Estiq Value / Tallinn / Kesklinna / Luise tn 13/2
Rekisteritiedot 5.10.2026 Kesklinna · Tallinn

Luise tänav 13/2, Tallinn

Luise tn 13/2 (Tallinn, Kesklinna linnaosa) on vuonna 2025 rakennettu 4-kerroksinen asuinkerrostalo, 1 asuntoa (EHR 121321228). Estiq AVM -malliarvio on 4 851 €/m² (vaihteluväli 4 390–5 312 €/m²) 5.10.2026.

Luise tänav 13/2, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 02.05.2024–05.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
4 kerrosta 1 asuntoa EHR 121321228 ↗ Kiinteistötunnus 78401:108:0600 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus Maanalainen pysäköinti

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Luise tn 13/2 on vuonna 2025 rakennettu 4-kerroksinen asuinkerrostalo, 1 asuntoa, energialuokka B. Estiq AVM -vertailuarvo on €4 851/m², 23,2 % yli alueen Kesklinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 939/m², 4/2026, n=156).

Luise tn 13/2 on vuonna 2025 valmistunut 4-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kesklinna, 1 asuntoa. Kantava rakenne: Paikallavalubetoni (EHR). Energialuokka B (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 4 851 €/m², noin 23,2 % yli alueen Kesklinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 939/m², 4/2026, n=156). Tyypillinen asunto (2h) on noin €238 669.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka B, maantason pysäköinti ja 2025 rakennusvuosi.

€1 040–€1 270/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (4 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi).

📊 Markkinadata · 4 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi
5,3–6,3%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

− 49,2 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€238 669
ca €4 851 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €250 602
Arvioitu vuokratuotto €1 040–€1 270/kk
Pyyntihinta / m² €5 094/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,9 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet9,1

Tõnismägi pysäkki 135 m / 2 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut7,3

Tallinna Tõnismäe Riigigümnaasium 126 m; ylioppilaskokeiden taso 63.8/100; päiväkoti 312 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö3,5

33% tunneista hyvä, 23% huono (12 kk keskiarvo, taso: korkea), melutaso 65 dB (kova), mallinnettu (Lden), lähin puisto Hirvepark 420 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski7,1

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=84): kohtalainen riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: -49,1%.

Paino 10%
Kunto ja ikä9,8

Rakennettu 2025; kantava rakenne Paikallavalubetoni.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys8,9

EHR-energiatodistus B (myönnetty 16.12.2019); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut8,0

Hirvepark 420 m; ruokakaupat 880 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,4

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (71 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 2021 ...”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Luise tn 13/2

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: keskimääräistä korkeampi · indeksi 6,6 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 84 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: -49%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Korkea

Viimeisen 12 kk:n 2 930 tuntilukemasta (07.12.2025–11.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 33% kahdessa parhaassa luokassa, 44% keskimmäisessä ja 23% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

65 dB Lden · kova

Arvioitu tieliikennemelu on 12 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Korkea · 150–250 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se ylittää 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Kesklinna · otos: rakennusvuosi 2021 ....

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 172 kauppaa · rakennusvuosi 2021 ...)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. +3.2% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Luise tn 13/2 AVM-taso: €4 851/m² €4 520 2024 Q3 21 kauppaa €4 723 2024 Q4 27 kauppaa €4 531 2025 Q1 25 kauppaa €4 523 2025 Q2 28 kauppaa €4 897 2025 Q3 24 kauppaa €5 068 2025 Q4 19 kauppaa €4 678 2026 Q1 17 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €5 000 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 11 €4 930 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€4 851/m²
Hintahaarukka
€4 390–5 312
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 2h)
€250 602
Indikatiivinen pyyntihinta€5 094/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 14 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.430340, 24.733941 · kiinteistötunnus 78401:108:0600.

🎓 Tallinna Tõnismäe Riigigümnaasium
Lukio · Arvosana: 63.8/100
126 m · 2 min
🚏 Tõnismägi pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
135 m · 2 min
🎓 Kaarli Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
202 m · 3 min
🚏 Koidu pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
215 m · 3 min
🚏 A. Adamsoni pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
301 m · 4 min
🎓 Jakob Westholmi Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 67.6/100
312 m · 4 min
🧒 Tallinna Komeedi Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
312 m · 4 min
🌳 Hirvepark
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
420 m · 6 min
🌳 Falgi park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
466 m · 6 min
🚏 Endla pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
517 m · 7 min
🧒 Tallinna Lasteaed Luha
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
704 m · 9 min
🧒 Tallinna Virmalise Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
761 m · 10 min
🛒 Kristiine Prisma
Supermarketti · Päivittäistavarat
880 m · 12 min
🌳 Toompark ja Snelli tiik
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
899 m · 12 min
10 minuutin kävelymatkalla: 14 kohdetta, lähin pysäkki 135 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Kesklinna linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

64 551 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 19.9% · 12 854
18–64 (Työikäiset) 67.2% · 43 399
65 ja vanhemmat (Seniorit) 12.9% · 8 298

Koulutustaso (15+)

53 514 asukasta
Perusaste tai alempi 9.4% · 5 016
Keskiaste tai ammatillinen 28% · 14 969
Korkeakoulututkinto 59% · 31 582
Koulutustaso tuntematon 3.6% · 1 947

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

36 655 asuntoa
Historialliset (< 1945) 34.5% · 12 631
Neuvostoaika (1946–1990) 33.1% · 12 127
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 19.2% · 7 050
Uudiskohteet (2011+) 11.7% · 4 298

Eniten rakennettu aikakausi: 1919–1945.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 4%
Luokka B (Matalaenergia) 7.7%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 9.7%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 9.6%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 34.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 34.5%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi2025
Asuntoja yhteensä1
Kerroksia4
EnergialuokkaB
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala1 049 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakennePaikallavalubetoni
Hissejä1
Melutaso65 dB (kova)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 121321228 · tietue päivitetty 06.07.2025.

Paikallavalubetoni · hissejä EHR:n mukaan: 1.

EHR-portaali (koodi: 121321228) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78401:108:0600 · pinta-ala 1 049 m².

Käyttötarkoitus: 60% Elamumaa, 40% arimaa.

Kiinteistökartta (78401:108:0600) ↗

Asunto-osakeyhtiö & In-ADS

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö. Viralliset rekisteritiedot ovat tarkistettavissa e-Äriregisteristä.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE04000482) · Postinumero: 10142

KÜ rekisteritunnus vahvistettavana

Asuinkerrostalot kadulla Luise tn

4 taloa kadulla · kadun mediaani €3 446/m² (n=4) · reaaliaikainen vertailu.

Osoite Rakennusvuosi Estiq €/m² Tyypillinen asunto Energialuokka
Luise tn 4 1961 €3 689 ~€238 705 C Katso →
Luise tn 13/2 Tämä talo 2025 €4 851 ~€238 669 B Aktiivinen
Luise tn 18/1 1910 €3 143 ~€143 279 E ~ Katso →
Luise tn 23/1 1920 €3 203 ~€71 279 E ~ Katso →

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 121321228 Maa- ja Ruumiamet 05.10.2026 (EHR-tietue 06.07.2025) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78401:108:0600 ↗ Maanmittauslaitos 05.10.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 4 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi · tuotto 5,3–6,3 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=4 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

B · tämä rakennus Matalapäästöinen energiatalo Erittäin hyvä lämmöneristys

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 2025 rakennusvuosi: moderni uudisrakennus; talotekniikan ja rakenteiden oletetaan rakennusvuoden perusteella olevan hyvässä kunnossa (todellinen kunto tulee tarkistaa).
  • Energialuokka B: yleensä matalampi lämmitystarve kuin keskimääräisessä vanhemmassa talossa. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: rakennuksessa on maanalainen lämmin pysäköintihalli.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Luise tn 13/2, Tallinn?

Luise tn 13/2 on vuonna 2025 rakennettu 4-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kesklinna linnaosa, jossa on 1 asuntoa. EHR-koodi on 121321228 ja kiinteistötunnus 78401:108:0600. Estiqin mukaan energialuokka B.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Luise tn 13/2?

Estiq AVM -arvio on 4 851 €/m². Arvoväli on 4 390–5 312 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €238 669.

Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Luise tn 13/2?

4 851 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €194 040 ja 50 m² asunnon noin €242 550. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

Huoneistojakauman tiedot päivittyvät.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €5 094/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €250 602), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €1 040–€1 270 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 5,3–6,3 %.

Sopiiko Luise tn 13/2 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 135 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Luise tn 13/2 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 84 tapahtumaa (taso: keskimääräistä korkeampi). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 33 % oli kahdessa parhaassa ja 23 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: korkea). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 65 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: korkea (150–250 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 05.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä