Rekisteritiedot 4.10.2026 Põhja-Tallinna · Tallinn

Õle tänav 24, Tallinn

Õle tn 24 (Tallinn, Põhja-Tallinna linnaosa) on vuonna 1949 rakennettu 3-kerroksinen asuinkerrostalo, 12 asuntoa (EHR 101013738). Estiq AVM -malliarvio on 2 930 €/m² (vaihteluväli 2 652–3 208 €/m²) 4.10.2026.

Õle tänav 24, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 05.05.2024–08.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
3 kerrosta 12 asuntoa EHR 101013738 ↗ Kiinteistötunnus 78408:803:6830 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Õle tn 24 on vuonna 1949 rakennettu 3-kerroksinen asuinkerrostalo, 12 asuntoa, arvioitu energialuokka E. Estiq AVM -vertailuarvo on €2 930/m², 7,5 % alle alueen Põhja-Tallinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 169/m², 4/2026, n=120).

Õle tn 24 on vuonna 1949 valmistunut 3-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Põhja-Tallinna, 12 asuntoa. Kantava rakenne: Puurunko (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 2h (12 kpl). Energialuokka E (arvio rakennusvuoden perusteella).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 2 930 €/m², noin 7,5 % alle alueen Põhja-Tallinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 169/m², 4/2026, n=120). Tyypillinen asunto (2h, 37,4 m²) on noin €121 176.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Arvioitu energialuokka E, maantason pysäköinti ja 1949 rakennusvuosi.

€480–€590/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (3 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi).

📊 Markkinadata · 3 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi
Ylläpitokulut: kesä ~€90, talvi ~€90 · 100% kalustettu
4,8–5,8%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
2h 12 35.9 – 38.4 m² €3 240 €109 371–€132 333
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

2h · 37.3 m²
− 37,4 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€121 176
ca €3 240 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €127 235
Arvioitu vuokratuotto €480–€590/kk
Pyyntihinta / m² €3 402/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,2 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet9,1

Härjapea pysäkki 144 m / 2 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut5,9

Ristiku Põhikool 463 m; ylioppilaskokeiden taso 55/100; päiväkoti 1501 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö7,1

55% tunneista hyvä, 16% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohonnut), melutaso 53 dB (kohtalainen), mallinnettu (Lden), lähin puisto Falgi park 974 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski7,7

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=30): matala riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: -87,0%.

Paino 10%
Kunto ja ikä5,9

Rakennettu 1949; kantava rakenne Puurunko.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys5,2

Rekisteröityä todistusta ei ole; rakennusvuoden (1949) perusteella odotettu luokka on E. Lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut7,9

Falgi park 974 m; ruokakaupat 561 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä8,3

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (540 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 1940-1970”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Õle tn 24

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: kohtalainen · indeksi 4,9 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 30 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: -87%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohonnut

Viimeisen 12 kk:n 3 068 tuntilukemasta (07.12.2025–11.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 55% kahdessa parhaassa luokassa, 29% keskimmäisessä ja 16% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

53 dB Lden · kohtalainen

Arvioitu tieliikennemelu on WHO:n suositustason (53 dB Lden) sisällä.

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Tavanomainen · 30–50 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Põhja-Tallinna · otos: rakennusvuosi 1940-1970.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 1 149 kauppaa · rakennusvuosi 1940-1970)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. Pelgulinna (asum) · rakennusvuosi 1940-1970 · €3 131 (2026 Q1) +1.5% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Õle tn 24 AVM-taso: €2 930/m² €2 625 2024 Q3 157 kauppaa €2 668 2024 Q4 159 kauppaa €2 650 2025 Q1 139 kauppaa €2 851 2025 Q2 154 kauppaa €2 669 2025 Q3 194 kauppaa €2 684 2025 Q4 128 kauppaa €2 691 2026 Q1 148 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €2 977 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 70 €2 680 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€2 930/m²
Hintahaarukka
€2 652–3 208
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 2h · 37,4 m²)
€127 235
Indikatiivinen pyyntihinta€3 402/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 11 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.439035, 24.718266 · kiinteistötunnus 78408:803:6830.

🚏 Härjapea pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
144 m · 2 min
🚏 Maisi pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
383 m · 5 min
🚏 Pelgulinn pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
427 m · 6 min
🎓 Ristiku Põhikool
Peruskoulu · Peruskoulu
463 m · 6 min
🚏 Ädala pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
490 m · 7 min
🎓 Kool 21. sajandil
Lukio · Arvosana: 41.9/100
510 m · 7 min
🎓 Eurogümnaasium
Lukio · Arvosana: 40.9/100
510 m · 7 min
🛒 Telliskivi Rimi
Supermarketti · Päivittäistavarat
561 m · 7 min
🛒 Balti Jaama Turg & Selver
Supermarketti · Päivittäistavarat
971 m · 13 min
🌳 Falgi park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
974 m · 13 min
🧒 Kalamaja Lasteaed
Lasteaed · Alusharidus
1501 m · 20 min
10 minuutin kävelymatkalla: 11 kohdetta, lähin pysäkki 144 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Põhja-Tallinna linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

437 817 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 18.7% · 81 762
18–64 (Työikäiset) 62.4% · 273 008
65 ja vanhemmat (Seniorit) 19% · 83 047

Koulutustaso (15+)

368 377 asukasta
Perusaste tai alempi 12.7% · 46 946
Keskiaste tai ammatillinen 37.4% · 137 875
Korkeakoulututkinto 47.1% · 173 485
Koulutustaso tuntematon 2.7% · 10 071

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

225 177 asuntoa
Historialliset (< 1945) 11.1% · 25 046
Neuvostoaika (1946–1990) 65.7% · 147 900
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 13% · 29 357
Uudiskohteet (2011+) 9.2% · 20 698

Eniten rakennettu aikakausi: 1981–1990.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 3.6%
Luokka B (Matalaenergia) 5.5%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 6.9%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 6.1%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 66.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 11.1%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi1949
Asuntoja yhteensä12
Kerroksia3
Energialuokka (arvio)E ~
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala400 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakennePuurunko
Hissejä0
Melutaso53 dB (kohtalainen)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 101013738 · tietue päivitetty 30.05.2025.

Puurunko · hissejä EHR:n mukaan: 0.

EHR-portaali (koodi: 101013738) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78408:803:6830 · pinta-ala 400 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (78408:803:6830) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Õle tn 24 korteriühistu (rekisteritunnus 80247447). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€2,60/m² / kktyypillinen asunto €93/kk · sis. käyttömaksut · Pelgulinna (asum) mediaani €2,89/m² / kk
Vastikkeet€2,28/m² / kkilman käyttömaksuja · korjausrahasto €0,89/m² · Pelgulinna (asum) mediaani €1,31/m² / kk
Korjausrahasto€4 498€10/m² · alueen tavanomaisella välillä
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20252024
Vastikkeet€12 247€13 716
josta korjausrahasto€4 781€6 592
Korjauskulut€4 781€6 592
Korjausrahaston saldo€4 498€5 342
Rahavarat€3 177€4 215
Vararahasto€114€114
Tilikauden tulos€4€10
Vastikkeet lajeittain2025€/m²/kk
Hooldustasud€4 3550,81
Haldustasud€2 5400,47
Kindlustus€5400,10
Kommunaalteenuste vahendamine€310,01
Remonditasud€4 7810,89

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

12 asuntoa · jäseniä 11 yksityistä + 1 yritystä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (448 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Pelgulinna (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE00635478) · Postinumero: 10319

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Õle tn

2 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Osoite Rakennusvuosi Estiq €/m² Tyypillinen asunto Energialuokka
Õle tn 24 Tämä talo 1949 €2 930 ~€121 176 E ~ Aktiivinen
Õle tn 39 1912 €2 925 ~€63 542 E ~ Katso →

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 101013738 Maa- ja Ruumiamet 04.10.2026 (EHR-tietue 30.05.2025) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78408:803:6830 ↗ Maanmittauslaitos 14.09.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 3 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi · tuotto 4,8–5,8 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=3 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

E · tämä rakennus Korkeampi energiankulutus Havaittava lämpöhäviö; tyypillinen vanhemmalle kannalle

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 1949 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Arvioitu energialuokka E: yleensä suurempi lämmitystarve kuin uusissa A/B-taloissa. Virallista todistusta ei ole; luokka on arvioitu rakennusvuoden perusteella. Tarkista todellinen luokka ja lämmityskulut todistuksesta ja todellisista laskuista.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Õle tn 24, Tallinn?

Õle tn 24 on vuonna 1949 rakennettu 3-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Põhja-Tallinna linnaosa, jossa on 12 asuntoa. EHR-koodi on 101013738 ja kiinteistötunnus 78408:803:6830. Estiqin mukaan arvioitu energialuokka E.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Õle tn 24?

Estiq AVM -arvio on 2 930 €/m². Arvoväli on 2 652–3 208 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €121 176.

Paljonko maksaa 30 m² tai 40 m² asunto osoitteessa Õle tn 24?

2 930 €/m² vertailutason mukaan 30 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €87 900 ja 40 m² asunnon noin €117 200. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

2h: €109 371–€132 333.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €3 402/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €127 235), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €480–€590 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 4,8–5,8 %.

Sopiiko Õle tn 24 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 144 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Õle tn 24 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 30 tapahtumaa (taso: kohtalainen). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 55 % oli kahdessa parhaassa ja 16 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohonnut). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 53 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: tavanomainen (30–50 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Õle tn 24?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €2,60/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €93 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €2,28/m² / kk, josta korjausrahastoon €0,89/m². Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €4 498. Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Vertailun vuoksi alueen Pelgulinna (asum) 217 taloyhtiön mediaani oli €2,89/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 04.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä