Estiq Value / Tartu / Tartu linn / Savi tn 31
Rekisteritiedot 5.10.2026 Tartu linn · Tartu

Savi tänav 31, Tartu

Savi tn 31 (Tartu, Tartu linn) on vuonna 1991 rakennettu 4-kerroksinen asuinkerrostalo, 24 asuntoa (EHR 104018184). Estiq AVM -malliarvio on 1 787 €/m² (vaihteluväli 1 549–2 025 €/m²) 5.10.2026.

Savi tänav 31, Tartu – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva: Maa- ja Ruumiamet, tilanne 05.10.2026 (avoimen datan lisenssi)
4 kerrosta 24 asuntoa EHR 104018184 ↗ Kiinteistötunnus 79504:052:0019 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus Maanalainen pysäköinti

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Savi tn 31 on vuonna 1991 rakennettu 4-kerroksinen asuinkerrostalo, 24 asuntoa, energialuokka C. Estiq AVM -vertailuarvo on €1 787/m², 22,4 % alle alueen Tartu linn mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 302/m², 10/2026, n=2061).

Savi tn 31 on vuonna 1991 valmistunut 4-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Tartu linn, 24 asuntoa. Kantava rakenne: Tiili (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 3h (14 kpl). Energialuokka C (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 1 787 €/m², noin 22,4 % alle alueen Tartu linn mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 302/m², 10/2026, n=2061). Tyypillinen asunto (3h, 61,8 m²) on noin €106 049.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka C, maantason pysäköinti ja 1991 rakennusvuosi.

€540–€660/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 3h asunnolle (3 ilmoitusta 500 m säteellä).

📊 Markkinadata · 3 ilmoitusta 500 m säteellä
6,3–7,3%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
2h 2 58.1 m² €1 787 €90 016–€117 633
3h 14 58.2 – 69.7 m² €1 716 €94 771–€123 847
4h 8 68.9 – 77.4 m² €1 662 €107 063–€139 910
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

2h · 58.1 m² 3h · 63.7 m² 4h · 74.3 m²
− 61,8 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€106 049
ca €1 716 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €111 351
Arvioitu vuokratuotto €540–€660/kk
Pyyntihinta / m² €1 802/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
6,4 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet4,5

Nõmmeküla pysäkki 111301 m / 1484 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut6,2

Tartu Tamme Gümnaasium 779 m; ylioppilaskokeiden taso 71.5/100; päiväkoti 2024 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö7,2

64% tunneista hyvä, 17% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohonnut), melutaso 48 dB (hiljainen), mallinnettu (Lden), lähin puisto Toomemägi 2725 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski7,1

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=60): kohtalainen riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: -73,8%.

Paino 10%
Kunto ja ikä7,7

Rakennettu 1991; kantava rakenne Tiili.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys7,8

EHR-energiatodistus C (myönnetty 08.05.2017); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut4,5

Toomemägi 2725 m; ruokakaupat 2995 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,7

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (132 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 1991-2000”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Savi tn 31

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: keskimääräistä korkeampi · indeksi 6,6 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 60 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: -74%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohonnut

Viimeisen 12 kk:n 2 232 tuntilukemasta (07.12.2025–12.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 64% kahdessa parhaassa luokassa, 19% keskimmäisessä ja 17% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

48 dB Lden · hiljainen

Arvioitu tieliikennemelu on WHO:n suositustason (53 dB Lden) sisällä.

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Matala · 10–30 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Ruudussa ei ole mittausta; taso on johdettu lähimmistä. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Tartu linn · otos: rakennusvuosi 1991-2000.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 306 kauppaa · rakennusvuosi 1991-2000)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. -0.9% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Savi tn 31 AVM-taso: €1 787/m² €1 718 2024 Q3 52 kauppaa €1 671 2024 Q4 40 kauppaa €1 862 2025 Q1 40 kauppaa €1 685 2025 Q2 42 kauppaa €1 721 2025 Q3 52 kauppaa €1 815 2025 Q4 41 kauppaa €1 846 2026 Q1 31 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €2 151 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 8 €1 880 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€1 787/m²
Hintahaarukka
€1 549–2 025
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 3h · 61,8 m²)
€111 351
Indikatiivinen pyyntihinta€1 802/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 7 keskeistä palvelua · Koordinaatit 58.358346, 26.691460 · kiinteistötunnus 79504:052:0019.

🎓 Tartu Tamme Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 71.5/100
779 m · 10 min
🎓 Tartu Täiskasvanute Gümnaasium
Lukio · Lukio
779 m · 10 min
🎓 Tartu Kristlik Põhikool
Peruskoulu · Peruskoulu
968 m · 13 min
🧒 Tartu Lasteaed Karoliine
Lasteaed · Alusharidus
2024 m · 27 min
🌳 Toomemägi
Park · Roheala
2725 m · 36 min
🛒 Kvartal Maksimarket
Supermarket · Supermarket
2995 m · 40 min
🚏 Nõmmeküla pysäkki
Bussipeatus · Buss
111301 m · 1484 min
10 minuutin kävelymatkalla: 7 kohdetta.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Tartu linn

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

95 190 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 20.4% · 19 455
18–64 (Työikäiset) 61.1% · 58 192
65 ja vanhemmat (Seniorit) 18.4% · 17 543

Koulutustaso (15+)

81 212 asukasta
Perusaste tai alempi 17.5% · 14 245
Keskiaste tai ammatillinen 38% · 30 868
Korkeakoulututkinto 42.9% · 34 807
Koulutustaso tuntematon 1.6% · 1 292

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

52 443 asuntoa
Historialliset (< 1945) 5.2% · 2 714
Neuvostoaika (1946–1990) 66.6% · 34 911
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 20% · 10 484
Uudiskohteet (2011+) 7.4% · 3 875

Eniten rakennettu aikakausi: 1971–1980.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 3.6%
Luokka B (Matalaenergia) 3.8%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 5.4%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 14.6%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 67.4%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 5.2%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi1991
Asuntoja yhteensä24
Kerroksia4
EnergialuokkaC
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala4 597 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneTiili
Hissejä0
Melutaso48 dB (hiljainen)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 104018184 · tietue päivitetty 30.05.2025.

Tiili · hissejä EHR:n mukaan: 0.

EHR-portaali (koodi: 104018184) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

79504:052:0019 · pinta-ala 4 597 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (79504:052:0019) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tartu linn, Savi tn 31 korteriühistu (rekisteritunnus 80084146). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€4,48/m² / kktyypillinen asunto €255/kk · sis. käyttömaksut · Tammelinna linnaosa, Uus-Tammelinna (asum) mediaani €1,92/m² / kk
Vastikkeet€1,19/m² / kkilman käyttömaksuja · korjausrahasto €0,54/m² · Tammelinna linnaosa, Uus-Tammelinna (asum) mediaani €0,71/m² / kk
Korjausrahasto€10 006€6,24/m² · alueen tavanomaisella välillä
Lainat€275 329€172/m² · 4,43% kiinteä · 2038 · Swedbank
Tilikausi20252024
Vastikkeet€22 940€15 260
josta korjausrahasto€10 443€3 546
Korjauskulut€10 443€3 546
Korjausrahaston saldo€10 006€12 494
Lainaa jäljellä€275 329€306 522
Rahavarat€10 787€14 558
Vararahasto€4 930€4 930
Tilikauden tulos−€1 036−€927
Vastikkeet lajeittain2025€/m²/kk
Hooldustasud€3 8470,20
Haldustasu€3 3880,18
Välikoristus€4 4820,23
Sisekoristus€7800,04
Remonditasud€10 4430,54

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

24 asuntoa · jäseniä 24 yksityistä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (1 603 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Tammelinna linnaosa, Uus-Tammelinna (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE00752036) · Postinumero: 50405

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Savi tn

1 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 104018184 Maa- ja Ruumiamet 05.10.2026 (EHR-tietue 30.05.2025) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 79504:052:0019 ↗ Maanmittauslaitos 05.10.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 3 ilmoitusta 500 m säteellä · tuotto 6,3–7,3 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=3 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

C · tämä rakennus Energiatehokas Hyvä perustehokkuus

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 1991 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Energialuokka C: yleensä keskimääräinen lämmitystarve. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: rakennuksessa on maanalainen lämmin pysäköintihalli.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Savi tn 31, Tartu?

Savi tn 31 on vuonna 1991 rakennettu 4-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Tartu linn, jossa on 24 asuntoa. EHR-koodi on 104018184 ja kiinteistötunnus 79504:052:0019. Estiqin mukaan energialuokka C.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Savi tn 31?

Estiq AVM -arvio on 1 787 €/m². Arvoväli on 1 549–2 025 €/m². Tyypillisen 3h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €106 049.

Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Savi tn 31?

1 787 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €71 480 ja 50 m² asunnon noin €89 350. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

2h: €90 016–€117 633; 3h: €94 771–€123 847; 4h: €107 063–€139 910.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €1 802/m² (tyypilliselle 3h asunnolle noin €111 351), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 3h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 3h asunnon arvioitu markkinavuokra on €540–€660 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 6,3–7,3 %.

Sopiiko Savi tn 31 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 111301 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Savi tn 31 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 60 tapahtumaa (taso: keskimääräistä korkeampi). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 64 % oli kahdessa parhaassa ja 17 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohonnut). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 48 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: matala (10–30 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Savi tn 31?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €4,48/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €255 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €1,19/m² / kk, josta korjausrahastoon €0,54/m². Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €10 006. Taloyhtiön lainaa oli jäljellä €275 329. Vertailun vuoksi alueen Tammelinna linnaosa, Uus-Tammelinna (asum) 30 taloyhtiön mediaani oli €1,92/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 05.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä