Estiq Value / Tallinn / Kesklinna / Roosikrantsi tn 8/1
Rekisteritiedot 4.10.2026 Kesklinna · Tallinn

Roosikrantsi tänav 8/1, Tallinn

Roosikrantsi tn 8/1 (Tallinn, Kesklinna linnaosa) on vuonna 1939 rakennettu 4-kerroksinen asuinkerrostalo, 8 asuntoa (EHR 120260345). Estiq AVM -malliarvio on 3 814 €/m² (vaihteluväli 3 452–4 176 €/m²) 4.10.2026.

Roosikrantsi tänav 8/1, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 02.05.2024–05.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
4 kerrosta 8 asuntoa EHR 120260345 ↗ Kiinteistötunnus 78401:107:0120 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Roosikrantsi tn 8/1 on vuonna 1939 rakennettu 4-kerroksinen asuinkerrostalo, 8 asuntoa, energialuokka E. Estiq AVM -vertailuarvo on €3 814/m², 3,2 % alle alueen Kesklinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 939/m², 4/2026, n=156).

Roosikrantsi tn 8/1 on vuonna 1939 valmistunut 4-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kesklinna, 8 asuntoa. Kantava rakenne: Tiili (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 4h (2 kpl). Energialuokka E (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 3 814 €/m², noin 3,2 % alle alueen Kesklinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 939/m², 4/2026, n=156). Tyypillinen asunto (4h, 105,5 m²) on noin €432 445.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka E, maantason pysäköinti ja 1939 rakennusvuosi.

€1 460–€1 780/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 4h asunnolle (5 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi).

📊 Markkinadata · 5 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi
Ylläpitokulut: kesä ~€117, talvi ~€183 · 75% kalustettu
4,0–5,0%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
1h 1 38 m² €4 089 €140 621–€170 143
2h 1 54.6 m² €3 905 €192 958–€233 468
4h 2 103.1 – 107.9 m² €4 099 €391 362–€473 527
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

1h · 38 m² 2h · 54.6 m² 4h · 105.5 m²
− 105,5 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€432 445
ca €4 099 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €454 067
Arvioitu vuokratuotto €1 460–€1 780/kk
Pyyntihinta / m² €4 304/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet9,0

Kosmos pysäkki 182 m / 2 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut7,2

Tallinna Prantsuse Lütseum 106 m; ylioppilaskokeiden taso 63.6/100; päiväkoti 468 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö4,3

27% tunneista hyvä, 24% huono (12 kk keskiarvo, taso: korkea), melutaso 63 dB (meluisa), mallinnettu (Lden), lähin puisto Hirvepark 438 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski6,6

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=165): kohonnut riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: -26,6%.

Paino 10%
Kunto ja ikä5,9

Rakennettu 1939; kantava rakenne Tiili.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys5,2

EHR-energiatodistus E (myönnetty 01.04.2010, vanhentunut); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut8,4

Hirvepark 438 m; ruokakaupat 567 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,9

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (241 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi <1939”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Roosikrantsi tn 8/1

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: korkea · indeksi 8,0 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 165 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: -27%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Korkea

Viimeisen 12 kk:n 2 976 tuntilukemasta (07.12.2025–06.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 27% kahdessa parhaassa luokassa, 49% keskimmäisessä ja 24% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

63 dB Lden · meluisa

Arvioitu tieliikennemelu on 10 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Korkea · 50–100 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se ylittää 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Kesklinna · otos: rakennusvuosi <1939.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 470 kauppaa · rakennusvuosi <1939)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. -1.5% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Roosikrantsi tn 8/1 AVM-taso: €3 814/m² €3 225 2024 Q3 59 kauppaa €3 114 2024 Q4 49 kauppaa €3 457 2025 Q1 55 kauppaa €3 582 2025 Q2 66 kauppaa €3 591 2025 Q3 72 kauppaa €3 636 2025 Q4 67 kauppaa €3 404 2026 Q1 72 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €3 778 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 30 €3 560 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€3 814/m²
Hintahaarukka
€3 452–4 176
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 4h · 105,5 m²)
€454 067
Indikatiivinen pyyntihinta€4 304/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 16 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.431383, 24.743303 · kiinteistötunnus 78401:107:0120.

🎓 Tallinna Prantsuse Lütseum
Lukio · Arvosana: 63.6/100
106 m · 1 min
🎓 Sakala Eragümnaasium
Lukio · Arvosana: 74.8/100
176 m · 2 min
🎓 Tallinna Tõnismäe Riigigümnaasium
Lukio · Arvosana: 63.8/100
181 m · 2 min
🚏 Kosmos pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
182 m · 2 min
🚏 Vabaduse väljak pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
318 m · 4 min
🚏 Võllamägi pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
376 m · 5 min
🚏 Uus Maailm pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
392 m · 5 min
🌳 Hirvepark
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
438 m · 6 min
🧒 Tallinna Komeedi Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
468 m · 6 min
🧒 Tallinna Lasteaed Luha
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
520 m · 7 min
🛒 Solaris Toidupood
Supermarketti · Päivittäistavarat
567 m · 8 min
🌳 Lembitu park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
601 m · 8 min
🌳 Falgi park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
726 m · 10 min
🧒 Tallinna Virmalise Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
782 m · 10 min
🛒 Stockmann Delikatess
Supermarketti · Päivittäistavarat
839 m · 11 min
🛒 Kaubamaja Toidumaailm
Supermarketti · Päivittäistavarat
927 m · 12 min
10 minuutin kävelymatkalla: 16 kohdetta, lähin pysäkki 182 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Kesklinna linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

64 551 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 19.9% · 12 854
18–64 (Työikäiset) 67.2% · 43 399
65 ja vanhemmat (Seniorit) 12.9% · 8 298

Koulutustaso (15+)

53 514 asukasta
Perusaste tai alempi 9.4% · 5 016
Keskiaste tai ammatillinen 28% · 14 969
Korkeakoulututkinto 59% · 31 582
Koulutustaso tuntematon 3.6% · 1 947

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

36 655 asuntoa
Historialliset (< 1945) 34.5% · 12 631
Neuvostoaika (1946–1990) 33.1% · 12 127
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 19.2% · 7 050
Uudiskohteet (2011+) 11.7% · 4 298

Eniten rakennettu aikakausi: 1919–1945.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 4%
Luokka B (Matalaenergia) 7.7%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 9.7%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 9.6%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 34.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 34.5%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi1939
Asuntoja yhteensä8
Kerroksia4
EnergialuokkaE
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala1 230 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneTiili
Hissejä1
Melutaso63 dB (meluisa)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 120260345 · tietue päivitetty 24.11.2025.

Tiili · hissejä EHR:n mukaan: 1.

EHR-portaali (koodi: 120260345) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78401:107:0120 · pinta-ala 1 230 m².

Käyttötarkoitus: 95% Elamumaa, 5% arimaa.

Kiinteistökartta (78401:107:0120) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Roosikrantsi tn 8, Roosikrantsi tn 8a korteriühistu (rekisteritunnus 80216004). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Tyypillinen asunto€358 / kkkaikki kulut sis. käyttömaksut
Vastikkeet€1,29/m² / kkilman käyttömaksuja · korjausrahasto €0,32/m² · Tõnismäe (asum) mediaani €1,87/m² / kk
Korjausrahasto€59 711€36/m² · saldo vuoden lopussa
Lainat€20 913€13/m² · 5,29% kiinteä · 2028 · LHV
Tilikausi20252024
Vastikkeet€25 428€66 796
josta korjausrahasto€6 358€47 503
Korjauskulut€6 358€47 503
Korjausrahaston saldo€59 711€47 176
Lainaa jäljellä€20 913€27 870
Rahavarat€72 516€61 082
Vararahasto€8 122€8 122
Tilikauden tulos€19€57
Vastikkeet lajeittain2025€/m²/kk
Haldustasud€7 9750,41
Koristustasud€7 7790,40
Tehnohooldus€1 1950,06
Kindlustus€8010,04
Remonditasud€6 3580,32
Remondifondi tasud laenuintressideks€1 3200,07

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

16 asuntoa · jäseniä 10 yksityistä + 2 yritystä · taloyhtiöllä on 2 rakennusta.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (1 638 m²) ÷ 12. Vertailu: alueen Tõnismäe (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE01145957) · Postinumero: 10119

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Roosikrantsi tn

6 taloa kadulla · kadun mediaani €3 732/m² (n=6) · reaaliaikainen vertailu.

Osoite Rakennusvuosi Estiq €/m² Tyypillinen asunto Energialuokka
Roosikrantsi tn 4 1930 €3 895 ~€273 226 E ~ Katso →
Roosikrantsi tn 7 1928 €3 890 ~€330 818 E ~ Katso →
Roosikrantsi tn 8/1 Tämä talo 1939 €3 814 ~€432 445 E Aktiivinen
Roosikrantsi tn 10 1912 €3 649 ~€183 545 E ~ Katso →
Roosikrantsi tn 10a 1960 €3 491 ~€97 596 F Katso →
Roosikrantsi tn 15 1912 €3 649 ~€348 075 E ~ Katso →

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 120260345 Maa- ja Ruumiamet 04.10.2026 (EHR-tietue 24.11.2025) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78401:107:0120 ↗ Maanmittauslaitos 04.10.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 5 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi · tuotto 4,0–5,0 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=5 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

E · tämä rakennus Korkeampi energiankulutus Havaittava lämpöhäviö; tyypillinen vanhemmalle kannalle

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 1939 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Energialuokka E: yleensä suurempi lämmitystarve kuin uusissa A/B-taloissa. Energiatodistus on vanhentunut, joten voimassa oleva luokka voi poiketa. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Roosikrantsi tn 8/1, Tallinn?

Roosikrantsi tn 8/1 on vuonna 1939 rakennettu 4-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kesklinna linnaosa, jossa on 8 asuntoa. EHR-koodi on 120260345 ja kiinteistötunnus 78401:107:0120. Estiqin mukaan energialuokka E.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Roosikrantsi tn 8/1?

Estiq AVM -arvio on 3 814 €/m². Arvoväli on 3 452–4 176 €/m². Tyypillisen 4h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €432 445.

Paljonko maksaa 50 m² tai 75 m² asunto osoitteessa Roosikrantsi tn 8/1?

3 814 €/m² vertailutason mukaan 50 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €190 700 ja 75 m² asunnon noin €286 050. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

1h: €140 621–€170 143; 2h: €192 958–€233 468; 4h: €391 362–€473 527.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €4 304/m² (tyypilliselle 4h asunnolle noin €454 067), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 4h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 4h asunnon arvioitu markkinavuokra on €1 460–€1 780 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 4,0–5,0 %.

Sopiiko Roosikrantsi tn 8/1 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 182 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Roosikrantsi tn 8/1 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 165 tapahtumaa (taso: korkea). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 27 % oli kahdessa parhaassa ja 24 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: korkea). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 63 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: korkea (50–100 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Roosikrantsi tn 8/1?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan tyypillinen asunto maksoi yhteensä €358 kuukaudessa käyttömaksut mukaan lukien. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €1,29/m² / kk, josta korjausrahastoon €0,32/m². Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €59 711. Taloyhtiön lainaa oli jäljellä €20 913. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 04.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä