Estiq Value / Tallinn / Mustamäe / Karsti tn 7
Rekisteritiedot 4.10.2026 Mustamäe · Tallinn

Karsti tänav 7, Tallinn

Karsti tn 7 (Tallinn, Mustamäe linnaosa) on vuonna 2014 rakennettu 9-kerroksinen asuinkerrostalo, 34 asuntoa (EHR 120539226). Estiq AVM -malliarvio on 3 479 €/m² (vaihteluväli 3 277–3 681 €/m²) 4.10.2026.

Karsti tänav 7, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 02.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
9 kerrosta 34 asuntoa EHR 120539226 ↗ Kiinteistötunnus 78405:502:0086 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Karsti tn 7 on vuonna 2014 rakennettu 9-kerroksinen asuinkerrostalo, 34 asuntoa, energialuokka C. Estiq AVM -vertailuarvo on €3 479/m², 31,7 % yli alueen Mustamäe mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 642/m², 4/2026, n=132).

Karsti tn 7 on vuonna 2014 valmistunut 9-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Mustamäe, 34 asuntoa. Kantava rakenne: Paikallavalubetoni (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 3h (14 kpl). Energialuokka C (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 3 479 €/m², noin 31,7 % yli alueen Mustamäe mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 642/m², 4/2026, n=132). Tyypillinen asunto (3h, 79,2 m²) on noin €254 866.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka C, maantason pysäköinti ja 2014 rakennusvuosi.

€920–€1 130/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 3h asunnolle (1 ilmoitusta tässä talossa).

📊 Markkinadata · 1 ilmoitusta tässä talossa
4,3–5,3%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
1h 5 40.8 m² €3 641 €139 937–€157 169
2h 13 40.8 – 58.5 m² €3 452 €184 376–€207 081
3h 14 75.2 – 80.6 m² €3 218 €239 477–€268 967
4h 2 99 – 102.9 m² €3 230 €307 309–€345 151
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

1h · 40.8 m² 2h · 56.7 m² 3h · 79 m² 4h · 101 m²
− 79,2 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€254 866
ca €3 218 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €267 609
Arvioitu vuokratuotto €920–€1 130/kk
Pyyntihinta / m² €3 379/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,5 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet9,0

Mäepealse pysäkki 163 m / 2 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut5,0

Tallinna Mustamäe Riigigümnaasium 1123 m; ylioppilaskokeiden taso 55/100; päiväkoti 1961 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö7,4

80% tunneista hyvä, 5% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohtalainen), melutaso 54 dB (kohtalainen), mallinnettu (Lden), lähin puisto Glehni park 1069 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski7,7

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=11): matala riski.

Paino 10%
Kunto ja ikä9,2

Rakennettu 2014; kantava rakenne Paikallavalubetoni.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys7,8

EHR-energiatodistus C (myönnetty 24.01.2014, vanhentunut); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut5,5

Glehni park 1069 m; ruokakaupat 2544 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,0

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (30 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 2011-2015”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Karsti tn 7

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: kohtalainen · indeksi 5,0 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 11 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: -62%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohtalainen

Viimeisen 12 kk:n 2 338 tuntilukemasta (07.12.2025–12.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 80% kahdessa parhaassa luokassa, 15% keskimmäisessä ja 5% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

54 dB Lden · kohtalainen

Arvioitu tieliikennemelu on 1 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Korkea · 150–250 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se ylittää 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Mustamäe · otos: rakennusvuosi 2011-2015.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 57 kauppaa · rakennusvuosi 2011-2015)
Kaupat
Karsti tn 7 AVM-taso: €3 479/m² 2024 Q3 liian vähän kauppoja6 kauppaa liian vähän kauppoja— 2024 Q4 liian vähän kauppoja7 kauppaa liian vähän kauppoja— 2025 Q3 liian vähän kauppoja9 kauppaa liian vähän kauppoja— 2025 Q4 liian vähän kauppoja6 kauppaa liian vähän kauppoja— 2026 Q2 liian vähän kauppoja4 kauppaa liian vähän kauppoja— €3 107 2025 Q1 7 kauppaa €3 140 2025 Q2 7 kauppaa €3 125 2026 Q1 11 kauppaa

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€3 479/m²
Hintahaarukka
€3 277–3 681
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 3h · 79,2 m²)
€267 609
Indikatiivinen pyyntihinta€3 379/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 8 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.394683, 24.641456 · kiinteistötunnus 78405:502:0086.

🚏 Mäepealse pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
163 m · 2 min
🚏 Rehe pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
400 m · 5 min
🚏 Nõva pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
467 m · 6 min
🚏 Mäepealse (ajutine) pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
511 m · 7 min
🌳 Glehni park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
1069 m · 14 min
🎓 Tallinna Mustamäe Riigigümnaasium
Lukio · Lukio
1123 m · 15 min
🧒 Tallinna Männikäbi Lasteaed
Lasteaed · Alusharidus
1961 m · 26 min
🛒 Mustika Keskus Prisma
Supermarket · Supermarket
2544 m · 34 min
10 minuutin kävelymatkalla: 8 kohdetta, lähin pysäkki 163 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Mustamäe linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

66 333 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 17.3% · 11 493
18–64 (Työikäiset) 61.6% · 40 890
65 ja vanhemmat (Seniorit) 21% · 13 950

Koulutustaso (15+)

56 459 asukasta
Perusaste tai alempi 13.4% · 7 551
Keskiaste tai ammatillinen 39.5% · 22 298
Korkeakoulututkinto 44.9% · 25 342
Koulutustaso tuntematon 2.2% · 1 268

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

34 988 asuntoa
Historialliset (< 1945) 0% · 14
Neuvostoaika (1946–1990) 85.7% · 29 985
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 6.8% · 2 368
Uudiskohteet (2011+) 6.1% · 2 126

Eniten rakennettu aikakausi: 1961–1970.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 2.4%
Luokka B (Matalaenergia) 3.7%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 5.3%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 1.5%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 87.1%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 0%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi2014
Asuntoja yhteensä34
Kerroksia9
EnergialuokkaC
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala2 539 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakennePaikallavalubetoni
Hissejä1
Melutaso54 dB (kohtalainen)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 120539226 · tietue päivitetty 01.11.2024.

Paikallavalubetoni · hissejä EHR:n mukaan: 1.

EHR-portaali (koodi: 120539226) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78405:502:0086 · pinta-ala 2 539 m².

Käyttötarkoitus: 95% Elamumaa, 5% arimaa.

Kiinteistökartta (78405:502:0086) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Karsti tn 7 korteriühistu (rekisteritunnus 80372589). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€3,12/m² / kktyypillinen asunto €194/kk · sis. käyttömaksut · Kadaka (asum) mediaani €2,93/m² / kk
Vastikkeet€1,72/m² / kkilman käyttömaksuja · Kadaka (asum) mediaani €1,26/m² / kk
Korjausrahasto€8 310€3,70/m² · alueen tavanomaisella välillä
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20252024
Vastikkeet€46 482€21 299
Korjauskulut€30 439€6 852
Korjausrahaston saldo€8 310€30 559
Rahavarat€12 901€29 427
Vararahasto€6 948€0
Tilikauden tulos€291€47

34 asuntoa · jäseniä 34 yksityistä + 1 yritystä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (2 248 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Kadaka (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE01083621) · Postinumero: 11625

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Karsti tn

2 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 120539226 Maa- ja Ruumiamet 04.10.2026 (EHR-tietue 01.11.2024) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78405:502:0086 ↗ Maanmittauslaitos 04.10.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 1 ilmoitusta tässä talossa · tuotto 4,3–5,3 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=1 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

C · tämä rakennus Energiatehokas Hyvä perustehokkuus

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 2014 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Energialuokka C: yleensä keskimääräinen lämmitystarve. Energiatodistus on vanhentunut, joten voimassa oleva luokka voi poiketa. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Karsti tn 7, Tallinn?

Karsti tn 7 on vuonna 2014 rakennettu 9-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Mustamäe linnaosa, jossa on 34 asuntoa. EHR-koodi on 120539226 ja kiinteistötunnus 78405:502:0086. Estiqin mukaan energialuokka C.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Karsti tn 7?

Estiq AVM -arvio on 3 479 €/m². Arvoväli on 3 277–3 681 €/m². Tyypillisen 3h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €254 866.

Paljonko maksaa 50 m² tai 75 m² asunto osoitteessa Karsti tn 7?

3 479 €/m² vertailutason mukaan 50 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €173 950 ja 75 m² asunnon noin €260 925. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

1h: €139 937–€157 169; 2h: €184 376–€207 081; 3h: €239 477–€268 967; 4h: €307 309–€345 151.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €3 379/m² (tyypilliselle 3h asunnolle noin €267 609), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 3h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 3h asunnon arvioitu markkinavuokra on €920–€1 130 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 4,3–5,3 %.

Sopiiko Karsti tn 7 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 163 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Karsti tn 7 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 11 tapahtumaa (taso: kohtalainen). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 80 % oli kahdessa parhaassa ja 5 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohtalainen). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 54 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: korkea (150–250 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Karsti tn 7?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €3,12/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €194 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €1,72/m² / kk. Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €8 310. Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Vertailun vuoksi alueen Kadaka (asum) 45 taloyhtiön mediaani oli €2,93/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 04.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä