Estiq Value / Tallinn / Kesklinna / L. Koidula tn 22
Rekisteritiedot 2.10.2026 Kesklinna · Tallinn

L. Koidula tänav 22, Tallinn

L. Koidula tn 22 (Tallinn, Kesklinna linnaosa) on vuonna 1940 rakennettu 4-kerroksinen asuinkerrostalo, 12 asuntoa (EHR 101030624). Estiq AVM -malliarvio on 4 084 €/m² (vaihteluväli 3 696–4 472 €/m²) 2.10.2026.

L. Koidula tänav 22, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 05.05.2024–08.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
4 kerrosta 12 asuntoa EHR 101030624 ↗ Kiinteistötunnus 78401:115:0370 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

L. Koidula tn 22 on vuonna 1940 rakennettu 4-kerroksinen asuinkerrostalo, 12 asuntoa, arvioitu energialuokka E. Estiq AVM -vertailuarvo on €4 084/m², 3,7 % yli alueen Kesklinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 939/m², 4/2026, n=156).

L. Koidula tn 22 on vuonna 1940 valmistunut 4-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kesklinna, 12 asuntoa. Kantava rakenne: Tiili (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 2h (4 kpl). Energialuokka E (arvio rakennusvuoden perusteella).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 4 084 €/m², noin 3,7 % yli alueen Kesklinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 939/m², 4/2026, n=156). Tyypillinen asunto (2h, 33,2 m²) on noin €143 490.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Arvioitu energialuokka E, maantason pysäköinti ja 1940 rakennusvuosi.

€480–€590/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (6 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi).

📊 Markkinadata · 6 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi
Ylläpitokulut: kesä ~€110, talvi ~€238 · 100% kalustettu
4,0–5,0%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
2h 4 28.8 – 33.8 m² €4 322 €125 947–€152 389
3h 4 83.9 – 84.5 m² €3 897 €296 955–€359 300
4h 1 103.8 m² €3 917 €367 959–€445 210
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

2h · 32.2 m² 3h · 84.2 m² 4h · 103.8 m²
− 33,2 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€143 490
ca €4 322 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €150 665
Arvioitu vuokratuotto €480–€590/kk
Pyyntihinta / m² €4 538/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet9,0

Kadriorg pysäkki 162 m / 2 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut6,1

Kadrioru Saksa Gümnaasium 607 m; ylioppilaskokeiden taso 60.7/100; päiväkoti 734 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö5,3

45% tunneista hyvä, 16% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohonnut), melutaso 60 dB (meluisa), mallinnettu (Lden), lähin puisto Kadrioru park 424 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski7,2

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=98): kohtalainen riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: -40,5%.

Paino 10%
Kunto ja ikä5,9

Rakennettu 1940; kantava rakenne Tiili.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys5,2

Rekisteröityä todistusta ei ole; rakennusvuoden (1940) perusteella odotettu luokka on E. Lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut8,3

Kadrioru park 424 m; ruokakaupat 615 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä8,2

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (407 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 1940-1970”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: L. Koidula tn 22

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: keskimääräistä korkeampi · indeksi 6,2 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 98 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: -41%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohonnut

Viimeisen 12 kk:n 2 880 tuntilukemasta (07.12.2025–06.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 45% kahdessa parhaassa luokassa, 39% keskimmäisessä ja 16% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

60 dB Lden · meluisa

Arvioitu tieliikennemelu on 7 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Korkea · 50–100 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se ylittää 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Kesklinna · otos: rakennusvuosi 1940-1970.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 879 kauppaa · rakennusvuosi 1940-1970)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. +3% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
L. Koidula tn 22 AVM-taso: €4 084/m² €3 041 2024 Q3 114 kauppaa €3 108 2024 Q4 129 kauppaa €3 276 2025 Q1 115 kauppaa €3 068 2025 Q2 114 kauppaa €3 193 2025 Q3 118 kauppaa €3 146 2025 Q4 131 kauppaa €3 373 2026 Q1 108 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €3 549 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 50 €3 390 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€4 084/m²
Hintahaarukka
€3 696–4 472
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 2h · 33,2 m²)
€150 665
Indikatiivinen pyyntihinta€4 538/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 11 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.437621, 24.782210 · kiinteistötunnus 78401:115:0370.

🚏 Kadriorg pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
162 m · 2 min
🚏 L. Koidula pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
315 m · 4 min
🚏 J. Poska pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
337 m · 4 min
🌳 Kadrioru park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
424 m · 6 min
🚏 L. Koidula (ajutine) pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
448 m · 6 min
🎓 Kadrioru Saksa Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 60.7/100
607 m · 8 min
🛒 Torupilli Selver
Supermarketti · Päivittäistavarat
615 m · 8 min
🧒 Tallinna Asunduse Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
734 m · 10 min
🎓 ''Eduson'' kool
Lukio · Lukio
902 m · 12 min
🎓 Tallinna Juudi Kool
Lukio · Arvosana: 49.4/100
915 m · 12 min
🛒 Pae Rimi Super
Supermarketti · Päivittäistavarat
982 m · 13 min
10 minuutin kävelymatkalla: 11 kohdetta, lähin pysäkki 162 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Kesklinna linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

64 551 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 19.9% · 12 854
18–64 (Työikäiset) 67.2% · 43 399
65 ja vanhemmat (Seniorit) 12.9% · 8 298

Koulutustaso (15+)

53 514 asukasta
Perusaste tai alempi 9.4% · 5 016
Keskiaste tai ammatillinen 28% · 14 969
Korkeakoulututkinto 59% · 31 582
Koulutustaso tuntematon 3.6% · 1 947

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

36 655 asuntoa
Historialliset (< 1945) 34.5% · 12 631
Neuvostoaika (1946–1990) 33.1% · 12 127
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 19.2% · 7 050
Uudiskohteet (2011+) 11.7% · 4 298

Eniten rakennettu aikakausi: 1919–1945.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 4%
Luokka B (Matalaenergia) 7.7%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 9.7%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 9.6%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 34.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 34.5%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi1940
Asuntoja yhteensä12
Kerroksia4
Energialuokka (arvio)E ~
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala2 396 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneTiili
Hissejä0
Melutaso60 dB (meluisa)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 101030624 · tietue päivitetty 30.05.2025.

Tiili · hissejä EHR:n mukaan: 0.

EHR-portaali (koodi: 101030624) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78401:115:0370 · pinta-ala 2 396 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (78401:115:0370) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, L. Koidula tn 22 // 22a // 22b korteriühistu (rekisteritunnus 80352995). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2024 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€3,02/m² / kktyypillinen asunto €247/kk · sis. käyttömaksut · Kadrioru (asum) mediaani €3,02/m² / kk
Vastikkeet€1,35/m² / kkilman käyttömaksuja · korjausrahasto €0,27/m² · Kadrioru (asum) mediaani €1,36/m² / kk
Korjausrahasto€10 455€7,89/m² · alueen tavanomaisella välillä
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20242023
Vastikkeet€21 513€20 756
josta korjausrahasto€4 258–
Korjauskulut€8 742€9 229
Korjausrahaston saldo€10 455€9 983
Rahavarat€12 310€13 859
Vararahasto€2 145€2 145
Tilikauden tulos€82€264
Vastikkeet lajeittain2024€/m²/kk
Halduri teenus€3 2520,20
Sisekoristus€3 8230,24
Väliskoristus€3 9060,25
Raamatupidamisteenus€1 7640,11
Kommunaalteenuste vahendamine€1550,01
Remonditasud€4 2580,27
Kindlustus€8630,05
Gaasikatla hooldus€7430,05
Fonoluku hooldus€720,00
Lifti hooldus€5340,03
Elektri ülekulu€5300,03
Puude hooldus€00,00
Hooldustööd€1 6130,10

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

17 asuntoa · jäseniä 16 yksityistä + 1 yritystä · taloyhtiöllä on 2 rakennusta.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (1 325 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Kadrioru (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE00648339) · Postinumero: 10125

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla L. Koidula tn

7 taloa kadulla · kadun mediaani €4 052/m² (n=7) · reaaliaikainen vertailu.

Osoite Rakennusvuosi Estiq €/m² Tyypillinen asunto Energialuokka
L. Koidula tn 3 1961 €4 083 ~€209 050 F Katso →
L. Koidula tn 7 1940 €4 052 ~€611 170 E ~ Katso →
L. Koidula tn 8 1897 €3 774 ~€308 743 E ~ Katso →
L. Koidula tn 10 1915 €3 774 ~€128 005 E ~ Katso →
L. Koidula tn 12 1940 €3 858 ~€81 900 E ~ Katso →
L. Koidula tn 22 Tämä talo 1940 €4 084 ~€143 490 E ~ Aktiivinen
L. Koidula tn 24 1897 €4 083 ~€222 431 D Katso →

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 101030624 Maa- ja Ruumiamet 02.10.2026 (EHR-tietue 30.05.2025) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78401:115:0370 ↗ Maanmittauslaitos 02.10.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 6 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi · tuotto 4,0–5,0 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=6 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

E · tämä rakennus Korkeampi energiankulutus Havaittava lämpöhäviö; tyypillinen vanhemmalle kannalle

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 1940 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Arvioitu energialuokka E: yleensä suurempi lämmitystarve kuin uusissa A/B-taloissa. Virallista todistusta ei ole; luokka on arvioitu rakennusvuoden perusteella. Tarkista todellinen luokka ja lämmityskulut todistuksesta ja todellisista laskuista.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa L. Koidula tn 22, Tallinn?

L. Koidula tn 22 on vuonna 1940 rakennettu 4-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kesklinna linnaosa, jossa on 12 asuntoa. EHR-koodi on 101030624 ja kiinteistötunnus 78401:115:0370. Estiqin mukaan arvioitu energialuokka E.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa L. Koidula tn 22?

Estiq AVM -arvio on 4 084 €/m². Arvoväli on 3 696–4 472 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €143 490.

Paljonko maksaa 50 m² tai 75 m² asunto osoitteessa L. Koidula tn 22?

4 084 €/m² vertailutason mukaan 50 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €204 200 ja 75 m² asunnon noin €306 300. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

2h: €125 947–€152 389; 3h: €296 955–€359 300; 4h: €367 959–€445 210.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €4 538/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €150 665), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €480–€590 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 4,0–5,0 %.

Sopiiko L. Koidula tn 22 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 162 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen L. Koidula tn 22 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 98 tapahtumaa (taso: keskimääräistä korkeampi). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 45 % oli kahdessa parhaassa ja 16 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohonnut). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 60 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: korkea (50–100 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa L. Koidula tn 22?

Taloyhtiön vuoden 2024 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €3,02/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €247 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €1,35/m² / kk, josta korjausrahastoon €0,27/m². Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €10 455. Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Vertailun vuoksi alueen Kadrioru (asum) 83 taloyhtiön mediaani oli €3,02/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 02.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä