Estiq Value / Tallinn / Kesklinna / Toom-Kuninga tn 21
Rekisteritiedot 4.10.2026 Kesklinna · Tallinn

Toom-Kuninga tänav 21, Tallinn

Toom-Kuninga tn 21 (Tallinn, Kesklinna linnaosa) on vuonna 2019 rakennettu 9-kerroksinen asuinkerrostalo, 45 asuntoa (EHR 120821598). Estiq AVM -malliarvio on 4 369 €/m² (vaihteluväli 3 954–4 784 €/m²) 4.10.2026.

Toom-Kuninga tänav 21, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 02.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
9 kerrosta 45 asuntoa EHR 120821598 ↗ Kiinteistötunnus 78401:109:0097 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus Maanalainen pysäköinti

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Toom-Kuninga tn 21 on vuonna 2019 rakennettu 9-kerroksinen asuinkerrostalo, 45 asuntoa, energialuokka A. Estiq AVM -vertailuarvo on €4 369/m², 10,9 % yli alueen Kesklinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 939/m², 4/2026, n=156).

Toom-Kuninga tn 21 on vuonna 2019 valmistunut 9-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kesklinna, 45 asuntoa. Kantava rakenne: Elementtibetonirakenne (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 2h (16 kpl). Energialuokka A (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 4 369 €/m², noin 10,9 % yli alueen Kesklinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 939/m², 4/2026, n=156). Tyypillinen asunto (2h, 48,3 m²) on noin €220 586.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka A, maantason pysäköinti ja 2019 rakennusvuosi.

€940–€1 150/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (6 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi).

📊 Markkinadata · 6 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi
Ylläpitokulut: kesä ~€60, talvi ~€85 · 100% kalustettu
5,2–6,2%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
1h 4 36.9 – 37.6 m² €4 895 €164 795–€199 393
2h 16 39 – 60.5 m² €4 567 €199 217–€241 042
3h 14 70.5 – 119.9 m² €4 791 €363 778–€440 152
4h 10 88.6 – 127.3 m² €5 085 €433 501–€524 513
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

1h · 37.2 m² 2h · 48.2 m² 3h · 83.9 m² 4h · 94.2 m²
− 48,3 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€220 586
ca €4 567 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €231 615
Arvioitu vuokratuotto €940–€1 150/kk
Pyyntihinta / m² €4 795/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
8,1 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Alla merkityt "–"-kohdat eivät ole mitattuja tälle rakennukselle; kokonaispisteissä ne huomioidaan neutraalina arviona.

Sijainti ja yhteydet8,7

Uus Maailm pysäkki 276 m / 4 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut7,1

Tallinna Tõnismäe Reaalkool 279 m; ylioppilaskokeiden taso 60.3/100; päiväkoti 100 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö5,5

48% tunneista hyvä, 21% huono (12 kk keskiarvo, taso: korkea), melutaso 55 dB (havaittava), mallinnettu (Lden), lähin puisto Hirvepark 712 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski–

Alueelle ei ole poliisin avointa dataa.

Paino 10%
Kunto ja ikä9,4

Rakennettu 2019; kantava rakenne Elementtibetonirakenne.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys9,8

EHR-energiatodistus A (myönnetty 12.05.2023); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut7,8

Hirvepark 712 m; ruokakaupat 878 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,5

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (97 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 2016-2020”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Toom-Kuninga tn 21

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Ei tietoja

PPA:n avoimessa datassa ei ole merkintöjä tältä alueelta. Se ei välttämättä tarkoita, ettei mitään tapahdu: harvaan asutuilla alueilla dataa on vähän.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Korkea

Viimeisen 12 kk:n 3 341 tuntilukemasta (07.12.2025–12.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 48% kahdessa parhaassa luokassa, 31% keskimmäisessä ja 21% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

55 dB Lden · havaittava

Arvioitu tieliikennemelu on 2 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Korkea · 150–250 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se ylittää 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Kesklinna · otos: rakennusvuosi 2016-2020.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 232 kauppaa · rakennusvuosi 2016-2020)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. +0.8% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Toom-Kuninga tn 21 AVM-taso: €4 369/m² €4 495 2024 Q3 32 kauppaa €4 392 2024 Q4 36 kauppaa €4 302 2025 Q1 41 kauppaa €4 510 2025 Q2 26 kauppaa €4 286 2025 Q3 29 kauppaa €4 307 2025 Q4 34 kauppaa €4 336 2026 Q1 24 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €4 658 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 10 €4 290 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€4 369/m²
Hintahaarukka
€3 954–4 784
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 2h · 48,3 m²)
€231 615
Indikatiivinen pyyntihinta€4 795/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 14 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.426708, 24.736453 · kiinteistötunnus 78401:109:0097.

🧒 Tallinna Komeedi Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
100 m · 1 min
🚏 Uus Maailm pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
276 m · 4 min
🎓 Tallinna Tõnismäe Reaalkool
Lukio · Arvosana: 60.3/100
279 m · 4 min
🎓 Tallinna Tõnismäe Riigigümnaasium
Lukio · Arvosana: 63.8/100
292 m · 4 min
🚏 Koidu pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
333 m · 4 min
🚏 Tõnismägi pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
348 m · 5 min
🧒 Tallinna Virmalise Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
377 m · 5 min
🧒 Tallinna Lasteaed Luha
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
389 m · 5 min
🚏 Kosmos pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
451 m · 6 min
🎓 Tallinna Prantsuse Lütseum
Lukio · Arvosana: 63.6/100
518 m · 7 min
🌳 Hirvepark
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
712 m · 9 min
🌳 Falgi park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
842 m · 11 min
🛒 Kristiine Prisma
Supermarketti · Päivittäistavarat
878 m · 12 min
🌳 Lembitu park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
1079 m · 14 min
10 minuutin kävelymatkalla: 14 kohdetta, lähin pysäkki 276 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Kesklinna linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

64 551 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 19.9% · 12 854
18–64 (Työikäiset) 67.2% · 43 399
65 ja vanhemmat (Seniorit) 12.9% · 8 298

Koulutustaso (15+)

53 514 asukasta
Perusaste tai alempi 9.4% · 5 016
Keskiaste tai ammatillinen 28% · 14 969
Korkeakoulututkinto 59% · 31 582
Koulutustaso tuntematon 3.6% · 1 947

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

36 655 asuntoa
Historialliset (< 1945) 34.5% · 12 631
Neuvostoaika (1946–1990) 33.1% · 12 127
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 19.2% · 7 050
Uudiskohteet (2011+) 11.7% · 4 298

Eniten rakennettu aikakausi: 1919–1945.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 4%
Luokka B (Matalaenergia) 7.7%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 9.7%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 9.6%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 34.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 34.5%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi2019
Asuntoja yhteensä45
Kerroksia9
EnergialuokkaA
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala1 147 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneElementtibetonirakenne
Hissejä1
Melutaso55 dB (havaittava)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 120821598 · tietue päivitetty 23.10.2024.

Elementtibetonirakenne · hissejä EHR:n mukaan: 1.

EHR-portaali (koodi: 120821598) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78401:109:0097 · pinta-ala 1 147 m².

Käyttötarkoitus: 95% Elamumaa, 5% arimaa.

Kiinteistökartta (78401:109:0097) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Toom-Kuninga tn 21 korteriühistu (rekisteritunnus 80560380). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€4,20/m² / kktyypillinen asunto €213/kk · sis. käyttömaksut · Uue Maailma (asum) mediaani €3,35/m² / kk
Vastikkeet€1,37/m² / kkilman käyttömaksuja · korjausrahasto €0,98/m² · Uue Maailma (asum) mediaani €1,37/m² / kk
Korjausrahasto€1 276€0,40/m² · alueen alin neljännes
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20252024
Vastikkeet€52 194€47 948
josta korjausrahasto€37 267€29 788
Korjauskulut€37 266€29 788
Korjausrahaston saldo€1 276€4 865
Rahavarat€12 560€6 685
Vararahasto€12 924€12 924
Tilikauden tulos€138€57
Vastikkeet lajeittain2025€/m²/kk
Hooldus ja haldustasud€8 1270,21
Heakorratasud€5 4890,14
Liikmetele arvestatud viivised€730,00
Kindlustus€1 2380,03
Reserv- ja remondifondist teostatud tööd€7 2950,19
Haldus- ja hooldusfondist teostatud tööd€29 9720,79

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

45 asuntoa · jäseniä 41 yksityistä + 12 yritystä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (3 175 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Uue Maailma (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE03649800) · Postinumero: 10122

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Toom-Kuninga tn

3 taloa kadulla · kadun mediaani €4 369/m² (n=3) · reaaliaikainen vertailu.

Osoite Rakennusvuosi Estiq €/m² Tyypillinen asunto Energialuokka
Toom-Kuninga tn 12 1949 €3 594 ~€246 090 E ~ Katso →
Toom-Kuninga tn 15 2023 €4 868 ~€309 815 A Katso →
Toom-Kuninga tn 21 Tämä talo 2019 €4 369 ~€220 586 A Aktiivinen

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 120821598 Maa- ja Ruumiamet 04.10.2026 (EHR-tietue 23.10.2024) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78401:109:0097 ↗ Maanmittauslaitos 04.10.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 6 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi · tuotto 5,2–6,2 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=6 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

A · tämä rakennus Lähes nollaenergiatalo Erittäin matala energiankulutus

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 2019 rakennusvuosi: moderni uudisrakennus; talotekniikan ja rakenteiden oletetaan rakennusvuoden perusteella olevan hyvässä kunnossa (todellinen kunto tulee tarkistaa).
  • Energialuokka A: yleensä matalampi lämmitystarve kuin keskimääräisessä vanhemmassa talossa. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: rakennuksessa on maanalainen lämmin pysäköintihalli.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Toom-Kuninga tn 21, Tallinn?

Toom-Kuninga tn 21 on vuonna 2019 rakennettu 9-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kesklinna linnaosa, jossa on 45 asuntoa. EHR-koodi on 120821598 ja kiinteistötunnus 78401:109:0097. Estiqin mukaan energialuokka A.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Toom-Kuninga tn 21?

Estiq AVM -arvio on 4 369 €/m². Arvoväli on 3 954–4 784 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €220 586.

Paljonko maksaa 50 m² tai 75 m² asunto osoitteessa Toom-Kuninga tn 21?

4 369 €/m² vertailutason mukaan 50 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €218 450 ja 75 m² asunnon noin €327 675. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

1h: €164 795–€199 393; 2h: €199 217–€241 042; 3h: €363 778–€440 152; 4h: €433 501–€524 513.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €4 795/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €231 615), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €940–€1 150 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 5,2–6,2 %.

Sopiiko Toom-Kuninga tn 21 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 276 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Toom-Kuninga tn 21 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 48 % oli kahdessa parhaassa ja 21 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: korkea). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 55 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: korkea (150–250 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Toom-Kuninga tn 21?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €4,20/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €213 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €1,37/m² / kk, josta korjausrahastoon €0,98/m². Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €1 276. Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Vertailun vuoksi alueen Uue Maailma (asum) 102 taloyhtiön mediaani oli €3,35/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 04.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä