Estiq Value / Tallinn / Kesklinna / Komeedi tn 4
Rekisteritiedot 4.10.2026 Kesklinna · Tallinn

Komeedi tänav 4, Tallinn

Komeedi tn 4 (Tallinn, Kesklinna linnaosa) on vuonna 1962 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo, 60 asuntoa (EHR 101021211). Estiq AVM -malliarvio on 3 187 €/m² (vaihteluväli 2 884–3 490 €/m²) 4.10.2026.

Komeedi tänav 4, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 02.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
5 kerrosta 60 asuntoa EHR 101021211 ↗ Kiinteistötunnus 78401:109:2750 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Komeedi tn 4 on vuonna 1962 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo, 60 asuntoa, energialuokka E. Estiq AVM -vertailuarvo on €3 187/m², 19,1 % alle alueen Kesklinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 939/m², 4/2026, n=156).

Komeedi tn 4 on vuonna 1962 valmistunut 5-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kesklinna, 60 asuntoa. Kantava rakenne: Kevytbetoniharkko (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 2h (35 kpl). Energialuokka E (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 3 187 €/m², noin 19,1 % alle alueen Kesklinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 939/m², 4/2026, n=156). Tyypillinen asunto (2h, 39,7 m²) on noin €137 680.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka E, maantason pysäköinti ja 1962 rakennusvuosi.

€480–€580/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (22 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi).

📊 Markkinadata · 22 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi
Ylläpitokulut: kesä ~€93, talvi ~€160 · 90% kalustettu
4,1–5,1%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
1h 5 28.5 – 29 m² €3 634 €94 388–€114 204
2h 35 35.2 – 41.7 m² €3 468 €121 461–€146 962
3h 20 50.1 – 51.4 m² €3 187 €146 231–€176 931
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

1h · 28.7 m² 2h · 38.7 m² 3h · 50.7 m²
− 39,7 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€137 680
ca €3 468 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €144 564
Arvioitu vuokratuotto €480–€580/kk
Pyyntihinta / m² €3 641/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,2 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet9,0

Koidu pysäkki 170 m / 2 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut7,2

Tallinna Tõnismäe Riigigümnaasium 312 m; ylioppilaskokeiden taso 63.8/100; päiväkoti 247 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö5,5

25% tunneista hyvä, 25% huono (12 kk keskiarvo, taso: korkea), melutaso 57 dB (havaittava), mallinnettu (Lden), lähin puisto Hirvepark 739 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski7,1

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=764): kohtalainen riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: -60,6%.

Paino 10%
Kunto ja ikä5,9

Rakennettu 1962; kantava rakenne Kevytbetoniharkko.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys5,2

EHR-energiatodistus E (myönnetty 19.05.2011, vanhentunut); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut8,0

Hirvepark 739 m; ruokakaupat 679 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä8,2

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (407 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 1940-1970”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Komeedi tn 4

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: keskimääräistä korkeampi · indeksi 6,6 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 764 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: -61%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Korkea

Viimeisen 12 kk:n 3 106 tuntilukemasta (07.12.2025–11.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 25% kahdessa parhaassa luokassa, 50% keskimmäisessä ja 25% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

57 dB Lden · havaittava

Arvioitu tieliikennemelu on 4 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Korkea · 150–250 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se ylittää 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Kesklinna · otos: rakennusvuosi 1940-1970.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 879 kauppaa · rakennusvuosi 1940-1970)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. Uue Maailma (asum) · rakennusvuosi 1940-1970 · €2 970 (2026 Q1) +3% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Komeedi tn 4 AVM-taso: €3 187/m² €3 041 2024 Q3 114 kauppaa €3 108 2024 Q4 129 kauppaa €3 276 2025 Q1 115 kauppaa €3 068 2025 Q2 114 kauppaa €3 193 2025 Q3 118 kauppaa €3 146 2025 Q4 131 kauppaa €3 373 2026 Q1 108 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €3 549 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 50 €3 390 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€3 187/m²
Hintahaarukka
€2 884–3 490
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 2h · 39,7 m²)
€144 564
Indikatiivinen pyyntihinta€3 641/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 13 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.427402, 24.732786 · kiinteistötunnus 78401:109:2750.

🚏 Koidu pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
170 m · 2 min
🧒 Tallinna Komeedi Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
247 m · 3 min
🚏 Lilleküla jaam pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
310 m · 4 min
🎓 Tallinna Tõnismäe Riigigümnaasium
Lukio · Arvosana: 63.8/100
312 m · 4 min
🎓 Jakob Westholmi Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 67.6/100
361 m · 5 min
🚏 Lilleküla pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
365 m · 5 min
🚏 Tõnismägi pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
376 m · 5 min
🎓 Kaarli Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
409 m · 5 min
🧒 Tallinna Virmalise Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
516 m · 7 min
🧒 Tallinna Lasteaed Luha
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
598 m · 8 min
🛒 Kristiine Prisma
Supermarketti · Päivittäistavarat
679 m · 9 min
🌳 Hirvepark
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
739 m · 10 min
🌳 Falgi park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
789 m · 11 min
10 minuutin kävelymatkalla: 13 kohdetta, lähin pysäkki 170 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Kesklinna linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

64 551 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 19.9% · 12 854
18–64 (Työikäiset) 67.2% · 43 399
65 ja vanhemmat (Seniorit) 12.9% · 8 298

Koulutustaso (15+)

53 514 asukasta
Perusaste tai alempi 9.4% · 5 016
Keskiaste tai ammatillinen 28% · 14 969
Korkeakoulututkinto 59% · 31 582
Koulutustaso tuntematon 3.6% · 1 947

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

36 655 asuntoa
Historialliset (< 1945) 34.5% · 12 631
Neuvostoaika (1946–1990) 33.1% · 12 127
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 19.2% · 7 050
Uudiskohteet (2011+) 11.7% · 4 298

Eniten rakennettu aikakausi: 1919–1945.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 4%
Luokka B (Matalaenergia) 7.7%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 9.7%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 9.6%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 34.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 34.5%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi1962
Asuntoja yhteensä60
Kerroksia5
EnergialuokkaE
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala1 509 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneKevytbetoniharkko
Hissejä0
Melutaso57 dB (havaittava)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 101021211 · tietue päivitetty 30.05.2025.

Kevytbetoniharkko · hissejä EHR:n mukaan: 0.

EHR-portaali (koodi: 101021211) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78401:109:2750 · pinta-ala 1 509 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (78401:109:2750) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Komeedi tn 4 korteriühistu (rekisteritunnus 80310499). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€4,32/m² / kktyypillinen asunto €187/kk · sis. käyttömaksut · Uue Maailma (asum) mediaani €3,35/m² / kk
Vastikkeet€2,16/m² / kkilman käyttömaksuja · korjausrahasto €1,62/m² · Uue Maailma (asum) mediaani €1,37/m² / kk
Lainat€15 159€6,03/m²
Tilikausi20252024
Vastikkeet€64 969€27 094
josta korjausrahasto€48 737€10 676
Korjauskulut€48 039€10 676
Lainaa jäljellä€15 159€0
Rahavarat€30 595€48 870
Vararahasto€4 007€4 007
Tilikauden tulos€1 246€1 571
Vastikkeet lajeittain2025€/m²/kk
Hooldustasud€15 7670,52
Remonditasud€48 7371,62
Muud tulud€4650,02

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

60 asuntoa · jäseniä 60 yksityistä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (2 512 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Uue Maailma (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE00640798) · Postinumero: 10122

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Komeedi tn

2 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 101021211 Maa- ja Ruumiamet 04.10.2026 (EHR-tietue 30.05.2025) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78401:109:2750 ↗ Maanmittauslaitos 04.10.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 22 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi · tuotto 4,1–5,1 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=22 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

E · tämä rakennus Korkeampi energiankulutus Havaittava lämpöhäviö; tyypillinen vanhemmalle kannalle

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 1962 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Energialuokka E: yleensä suurempi lämmitystarve kuin uusissa A/B-taloissa. Energiatodistus on vanhentunut, joten voimassa oleva luokka voi poiketa. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Komeedi tn 4, Tallinn?

Komeedi tn 4 on vuonna 1962 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kesklinna linnaosa, jossa on 60 asuntoa. EHR-koodi on 101021211 ja kiinteistötunnus 78401:109:2750. Estiqin mukaan energialuokka E.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Komeedi tn 4?

Estiq AVM -arvio on 3 187 €/m². Arvoväli on 2 884–3 490 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €137 680.

Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Komeedi tn 4?

3 187 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €127 480 ja 50 m² asunnon noin €159 350. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

1h: €94 388–€114 204; 2h: €121 461–€146 962; 3h: €146 231–€176 931.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €3 641/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €144 564), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €480–€580 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 4,1–5,1 %.

Sopiiko Komeedi tn 4 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 170 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Komeedi tn 4 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 764 tapahtumaa (taso: keskimääräistä korkeampi). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 25 % oli kahdessa parhaassa ja 25 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: korkea). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 57 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: korkea (150–250 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Komeedi tn 4?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €4,32/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €187 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €2,16/m² / kk, josta korjausrahastoon €1,62/m². Taloyhtiön lainaa oli jäljellä €15 159. Vertailun vuoksi alueen Uue Maailma (asum) 102 taloyhtiön mediaani oli €3,35/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 04.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä