Estiq Value / Tallinn / Kristiine / Rähni tn 11a
Rekisteritiedot 30.9.2026 Kristiine · Tallinn

Rähni tänav 11a, Tallinn

Rähni tn 11a (Tallinn, Kristiine linnaosa) on vuonna 1940 rakennettu 3-kerroksinen asuinkerrostalo, 11 asuntoa (EHR 120793495). Estiq AVM -malliarvio on 2 687 €/m² (vaihteluväli 2 434–2 940 €/m²) 30.9.2026.

Rähni tänav 11a, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 02.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
3 kerrosta 11 asuntoa EHR 120793495 ↗ Kiinteistötunnus 78407:702:2320 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Rähni tn 11a on vuonna 1940 rakennettu 3-kerroksinen asuinkerrostalo, 11 asuntoa, arvioitu energialuokka E. Estiq AVM -vertailuarvo on €2 687/m², 13,6 % alle alueen Kristiine mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 111/m², 4/2026, n=64).

Rähni tn 11a on vuonna 1940 valmistunut 3-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kristiine, 11 asuntoa. Kantava rakenne: Teräsbetoni (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 2h (6 kpl). Energialuokka E (arvio rakennusvuoden perusteella).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 2 687 €/m², noin 13,6 % alle alueen Kristiine mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 111/m², 4/2026, n=64). Tyypillinen asunto (2h, 34,4 m²) on noin €93 568.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Arvioitu energialuokka E, maantason pysäköinti ja 1940 rakennusvuosi.

€460–€570/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (6 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi).

📊 Markkinadata · 6 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi
Ylläpitokulut: kesä ~€90, talvi ~€158 · 100% kalustettu
6,1–7,1%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
1h 3 17.1 – 23.5 m² €2 871 €51 242–€61 875
2h 6 29 – 35.4 m² €2 720 €81 076–€97 900
3h 2 45.8 – 122 m² €2 807 €213 370–€257 645
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

1h · 19.7 m² 2h · 32.9 m² 3h · 83.9 m²
− 34,4 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€93 568
ca €2 720 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €98 246
Arvioitu vuokratuotto €460–€570/kk
Pyyntihinta / m² €2 856/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,1 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet9,0

Tondi pysäkki 158 m / 2 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut6,4

Tallinna Tondi Kool 227 m; ylioppilaskokeiden taso 55/100; päiväkoti 901 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö6,5

52% tunneista hyvä, 19% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohonnut), melutaso 55 dB (havaittava), mallinnettu (Lden), lähin puisto Räägu park 911 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski7,6

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=48): kohtalainen riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: -87,2%.

Paino 10%
Kunto ja ikä5,9

Rakennettu 1940; kantava rakenne Teräsbetoni.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys5,2

Rekisteröityä todistusta ei ole; rakennusvuoden (1940) perusteella odotettu luokka on E. Lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut7,8

Räägu park 911 m; ruokakaupat 699 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,8

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (193 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 1940-1970”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Rähni tn 11a

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: keskimääräistä korkeampi · indeksi 5,3 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 48 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: -87%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohonnut

Viimeisen 12 kk:n 3 188 tuntilukemasta (07.12.2025–11.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 52% kahdessa parhaassa luokassa, 29% keskimmäisessä ja 19% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

55 dB Lden · havaittava

Arvioitu tieliikennemelu on 2 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Matala · 10–30 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Kristiine · otos: rakennusvuosi 1940-1970.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 386 kauppaa · rakennusvuosi 1940-1970)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. +5.3% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Rähni tn 11a AVM-taso: €2 687/m² €2 557 2024 Q3 49 kauppaa €2 626 2024 Q4 47 kauppaa €2 821 2025 Q1 41 kauppaa €2 537 2025 Q2 56 kauppaa €3 006 2025 Q3 67 kauppaa €2 924 2025 Q4 48 kauppaa €2 971 2026 Q1 54 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €2 940 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 24 €3 160 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€2 687/m²
Hintahaarukka
€2 434–2 940
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 2h · 34,4 m²)
€98 246
Indikatiivinen pyyntihinta€2 856/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 11 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.411892, 24.730922 · kiinteistötunnus 78407:702:2320.

🚏 Tondi pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
158 m · 2 min
🎓 Tallinna Tondi Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
227 m · 3 min
🚏 Ööbiku pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
400 m · 5 min
🚏 Kalev pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
411 m · 5 min
🚏 Västriku pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
461 m · 6 min
🎓 Tallinna Lilleküla Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 57.2/100
668 m · 9 min
🛒 Kotka Selver
Supermarketti · Päivittäistavarat
699 m · 9 min
🎓 Käo Põhikool
Peruskoulu · Peruskoulu
811 m · 11 min
🛒 Tondi Selver
Supermarketti · Päivittäistavarat
836 m · 11 min
🧒 Tallinna Linnupesa Lasteaed
Lasteaed · Alusharidus
901 m · 12 min
🌳 Räägu park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
911 m · 12 min
10 minuutin kävelymatkalla: 11 kohdetta, lähin pysäkki 158 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Kristiine linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

32 705 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 18.8% · 6 146
18–64 (Työikäiset) 63.2% · 20 662
65 ja vanhemmat (Seniorit) 18% · 5 897

Koulutustaso (15+)

27 421 asukasta
Perusaste tai alempi 12% · 3 285
Keskiaste tai ammatillinen 35.4% · 9 712
Korkeakoulututkinto 50.4% · 13 821
Koulutustaso tuntematon 2.2% · 603

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

17 309 asuntoa
Historialliset (< 1945) 11.3% · 1 958
Neuvostoaika (1946–1990) 66.9% · 11 577
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 9.2% · 1 596
Uudiskohteet (2011+) 10.9% · 1 879

Eniten rakennettu aikakausi: 1971–1980.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 3.7%
Luokka B (Matalaenergia) 7.2%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 6%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 3.2%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 68.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 11.3%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi1940
Asuntoja yhteensä11
Kerroksia3
Energialuokka (arvio)E ~
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala2 163 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneTeräsbetoni
Hissejä0
Melutaso55 dB (havaittava)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 120793495 · tietue päivitetty 30.05.2025.

Teräsbetoni · hissejä EHR:n mukaan: 0.

EHR-portaali (koodi: 120793495) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78407:702:2320 · pinta-ala 2 163 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (78407:702:2320) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Rähni tn 11 // 11a korteriühistu (rekisteritunnus 80234226). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€3,16/m² / kktyypillinen asunto €112/kk · sis. käyttömaksut · Tondi (asum) mediaani €2,92/m² / kk
Vastikkeet€1,26/m² / kkilman käyttömaksuja · Tondi (asum) mediaani €1,37/m² / kk
Korjausrahasto€27 141€32/m² · alueen ylin neljännes
Lainat€5 100€6,00/m²
Tilikausi20252024
Vastikkeet€12 884€21 564
Korjauskulut€4 291€13 055
Korjausrahaston saldo€27 141€15 344
Lainaa jäljellä€5 100€8 875
Rahavarat€30 174€17 447
Vararahasto€3 000€3 000
Tilikauden tulos€53€269

21 asuntoa · jäseniä 17 yksityistä + 2 yritystä · taloyhtiöllä on 2 rakennusta.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (850 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Tondi (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE03540286) · Postinumero: 11311

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Rähni tn

1 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 120793495 Maa- ja Ruumiamet 30.09.2026 (EHR-tietue 30.05.2025) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78407:702:2320 ↗ Maanmittauslaitos 30.09.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 6 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi · tuotto 6,1–7,1 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=6 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

E · tämä rakennus Korkeampi energiankulutus Havaittava lämpöhäviö; tyypillinen vanhemmalle kannalle

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 1940 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Arvioitu energialuokka E: yleensä suurempi lämmitystarve kuin uusissa A/B-taloissa. Virallista todistusta ei ole; luokka on arvioitu rakennusvuoden perusteella. Tarkista todellinen luokka ja lämmityskulut todistuksesta ja todellisista laskuista.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Rähni tn 11a, Tallinn?

Rähni tn 11a on vuonna 1940 rakennettu 3-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kristiine linnaosa, jossa on 11 asuntoa. EHR-koodi on 120793495 ja kiinteistötunnus 78407:702:2320. Estiqin mukaan arvioitu energialuokka E.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Rähni tn 11a?

Estiq AVM -arvio on 2 687 €/m². Arvoväli on 2 434–2 940 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €93 568.

Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Rähni tn 11a?

2 687 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €107 480 ja 50 m² asunnon noin €134 350. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

1h: €51 242–€61 875; 2h: €81 076–€97 900; 3h: €213 370–€257 645.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €2 856/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €98 246), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €460–€570 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 6,1–7,1 %.

Sopiiko Rähni tn 11a asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 158 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Rähni tn 11a ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 48 tapahtumaa (taso: keskimääräistä korkeampi). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 52 % oli kahdessa parhaassa ja 19 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohonnut). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 55 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: matala (10–30 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Rähni tn 11a?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €3,16/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €112 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €1,26/m² / kk. Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €27 141. Taloyhtiön lainaa oli jäljellä €5 100. Vertailun vuoksi alueen Tondi (asum) 47 taloyhtiön mediaani oli €2,92/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 30.09.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä