Estiq Value / Tallinn / Lasnamäe / Katusepapi tn 12
Rekisteritiedot 7.10.2026 Lasnamäe · Tallinn

Katusepapi tänav 12, Tallinn

Katusepapi tn 12 (Tallinn, Lasnamäe linnaosa) on vuonna 2016 rakennettu 4-kerroksinen asuinkerrostalo, 25 asuntoa (EHR 120692802). Estiq AVM -malliarvio on 3 813 €/m² (vaihteluväli 3 523–4 103 €/m²) 7.10.2026.

Katusepapi tänav 12, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 02.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
4 kerrosta 25 asuntoa EHR 120692802 ↗ Kiinteistötunnus 78403:301:0780 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus Maanalainen pysäköinti

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Katusepapi tn 12 on vuonna 2016 rakennettu 4-kerroksinen asuinkerrostalo, 25 asuntoa, energialuokka C. Estiq AVM -vertailuarvo on €3 813/m², 58,7 % yli alueen Lasnamäe mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 403/m², 4/2026, n=151).

Katusepapi tn 12 on vuonna 2016 valmistunut 4-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Lasnamäe, 25 asuntoa. Kantava rakenne: Paikallavalubetoni (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 3h (13 kpl). Energialuokka C (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 3 813 €/m², noin 58,7 % yli alueen Lasnamäe mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 403/m², 4/2026, n=151). Tyypillinen asunto (3h, 62,3 m²) on noin €228 454.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka C, maantason pysäköinti ja 2016 rakennusvuosi.

€900–€1 100/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 3h asunnolle (12 ilmoitusta 500 m säteellä).

📊 Markkinadata · 12 ilmoitusta 500 m säteellä
Ylläpitokulut: kesä ~€182, talvi ~€340 · 91% kalustettu
4,8–5,8%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
1h 3 25.8 – 33.5 m² €4 319 €123 314–€143 600
2h 9 41.7 – 43.7 m² €3 986 €158 003–€183 995
3h 13 56.3 – 79.4 m² €3 667 €223 628–€260 416
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

1h · 30.9 m² 2h · 42.9 m² 3h · 66 m²
− 62,3 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€228 454
ca €3 667 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €239 877
Arvioitu vuokratuotto €900–€1 100/kk
Pyyntihinta / m² €3 850/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,9 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet8,9

Peterburi tee pysäkki 212 m / 3 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut7,2

Kadrioru Saksa Gümnaasium 209 m; ylioppilaskokeiden taso 60.7/100; päiväkoti 192 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö6,2

54% tunneista hyvä, 14% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohonnut), melutaso 55 dB (havaittava), mallinnettu (Lden), lähin puisto Pae park 1074 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski7,0

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=479): kohtalainen riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: +98,1%.

Paino 10%
Kunto ja ikä9,2

Rakennettu 2016; kantava rakenne Paikallavalubetoni.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys7,8

EHR-energiatodistus C (myönnetty 23.04.2015, vanhentunut); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut8,4

Pae park 1074 m; ruokakaupat 127 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,5

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (95 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 2016-2020”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Katusepapi tn 12

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: keskimääräistä korkeampi · indeksi 6,9 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 479 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: +98%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohonnut

Viimeisen 12 kk:n 2 748 tuntilukemasta (07.12.2025–12.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 54% kahdessa parhaassa luokassa, 32% keskimmäisessä ja 14% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

55 dB Lden · havaittava

Arvioitu tieliikennemelu on 2 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Tavanomainen · 30–50 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Lasnamäe · otos: rakennusvuosi 2016-2020.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 208 kauppaa · rakennusvuosi 2016-2020)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. Sikupilli (asum) · rakennusvuosi 2016-2020 · €3 619 (2026 Q1) +7% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Katusepapi tn 12 AVM-taso: €3 813/m² €3 204 2024 Q3 22 kauppaa €3 344 2024 Q4 30 kauppaa €3 335 2025 Q1 30 kauppaa €3 417 2025 Q2 31 kauppaa €3 468 2025 Q3 32 kauppaa €3 588 2025 Q4 28 kauppaa €3 568 2026 Q1 21 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €3 654 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 14 €3 720 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€3 813/m²
Hintahaarukka
€3 523–4 103
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 3h · 62,3 m²)
€239 877
Indikatiivinen pyyntihinta€3 850/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 14 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.427121, 24.784613 · kiinteistötunnus 78403:301:0780.

🛒 Sikupilli Prisma
Supermarketti · Päivittäistavarat
127 m · 2 min
🧒 Tallinna Sikupilli Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
192 m · 3 min
🎓 Kadrioru Saksa Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 60.7/100
209 m · 3 min
🚏 Peterburi tee pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
212 m · 3 min
🚏 Sossimägi pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
213 m · 3 min
🎓 Erakool Garant
Lukio · Arvosana: 23.6/100
308 m · 4 min
🚏 Majaka (ajutine peatus)
Pysäkki · Bussi / Linja
311 m · 4 min
🚏 Majaka pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
335 m · 4 min
🧒 Tallinna Asunduse Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
597 m · 8 min
🛒 T1 Selver
Supermarketti · Päivittäistavarat
793 m · 11 min
🛒 Ülemiste Keskus Rimi Hyper
Supermarketti · Päivittäistavarat
818 m · 11 min
🎓 Tallinna Kesklinna Vene Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 65.5/100
921 m · 12 min
🛒 Paepargi Maxima XX
Supermarketti · Päivittäistavarat
931 m · 12 min
🌳 Pae park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
1074 m · 14 min
10 minuutin kävelymatkalla: 14 kohdetta, lähin pysäkki 212 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Lasnamäe linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

115 038 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 17.9% · 20 581
18–64 (Työikäiset) 60.3% · 69 411
65 ja vanhemmat (Seniorit) 21.8% · 25 046

Koulutustaso (15+)

97 565 asukasta
Perusaste tai alempi 13.8% · 13 499
Keskiaste tai ammatillinen 42.6% · 41 563
Korkeakoulututkinto 40.3% · 39 336
Koulutustaso tuntematon 3.2% · 3 167

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

55 815 asuntoa
Historialliset (< 1945) 1.1% · 598
Neuvostoaika (1946–1990) 79.4% · 44 295
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 12.9% · 7 173
Uudiskohteet (2011+) 6.5% · 3 613

Eniten rakennettu aikakausi: 1981–1990.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 2.8%
Luokka B (Matalaenergia) 3.7%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 6%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 6.8%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 79.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 1.1%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi2016
Asuntoja yhteensä25
Kerroksia4
EnergialuokkaC
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala1 227 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakennePaikallavalubetoni
Hissejä1
Melutaso55 dB (havaittava)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 120692802 · tietue päivitetty 30.05.2025.

Paikallavalubetoni · hissejä EHR:n mukaan: 1.

EHR-portaali (koodi: 120692802) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78403:301:0780 · pinta-ala 1 227 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (78403:301:0780) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Katusepapi tn 12 korteriühistu (rekisteritunnus 80387622). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€3,43/m² / kktyypillinen asunto €172/kk · sis. käyttömaksut · Sikupilli (asum) mediaani €3,06/m² / kk
Vastikkeet€1,66/m² / kkilman käyttömaksuja · korjausrahasto €0,39/m² · Sikupilli (asum) mediaani €1,26/m² / kk
Korjausrahasto€4 949€3,70/m² · alueen alin neljännes
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20252024
Vastikkeet€26 700€18 984
josta korjausrahasto€6 322€2 272
Korjauskulut€4 603€1 087
Korjausrahaston saldo€4 949€7 975
Rahavarat€7 945€10 609
Vararahasto€4 165€4 165
Tilikauden tulos€119€33
Vastikkeet lajeittain2025€/m²/kk
Haldustasud€3 8370,24
Heakorra tasud€8 3740,52
Tehnohooldustasud€3 0990,19
Kindlustuse tasud€6390,04
Lifti tasud€9300,06
Remondi-, eri- ja lisatööd€1 7190,11
Palgatulu€3 4990,22
Remonditasud€4 6030,29

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

25 asuntoa · jäseniä 31 yksityistä + 3 yritystä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (1 337 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Sikupilli (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE03355629) · Postinumero: 11412

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Katusepapi tn

4 taloa kadulla · kadun mediaani €2 723/m² (n=4) · reaaliaikainen vertailu.

Osoite Rakennusvuosi Estiq €/m² Tyypillinen asunto Energialuokka
Katusepapi tn 12 Tämä talo 2016 €3 813 ~€228 454 C Aktiivinen
Katusepapi tn 15 1946 €2 724 ~€86 149 E ~ Katso →
Katusepapi tn 42/1 1940 €2 680 ~€57 942 E ~ Katso →
Katusepapi tn 42/2 1946 €2 722 ~€100 473 E ~ Katso →

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 120692802 Maa- ja Ruumiamet 07.10.2026 (EHR-tietue 30.05.2025) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78403:301:0780 ↗ Maanmittauslaitos 21.09.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 12 ilmoitusta 500 m säteellä · tuotto 4,8–5,8 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=12 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

C · tämä rakennus Energiatehokas Hyvä perustehokkuus

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 2016 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Energialuokka C: yleensä keskimääräinen lämmitystarve. Energiatodistus on vanhentunut, joten voimassa oleva luokka voi poiketa. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: rakennuksessa on maanalainen lämmin pysäköintihalli.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Katusepapi tn 12, Tallinn?

Katusepapi tn 12 on vuonna 2016 rakennettu 4-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Lasnamäe linnaosa, jossa on 25 asuntoa. EHR-koodi on 120692802 ja kiinteistötunnus 78403:301:0780. Estiqin mukaan energialuokka C.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Katusepapi tn 12?

Estiq AVM -arvio on 3 813 €/m². Arvoväli on 3 523–4 103 €/m². Tyypillisen 3h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €228 454.

Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Katusepapi tn 12?

3 813 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €152 520 ja 50 m² asunnon noin €190 650. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

1h: €123 314–€143 600; 2h: €158 003–€183 995; 3h: €223 628–€260 416.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €3 850/m² (tyypilliselle 3h asunnolle noin €239 877), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 3h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 3h asunnon arvioitu markkinavuokra on €900–€1 100 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 4,8–5,8 %.

Sopiiko Katusepapi tn 12 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 212 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Katusepapi tn 12 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 479 tapahtumaa (taso: keskimääräistä korkeampi). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 54 % oli kahdessa parhaassa ja 14 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohonnut). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 55 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: tavanomainen (30–50 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Katusepapi tn 12?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €3,43/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €172 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €1,66/m² / kk, josta korjausrahastoon €0,39/m². Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €4 949. Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Vertailun vuoksi alueen Sikupilli (asum) 137 taloyhtiön mediaani oli €3,06/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 07.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä