Käytämme välttämättömiä evästeitä sivuston toimintaan. Suostumuksellasi käytämme myös Google Analytics 4 -kävijätilastoja ja Tawk.to-livechatia; Google ja tawk.to voivat käsitellä tietoja Yhdysvalloissa. Voit peruuttaa suostumuksen milloin tahansa alatunnisteen linkistä ”Hallitse evästeitä”.
Evästeluettelo ·
Tietosuojaseloste
Välttämättömät
Istunto, tietoturva ja evästevalintasi muistaminen.
Aina käytössä
Analytiikka (Google Analytics 4)
Koostetilastot sivuston käytöstä. Palveluntarjoaja: Google Ireland Ltd / Google LLC.
Livechat (Tawk.to)
Lataa chat-ikkunan sivun kulmaan. Palveluntarjoaja: tawk.to inc.
Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot
Luha tn 35 on vuonna 1940 rakennettu 3-kerroksinen asuinkerrostalo, 5 asuntoa, arvioitu energialuokka E. Estiq AVM -vertailuarvo on €3 427/m², 13,0 % alle alueen Kesklinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 939/m², 4/2026, n=156).
Luha tn 35 on vuonna 1940 valmistunut 3-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kesklinna, 5 asuntoa. Kantava rakenne: Puurunko (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 2h (5 kpl). Energialuokka E (arvio rakennusvuoden perusteella).
Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 3 427 €/m², noin 13,0 % alle alueen Kesklinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 939/m², 4/2026, n=156). Tyypillinen asunto (2h, 39,1 m²) on noin €148 385.
✓ Sopii erinomaisesti
Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.
⚠ Huomioitavaa
Arvioitu energialuokka E, maantason pysäköinti ja 1940 rakennusvuosi.
€500–€610/kk
Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (17 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi).
📊 Markkinadata · 17 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€148 385
ca €3 795 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu.€155 804
Arvioitu vuokratuotto
€500–€610/kk
Pyyntihinta / m²
€3 985/m²
Neuvotteluvara
3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.
Estiq Building Scorecard™
8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.
Kokonaispisteet 7,2 / 10
Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä
Alla merkityt "–"-kohdat eivät ole mitattuja tälle rakennukselle; kokonaispisteissä ne huomioidaan neutraalina arviona.
Sijainti ja yhteydet9,1
Vineeri pysäkki 142 m / 2 min; nopea yhteys keskustaan.
Paino 20%
Koulutus ja koulut7,0
Tallinna Humanitaargümnaasium 177 m; ylioppilaskokeiden taso 56.1/100; päiväkoti 85 m.
Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö5,2
49% tunneista hyvä, 21% huono (12 kk keskiarvo, taso: korkea), melutaso 57 dB (havaittava), mallinnettu (Lden), lähin puisto Hirvepark 1098 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.
Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski–
Alueelle ei ole poliisin avointa dataa.
Paino 10%
Kunto ja ikä5,9
Rakennettu 1940; kantava rakenne Puurunko.
Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys5,2
Rekisteröityä todistusta ei ole; rakennusvuoden (1940) perusteella odotettu luokka on E. Lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.
Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut7,4
Hirvepark 1098 m; ruokakaupat 945 m.
Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä8,2
Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (407 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 1940-1970”).
Paino 10%
Ympäristö ja turvallisuus: Luha tn 35
Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.
Turvallisuus
Ei tietoja
PPA:n avoimessa datassa ei ole merkintöjä tältä alueelta. Se ei välttämättä tarkoita, ettei mitään tapahdu: harvaan asutuilla alueilla dataa on vähän.
Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.
Lähde: PPA:n avoin data.
Ilmanlaatu
Korkea
Viimeisen 12 kk:n 3 040 tuntilukemasta (07.12.2025–05.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 49% kahdessa parhaassa luokassa, 30% keskimmäisessä ja 21% kahdessa huonoimmassa viidestä.
Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.
Melu
57 dB Lden · havaittava
Arvioitu tieliikennemelu on 4 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).
Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.
Radon maaperässä
Korkea · 150–250 kBq/m³
Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se ylittää 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.
Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.
Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).
Estiqin vuokratietokanta · 17 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi · tuotto 4,0–5,0 %
Estiq Rental Intelligence
10.2026 · n=17
Markkinadata
Arviointimetodologia
Estiq AVM
Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja)
2026 mallipainotukset
Tilastollinen
Rakennuksen energialuokan selitys
Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.
E · tämä rakennus
Korkeampi energiankulutus
Havaittava lämpöhäviö; tyypillinen vanhemmalle kannalle
Keskeiset riskitekijät
Vuoden 1940 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
Arvioitu energialuokka E: yleensä suurempi lämmitystarve kuin uusissa A/B-taloissa. Virallista todistusta ei ole; luokka on arvioitu rakennusvuoden perusteella. Tarkista todellinen luokka ja lämmityskulut todistuksesta ja todellisista laskuista.
Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.
Usein kysytyt kysymykset (UKK)
Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.
Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Luha tn 35, Tallinn?
Luha tn 35 on vuonna 1940 rakennettu 3-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kesklinna linnaosa, jossa on 5 asuntoa. EHR-koodi on 101016041 ja kiinteistötunnus 78401:109:1680. Estiqin mukaan arvioitu energialuokka E.
Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Luha tn 35?
Estiq AVM -arvio on 3 427 €/m². Arvoväli on 3 101–3 753 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €148 385.
Paljonko maksaa 30 m² tai 40 m² asunto osoitteessa Luha tn 35?
3 427 €/m² vertailutason mukaan 30 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €102 810 ja 40 m² asunnon noin €137 080. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.
Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?
2h: €125 702–€152 092.
Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €3 985/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €155 804), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.
Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?
Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €500–€610 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 4,0–5,0 %.
Sopiiko Luha tn 35 asuntosijoitukseen?
Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 142 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.
Millainen on osoitteen Luha tn 35 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?
Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 49 % oli kahdessa parhaassa ja 21 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: korkea). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 57 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: korkea (150–250 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.
Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?
Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →
Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?
Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.
Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 04.10.2026.
Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?
Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.