Estiq Value / Tallinn / Mustamäe / Kuklase tn 16
Rekisteritiedot 5.10.2026 Mustamäe · Tallinn

Kuklase tänav 16, Tallinn

Kuklase tn 16 (Tallinn, Mustamäe linnaosa) on vuonna 2017 rakennettu 8-kerroksinen asuinkerrostalo, 84 asuntoa (EHR 120727362). Estiq AVM -malliarvio on 3 515 €/m² (vaihteluväli 3 311–3 719 €/m²) 5.10.2026.

Kuklase tänav 16, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 02.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
8 kerrosta 84 asuntoa EHR 120727362 ↗ Kiinteistötunnus 78401:101:1424 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Kuklase tn 16 on vuonna 2017 rakennettu 8-kerroksinen asuinkerrostalo, 84 asuntoa, energialuokka C. Estiq AVM -vertailuarvo on €3 515/m², 33,0 % yli alueen Mustamäe mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 642/m², 4/2026, n=132).

Kuklase tn 16 on vuonna 2017 valmistunut 8-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Mustamäe, 84 asuntoa. Kantava rakenne: Elementtibetonirakenne (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 2h (68 kpl). Energialuokka C (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 3 515 €/m², noin 33,0 % yli alueen Mustamäe mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 642/m², 4/2026, n=132). Tyypillinen asunto (2h, 46,7 m²) on noin €171 576.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka C, maantason pysäköinti ja 2017 rakennusvuosi.

€600–€730/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (2 ilmoitusta tässä talossa).

📊 Markkinadata · 2 ilmoitusta tässä talossa
Ylläpitokulut: kesä ~€60, talvi ~€185 · 100% kalustettu
4,1–5,1%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
2h 68 33.1 – 54.7 m² €3 674 €155 741–€174 919
3h 16 63.8 – 74.2 m² €3 380 €207 913–€233 515
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

2h · 45 m² 3h · 65.3 m²
− 46,7 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€171 576
ca €3 674 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €180 155
Arvioitu vuokratuotto €600–€730/kk
Pyyntihinta / m² €3 858/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,7 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet8,9

Sipelga pysäkki 215 m / 3 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut7,2

Tallinna 32. Keskkool 384 m; ylioppilaskokeiden taso 69.5/100; päiväkoti 485 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö4,0

51% tunneista hyvä, 20% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohonnut), melutaso 65 dB (kova), mallinnettu (Lden), lähin puisto Lepistiku park 518 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski6,9

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=329): kohonnut riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: -56,9%.

Paino 10%
Kunto ja ikä9,2

Rakennettu 2017; kantava rakenne Elementtibetonirakenne.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys7,8

EHR-energiatodistus C (myönnetty 20.11.2019); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut8,4

Lepistiku park 518 m; ruokakaupat 514 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,2

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (47 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 2016-2020”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Kuklase tn 16

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: korkea · indeksi 7,1 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 329 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: -57%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohonnut

Viimeisen 12 kk:n 3 239 tuntilukemasta (07.12.2025–11.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 51% kahdessa parhaassa luokassa, 29% keskimmäisessä ja 20% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

65 dB Lden · kova

Arvioitu tieliikennemelu on 12 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Tavanomainen · 30–50 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Mustamäe · otos: rakennusvuosi 2016-2020.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 110 kauppaa · rakennusvuosi 2016-2020)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. -9.5% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Kuklase tn 16 AVM-taso: €3 515/m² 2024 Q3 liian vähän kauppoja13 kauppaa liian vähän kauppoja— 2026 Q2 liian vähän kauppoja5 kauppaa liian vähän kauppoja— €3 346 2024 Q4 13 kauppaa €3 560 2025 Q1 12 kauppaa €3 644 2025 Q2 25 kauppaa €3 481 2025 Q3 11 kauppaa €3 677 2025 Q4 11 kauppaa €3 222 2026 Q1 20 kauppaa €3 220 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€3 515/m²
Hintahaarukka
€3 311–3 719
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 2h · 46,7 m²)
€180 155
Indikatiivinen pyyntihinta€3 858/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 16 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.406859, 24.697254 · kiinteistötunnus 78401:101:1424.

🚏 Sipelga pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
215 m · 3 min
🎓 Tallinna 32. Keskkool
Lukio · Arvosana: 69.5/100
384 m · 5 min
🚏 Siili pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
422 m · 6 min
🎓 Tallinna Mustamäe Reaalgümnaasium
Lukio · Arvosana: 54.5/100
424 m · 6 min
🚏 Lepistiku pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
457 m · 6 min
🚏 Mustamäe tee pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
468 m · 6 min
🧒 Tallinna Allika Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
485 m · 6 min
🎓 Tallinna Arte Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 62.2/100
489 m · 7 min
🛒 Sõpruse Maxima X / Grossi
Supermarketti · Päivittäistavarat
514 m · 7 min
🌳 Lepistiku park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
518 m · 7 min
🛒 Sõpruse Rimi Super
Supermarketti · Päivittäistavarat
599 m · 8 min
🌳 Parditiigi park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
656 m · 9 min
🧒 Tallinna Lepistiku Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
662 m · 9 min
🧒 Tallinna Sõbrakese Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
672 m · 9 min
🛒 Mustamäe Keskus Rimi Hyper
Supermarketti · Päivittäistavarat
717 m · 10 min
🛒 Magistrali Keskus Rimi Hyper
Supermarketti · Päivittäistavarat
824 m · 11 min
10 minuutin kävelymatkalla: 16 kohdetta, lähin pysäkki 215 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Mustamäe linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

66 333 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 17.3% · 11 493
18–64 (Työikäiset) 61.6% · 40 890
65 ja vanhemmat (Seniorit) 21% · 13 950

Koulutustaso (15+)

56 459 asukasta
Perusaste tai alempi 13.4% · 7 551
Keskiaste tai ammatillinen 39.5% · 22 298
Korkeakoulututkinto 44.9% · 25 342
Koulutustaso tuntematon 2.2% · 1 268

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

34 988 asuntoa
Historialliset (< 1945) 0% · 14
Neuvostoaika (1946–1990) 85.7% · 29 985
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 6.8% · 2 368
Uudiskohteet (2011+) 6.1% · 2 126

Eniten rakennettu aikakausi: 1961–1970.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 2.4%
Luokka B (Matalaenergia) 3.7%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 5.3%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 1.5%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 87.1%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 0%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi2017
Asuntoja yhteensä84
Kerroksia8
EnergialuokkaC
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala5 880 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneElementtibetonirakenne
Hissejä2
Melutaso65 dB (kova)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 120727362 · tietue päivitetty 29.06.2025.

Elementtibetonirakenne · hissejä EHR:n mukaan: 2.

EHR-portaali (koodi: 120727362) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78401:101:1424 · pinta-ala 5 880 m².

Käyttötarkoitus: 75% Elamumaa, 25% arimaa.

Kiinteistökartta (78401:101:1424) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Kuklase tn 16 // 18 korteriühistu (rekisteritunnus 80449151). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2024 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Tyypillinen asunto€120 / kkkaikki kulut sis. käyttömaksut
Vastikkeet€0,93/m² / kkilman käyttömaksuja · korjausrahasto €0,17/m² · Sääse (asum) mediaani €0,83/m² / kk
Korjausrahasto€21 267€5,18/m² · alueen tavanomaisella välillä
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20242023
Vastikkeet€45 555€44 723
josta korjausrahasto€8 532–
Korjauskulut€8 532€6 946
Korjausrahaston saldo€21 267€14 307
Rahavarat€36 050€25 619
Vararahasto€11 957€11 957
Tilikauden tulos€1 220€1 175
Vastikkeet lajeittain2024€/m²/kk
Hooldustasud€25 2320,51
Haldustasud€11 7910,24
Remonditasud€8 5320,17

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

84 asuntoa · jäseniä 106 yksityistä + 21 yritystä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (4 102 m²) ÷ 12. Vertailu: alueen Sääse (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE03516404) · Postinumero: 13423

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Kuklase tn

2 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 120727362 Maa- ja Ruumiamet 05.10.2026 (EHR-tietue 29.06.2025) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78401:101:1424 ↗ Maanmittauslaitos 05.10.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 2 ilmoitusta tässä talossa · tuotto 4,1–5,1 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=2 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

C · tämä rakennus Energiatehokas Hyvä perustehokkuus

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 2017 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Energialuokka C: yleensä keskimääräinen lämmitystarve. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Kuklase tn 16, Tallinn?

Kuklase tn 16 on vuonna 2017 rakennettu 8-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Mustamäe linnaosa, jossa on 84 asuntoa. EHR-koodi on 120727362 ja kiinteistötunnus 78401:101:1424. Estiqin mukaan energialuokka C.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Kuklase tn 16?

Estiq AVM -arvio on 3 515 €/m². Arvoväli on 3 311–3 719 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €171 576.

Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Kuklase tn 16?

3 515 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €140 600 ja 50 m² asunnon noin €175 750. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

2h: €155 741–€174 919; 3h: €207 913–€233 515.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €3 858/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €180 155), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €600–€730 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 4,1–5,1 %.

Sopiiko Kuklase tn 16 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 215 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Kuklase tn 16 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 329 tapahtumaa (taso: korkea). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 51 % oli kahdessa parhaassa ja 20 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohonnut). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 65 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: tavanomainen (30–50 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Kuklase tn 16?

Taloyhtiön vuoden 2024 tilinpäätöksen mukaan tyypillinen asunto maksoi yhteensä €120 kuukaudessa käyttömaksut mukaan lukien. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €0,93/m² / kk, josta korjausrahastoon €0,17/m². Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €21 267. Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 05.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä