Estiq Value / Tallinn / Kesklinna / Videviku tn 29
Rekisteritiedot 5.10.2026 Kesklinna · Tallinn

Videviku tänav 29, Tallinn

Videviku tn 29 (Tallinn, Kesklinna linnaosa) on vuonna 1982 rakennettu 6-kerroksinen asuinkerrostalo, 34 asuntoa (EHR 101026533). Estiq AVM -malliarvio on 3 266 €/m² (vaihteluväli 2 956–3 576 €/m²) 5.10.2026.

Videviku tänav 29, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 02.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
6 kerrosta 34 asuntoa EHR 101026533 ↗ Kiinteistötunnus 78401:109:2010 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Videviku tn 29 on vuonna 1982 rakennettu 6-kerroksinen asuinkerrostalo, 34 asuntoa, energialuokka C. Estiq AVM -vertailuarvo on €3 266/m², 17,1 % alle alueen Kesklinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 939/m², 4/2026, n=156).

Videviku tn 29 on vuonna 1982 valmistunut 6-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kesklinna, 34 asuntoa. Kantava rakenne: Tiili (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 3h (14 kpl). Energialuokka C (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 3 266 €/m², noin 17,1 % alle alueen Kesklinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 939/m², 4/2026, n=156). Tyypillinen asunto (3h, 63,4 m²) on noin €199 139.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka C, maantason pysäköinti ja 1982 rakennusvuosi.

€670–€820/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 3h asunnolle (8 ilmoitusta 500 m säteellä).

📊 Markkinadata · 8 ilmoitusta 500 m säteellä
Ylläpitokulut: kesä ~€35, talvi ~€65 · 88% kalustettu
4,0–5,0%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
2h 12 41.4 – 49.6 m² €3 414 €143 979–€174 206
3h 14 61.9 – 63.9 m² €3 141 €179 937–€217 714
4h 8 73.4 – 75.3 m² €3 141 €211 490–€255 891
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

2h · 46.6 m² 3h · 63.3 m² 4h · 74.4 m²
− 63,4 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€199 139
ca €3 141 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €209 096
Arvioitu vuokratuotto €670–€820/kk
Pyyntihinta / m² €3 298/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,4 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet8,7

Virmalise pysäkki 299 m / 4 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut6,8

Tallinna Humanitaargümnaasium 269 m; ylioppilaskokeiden taso 56.1/100; päiväkoti 220 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö6,2

57% tunneista hyvä, 13% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohonnut), melutaso 57 dB (havaittava), mallinnettu (Lden), lähin puisto Hirvepark 1090 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski7,1

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=452): kohtalainen riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: -23,3%.

Paino 10%
Kunto ja ikä6,9

Rakennettu 1982; kantava rakenne Tiili.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys7,8

EHR-energiatodistus C (myönnetty 25.03.2024); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut7,6

Hirvepark 1090 m; ruokakaupat 761 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,5

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (91 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 1971-1990”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Videviku tn 29

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: keskimääräistä korkeampi · indeksi 6,6 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 452 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: -23%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohonnut

Viimeisen 12 kk:n 55 648 tuntilukemasta (07.12.2025–11.10.2026, 18 ruutua ~600 m säteellä): 57% kahdessa parhaassa luokassa, 30% keskimmäisessä ja 13% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

57 dB Lden · havaittava

Arvioitu tieliikennemelu on 4 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Korkea · 50–100 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se ylittää 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Kesklinna · otos: rakennusvuosi 1971-1990.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 181 kauppaa · rakennusvuosi 1971-1990)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. +11.1% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Videviku tn 29 AVM-taso: €3 266/m² €2 846 2024 Q3 21 kauppaa €2 887 2024 Q4 25 kauppaa €2 884 2025 Q1 23 kauppaa €2 808 2025 Q2 21 kauppaa €3 188 2025 Q3 27 kauppaa €3 144 2025 Q4 34 kauppaa €3 205 2026 Q1 21 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €3 180 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 9 €3 410 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€3 266/m²
Hintahaarukka
€2 956–3 576
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 3h · 63,4 m²)
€209 096
Indikatiivinen pyyntihinta€3 298/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 13 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.424116, 24.734548 · kiinteistötunnus 78401:109:2010.

🧒 Tallinna Virmalise Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
220 m · 3 min
🎓 Tallinna Humanitaargümnaasium
Lukio · Arvosana: 56.1/100
269 m · 4 min
🚏 Virmalise pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
299 m · 4 min
🚏 Kotka pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
425 m · 6 min
🚏 Kitseküla pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
429 m · 6 min
🚏 Vineeri pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
439 m · 6 min
🧒 Tallinna Komeedi Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
478 m · 6 min
🧒 Tallinna Lasteaed Luha
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
508 m · 7 min
🎓 Tallinna Ühisgümnaasium
Lukio · Arvosana: 60.2/100
513 m · 7 min
🎓 Tallinna Tõnismäe Reaalkool
Lukio · Arvosana: 60.3/100
542 m · 7 min
🛒 Kotka Selver
Supermarketti · Päivittäistavarat
761 m · 10 min
🛒 Kristiine Prisma
Supermarketti · Päivittäistavarat
818 m · 11 min
🌳 Hirvepark
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
1090 m · 15 min
10 minuutin kävelymatkalla: 13 kohdetta, lähin pysäkki 299 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Kesklinna linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

64 551 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 19.9% · 12 854
18–64 (Työikäiset) 67.2% · 43 399
65 ja vanhemmat (Seniorit) 12.9% · 8 298

Koulutustaso (15+)

53 514 asukasta
Perusaste tai alempi 9.4% · 5 016
Keskiaste tai ammatillinen 28% · 14 969
Korkeakoulututkinto 59% · 31 582
Koulutustaso tuntematon 3.6% · 1 947

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

36 655 asuntoa
Historialliset (< 1945) 34.5% · 12 631
Neuvostoaika (1946–1990) 33.1% · 12 127
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 19.2% · 7 050
Uudiskohteet (2011+) 11.7% · 4 298

Eniten rakennettu aikakausi: 1919–1945.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 4%
Luokka B (Matalaenergia) 7.7%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 9.7%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 9.6%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 34.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 34.5%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi1982
Asuntoja yhteensä34
Kerroksia6
EnergialuokkaC
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala1 977 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneTiili
Hissejä0
Melutaso57 dB (havaittava)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 101026533 · tietue päivitetty 11.09.2025.

Tiili · hissejä EHR:n mukaan: 0.

EHR-portaali (koodi: 101026533) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78401:109:2010 · pinta-ala 1 977 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (78401:109:2010) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Videviku tn 29 korteriühistu (rekisteritunnus 80017167). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2024 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€3,84/m² / kktyypillinen asunto €229/kk · sis. käyttömaksut · Uue Maailma (asum) mediaani €3,23/m² / kk
Vastikkeet€2,20/m² / kkilman käyttömaksuja · korjausrahasto €1,64/m² · Uue Maailma (asum) mediaani €1,36/m² / kk
Korjausrahasto€44 909€22/m² · alueen tavanomaisella välillä
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20242023
Vastikkeet€53 832€58 859
josta korjausrahasto€40 099–
Korjauskulut€40 707€45 606
Korjausrahaston saldo€44 909€48 279
Rahavarat€58 460€56 422
Vararahasto€4 712€4 712
Tilikauden tulos€1 019€928
Vastikkeet lajeittain2024€/m²/kk
Hooldustasud€00,00
Heakorratasud€7 1990,29
Tasud üldkulude katteks€5 9340,24
Remondi- ja haldusfond€40 0991,64
Kindlustus€6000,02

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

34 asuntoa · jäseniä 35 yksityistä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (2 041 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Uue Maailma (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE00644944) · Postinumero: 10139

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Videviku tn

1 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 101026533 Maa- ja Ruumiamet 05.10.2026 (EHR-tietue 11.09.2025) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78401:109:2010 ↗ Maanmittauslaitos 05.10.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 8 ilmoitusta 500 m säteellä · tuotto 4,0–5,0 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=8 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

C · tämä rakennus Energiatehokas Hyvä perustehokkuus

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 1982 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Energialuokka C: yleensä keskimääräinen lämmitystarve. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Videviku tn 29, Tallinn?

Videviku tn 29 on vuonna 1982 rakennettu 6-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kesklinna linnaosa, jossa on 34 asuntoa. EHR-koodi on 101026533 ja kiinteistötunnus 78401:109:2010. Estiqin mukaan energialuokka C.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Videviku tn 29?

Estiq AVM -arvio on 3 266 €/m². Arvoväli on 2 956–3 576 €/m². Tyypillisen 3h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €199 139.

Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Videviku tn 29?

3 266 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €130 640 ja 50 m² asunnon noin €163 300. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

2h: €143 979–€174 206; 3h: €179 937–€217 714; 4h: €211 490–€255 891.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €3 298/m² (tyypilliselle 3h asunnolle noin €209 096), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 3h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 3h asunnon arvioitu markkinavuokra on €670–€820 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 4,0–5,0 %.

Sopiiko Videviku tn 29 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 299 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Videviku tn 29 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 452 tapahtumaa (taso: keskimääräistä korkeampi). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 57 % oli kahdessa parhaassa ja 13 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohonnut). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 57 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: korkea (50–100 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Videviku tn 29?

Taloyhtiön vuoden 2024 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €3,84/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €229 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €2,20/m² / kk, josta korjausrahastoon €1,64/m². Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €44 909. Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Vertailun vuoksi alueen Uue Maailma (asum) 113 taloyhtiön mediaani oli €3,23/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 05.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä