Estiq Value / Tallinn / Kristiine / Järve tn 31
Rekisteritiedot 30.9.2026 Kristiine · Tallinn

Järve tänav 31, Tallinn

Järve tn 31 (Tallinn, Kristiine linnaosa) on vuonna 1961 rakennettu 3-kerroksinen asuinkerrostalo, 16 asuntoa (EHR 101012970). Estiq AVM -malliarvio on 2 789 €/m² (vaihteluväli 2 527–3 051 €/m²) 30.9.2026.

Järve tänav 31, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 02.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
3 kerrosta 16 asuntoa EHR 101012970 ↗ Kiinteistötunnus 78407:703:1320 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Järve tn 31 on vuonna 1961 rakennettu 3-kerroksinen asuinkerrostalo, 16 asuntoa, arvioitu energialuokka E. Estiq AVM -vertailuarvo on €2 789/m², 10,4 % alle alueen Kristiine mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 111/m², 4/2026, n=64).

Järve tn 31 on vuonna 1961 valmistunut 3-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kristiine, 16 asuntoa. Kantava rakenne: Tiili (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 2h (8 kpl). Energialuokka E (arvio rakennusvuoden perusteella).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 2 789 €/m², noin 10,4 % alle alueen Kristiine mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 111/m², 4/2026, n=64). Tyypillinen asunto (2h, 49,6 m²) on noin €144 584.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Arvioitu energialuokka E, maantason pysäköinti ja 1961 rakennusvuosi.

€640–€780/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (4 ilmoitusta 500 m säteellä).

📊 Markkinadata · 4 ilmoitusta 500 m säteellä
Ylläpitokulut: kesä ~€120, talvi ~€170 · 100% kalustettu
5,4–6,4%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
2h 8 44.7 – 54.2 m² €2 915 €130 993–€158 175
3h 7 60.6 – 79.1 m² €2 751 €166 493–€201 041
4h 1 79.9 m² €2 751 €199 143–€240 467
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

2h · 49.6 m² 3h · 66.8 m² 4h · 79.9 m²
− 49,6 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€144 584
ca €2 915 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €151 813
Arvioitu vuokratuotto €640–€780/kk
Pyyntihinta / m² €3 061/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
6,8 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet8,5

Sõjakooli pysäkki 351 m / 5 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut5,9

VIVERE KOOL 632 m; ylioppilaskokeiden taso 55/100; päiväkoti 905 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö6,5

53% tunneista hyvä, 18% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohonnut), melutaso 56 dB (havaittava), mallinnettu (Lden), lähin puisto Parditiigi park 979 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski6,4

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=122): kohonnut riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: +191,8%.

Paino 10%
Kunto ja ikä5,9

Rakennettu 1961; kantava rakenne Tiili.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys5,2

Rekisteröityä todistusta ei ole; rakennusvuoden (1961) perusteella odotettu luokka on E. Lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut7,7

Parditiigi park 979 m; ruokakaupat 729 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,8

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (193 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 1940-1970”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Järve tn 31

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: korkea · indeksi 8,3 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 122 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: +192%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohonnut

Viimeisen 12 kk:n 2 963 tuntilukemasta (07.12.2025–11.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 53% kahdessa parhaassa luokassa, 29% keskimmäisessä ja 18% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

56 dB Lden · havaittava

Arvioitu tieliikennemelu on 3 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Matala · 10–30 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Kristiine · otos: rakennusvuosi 1940-1970.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 386 kauppaa · rakennusvuosi 1940-1970)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. +5.3% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Järve tn 31 AVM-taso: €2 789/m² €2 557 2024 Q3 49 kauppaa €2 626 2024 Q4 47 kauppaa €2 821 2025 Q1 41 kauppaa €2 537 2025 Q2 56 kauppaa €3 006 2025 Q3 67 kauppaa €2 924 2025 Q4 48 kauppaa €2 971 2026 Q1 54 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €2 940 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 24 €3 160 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€2 789/m²
Hintahaarukka
€2 527–3 051
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 2h · 49,6 m²)
€151 813
Indikatiivinen pyyntihinta€3 061/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 11 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.399192, 24.719014 · kiinteistötunnus 78407:703:1320.

🚏 Sõjakooli pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
351 m · 5 min
🚏 Virve pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
427 m · 6 min
🚏 Järve haigla pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
458 m · 6 min
🚏 Tuisu pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
470 m · 6 min
🎓 VIVERE KOOL
Lukio · Lukio
632 m · 8 min
🎓 Shanghai ja San-Francisco Püha Johannese nimeline Kool Tallinnas
Peruskoulu · Peruskoulu
632 m · 8 min
🎓 Audentese Erakool
Lukio · Lukio
681 m · 9 min
🛒 Tondi Selver
Supermarketti · Päivittäistavarat
729 m · 10 min
🧒 Tallinna Lepistiku Lasteaed
Lasteaed · Alusharidus
905 m · 12 min
🛒 Sõpruse Rimi Super
Supermarketti · Päivittäistavarat
957 m · 13 min
🌳 Parditiigi park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
979 m · 13 min
10 minuutin kävelymatkalla: 11 kohdetta, lähin pysäkki 351 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Kristiine linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

32 705 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 18.8% · 6 146
18–64 (Työikäiset) 63.2% · 20 662
65 ja vanhemmat (Seniorit) 18% · 5 897

Koulutustaso (15+)

27 421 asukasta
Perusaste tai alempi 12% · 3 285
Keskiaste tai ammatillinen 35.4% · 9 712
Korkeakoulututkinto 50.4% · 13 821
Koulutustaso tuntematon 2.2% · 603

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

17 309 asuntoa
Historialliset (< 1945) 11.3% · 1 958
Neuvostoaika (1946–1990) 66.9% · 11 577
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 9.2% · 1 596
Uudiskohteet (2011+) 10.9% · 1 879

Eniten rakennettu aikakausi: 1971–1980.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 3.7%
Luokka B (Matalaenergia) 7.2%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 6%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 3.2%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 68.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 11.3%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi1961
Asuntoja yhteensä16
Kerroksia3
Energialuokka (arvio)E ~
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala1 845 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneTiili
Hissejä0
Melutaso56 dB (havaittava)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 101012970 · tietue päivitetty 13.08.2024.

Tiili · hissejä EHR:n mukaan: 0.

EHR-portaali (koodi: 101012970) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78407:703:1320 · pinta-ala 1 845 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (78407:703:1320) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Järve tn 31 korteriühistu (rekisteritunnus 80056196). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€3,19/m² / kktyypillinen asunto €182/kk · sis. käyttömaksut · Järve (asum) mediaani €3,11/m² / kk
Vastikkeet€1,99/m² / kkilman käyttömaksuja · korjausrahasto €1,54/m² · Järve (asum) mediaani €1,03/m² / kk
Korjausrahasto€71 585€76/m² · alueen ylin neljännes
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20252024
Vastikkeet€22 507€20 513
josta korjausrahasto€17 498€15 470
Korjauskulut€17 498€15 470
Korjausrahaston saldo€71 585€72 815
Rahavarat€73 609€74 763
Vararahasto€3 138€3 138
Tilikauden tulos€0€10
Vastikkeet lajeittain2025€/m²/kk
Hooldustasud€5 0090,44
Remonditasud€17 4981,54

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

16 asuntoa · jäseniä 16 yksityistä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (945 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Järve (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE00634948) · Postinumero: 11314

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Järve tn

4 taloa kadulla · kadun mediaani €2 919/m² (n=4) · reaaliaikainen vertailu.

Osoite Rakennusvuosi Estiq €/m² Tyypillinen asunto Energialuokka
Järve tn 2 2020 €4 123 ~€202 694 C Katso →
Järve tn 25 2004 €3 049 ~€139 591 C ~ Katso →
Järve tn 29 1961 €2 789 ~€143 418 E Katso →
Järve tn 31 Tämä talo 1961 €2 789 ~€144 584 E ~ Aktiivinen

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 101012970 Maa- ja Ruumiamet 30.09.2026 (EHR-tietue 13.08.2024) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78407:703:1320 ↗ Maanmittauslaitos 30.09.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 4 ilmoitusta 500 m säteellä · tuotto 5,4–6,4 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=4 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

E · tämä rakennus Korkeampi energiankulutus Havaittava lämpöhäviö; tyypillinen vanhemmalle kannalle

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 1961 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Arvioitu energialuokka E: yleensä suurempi lämmitystarve kuin uusissa A/B-taloissa. Virallista todistusta ei ole; luokka on arvioitu rakennusvuoden perusteella. Tarkista todellinen luokka ja lämmityskulut todistuksesta ja todellisista laskuista.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Järve tn 31, Tallinn?

Järve tn 31 on vuonna 1961 rakennettu 3-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kristiine linnaosa, jossa on 16 asuntoa. EHR-koodi on 101012970 ja kiinteistötunnus 78407:703:1320. Estiqin mukaan arvioitu energialuokka E.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Järve tn 31?

Estiq AVM -arvio on 2 789 €/m². Arvoväli on 2 527–3 051 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €144 584.

Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Järve tn 31?

2 789 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €111 560 ja 50 m² asunnon noin €139 450. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

2h: €130 993–€158 175; 3h: €166 493–€201 041; 4h: €199 143–€240 467.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €3 061/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €151 813), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €640–€780 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 5,4–6,4 %.

Sopiiko Järve tn 31 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 351 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Järve tn 31 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 122 tapahtumaa (taso: korkea). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 53 % oli kahdessa parhaassa ja 18 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohonnut). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 56 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: matala (10–30 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Järve tn 31?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €3,19/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €182 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €1,99/m² / kk, josta korjausrahastoon €1,54/m². Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €71 585. Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Vertailun vuoksi alueen Järve (asum) 35 taloyhtiön mediaani oli €3,11/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 30.09.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä