Estiq Value / Tallinn / Haabersti / Astangu tn 26
Rekisteritiedot 29.9.2026 Haabersti · Tallinn

Astangu tänav 26, Tallinn

Astangu tn 26 (Tallinn, Haabersti linnaosa) on vuonna 1994 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo, 38 asuntoa (EHR 101010729). Estiq AVM -malliarvio on 2 247 €/m² (vaihteluväli 2 034–2 460 €/m²) 29.9.2026.

Astangu tänav 26, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 02.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
5 kerrosta 38 asuntoa EHR 101010729 ↗ Kiinteistötunnus 78406:604:0590 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Astangu tn 26 on vuonna 1994 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo, 38 asuntoa, energialuokka C. Estiq AVM -vertailuarvo on €2 247/m², 16,5 % alle alueen Haabersti mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 690/m², 4/2026, n=96).

Astangu tn 26 on vuonna 1994 valmistunut 5-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Haabersti, 38 asuntoa. Kantava rakenne: Elementtibetonirakenne (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 2h (18 kpl). Energialuokka C (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 2 247 €/m², noin 16,5 % alle alueen Haabersti mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 690/m², 4/2026, n=96). Tyypillinen asunto (2h, 50,6 m²) on noin €113 698.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka C, maantason pysäköinti ja 1994 rakennusvuosi.

€480–€580/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (11 ilmoitusta 500 m säteellä).

📊 Markkinadata · 11 ilmoitusta 500 m säteellä
Ylläpitokulut: kesä ~€85, talvi ~€164 · 100% kalustettu
5,1–6,1%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
2h 18 50.2 – 50.9 m² €2 247 €102 694–€124 253
3h 17 68.7 – 69.5 m² €2 111 €131 821–€159 497
4h 3 68.8 – 88.4 m² €2 122 €156 705–€189 605
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

2h · 50.5 m² 3h · 69 m² 4h · 81.6 m²
− 50,6 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€113 698
ca €2 247 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €119 383
Arvioitu vuokratuotto €480–€580/kk
Pyyntihinta / m² €2 359/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,3 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet9,3

Astangu pysäkki 67 m / 1 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut5,3

Tallinna Järveotsa Gümnaasium 744 m; ylioppilaskokeiden taso 57.2/100; päiväkoti 1202 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö6,8

74% tunneista hyvä, 13% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohonnut), melutaso 52 dB (kohtalainen), mallinnettu (Lden), lähin puisto Õismäe tiigi puhkeala 1625 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski7,2

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=106): kohtalainen riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: -42,6%.

Paino 10%
Kunto ja ikä7,7

Rakennettu 1994; kantava rakenne Elementtibetonirakenne.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys7,8

EHR-energiatodistus C (myönnetty 15.06.2009, vanhentunut); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut4,9

Õismäe tiigi puhkeala 1625 m; ruokakaupat 2612 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä8,5

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (755 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”koko alue”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Astangu tn 26

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: keskimääräistä korkeampi · indeksi 6,2 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 106 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: -43%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohonnut

Viimeisen 12 kk:n 1 926 tuntilukemasta (07.12.2025–11.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 74% kahdessa parhaassa luokassa, 13% keskimmäisessä ja 13% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

52 dB Lden · kohtalainen

Arvioitu tieliikennemelu on WHO:n suositustason (53 dB Lden) sisällä.

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Korkea · 50–100 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se ylittää 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Haabersti · otos: koko alue.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 1 676 kauppaa · koko alue)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. Astangu (asum) · kaikki talot · €2 993 (2025 Q4) +3.2% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Astangu tn 26 AVM-taso: €2 247/m² €2 653 2024 Q3 221 kauppaa €2 696 2024 Q4 259 kauppaa €2 735 2025 Q1 225 kauppaa €2 747 2025 Q2 216 kauppaa €2 712 2025 Q3 239 kauppaa €2 808 2025 Q4 234 kauppaa €2 823 2026 Q1 190 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €2 761 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 92 €2 870 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€2 247/m²
Hintahaarukka
€2 034–2 460
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 2h · 50,6 m²)
€119 383
Indikatiivinen pyyntihinta€2 359/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 9 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.403609, 24.631553 · kiinteistötunnus 78406:604:0590.

🚏 Astangu pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
67 m · 1 min
🚏 Jalami pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
313 m · 4 min
🚏 Harku-Kadaka pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
373 m · 5 min
🚏 Järveotsa kool pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
522 m · 7 min
🎓 Tallinna Järveotsa Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 57.2/100
744 m · 10 min
🧒 Meelespea Lasteaed
Lasteaed · Alusharidus
1202 m · 16 min
🎓 Tallinna Õismäe Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 55.1/100
1260 m · 17 min
🌳 Õismäe tiigi puhkeala
Park · Roheala
1625 m · 22 min
🛒 Mustika Keskus Prisma
Supermarket · Supermarket
2612 m · 35 min
10 minuutin kävelymatkalla: 9 kohdetta, lähin pysäkki 67 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Haabersti linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

46 750 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 19.7% · 9 208
18–64 (Työikäiset) 60% · 28 038
65 ja vanhemmat (Seniorit) 20.3% · 9 504

Koulutustaso (15+)

38 987 asukasta
Perusaste tai alempi 12.6% · 4 918
Keskiaste tai ammatillinen 37.7% · 14 686
Korkeakoulututkinto 47.6% · 18 572
Koulutustaso tuntematon 2.1% · 811

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

22 911 asuntoa
Historialliset (< 1945) 0.3% · 80
Neuvostoaika (1946–1990) 65.7% · 15 057
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 16.1% · 3 691
Uudiskohteet (2011+) 16.8% · 3 860

Eniten rakennettu aikakausi: 1971–1980.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 7.5%
Luokka B (Matalaenergia) 9.3%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 10.8%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 5.3%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 66.7%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 0.3%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi1994
Asuntoja yhteensä38
Kerroksia5
EnergialuokkaC
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala1 479 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneElementtibetonirakenne
Hissejä0
Melutaso52 dB (kohtalainen)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 101010729 · tietue päivitetty 15.11.2024.

Elementtibetonirakenne · hissejä EHR:n mukaan: 0.

EHR-portaali (koodi: 101010729) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78406:604:0590 · pinta-ala 1 479 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (78406:604:0590) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Astangu tn 26 korteriühistu (rekisteritunnus 80148662). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Tyypillinen asunto€135 / kkvastikkeet ilman käyttömaksuja
Vastikkeet€2,48/m² / kkilman käyttömaksuja · Astangu (asum) mediaani €0,96/m² / kk
Korjausrahasto€0€0,00/m² · alueen alin neljännes
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20252024
Vastikkeet€69 192€35 515
Korjauskulut€57 639€23 788
Korjausrahaston saldo€0€30 079
Rahavarat€6 921€42 066
Vararahasto€2 298€2 298
Tilikauden tulos€367€1 565

38 asuntoa · jäseniä 38 yksityistä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (2 327 m²) ÷ 12. Vertailu: alueen Astangu (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE01654577) · Postinumero: 13519

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Astangu tn

19 taloa kadulla · kadun mediaani €2 493/m² (n=19) · reaaliaikainen vertailu.

Osoite Rakennusvuosi Estiq €/m² Tyypillinen asunto Energialuokka
Astangu tn 19/1 2017 €3 082 ~€157 507 B ~ Katso →
Astangu tn 19/2 2017 €3 070 ~€217 302 B ~ Katso →
Astangu tn 19/3 2017 €3 083 ~€157 703 B ~ Katso →
Astangu tn 21/1 2006 €2 519 ~€147 545 D Katso →
Astangu tn 21/2 2006 €2 562 ~€149 017 D Katso →
Astangu tn 21/3 2006 €2 512 ~€135 270 D Katso →
Astangu tn 23 2022 €3 406 ~€170 300 B Katso →
Astangu tn 24 1991 €2 246 ~€105 773 D Katso →
Astangu tn 26 Tämä talo 1994 €2 247 ~€113 698 C Aktiivinen

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 101010729 Maa- ja Ruumiamet 29.09.2026 (EHR-tietue 15.11.2024) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78406:604:0590 ↗ Maanmittauslaitos 29.09.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 11 ilmoitusta 500 m säteellä · tuotto 5,1–6,1 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=11 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

C · tämä rakennus Energiatehokas Hyvä perustehokkuus

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 1994 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Energialuokka C: yleensä keskimääräinen lämmitystarve. Energiatodistus on vanhentunut, joten voimassa oleva luokka voi poiketa. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Astangu tn 26, Tallinn?

Astangu tn 26 on vuonna 1994 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Haabersti linnaosa, jossa on 38 asuntoa. EHR-koodi on 101010729 ja kiinteistötunnus 78406:604:0590. Estiqin mukaan energialuokka C.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Astangu tn 26?

Estiq AVM -arvio on 2 247 €/m². Arvoväli on 2 034–2 460 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €113 698.

Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Astangu tn 26?

2 247 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €89 880 ja 50 m² asunnon noin €112 350. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

2h: €102 694–€124 253; 3h: €131 821–€159 497; 4h: €156 705–€189 605.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €2 359/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €119 383), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €480–€580 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 5,1–6,1 %.

Sopiiko Astangu tn 26 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 67 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Astangu tn 26 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 106 tapahtumaa (taso: keskimääräistä korkeampi). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 74 % oli kahdessa parhaassa ja 13 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohonnut). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 52 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: korkea (50–100 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Astangu tn 26?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan tyypillinen asunto maksoi taloyhtiölle €135 kuukaudessa, lisäksi käyttömaksut. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €2,48/m² / kk. Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €0. Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 29.09.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä