Estiq Value / Tallinn / Kristiine / Siidisaba tn 12b
Rekisteritiedot 5.10.2026 Kristiine · Tallinn

Siidisaba tänav 12b, Tallinn

Siidisaba tn 12b (Tallinn, Kristiine linnaosa) on vuonna 2006 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo, 18 asuntoa (EHR 120281855). Estiq AVM -malliarvio on 3 197 €/m² (vaihteluväli 2 896–3 498 €/m²) 5.10.2026.

Siidisaba tänav 12b, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 02.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
5 kerrosta 18 asuntoa EHR 120281855 ↗ Kiinteistötunnus 78407:701:3392 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Siidisaba tn 12b on vuonna 2006 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo, 18 asuntoa, arvioitu energialuokka C. Estiq AVM -vertailuarvo on €3 197/m², 2,8 % yli alueen Kristiine mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 111/m², 4/2026, n=64).

Siidisaba tn 12b on vuonna 2006 valmistunut 5-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kristiine, 18 asuntoa. Kantava rakenne: Paikallavalubetoni (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 2h (8 kpl). Energialuokka C (arvio rakennusvuoden perusteella).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 3 197 €/m², noin 2,8 % yli alueen Kristiine mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 111/m², 4/2026, n=64). Tyypillinen asunto (2h, 46,4 m²) on noin €151 635.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Arvioitu energialuokka C, maantason pysäköinti ja 2006 rakennusvuosi.

€560–€690/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (14 ilmoitusta 500 m säteellä).

📊 Markkinadata · 14 ilmoitusta 500 m säteellä
Ylläpitokulut: kesä ~€77, talvi ~€127 · 100% kalustettu
4,5–5,5%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
2h 8 44.2 – 48.8 m² €3 268 €138 270–€166 961
3h 8 66.4 – 67.4 m² €3 223 €196 227–€236 945
4h 2 104.3 – 108 m² €3 288 €316 362–€382 009
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

2h · 46.7 m² 3h · 67.2 m² 4h · 106.2 m²
− 46,4 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€151 635
ca €3 268 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €159 217
Arvioitu vuokratuotto €560–€690/kk
Pyyntihinta / m² €3 431/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,9 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet8,9

Räägu pysäkki 224 m / 3 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut6,7

Tallinna Lilleküla Gümnaasium 134 m; ylioppilaskokeiden taso 57.2/100; päiväkoti 514 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö6,7

67% tunneista hyvä, 11% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohonnut), melutaso 55 dB (havaittava), mallinnettu (Lden), lähin puisto Räägu park 349 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski8,3

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=13): matala riski.

Paino 10%
Kunto ja ikä8,5

Rakennettu 2006; kantava rakenne Paikallavalubetoni.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys7,8

Rekisteröityä todistusta ei ole; rakennusvuoden (2006) perusteella odotettu luokka on C. Lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut8,5

Räägu park 349 m; ruokakaupat 469 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,0

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (33 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 2001-2010”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Siidisaba tn 12b

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: kohtalainen · indeksi 3,5 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 13 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: -69%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohonnut

Viimeisen 12 kk:n 3 040 tuntilukemasta (07.12.2025–11.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 67% kahdessa parhaassa luokassa, 22% keskimmäisessä ja 11% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

55 dB Lden · havaittava

Arvioitu tieliikennemelu on 2 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Matala · 10–30 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Kristiine · otos: rakennusvuosi 2001-2010.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 83 kauppaa · rakennusvuosi 2001-2010)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. -3.1% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Siidisaba tn 12b AVM-taso: €3 197/m² 2026 Q2 liian vähän kauppoja5 kauppaa liian vähän kauppoja— €2 779 2024 Q3 14 kauppaa €2 923 2024 Q4 16 kauppaa €3 137 2025 Q1 10 kauppaa €3 004 2025 Q2 10 kauppaa €3 140 2025 Q3 11 kauppaa €3 190 2025 Q4 7 kauppaa €3 041 2026 Q1 10 kauppaa €3 130 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€3 197/m²
Hintahaarukka
€2 896–3 498
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 2h · 46,4 m²)
€159 217
Indikatiivinen pyyntihinta€3 431/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 13 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.414646, 24.723126 · kiinteistötunnus 78407:701:3392.

🎓 Tallinna Lilleküla Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 57.2/100
134 m · 2 min
🚏 Räägu pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
224 m · 3 min
🌳 Räägu park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
349 m · 5 min
🎓 Tallinna Kristiine Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 54.1/100
381 m · 5 min
🚏 Koolimaja pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
406 m · 5 min
🛒 Kotka Selver
Supermarketti · Päivittäistavarat
469 m · 6 min
🧒 Tallinna Tihase Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
514 m · 7 min
🧒 Tallinna Linnupesa Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
532 m · 7 min
🚏 Ööbiku pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
554 m · 7 min
🚏 Nõmme tee pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
564 m · 8 min
🧒 Tallinna Kristiine Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
604 m · 8 min
🎓 Tallinna Tondi Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
627 m · 8 min
🌳 Cederhelmi park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
998 m · 13 min
10 minuutin kävelymatkalla: 13 kohdetta, lähin pysäkki 224 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Kristiine linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

32 705 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 18.8% · 6 146
18–64 (Työikäiset) 63.2% · 20 662
65 ja vanhemmat (Seniorit) 18% · 5 897

Koulutustaso (15+)

27 421 asukasta
Perusaste tai alempi 12% · 3 285
Keskiaste tai ammatillinen 35.4% · 9 712
Korkeakoulututkinto 50.4% · 13 821
Koulutustaso tuntematon 2.2% · 603

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

17 309 asuntoa
Historialliset (< 1945) 11.3% · 1 958
Neuvostoaika (1946–1990) 66.9% · 11 577
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 9.2% · 1 596
Uudiskohteet (2011+) 10.9% · 1 879

Eniten rakennettu aikakausi: 1971–1980.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 3.7%
Luokka B (Matalaenergia) 7.2%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 6%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 3.2%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 68.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 11.3%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi2006
Asuntoja yhteensä18
Kerroksia5
Energialuokka (arvio)C ~
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala2 355 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakennePaikallavalubetoni
Hissejä1
Melutaso55 dB (havaittava)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 120281855 · tietue päivitetty 30.05.2025.

Paikallavalubetoni · hissejä EHR:n mukaan: 1.

EHR-portaali (koodi: 120281855) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78407:701:3392 · pinta-ala 2 355 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (78407:701:3392) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Siidisaba tn 12a // 12b korteriühistu (rekisteritunnus 80460678). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

LainatEi lainaavuoden lopussa

36 asuntoa · taloyhtiöllä on 2 rakennusta.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (2 246 m²) ÷ 12. Vertailu: alueen Lilleküla (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE00993618) · Postinumero: 11311

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Siidisaba tn

5 taloa kadulla · kadun mediaani €3 197/m² (n=5) · reaaliaikainen vertailu.

Osoite Rakennusvuosi Estiq €/m² Tyypillinen asunto Energialuokka
Siidisaba tn 9 1974 €2 721 ~€134 806 E Katso →
Siidisaba tn 10 2014 €3 914 ~€267 549 B ~ Katso →
Siidisaba tn 11a 2019 €3 745 ~€212 071 B ~ Katso →
Siidisaba tn 12b Tämä talo 2006 €3 197 ~€151 635 C ~ Aktiivinen
Siidisaba tn 14/1 2013 €3 195 ~€175 500 D Katso →

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 120281855 Maa- ja Ruumiamet 05.10.2026 (EHR-tietue 30.05.2025) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78407:701:3392 ↗ Maanmittauslaitos 04.10.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 14 ilmoitusta 500 m säteellä · tuotto 4,5–5,5 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=14 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

C · tämä rakennus Energiatehokas Hyvä perustehokkuus

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 2006 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Arvioitu energialuokka C: yleensä keskimääräinen lämmitystarve. Virallista todistusta ei ole; luokka on arvioitu rakennusvuoden perusteella. Tarkista todellinen luokka ja lämmityskulut todistuksesta ja todellisista laskuista.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Siidisaba tn 12b, Tallinn?

Siidisaba tn 12b on vuonna 2006 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kristiine linnaosa, jossa on 18 asuntoa. EHR-koodi on 120281855 ja kiinteistötunnus 78407:701:3392. Estiqin mukaan arvioitu energialuokka C.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Siidisaba tn 12b?

Estiq AVM -arvio on 3 197 €/m². Arvoväli on 2 896–3 498 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €151 635.

Paljonko maksaa 50 m² tai 75 m² asunto osoitteessa Siidisaba tn 12b?

3 197 €/m² vertailutason mukaan 50 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €159 850 ja 75 m² asunnon noin €239 775. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

2h: €138 270–€166 961; 3h: €196 227–€236 945; 4h: €316 362–€382 009.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €3 431/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €159 217), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €560–€690 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 4,5–5,5 %.

Sopiiko Siidisaba tn 12b asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 224 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Siidisaba tn 12b ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 13 tapahtumaa (taso: kohtalainen). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 67 % oli kahdessa parhaassa ja 11 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohonnut). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 55 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: matala (10–30 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 05.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä