Estiq Value / Tallinn / Kesklinna / Lastekodu tn 23
Rekisteritiedot 30.9.2026 Kesklinna · Tallinn

Lastekodu tänav 23, Tallinn

Lastekodu tn 23 (Tallinn, Kesklinna linnaosa) on vuonna 2017 rakennettu 13-kerroksinen asuinkerrostalo, 1 asuntoa (EHR 120703630). Estiq AVM -malliarvio on 4 295 €/m² (vaihteluväli 3 887–4 703 €/m²) 30.9.2026.

Lastekodu tänav 23, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 02.05.2024–05.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
13 kerrosta 1 asuntoa EHR 120703630 ↗ Kiinteistötunnus 78401:111:0028 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus Maanalainen pysäköinti

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Lastekodu tn 23 on vuonna 2017 rakennettu 13-kerroksinen asuinkerrostalo, 1 asuntoa, energialuokka B. Estiq AVM -vertailuarvo on €4 295/m², 9,0 % yli alueen Kesklinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 939/m², 4/2026, n=156).

Lastekodu tn 23 on vuonna 2017 valmistunut 13-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kesklinna, 1 asuntoa. Kantava rakenne: Elementtibetonirakenne (EHR). Energialuokka B (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 4 295 €/m², noin 9,0 % yli alueen Kesklinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 939/m², 4/2026, n=156). Tyypillinen asunto (2h) on noin €211 314.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka B, maantason pysäköinti ja 2017 rakennusvuosi.

€710–€870/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (10 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi).

📊 Markkinadata · 10 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi
Ylläpitokulut: kesä ~€90, talvi ~€151 · 100% kalustettu
4,0–5,0%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

− 49,2 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€211 314
ca €4 295 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €221 880
Arvioitu vuokratuotto €710–€870/kk
Pyyntihinta / m² €4 510/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,9 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet8,8

Bussijaam pysäkki 235 m / 3 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut7,1

Tallinna Kesklinna Vene Gümnaasium 319 m; ylioppilaskokeiden taso 65.5/100; päiväkoti 438 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö5,3

58% tunneista hyvä, 13% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohonnut), melutaso 63 dB (meluisa), mallinnettu (Lden), lähin puisto Politseiaed 588 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski7,0

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=115): kohtalainen riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: -19,0%.

Paino 10%
Kunto ja ikä9,4

Rakennettu 2017; kantava rakenne Elementtibetonirakenne.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys8,9

EHR-energiatodistus B (myönnetty 05.03.2021); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut8,3

Politseiaed 588 m; ruokakaupat 541 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,5

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (97 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 2016-2020”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Lastekodu tn 23

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: keskimääräistä korkeampi · indeksi 6,9 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 115 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: -19%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohonnut

Viimeisen 12 kk:n 3 087 tuntilukemasta (07.12.2025–11.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 58% kahdessa parhaassa luokassa, 29% keskimmäisessä ja 13% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

63 dB Lden · meluisa

Arvioitu tieliikennemelu on 10 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Matala · 10–30 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Kesklinna · otos: rakennusvuosi 2016-2020.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 232 kauppaa · rakennusvuosi 2016-2020)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. +0.8% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Lastekodu tn 23 AVM-taso: €4 295/m² €4 495 2024 Q3 32 kauppaa €4 392 2024 Q4 36 kauppaa €4 302 2025 Q1 41 kauppaa €4 510 2025 Q2 26 kauppaa €4 286 2025 Q3 29 kauppaa €4 307 2025 Q4 34 kauppaa €4 336 2026 Q1 24 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €4 658 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 10 €4 290 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€4 295/m²
Hintahaarukka
€3 887–4 703
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 2h)
€221 880
Indikatiivinen pyyntihinta€4 510/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 13 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.429271, 24.771730 · kiinteistötunnus 78401:111:0028.

🚏 Bussijaam pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
235 m · 3 min
🚏 Tallinna bussijaam pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
265 m · 4 min
🚏 Bussijaam (bus station) pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
270 m · 4 min
🎓 Tallinna Kesklinna Vene Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 65.5/100
319 m · 4 min
🚏 Bussijaam (ajutine) pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
345 m · 5 min
🧒 Tallinna Liivamäe Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
438 m · 6 min
🎓 Kadrioru Saksa Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 60.7/100
498 m · 7 min
🛒 Torupilli Selver
Supermarketti · Päivittäistavarat
541 m · 7 min
🎓 Eesti Rahvusvaheline Kool
Lukio · Lukio
547 m · 7 min
🌳 Politseiaed
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
588 m · 8 min
🛒 Stockmann Delikatess
Supermarketti · Päivittäistavarat
834 m · 11 min
🛒 Sikupilli Prisma
Supermarketti · Päivittäistavarat
890 m · 12 min
🌳 Lembitu park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
1021 m · 14 min
10 minuutin kävelymatkalla: 13 kohdetta, lähin pysäkki 235 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Kesklinna linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

64 551 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 19.9% · 12 854
18–64 (Työikäiset) 67.2% · 43 399
65 ja vanhemmat (Seniorit) 12.9% · 8 298

Koulutustaso (15+)

53 514 asukasta
Perusaste tai alempi 9.4% · 5 016
Keskiaste tai ammatillinen 28% · 14 969
Korkeakoulututkinto 59% · 31 582
Koulutustaso tuntematon 3.6% · 1 947

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

36 655 asuntoa
Historialliset (< 1945) 34.5% · 12 631
Neuvostoaika (1946–1990) 33.1% · 12 127
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 19.2% · 7 050
Uudiskohteet (2011+) 11.7% · 4 298

Eniten rakennettu aikakausi: 1919–1945.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 4%
Luokka B (Matalaenergia) 7.7%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 9.7%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 9.6%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 34.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 34.5%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi2017
Asuntoja yhteensä1
Kerroksia13
EnergialuokkaB
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala5 955 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneElementtibetonirakenne
Hissejä9
Melutaso63 dB (meluisa)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 120703630 · tietue päivitetty 30.05.2025.

Elementtibetonirakenne · hissejä EHR:n mukaan: 9.

EHR-portaali (koodi: 120703630) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78401:111:0028 · pinta-ala 5 955 m².

Käyttötarkoitus: 85% Elamumaa, 15% arimaa.

Kiinteistökartta (78401:111:0028) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Lastekodu tn 23 // Tartu mnt 52 korteriühistu (rekisteritunnus 80454904). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€3,58/m² / kktyypillinen asunto €144/kk · sis. käyttömaksut · Keldrimäe (asum) mediaani €3,36/m² / kk
Vastikkeet€1,16/m² / kkilman käyttömaksuja · korjausrahasto €0,17/m² · Keldrimäe (asum) mediaani €1,35/m² / kk
Korjausrahasto€60 337€6,22/m² · alueen tavanomaisella välillä
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20252024
Vastikkeet€134 613€141 767
josta korjausrahasto€20 246€24 579
Korjauskulut€20 246€24 579
Korjausrahaston saldo€60 337€32 586
Rahavarat€102 786€59 359
Vararahasto€33 920€33 059
Tilikauden tulos€32−€60
Vastikkeet lajeittain2025€/m²/kk
Haldusteenus€19 0860,16
Heakorrateenus€31 8000,27
Tehnohooldus€9 2360,08
Haljastusteenus€1 1130,01
Jooksev hooldus€11 6870,10
Akende pesu€7 9950,07
Garaažipõranda pesu€2 5660,02
Garaaži tõstukse hooldus€2810,00
Liftihooldus€6 5280,06
Sprinklersüsteemi hooldus€7 7210,07
Sideteenus€1 3580,01
Porivaip€5 4860,05
Valveteenus€8400,01
Pangateenus€2350,00
Kindlustus€8 4350,07
Remonditasud€20 2460,17

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

170 asuntoa · jäseniä 180 yksityistä + 43 yritystä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (9 697 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Keldrimäe (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE03681027) · Postinumero: 10113

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Lastekodu tn

3 taloa kadulla · kadun mediaani €3 404/m² (n=3) · reaaliaikainen vertailu.

Osoite Rakennusvuosi Estiq €/m² Tyypillinen asunto Energialuokka
Lastekodu tn 5 1957 €3 404 ~€203 264 E Katso →
Lastekodu tn 18 1964 €3 264 ~€132 745 B Katso →
Lastekodu tn 23 Tämä talo 2017 €4 295 ~€211 314 B Aktiivinen

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 120703630 Maa- ja Ruumiamet 30.09.2026 (EHR-tietue 30.05.2025) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78401:111:0028 ↗ Maanmittauslaitos 14.09.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 10 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi · tuotto 4,0–5,0 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=10 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

B · tämä rakennus Matalapäästöinen energiatalo Erittäin hyvä lämmöneristys

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 2017 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Energialuokka B: yleensä matalampi lämmitystarve kuin keskimääräisessä vanhemmassa talossa. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: rakennuksessa on maanalainen lämmin pysäköintihalli.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Lastekodu tn 23, Tallinn?

Lastekodu tn 23 on vuonna 2017 rakennettu 13-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kesklinna linnaosa, jossa on 1 asuntoa. EHR-koodi on 120703630 ja kiinteistötunnus 78401:111:0028. Estiqin mukaan energialuokka B.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Lastekodu tn 23?

Estiq AVM -arvio on 4 295 €/m². Arvoväli on 3 887–4 703 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €211 314.

Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Lastekodu tn 23?

4 295 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €171 800 ja 50 m² asunnon noin €214 750. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

Huoneistojakauman tiedot päivittyvät.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €4 510/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €221 880), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €710–€870 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 4,0–5,0 %.

Sopiiko Lastekodu tn 23 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 235 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Lastekodu tn 23 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 115 tapahtumaa (taso: keskimääräistä korkeampi). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 58 % oli kahdessa parhaassa ja 13 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohonnut). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 63 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: matala (10–30 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Lastekodu tn 23?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €3,58/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €144 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €1,16/m² / kk, josta korjausrahastoon €0,17/m². Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €60 337. Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Vertailun vuoksi alueen Keldrimäe (asum) 41 taloyhtiön mediaani oli €3,36/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 30.09.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä