Estiq Value / Tallinn / Kesklinna / Liivamäe tn 3
Rekisteritiedot 10.10.2026 Kesklinna · Tallinn

Liivamäe tänav 3, Tallinn

Liivamäe tn 3 (Tallinn, Kesklinna linnaosa) on vuonna 1976 rakennettu 9-kerroksinen asuinkerrostalo, 72 asuntoa (EHR 101013195). Estiq AVM -malliarvio on 3 067 €/m² (vaihteluväli 2 776–3 358 €/m²) 10.10.2026.

Liivamäe tänav 3, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 02.05.2024–05.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
9 kerrosta 72 asuntoa EHR 101013195 ↗ Kiinteistötunnus 78401:111:0790 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Liivamäe tn 3 on vuonna 1976 rakennettu 9-kerroksinen asuinkerrostalo, 72 asuntoa, energialuokka E. Estiq AVM -vertailuarvo on €3 067/m², 22,1 % alle alueen Kesklinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 939/m², 4/2026, n=156).

Liivamäe tn 3 on vuonna 1976 valmistunut 9-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kesklinna, 72 asuntoa. Kantava rakenne: Elementtibetonirakenne (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 3h (36 kpl). Energialuokka E (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 3 067 €/m², noin 22,1 % alle alueen Kesklinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 939/m², 4/2026, n=156). Tyypillinen asunto (3h, 65,7 m²) on noin €193 289.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka E, maantason pysäköinti ja 1976 rakennusvuosi.

€640–€780/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 3h asunnolle (4 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi).

📊 Markkinadata · 4 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi
Ylläpitokulut: kesä ~€85, talvi ~€140 · 100% kalustettu
3,9–4,9%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
1h 18 32.8 m² €3 605 €107 011–€129 477
2h 18 49.1 – 49.6 m² €3 206 €143 331–€173 422
3h 36 65.3 – 67.3 m² €2 942 €174 661–€211 330
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

1h · 32.8 m² 2h · 49.4 m² 3h · 65.6 m²
− 65,7 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€193 289
ca €2 942 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €202 953
Arvioitu vuokratuotto €640–€780/kk
Pyyntihinta / m² €3 089/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,4 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet9,0

Püssirohu pysäkki 159 m / 2 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut7,3

Eesti Rahvusvaheline Kool 175 m; ylioppilaskokeiden taso 55/100; päiväkoti 56 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö7,1

59% tunneista hyvä, 12% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohonnut), melutaso 50 dB (kohtalainen), mallinnettu (Lden), lähin puisto Politseiaed 411 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski7,0

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=72): kohtalainen riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: -33,0%.

Paino 10%
Kunto ja ikä6,7

Rakennettu 1976; kantava rakenne Elementtibetonirakenne.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys5,2

EHR-energiatodistus E (myönnetty 28.04.2011, vanhentunut); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut8,5

Politseiaed 411 m; ruokakaupat 457 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,5

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (91 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 1971-1990”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Liivamäe tn 3

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: keskimääräistä korkeampi · indeksi 6,9 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 72 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: -33%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohonnut

Viimeisen 12 kk:n 3 112 tuntilukemasta (07.12.2025–11.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 59% kahdessa parhaassa luokassa, 29% keskimmäisessä ja 12% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

50 dB Lden · kohtalainen

Arvioitu tieliikennemelu on WHO:n suositustason (53 dB Lden) sisällä.

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Korkea · 50–100 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se ylittää 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Kesklinna · otos: rakennusvuosi 1971-1990.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 181 kauppaa · rakennusvuosi 1971-1990)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. Keldrimäe (asum) · rakennusvuosi 1971-1990 · €3 259 (2026 Q1) +11.1% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Liivamäe tn 3 AVM-taso: €3 067/m² €2 846 2024 Q3 21 kauppaa €2 887 2024 Q4 25 kauppaa €2 884 2025 Q1 23 kauppaa €2 808 2025 Q2 21 kauppaa €3 188 2025 Q3 27 kauppaa €3 144 2025 Q4 34 kauppaa €3 205 2026 Q1 21 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €3 180 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 9 €3 410 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€3 067/m²
Hintahaarukka
€2 776–3 358
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 3h · 65,7 m²)
€202 953
Indikatiivinen pyyntihinta€3 089/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 15 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.428810, 24.763086 · kiinteistötunnus 78401:111:0790.

🧒 Tallinna Liivamäe Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
56 m · 1 min
🚏 Püssirohu pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
159 m · 2 min
🎓 Eesti Rahvusvaheline Kool
Lukio · Lukio
175 m · 2 min
🚏 Ravi pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
246 m · 3 min
🚏 Lennuki pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
290 m · 4 min
🚏 Hotell Olümpia pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
327 m · 4 min
🎓 Tallinna Kesklinna Vene Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 65.5/100
360 m · 5 min
🌳 Politseiaed
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
411 m · 5 min
🛒 Stockmann Delikatess
Supermarketti · Päivittäistavarat
457 m · 6 min
🎓 EBS Gümnaasium
Lukio · Lukio
518 m · 7 min
🌳 Lembitu park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
569 m · 8 min
🛒 Torupilli Selver
Supermarketti · Päivittäistavarat
845 m · 11 min
🛒 Kaubamaja Toidumaailm
Supermarketti · Päivittäistavarat
894 m · 12 min
🛒 Solaris Toidupood
Supermarketti · Päivittäistavarat
895 m · 12 min
🌳 Tammsaare park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
994 m · 13 min
10 minuutin kävelymatkalla: 15 kohdetta, lähin pysäkki 159 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Kesklinna linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

64 551 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 19.9% · 12 854
18–64 (Työikäiset) 67.2% · 43 399
65 ja vanhemmat (Seniorit) 12.9% · 8 298

Koulutustaso (15+)

53 514 asukasta
Perusaste tai alempi 9.4% · 5 016
Keskiaste tai ammatillinen 28% · 14 969
Korkeakoulututkinto 59% · 31 582
Koulutustaso tuntematon 3.6% · 1 947

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

36 655 asuntoa
Historialliset (< 1945) 34.5% · 12 631
Neuvostoaika (1946–1990) 33.1% · 12 127
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 19.2% · 7 050
Uudiskohteet (2011+) 11.7% · 4 298

Eniten rakennettu aikakausi: 1919–1945.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 4%
Luokka B (Matalaenergia) 7.7%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 9.7%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 9.6%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 34.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 34.5%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi1976
Asuntoja yhteensä72
Kerroksia9
EnergialuokkaE
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala2 221 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneElementtibetonirakenne
Hissejä2
Melutaso50 dB (kohtalainen)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 101013195 · tietue päivitetty 13.06.2026.

Elementtibetonirakenne · hissejä EHR:n mukaan: 2.

EHR-portaali (koodi: 101013195) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78401:111:0790 · pinta-ala 2 221 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (78401:111:0790) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Liivamäe tn 3 korteriühistu (rekisteritunnus 80071474). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€3,69/m² / kktyypillinen asunto €212/kk · sis. käyttömaksut · Keldrimäe (asum) mediaani €3,36/m² / kk
Vastikkeet€2,05/m² / kkilman käyttömaksuja · korjausrahasto €1,40/m² · Keldrimäe (asum) mediaani €1,35/m² / kk
Korjausrahasto€9 956€2,59/m² · alueen alin neljännes
Lainat€127 109€33/m² · 4,09% kiinteä · 2033 · Swedbank
Tilikausi20252024
Vastikkeet€94 477€50 667
josta korjausrahasto€64 357€19 435
Korjauskulut€64 357€19 435
Korjausrahaston saldo€9 956€7 587
Lainaa jäljellä€127 109€139 631
Rahavarat€19 453€14 460
Vararahasto€5 508€5 508
Tilikauden tulos−€1 610€2 370
Vastikkeet lajeittain2025€/m²/kk
Hooldustasud€23 5510,51
Laen intress€6 5690,14
Remonditasud€64 3571,40

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

72 asuntoa · jäseniä 67 yksityistä + 5 yritystä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (3 840 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Keldrimäe (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE01654863) · Postinumero: 10132

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Liivamäe tn

4 taloa kadulla · kadun mediaani €3 154/m² (n=4) · reaaliaikainen vertailu.

Osoite Rakennusvuosi Estiq €/m² Tyypillinen asunto Energialuokka
Liivamäe tn 2 1994 €3 241 ~€197 436 E Katso →
Liivamäe tn 3 Tämä talo 1976 €2 837 ~€193 289 E Aktiivinen
Liivamäe tn 4 1978 €3 066 ~€182 792 D Katso →
Liivamäe tn 6 1994 €3 266 ~€188 352 D Katso →

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 101013195 Maa- ja Ruumiamet 10.10.2026 (EHR-tietue 13.06.2026) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78401:111:0790 ↗ Maanmittauslaitos 15.09.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 4 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi · tuotto 3,9–4,9 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=4 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

E · tämä rakennus Korkeampi energiankulutus Havaittava lämpöhäviö; tyypillinen vanhemmalle kannalle

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 1976 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Energialuokka E: yleensä suurempi lämmitystarve kuin uusissa A/B-taloissa. Energiatodistus on vanhentunut, joten voimassa oleva luokka voi poiketa. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Liivamäe tn 3, Tallinn?

Liivamäe tn 3 on vuonna 1976 rakennettu 9-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kesklinna linnaosa, jossa on 72 asuntoa. EHR-koodi on 101013195 ja kiinteistötunnus 78401:111:0790. Estiqin mukaan energialuokka E.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Liivamäe tn 3?

Estiq AVM -arvio on 3 067 €/m². Arvoväli on 2 776–3 358 €/m². Tyypillisen 3h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €193 289.

Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Liivamäe tn 3?

3 067 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €122 680 ja 50 m² asunnon noin €153 350. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

1h: €107 011–€129 477; 2h: €143 331–€173 422; 3h: €174 661–€211 330.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €3 089/m² (tyypilliselle 3h asunnolle noin €202 953), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 3h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 3h asunnon arvioitu markkinavuokra on €640–€780 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 3,9–4,9 %.

Sopiiko Liivamäe tn 3 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 159 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Liivamäe tn 3 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 72 tapahtumaa (taso: keskimääräistä korkeampi). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 59 % oli kahdessa parhaassa ja 12 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohonnut). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 50 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: korkea (50–100 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Liivamäe tn 3?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €3,69/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €212 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €2,05/m² / kk, josta korjausrahastoon €1,40/m². Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €9 956. Taloyhtiön lainaa oli jäljellä €127 109. Vertailun vuoksi alueen Keldrimäe (asum) 41 taloyhtiön mediaani oli €3,36/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 10.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä