4 346 ~€180 347 A ~ Katso →
Tartu mnt 56 Tämä talo 2016 €4 104 ~€177 177 C Aktiivinen

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 120720678 Maa- ja Ruumiamet 04.10.2026 (EHR-tietue 30.05.2025) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78401:101:0659 ↗ Maanmittauslaitos 16.09.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 2 ilmoitusta tässä talossa · tuotto 6,4–7,4 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=2 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

C · tämä rakennus Energiatehokas Hyvä perustehokkuus

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 2016 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Energialuokka C: yleensä keskimääräinen lämmitystarve. Energiatodistus on vanhentunut, joten voimassa oleva luokka voi poiketa. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: rakennuksessa on maanalainen lämmin pysäköintihalli.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Tartu mnt 56, Tallinn?

Tartu mnt 56 on vuonna 2016 rakennettu 8-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kesklinna linnaosa, jossa on 84 asuntoa. EHR-koodi on 120720678 ja kiinteistötunnus 78401:101:0659. Estiqin mukaan energialuokka C.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Tartu mnt 56?

Estiq AVM -arvio on 4 104 €/m². Arvoväli on 3 714–4 494 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €177 177.

Paljonko maksaa 50 m² tai 75 m² asunto osoitteessa Tartu mnt 56?

4 104 €/m² vertailutason mukaan 50 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €205 200 ja 75 m² asunnon noin €307 800. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

2h: €162 675–€196 827; 3h: €246 629–€298 408; 4h: €352 560–€426 578.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €4 505/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €186 036), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €920–€1 130 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 6,4–7,4 %.

Sopiiko Tartu mnt 56 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 134 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Tartu mnt 56 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 115 tapahtumaa (taso: keskimääräistä korkeampi). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 56 % oli kahdessa parhaassa ja 15 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohonnut). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 63 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: erittäin korkea (> 500 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Tartu mnt 56?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €4,95/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €276 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €2,50/m² / kk, josta korjausrahastoon €0,46/m². Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €66 539. Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Vertailun vuoksi alueen Keldrimäe (asum) 41 taloyhtiön mediaani oli €3,36/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 04.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä