Estiq Value / Tallinn / Pirita / Sarapuu tn 1
Rekisteritiedot 4.10.2026 Pirita · Tallinn

Sarapuu tänav 1, Tallinn

Sarapuu tn 1 (Tallinn, Pirita linnaosa) on vuonna 2004 rakennettu 3-kerroksinen asuinkerrostalo, 9 asuntoa (EHR 120242302). Estiq AVM -malliarvio on 3 349 €/m² (vaihteluväli 2 977–3 721 €/m²) 4.10.2026.

Sarapuu tänav 1, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 05.05.2024–08.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
3 kerrosta 9 asuntoa EHR 120242302 ↗ Kiinteistötunnus 78402:201:4910 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Sarapuu tn 1 on vuonna 2004 rakennettu 3-kerroksinen asuinkerrostalo, 9 asuntoa, arvioitu energialuokka C. Estiq AVM -vertailuarvo on €3 349/m², 11,1 % yli alueen Pirita mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 015/m², 4/2026, n=13).

Sarapuu tn 1 on vuonna 2004 valmistunut 3-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Pirita, 9 asuntoa. Kantava rakenne: Teräsbetoni (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 2h (3 kpl). Energialuokka C (arvio rakennusvuoden perusteella).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 3 349 €/m², noin 11,1 % yli alueen Pirita mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 015/m², 4/2026, n=13). Tyypillinen asunto (2h, 62,7 m²) on noin €201 957.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Arvioitu energialuokka C, maantason pysäköinti ja 2004 rakennusvuosi.

€610–€750/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (3 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi).

📊 Markkinadata · 3 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi
3,5–4,5%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
2h 3 57.2 – 71.3 m² €3 221 €182 403–€227 952
3h 3 79.8 – 87.7 m² €3 221 €237 382–€296 660
4h 3 94.9 – 97.5 m² €3 518 €299 615–€374 434
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

2h · 63.7 m² 3h · 82.9 m² 4h · 95.8 m²
− 62,7 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€201 957
ca €3 221 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €212 055
Arvioitu vuokratuotto €610–€750/kk
Pyyntihinta / m² €3 382/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,8 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet9,0

Sarapuu pysäkki 186 m / 2 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut5,9

Tallinna Täiskasvanute Gümnaasium 870 m; ylioppilaskokeiden taso 55/100; päiväkoti 581 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö7,1

79% tunneista hyvä, 7% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohtalainen), melutaso 56 dB (havaittava), mallinnettu (Lden), lähin puisto Lillepi park 498 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski8,0

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=5): matala riski.

Paino 10%
Kunto ja ikä8,5

Rakennettu 2004; kantava rakenne Teräsbetoni.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys7,8

Rekisteröityä todistusta ei ole; rakennusvuoden (2004) perusteella odotettu luokka on C. Lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut8,1

Lillepi park 498 m; ruokakaupat 698 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,3

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (66 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 2001-2010”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Sarapuu tn 1

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Vähän tapahtumia

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 5 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: -14%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohtalainen

Viimeisen 12 kk:n 2 748 tuntilukemasta (07.12.2025–06.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 79% kahdessa parhaassa luokassa, 14% keskimmäisessä ja 7% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

56 dB Lden · havaittava

Arvioitu tieliikennemelu on 3 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Matala · 10–30 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Pirita · otos: rakennusvuosi 2001-2010.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 150 kauppaa · rakennusvuosi 2001-2010)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. +7.7% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Sarapuu tn 1 AVM-taso: €3 349/m² €2 472 2024 Q3 19 kauppaa €2 415 2024 Q4 22 kauppaa €2 468 2025 Q1 16 kauppaa €2 525 2025 Q2 27 kauppaa €2 680 2025 Q3 29 kauppaa €2 484 2025 Q4 17 kauppaa €2 659 2026 Q1 12 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €2 768 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 8 €2 720 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€3 349/m²
Hintahaarukka
€2 977–3 721
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 2h · 62,7 m²)
€212 055
Indikatiivinen pyyntihinta€3 382/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 9 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.457415, 24.836271 · kiinteistötunnus 78402:201:4910.

🚏 Sarapuu pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
186 m · 2 min
🚏 Urva pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
318 m · 4 min
🌳 Lillepi park
Park · Roheala
498 m · 7 min
🧒 Pirita Kose Lasteaed
Lasteaed · Alusharidus
581 m · 8 min
🚏 Loopealse pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
589 m · 8 min
🚏 Haljas tee pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
607 m · 8 min
🛒 Looduspere
Supermarket · Supermarket
698 m · 9 min
🎓 Tallinna Täiskasvanute Gümnaasium
Lukio · Lukio
870 m · 12 min
🎓 Tallinna Põhjatähe Põhikool
Peruskoulu · Peruskoulu
870 m · 12 min
10 minuutin kävelymatkalla: 9 kohdetta, lähin pysäkki 186 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Pirita linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

17 354 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 22.7% · 3 948
18–64 (Työikäiset) 61.2% · 10 612
65 ja vanhemmat (Seniorit) 16.1% · 2 794

Koulutustaso (15+)

14 110 asukasta
Perusaste tai alempi 11.6% · 1 634
Keskiaste tai ammatillinen 29.6% · 4 179
Korkeakoulututkinto 56.6% · 7 990
Koulutustaso tuntematon 2.2% · 307

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

7 343 asuntoa
Historialliset (< 1945) 4.7% · 344
Neuvostoaika (1946–1990) 31.4% · 2 305
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 48% · 3 526
Uudiskohteet (2011+) 14.6% · 1 075

Eniten rakennettu aikakausi: 2001–2005.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 3.8%
Luokka B (Matalaenergia) 10.8%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 26.3%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 21.7%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 32.7%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 4.7%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi2004
Asuntoja yhteensä9
Kerroksia3
Energialuokka (arvio)C ~
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala1 543 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneTeräsbetoni
Hissejä0
Melutaso56 dB (havaittava)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 120242302 · tietue päivitetty 30.05.2025.

Teräsbetoni · hissejä EHR:n mukaan: 0.

EHR-portaali (koodi: 120242302) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78402:201:4910 · pinta-ala 1 543 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (78402:201:4910) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Sarapuu tn 1 korteriühistu (rekisteritunnus 80414365). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€3,94/m² / kktyypillinen asunto €306/kk · sis. käyttömaksut · Maarjamäe (asum) mediaani €3,45/m² / kk
Vastikkeet€1,11/m² / kkilman käyttömaksuja · korjausrahasto €0,07/m² · Maarjamäe (asum) mediaani €1,24/m² / kk
Korjausrahasto€16 451€23/m² · saldo vuoden lopussa
Lainat€320€0,44/m² · 5,59% kiinteä · 2026 · Swedbank
Tilikausi20252024
Vastikkeet€9 666€9 057
josta korjausrahasto€603€127
Korjauskulut€603€127
Korjausrahaston saldo€16 451€12 991
Lainaa jäljellä€320€4 033
Rahavarat€17 969€14 574
Vararahasto€1 800€1 800
Tilikauden tulos€80€33
Vastikkeet lajeittain2025€/m²/kk
Haldustasu€4 6290,53
Heakord€3 2400,37
Tehnohooldus€7980,09
Kindlustus€3960,05
Remonditasud€6030,07

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

9 asuntoa · jäseniä 8 yksityistä + 1 yritystä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (727 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Maarjamäe (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE01102078) · Postinumero: 12012

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Sarapuu tn

4 taloa kadulla · kadun mediaani €3 379/m² (n=4) · reaaliaikainen vertailu.

Osoite Rakennusvuosi Estiq €/m² Tyypillinen asunto Energialuokka
Sarapuu tn 1 Tämä talo 2004 €3 349 ~€201 957 C ~ Aktiivinen
Sarapuu tn 5 2004 €3 084 ~€185 906 E Katso →
Sarapuu tn 7 2004 €3 525 ~€218 252 C Katso →
Sarapuu tn 9 2004 €3 408 ~€201 186 C ~ Katso →

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 120242302 Maa- ja Ruumiamet 04.10.2026 (EHR-tietue 30.05.2025) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78402:201:4910 ↗ Maanmittauslaitos 19.09.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 3 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi · tuotto 3,5–4,5 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=3 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

C · tämä rakennus Energiatehokas Hyvä perustehokkuus

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 2004 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Arvioitu energialuokka C: yleensä keskimääräinen lämmitystarve. Virallista todistusta ei ole; luokka on arvioitu rakennusvuoden perusteella. Tarkista todellinen luokka ja lämmityskulut todistuksesta ja todellisista laskuista.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Sarapuu tn 1, Tallinn?

Sarapuu tn 1 on vuonna 2004 rakennettu 3-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Pirita linnaosa, jossa on 9 asuntoa. EHR-koodi on 120242302 ja kiinteistötunnus 78402:201:4910. Estiqin mukaan arvioitu energialuokka C.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Sarapuu tn 1?

Estiq AVM -arvio on 3 349 €/m². Arvoväli on 2 977–3 721 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €201 957.

Paljonko maksaa 50 m² tai 75 m² asunto osoitteessa Sarapuu tn 1?

3 349 €/m² vertailutason mukaan 50 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €167 450 ja 75 m² asunnon noin €251 175. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

2h: €182 403–€227 952; 3h: €237 382–€296 660; 4h: €299 615–€374 434.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €3 382/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €212 055), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €610–€750 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 3,5–4,5 %.

Sopiiko Sarapuu tn 1 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 186 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Sarapuu tn 1 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 5 tapahtumaa (taso: vähän tapahtumia). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 79 % oli kahdessa parhaassa ja 7 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohtalainen). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 56 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: matala (10–30 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Sarapuu tn 1?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €3,94/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €306 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €1,11/m² / kk, josta korjausrahastoon €0,07/m². Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €16 451. Taloyhtiön lainaa oli jäljellä €320. Vertailun vuoksi alueen Maarjamäe (asum) 22 taloyhtiön mediaani oli €3,45/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 04.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä