Estiq Value / Tallinn / Põhja-Tallinna / Tehnika tn 24
Rekisteritiedot 5.10.2026 Põhja-Tallinna · Tallinn

Tehnika tänav 24, Tallinn

Tehnika tn 24 (Tallinn, Põhja-Tallinna linnaosa) on vuonna 1939 rakennettu 4-kerroksinen asuinkerrostalo, 11 asuntoa (EHR 101018073). Estiq AVM -malliarvio on 3 369 €/m² (vaihteluväli 3 049–3 689 €/m²) 5.10.2026.

Tehnika tänav 24, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 02.05.2024–05.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
4 kerrosta 11 asuntoa EHR 101018073 ↗ Kiinteistötunnus 78408:802:0004 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Tehnika tn 24 on vuonna 1939 rakennettu 4-kerroksinen asuinkerrostalo, 11 asuntoa, arvioitu energialuokka E. Estiq AVM -vertailuarvo on €3 369/m², 6,3 % yli alueen Põhja-Tallinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 169/m², 4/2026, n=120).

Tehnika tn 24 on vuonna 1939 valmistunut 4-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Põhja-Tallinna, 11 asuntoa. Kantava rakenne: Tiili (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 2h (7 kpl). Energialuokka E (arvio rakennusvuoden perusteella).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 3 369 €/m², noin 6,3 % yli alueen Põhja-Tallinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 169/m², 4/2026, n=120). Tyypillinen asunto (2h, 42,8 m²) on noin €147 874.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Arvioitu energialuokka E, maantason pysäköinti ja 1939 rakennusvuosi.

€530–€640/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (8 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi).

📊 Markkinadata · 8 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi
Ylläpitokulut: kesä ~€45, talvi ~€73 · 100% kalustettu
4,2–5,2%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
2h 7 42.5 – 45.4 m² €3 455 €136 015–€164 570
3h 4 56.7 – 88.7 m² €3 430 €202 080–€244 506
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

2h · 43.5 m² 3h · 65.1 m²
− 42,8 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€147 874
ca €3 455 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €155 268
Arvioitu vuokratuotto €530–€640/kk
Pyyntihinta / m² €3 628/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,2 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet9,2

Tehnika pysäkki 117 m / 2 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut6,3

Tallinna Euroopa Kool 148 m; ylioppilaskokeiden taso 55/100; päiväkoti 1057 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö7,1

65% tunneista hyvä, 11% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohonnut), melutaso 53 dB (kohtalainen), mallinnettu (Lden), lähin puisto Falgi park 424 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski7,2

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=126): kohtalainen riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: +96,5%.

Paino 10%
Kunto ja ikä5,9

Rakennettu 1939; kantava rakenne Tiili.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys5,2

Rekisteröityä todistusta ei ole; rakennusvuoden (1939) perusteella odotettu luokka on E. Lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut8,4

Falgi park 424 m; ruokakaupat 502 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,6

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (125 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi <1939”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Tehnika tn 24

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: keskimääräistä korkeampi · indeksi 6,3 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 126 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: +97%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohonnut

Viimeisen 12 kk:n 3 241 tuntilukemasta (07.12.2025–11.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 65% kahdessa parhaassa luokassa, 24% keskimmäisessä ja 11% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

53 dB Lden · kohtalainen

Arvioitu tieliikennemelu on WHO:n suositustason (53 dB Lden) sisällä.

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Tavanomainen · 30–50 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Ruudussa ei ole mittausta; taso on johdettu lähimmistä. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Põhja-Tallinna · otos: rakennusvuosi <1939.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 282 kauppaa · rakennusvuosi <1939)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. +6.6% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Tehnika tn 24 AVM-taso: €3 369/m² €3 264 2024 Q3 35 kauppaa €3 256 2024 Q4 42 kauppaa €2 801 2025 Q1 33 kauppaa €2 911 2025 Q2 47 kauppaa €3 401 2025 Q3 39 kauppaa €3 468 2025 Q4 33 kauppaa €2 985 2026 Q1 40 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €3 520 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 13 €3 200 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€3 369/m²
Hintahaarukka
€3 049–3 689
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 2h · 42,8 m²)
€155 268
Indikatiivinen pyyntihinta€3 628/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 13 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.435619, 24.725825 · kiinteistötunnus 78408:802:0004.

🚏 Tehnika pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
117 m · 2 min
🚏 Kelmiküla pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
142 m · 2 min
🎓 Tallinna Euroopa Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
148 m · 2 min
🚏 Pelgulinn pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
287 m · 4 min
🚏 Hotell Tallinn pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
329 m · 4 min
🎓 Jakob Westholmi Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 67.6/100
378 m · 5 min
🌳 Falgi park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
424 m · 6 min
🛒 Telliskivi Rimi
Supermarketti · Päivittäistavarat
502 m · 7 min
🎓 Kaarli Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
589 m · 8 min
🌳 Hirvepark
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
728 m · 10 min
🌳 Toompark ja Snelli tiik
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
791 m · 11 min
🛒 Balti Jaama Turg & Selver
Supermarketti · Päivittäistavarat
792 m · 11 min
🧒 Tallinna Komeedi Lasteaed
Lasteaed · Alusharidus
1057 m · 14 min
10 minuutin kävelymatkalla: 13 kohdetta, lähin pysäkki 117 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Põhja-Tallinna linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

437 817 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 18.7% · 81 762
18–64 (Työikäiset) 62.4% · 273 008
65 ja vanhemmat (Seniorit) 19% · 83 047

Koulutustaso (15+)

368 377 asukasta
Perusaste tai alempi 12.7% · 46 946
Keskiaste tai ammatillinen 37.4% · 137 875
Korkeakoulututkinto 47.1% · 173 485
Koulutustaso tuntematon 2.7% · 10 071

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

225 177 asuntoa
Historialliset (< 1945) 11.1% · 25 046
Neuvostoaika (1946–1990) 65.7% · 147 900
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 13% · 29 357
Uudiskohteet (2011+) 9.2% · 20 698

Eniten rakennettu aikakausi: 1981–1990.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 3.6%
Luokka B (Matalaenergia) 5.5%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 6.9%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 6.1%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 66.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 11.1%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi1939
Asuntoja yhteensä11
Kerroksia4
Energialuokka (arvio)E ~
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala910 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneTiili
Hissejä0
Melutaso53 dB (kohtalainen)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 101018073 · tietue päivitetty 30.05.2025.

Tiili · hissejä EHR:n mukaan: 0.

EHR-portaali (koodi: 101018073) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78408:802:0004 · pinta-ala 910 m².

Käyttötarkoitus: 80% Elamumaa, 20% arimaa.

Kiinteistökartta (78408:802:0004) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Tehnika tn 24 korteriühistu (rekisteritunnus 80256713). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Tyypillinen asunto€140 / kkkaikki kulut sis. käyttömaksut
Vastikkeet€0,64/m² / kkilman käyttömaksuja · korjausrahasto €0,30/m² · Kelmiküla (asum) mediaani €1,24/m² / kk
Korjausrahasto€6 700€12/m² · saldo vuoden lopussa
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20252024
Vastikkeet€4 337€4 870
josta korjausrahasto€2 052€2 585
Korjauskulut€2 052€2 585
Korjausrahaston saldo€6 700€3 591
Rahavarat€8 609€5 508
Vararahasto€1 534€1 534
Tilikauden tulos€33−€122
Vastikkeet lajeittain2025€/m²/kk
Hooldustasud€2 2850,34
Remonditasud€2 0520,30

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

11 asuntoa · jäseniä 12 yksityistä + 1 yritystä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (565 m²) ÷ 12. Vertailu: alueen Kelmiküla (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE01655464) · Postinumero: 10149

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Tehnika tn

3 taloa kadulla · kadun mediaani €3 369/m² (n=3) · reaaliaikainen vertailu.

Osoite Rakennusvuosi Estiq €/m² Tyypillinen asunto Energialuokka
Tehnika tn 24 Tämä talo 1939 €3 369 ~€147 874 E ~ Aktiivinen
Tehnika tn 25 1936 €3 467 ~€173 952 C Katso →
Tehnika tn 37a 1950 €3 301 ~€82 151 D ~ Katso →

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 101018073 Maa- ja Ruumiamet 05.10.2026 (EHR-tietue 30.05.2025) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78408:802:0004 ↗ Maanmittauslaitos 05.10.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 8 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi · tuotto 4,2–5,2 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=8 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

E · tämä rakennus Korkeampi energiankulutus Havaittava lämpöhäviö; tyypillinen vanhemmalle kannalle

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 1939 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Arvioitu energialuokka E: yleensä suurempi lämmitystarve kuin uusissa A/B-taloissa. Virallista todistusta ei ole; luokka on arvioitu rakennusvuoden perusteella. Tarkista todellinen luokka ja lämmityskulut todistuksesta ja todellisista laskuista.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Tehnika tn 24, Tallinn?

Tehnika tn 24 on vuonna 1939 rakennettu 4-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Põhja-Tallinna linnaosa, jossa on 11 asuntoa. EHR-koodi on 101018073 ja kiinteistötunnus 78408:802:0004. Estiqin mukaan arvioitu energialuokka E.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Tehnika tn 24?

Estiq AVM -arvio on 3 369 €/m². Arvoväli on 3 049–3 689 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €147 874.

Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Tehnika tn 24?

3 369 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €134 760 ja 50 m² asunnon noin €168 450. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

2h: €136 015–€164 570; 3h: €202 080–€244 506.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €3 628/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €155 268), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €530–€640 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 4,2–5,2 %.

Sopiiko Tehnika tn 24 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 117 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Tehnika tn 24 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 126 tapahtumaa (taso: keskimääräistä korkeampi). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 65 % oli kahdessa parhaassa ja 11 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohonnut). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 53 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: tavanomainen (30–50 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Tehnika tn 24?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan tyypillinen asunto maksoi yhteensä €140 kuukaudessa käyttömaksut mukaan lukien. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €0,64/m² / kk, josta korjausrahastoon €0,30/m². Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €6 700. Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 05.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä