Estiq Value / Tallinn / Mustamäe / Karsti tn 1
Rekisteritiedot 10.10.2026 Mustamäe · Tallinn

Karsti tänav 1, Tallinn

Karsti tn 1 (Tallinn, Mustamäe linnaosa) on vuonna 2009 rakennettu 9-kerroksinen asuinkerrostalo, 35 asuntoa (EHR 120531655). Estiq AVM -malliarvio on 3 020 €/m² (vaihteluväli 2 845–3 195 €/m²) 10.10.2026.

Karsti tänav 1, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 02.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
9 kerrosta 35 asuntoa EHR 120531655 ↗ Kiinteistötunnus 78405:502:0081 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Karsti tn 1 on vuonna 2009 rakennettu 9-kerroksinen asuinkerrostalo, 35 asuntoa, arvioitu energialuokka C. Estiq AVM -vertailuarvo on €3 020/m², 14,3 % yli alueen Mustamäe mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 642/m², 4/2026, n=132).

Karsti tn 1 on vuonna 2009 valmistunut 9-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Mustamäe, 35 asuntoa. Kantava rakenne: Paikallavalubetoni (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 2h (14 kpl). Energialuokka C (arvio rakennusvuoden perusteella).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 3 020 €/m², noin 14,3 % yli alueen Mustamäe mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 642/m², 4/2026, n=132). Tyypillinen asunto (2h, 59,6 m²) on noin €179 992.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Arvioitu energialuokka C, maantason pysäköinti ja 2009 rakennusvuosi.

€720–€880/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (11 ilmoitusta 500 m säteellä).

📊 Markkinadata · 11 ilmoitusta 500 m säteellä
Ylläpitokulut: kesä ~€110, talvi ~€188 · 82% kalustettu
4,8–5,8%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
1h 6 40.7 m² €3 157 €121 037–€135 942
2h 14 57.6 – 81.5 m² €3 020 €173 535–€194 905
3h 14 80.4 – 117.5 m² €2 916 €235 407–€264 395
4h 1 178.5 m² €2 733 €459 546–€516 135
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

1h · 40.7 m² 2h · 61 m² 3h · 85.7 m² 4h · 178.5 m²
− 59,6 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€179 992
ca €3 020 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €188 992
Arvioitu vuokratuotto €720–€880/kk
Pyyntihinta / m² €3 171/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,3 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet9,2

Mäepealse pysäkki 106 m / 1 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut5,1

Tallinna Mustamäe Riigigümnaasium 1082 m; ylioppilaskokeiden taso 55/100; päiväkoti 1364 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö4,6

79% tunneista hyvä, 4% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohtalainen), melutaso 65 dB (kova), mallinnettu (Lden), lähin puisto Glehni park 947 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski7,7

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=11): matala riski.

Paino 10%
Kunto ja ikä8,5

Rakennettu 2009; kantava rakenne Paikallavalubetoni.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys7,8

Rekisteröityä todistusta ei ole; rakennusvuoden (2009) perusteella odotettu luokka on C. Lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut7,2

Glehni park 947 m; ruokakaupat 1177 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,2

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (54 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 2001-2010”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Karsti tn 1

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: kohtalainen · indeksi 5,0 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 11 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: -62%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohtalainen

Viimeisen 12 kk:n 2 421 tuntilukemasta (07.12.2025–11.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 79% kahdessa parhaassa luokassa, 17% keskimmäisessä ja 4% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

65 dB Lden · kova

Arvioitu tieliikennemelu on 12 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Korkea · 50–100 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se ylittää 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Mustamäe · otos: rakennusvuosi 2001-2010.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 114 kauppaa · rakennusvuosi 2001-2010)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. -2.5% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Karsti tn 1 AVM-taso: €3 020/m² €2 620 2024 Q3 11 kauppaa €2 484 2024 Q4 13 kauppaa €2 833 2025 Q1 18 kauppaa €2 572 2025 Q2 18 kauppaa €2 870 2025 Q3 17 kauppaa €2 672 2025 Q4 12 kauppaa €2 763 2026 Q1 18 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €2 744 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 7 €2 820 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€3 020/m²
Hintahaarukka
€2 845–3 195
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 2h · 59,6 m²)
€188 992
Indikatiivinen pyyntihinta€3 171/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 8 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.394001, 24.643203 · kiinteistötunnus 78405:502:0081.

🚏 Mäepealse pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
106 m · 1 min
🚏 Nõva pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
391 m · 5 min
🚏 Rehe pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
514 m · 7 min
🚏 Kivinuka pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
523 m · 7 min
🌳 Glehni park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
947 m · 13 min
🎓 Tallinna Mustamäe Riigigümnaasium
Lukio · Lukio
1082 m · 14 min
🛒 Lidl
Supermarket · Supermarket
1177 m · 16 min
🧒 Tallinna Lasteaed Pallipõnn
Lasteaed · Alusharidus
1364 m · 18 min
10 minuutin kävelymatkalla: 8 kohdetta, lähin pysäkki 106 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Mustamäe linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

66 333 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 17.3% · 11 493
18–64 (Työikäiset) 61.6% · 40 890
65 ja vanhemmat (Seniorit) 21% · 13 950

Koulutustaso (15+)

56 459 asukasta
Perusaste tai alempi 13.4% · 7 551
Keskiaste tai ammatillinen 39.5% · 22 298
Korkeakoulututkinto 44.9% · 25 342
Koulutustaso tuntematon 2.2% · 1 268

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

34 988 asuntoa
Historialliset (< 1945) 0% · 14
Neuvostoaika (1946–1990) 85.7% · 29 985
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 6.8% · 2 368
Uudiskohteet (2011+) 6.1% · 2 126

Eniten rakennettu aikakausi: 1961–1970.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 2.4%
Luokka B (Matalaenergia) 3.7%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 5.3%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 1.5%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 87.1%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 0%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi2009
Asuntoja yhteensä35
Kerroksia9
Energialuokka (arvio)C ~
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala2 983 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakennePaikallavalubetoni
Hissejä1
Melutaso65 dB (kova)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 120531655 · tietue päivitetty 02.10.2024.

Paikallavalubetoni · hissejä EHR:n mukaan: 1.

EHR-portaali (koodi: 120531655) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78405:502:0081 · pinta-ala 2 983 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (78405:502:0081) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Karsti tn 1 korteriühistu (rekisteritunnus 80329949). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€2,89/m² / kktyypillinen asunto €199/kk · sis. käyttömaksut · Kadaka (asum) mediaani €2,93/m² / kk
Vastikkeet€2,09/m² / kkilman käyttömaksuja · korjausrahasto €0,95/m² · Kadaka (asum) mediaani €1,26/m² / kk
Korjausrahasto€0€0,00/m² · alueen alin neljännes
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20252024
Vastikkeet€62 164€37 180
josta korjausrahasto€28 144–
Korjauskulut€35 144€7 344
Korjausrahaston saldo€0€13 254
Rahavarat€6 343€23 575
Vararahasto€7 349€7 349
Tilikauden tulos€2 433€2 404
Vastikkeet lajeittain2025€/m²/kk
Haldusteenus€8 1180,27
Tehnohooldus€1 9200,06
Kindlustus€2 1720,07
Porivaibad€1 4520,05
Heakord€8 2230,28
Sideteenus€3390,01
Jooksvad hooldustööd€1 7200,06
Vee arvestusteenus€4670,02
Liftihooldus€1 1160,04
Pangateenus€170,00
ATS hooldus€1 0330,03
Suitsuärastussüsteemi hooldus€4430,01
Remonditasud€22 6580,76
Hüdroisolatsioonitööde tasud€7 0000,24
Kinnistufondi tasud€5 4860,18

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

35 asuntoa · jäseniä 45 yksityistä + 1 yritystä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (2 477 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Kadaka (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE01071907) · Postinumero: 11625

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Karsti tn

2 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 120531655 Maa- ja Ruumiamet 10.10.2026 (EHR-tietue 02.10.2024) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78405:502:0081 ↗ Maanmittauslaitos 26.09.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 11 ilmoitusta 500 m säteellä · tuotto 4,8–5,8 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=11 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

C · tämä rakennus Energiatehokas Hyvä perustehokkuus

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 2009 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Arvioitu energialuokka C: yleensä keskimääräinen lämmitystarve. Virallista todistusta ei ole; luokka on arvioitu rakennusvuoden perusteella. Tarkista todellinen luokka ja lämmityskulut todistuksesta ja todellisista laskuista.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Karsti tn 1, Tallinn?

Karsti tn 1 on vuonna 2009 rakennettu 9-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Mustamäe linnaosa, jossa on 35 asuntoa. EHR-koodi on 120531655 ja kiinteistötunnus 78405:502:0081. Estiqin mukaan arvioitu energialuokka C.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Karsti tn 1?

Estiq AVM -arvio on 3 020 €/m². Arvoväli on 2 845–3 195 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €179 992.

Paljonko maksaa 50 m² tai 75 m² asunto osoitteessa Karsti tn 1?

3 020 €/m² vertailutason mukaan 50 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €151 000 ja 75 m² asunnon noin €226 500. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

1h: €121 037–€135 942; 2h: €173 535–€194 905; 3h: €235 407–€264 395; 4h: €459 546–€516 135.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €3 171/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €188 992), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €720–€880 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 4,8–5,8 %.

Sopiiko Karsti tn 1 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 106 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Karsti tn 1 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 11 tapahtumaa (taso: kohtalainen). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 79 % oli kahdessa parhaassa ja 4 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohtalainen). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 65 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: korkea (50–100 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Karsti tn 1?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €2,89/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €199 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €2,09/m² / kk, josta korjausrahastoon €0,95/m². Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €0. Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Vertailun vuoksi alueen Kadaka (asum) 45 taloyhtiön mediaani oli €2,93/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 10.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä