Estiq Value / Tallinn / Kesklinna / Liivamäe tn 6
Rekisteritiedot 4.10.2026 Kesklinna · Tallinn

Liivamäe tänav 6, Tallinn

Liivamäe tn 6 (Tallinn, Kesklinna linnaosa) on vuonna 1994 rakennettu 6-kerroksinen asuinkerrostalo, 71 asuntoa (EHR 101012041). Estiq AVM -malliarvio on 3 266 €/m² (vaihteluväli 2 956–3 576 €/m²) 4.10.2026.

Liivamäe tänav 6, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 02.05.2024–05.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
6 kerrosta 71 asuntoa EHR 101012041 ↗ Kiinteistötunnus 78401:111:1080 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Liivamäe tn 6 on vuonna 1994 rakennettu 6-kerroksinen asuinkerrostalo, 71 asuntoa, energialuokka D. Estiq AVM -vertailuarvo on €3 266/m², 17,1 % alle alueen Kesklinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 939/m², 4/2026, n=156).

Liivamäe tn 6 on vuonna 1994 valmistunut 6-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kesklinna, 71 asuntoa. Kantava rakenne: Elementtibetonirakenne (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 3h (35 kpl). Energialuokka D (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 3 266 €/m², noin 17,1 % alle alueen Kesklinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 939/m², 4/2026, n=156). Tyypillinen asunto (3h, 65,4 m²) on noin €188 352.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka D, maantason pysäköinti ja 1994 rakennusvuosi.

€870–€1 060/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 3h asunnolle (44 ilmoitusta 500 m säteellä).

📊 Markkinadata · 44 ilmoitusta 500 m säteellä
Ylläpitokulut: kesä ~€148, talvi ~€250 · 98% kalustettu
5,7–6,7%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
1h 18 32.8 m² €3 790 €112 502–€136 122
2h 17 49.2 m² €3 435 €152 947–€185 057
3h 35 65.3 – 67.5 m² €2 880 €170 980–€206 876
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

1h · 32.8 m² 2h · 49.2 m² 3h · 65.6 m²
− 65,4 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€188 352
ca €2 880 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €197 770
Arvioitu vuokratuotto €870–€1 060/kk
Pyyntihinta / m² €3 024/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,5 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet9,2

Püssirohu pysäkki 114 m / 2 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut7,3

Eesti Rahvusvaheline Kool 185 m; ylioppilaskokeiden taso 55/100; päiväkoti 25 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö5,3

60% tunneista hyvä, 9% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohonnut), melutaso 63 dB (meluisa), mallinnettu (Lden), lähin puisto Politseiaed 414 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski7,0

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=72): kohtalainen riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: -33,0%.

Paino 10%
Kunto ja ikä7,5

Rakennettu 1994; kantava rakenne Elementtibetonirakenne.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys6,5

EHR-energiatodistus D (myönnetty 29.07.2009, vanhentunut); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut8,5

Politseiaed 414 m; ruokakaupat 497 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,3

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (63 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 1991-2000”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Liivamäe tn 6

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: keskimääräistä korkeampi · indeksi 6,9 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 72 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: -33%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohonnut

Viimeisen 12 kk:n 3 059 tuntilukemasta (07.12.2025–11.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 60% kahdessa parhaassa luokassa, 31% keskimmäisessä ja 9% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

63 dB Lden · meluisa

Arvioitu tieliikennemelu on 10 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Korkea · 50–100 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se ylittää 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Kesklinna · otos: rakennusvuosi 1991-2000.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 140 kauppaa · rakennusvuosi 1991-2000)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. +6.3% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Liivamäe tn 6 AVM-taso: €3 266/m² €2 869 2024 Q3 13 kauppaa €3 045 2024 Q4 24 kauppaa €2 934 2025 Q1 12 kauppaa €3 276 2025 Q2 28 kauppaa €2 092 2025 Q3 22 kauppaa €3 421 2025 Q4 18 kauppaa €3 118 2026 Q1 16 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €3 250 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 7 €3 160 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€3 266/m²
Hintahaarukka
€2 956–3 576
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 3h · 65,4 m²)
€197 770
Indikatiivinen pyyntihinta€3 024/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 15 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.429423, 24.764209 · kiinteistötunnus 78401:111:1080.

🧒 Tallinna Liivamäe Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
25 m · 1 min
🚏 Püssirohu pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
114 m · 2 min
🎓 Eesti Rahvusvaheline Kool
Lukio · Lukio
185 m · 2 min
🚏 Ravi pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
304 m · 4 min
🎓 Tallinna Kesklinna Vene Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 65.5/100
312 m · 4 min
🚏 Lennuki pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
325 m · 4 min
🚏 Hotell Olümpia pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
374 m · 5 min
🌳 Politseiaed
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
414 m · 6 min
🛒 Stockmann Delikatess
Supermarketti · Päivittäistavarat
497 m · 7 min
🎓 Tallinna 21. Kool
Lukio · Arvosana: 75/100
537 m · 7 min
🌳 Lembitu park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
622 m · 8 min
🛒 Torupilli Selver
Supermarketti · Päivittäistavarat
806 m · 11 min
🛒 Kaubamaja Toidumaailm
Supermarketti · Päivittäistavarat
924 m · 12 min
🛒 Solaris Toidupood
Supermarketti · Päivittäistavarat
941 m · 13 min
🌳 Tammsaare park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
1033 m · 14 min
10 minuutin kävelymatkalla: 15 kohdetta, lähin pysäkki 114 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Kesklinna linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

64 551 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 19.9% · 12 854
18–64 (Työikäiset) 67.2% · 43 399
65 ja vanhemmat (Seniorit) 12.9% · 8 298

Koulutustaso (15+)

53 514 asukasta
Perusaste tai alempi 9.4% · 5 016
Keskiaste tai ammatillinen 28% · 14 969
Korkeakoulututkinto 59% · 31 582
Koulutustaso tuntematon 3.6% · 1 947

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

36 655 asuntoa
Historialliset (< 1945) 34.5% · 12 631
Neuvostoaika (1946–1990) 33.1% · 12 127
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 19.2% · 7 050
Uudiskohteet (2011+) 11.7% · 4 298

Eniten rakennettu aikakausi: 1919–1945.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 4%
Luokka B (Matalaenergia) 7.7%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 9.7%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 9.6%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 34.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 34.5%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi1994
Asuntoja yhteensä71
Kerroksia6
EnergialuokkaD
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala1 285 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneElementtibetonirakenne
Hissejä3
Melutaso63 dB (meluisa)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 101012041 · tietue päivitetty 28.09.2026.

Elementtibetonirakenne · hissejä EHR:n mukaan: 3.

EHR-portaali (koodi: 101012041) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78401:111:1080 · pinta-ala 1 285 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (78401:111:1080) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Liivamäe tn 6 // Mardi tn 8 korteriühistu (rekisteritunnus 80044543). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Vastikkeet€28 390vuodessa, ilman käyttömaksuja
Korjausrahasto€84saldo vuoden lopussa
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20252024
Vastikkeet€28 390€53 165
josta korjausrahasto€10 679€36 756
Korjauskulut€10 680€36 756
Korjausrahaston saldo€84€0
Rahavarat€18 512€8 192
Tilikauden tulos€347€39
Vastikkeet lajeittain2025
Hooldustasud€17 711
Remonditasud€10 679

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

jäseniä 67 yksityistä + 4 yritystä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). Vertailu: alueen Keldrimäe (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE00634462) · Postinumero: 10113

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Liivamäe tn

4 taloa kadulla · kadun mediaani €3 154/m² (n=4) · reaaliaikainen vertailu.

Osoite Rakennusvuosi Estiq €/m² Tyypillinen asunto Energialuokka
Liivamäe tn 2 1994 €3 241 ~€197 436 E Katso →
Liivamäe tn 3 1976 €2 837 ~€139 580 E Katso →
Liivamäe tn 4 1978 €3 066 ~€182 792 D Katso →
Liivamäe tn 6 Tämä talo 1994 €3 266 ~€188 352 D Aktiivinen

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 101012041 Maa- ja Ruumiamet 04.10.2026 (EHR-tietue 28.09.2026) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78401:111:1080 ↗ Maanmittauslaitos 14.09.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 44 ilmoitusta 500 m säteellä · tuotto 5,7–6,7 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=44 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

D · tämä rakennus Keskitaso / peruskorjattu Kohtalaiset lämmityskulut

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 1994 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Energialuokka D: yleensä suurempi lämmitystarve kuin uusissa A/B-taloissa. Energiatodistus on vanhentunut, joten voimassa oleva luokka voi poiketa. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Liivamäe tn 6, Tallinn?

Liivamäe tn 6 on vuonna 1994 rakennettu 6-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kesklinna linnaosa, jossa on 71 asuntoa. EHR-koodi on 101012041 ja kiinteistötunnus 78401:111:1080. Estiqin mukaan energialuokka D.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Liivamäe tn 6?

Estiq AVM -arvio on 3 266 €/m². Arvoväli on 2 956–3 576 €/m². Tyypillisen 3h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €188 352.

Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Liivamäe tn 6?

3 266 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €130 640 ja 50 m² asunnon noin €163 300. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

1h: €112 502–€136 122; 2h: €152 947–€185 057; 3h: €170 980–€206 876.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €3 024/m² (tyypilliselle 3h asunnolle noin €197 770), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 3h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 3h asunnon arvioitu markkinavuokra on €870–€1 060 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 5,7–6,7 %.

Sopiiko Liivamäe tn 6 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 114 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Liivamäe tn 6 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 72 tapahtumaa (taso: keskimääräistä korkeampi). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 60 % oli kahdessa parhaassa ja 9 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohonnut). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 63 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: korkea (50–100 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Liivamäe tn 6?

Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €84. Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 04.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä