Estiq Value / Tallinn / Lasnamäe / Peterburi tee 74
Rekisteritiedot 12.10.2026 Lasnamäe · Tallinn

Peterburi tee 74, Tallinn

Peterburi tee 74 (Tallinn, Lasnamäe linnaosa) on vuonna 1954 rakennettu 2-kerroksinen asuinkerrostalo, 16 asuntoa (EHR 101021048). Estiq AVM -malliarvio on 1 667 €/m² (vaihteluväli 1 540–1 794 €/m²) 12.10.2026.

Peterburi tee 74, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 02.05.2024–05.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
2 kerrosta 16 asuntoa EHR 101021048 ↗ Kiinteistötunnus 78403:314:2150 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Peterburi tee 74 on vuonna 1954 rakennettu 2-kerroksinen asuinkerrostalo, 16 asuntoa, arvioitu energialuokka E. Estiq AVM -vertailuarvo on €1 667/m², 30,6 % alle alueen Lasnamäe mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 403/m², 4/2026, n=151).

Peterburi tee 74 on vuonna 1954 valmistunut 2-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Lasnamäe, 16 asuntoa. Kantava rakenne: Tiili (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 2h (10 kpl). Energialuokka E (arvio rakennusvuoden perusteella).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 1 667 €/m², noin 30,6 % alle alueen Lasnamäe mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 403/m², 4/2026, n=151). Tyypillinen asunto (2h, 40,7 m²) on noin €70 899.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Arvioitu energialuokka E, maantason pysäköinti ja 1954 rakennusvuosi.

€470–€580/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (Lasnamäe alue (5 ilmoitusta, sama rakennusaikakausi)).

📊 Markkinadata · Lasnamäe alue (5 ilmoitusta, sama rakennusaikakausi)
Ylläpitokulut: kesä ~€90, talvi ~€150
8,4–9,4%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
1h 5 27.8 – 28.7 m² €2 528 €65 872–€76 708
2h 10 38.5 – 42.9 m² €1 742 €64 545–€75 163
3h 1 55 m² €1 667 €84 717–€98 653
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

1h · 28.2 m² 2h · 40.1 m² 3h · 55 m²
− 40,7 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€70 899
ca €1 742 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €74 444
Arvioitu vuokratuotto €470–€580/kk
Pyyntihinta / m² €1 829/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
6,3 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet9,3

Gaasi pysäkki 53 m / 1 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut4,2

Eurogümnaasium 879 m; ylioppilaskokeiden taso 40.9/100; päiväkoti 1855 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö3,7

66% tunneista hyvä, 13% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohonnut), melutaso 65 dB (kova), mallinnettu (Lden), lähin puisto Koorti park 1106 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski6,1

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=172): kohonnut riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: +224,4%.

Paino 10%
Kunto ja ikä5,9

Rakennettu 1954; kantava rakenne Tiili.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys5,2

Rekisteröityä todistusta ei ole; rakennusvuoden (1954) perusteella odotettu luokka on E. Lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut6,5

Koorti park 1106 m; ruokakaupat 1635 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,8

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (165 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 1940-1970”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Peterburi tee 74

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: korkea · indeksi 9,1 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 172 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: +224%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohonnut

Viimeisen 12 kk:n 3 261 tuntilukemasta (07.12.2025–12.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 66% kahdessa parhaassa luokassa, 21% keskimmäisessä ja 13% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

65 dB Lden · kova

Arvioitu tieliikennemelu on 12 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Korkea · 50–100 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Ruudussa ei ole mittausta; taso on johdettu lähimmistä. Se ylittää 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Lasnamäe · otos: rakennusvuosi 1940-1970.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 347 kauppaa · rakennusvuosi 1940-1970)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. +19% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Peterburi tee 74 AVM-taso: €1 667/m² €2 269 2024 Q3 41 kauppaa €2 219 2024 Q4 56 kauppaa €2 217 2025 Q1 41 kauppaa €2 363 2025 Q2 44 kauppaa €2 549 2025 Q3 46 kauppaa €2 523 2025 Q4 50 kauppaa €2 638 2026 Q1 48 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €2 474 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 21 €2 840 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€1 667/m²
Hintahaarukka
€1 540–1 794
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 2h · 40,7 m²)
€74 444
Indikatiivinen pyyntihinta€1 829/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 10 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.430744, 24.848904 · kiinteistötunnus 78403:314:2150.

🚏 Gaasi pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
53 m · 1 min
🚏 Silde pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
491 m · 7 min
🚏 Betooni pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
505 m · 7 min
🚏 Lasnamäe turg pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
632 m · 8 min
🎓 Eurogümnaasium
Lukio · Arvosana: 40.9/100
879 m · 12 min
🎓 Tallinna Laagna Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 56.8/100
933 m · 12 min
🌳 Koorti park
Park · Roheala
1106 m · 15 min
🎓 Tallinna Laagna Lasteaed-Põhikool
Peruskoulu · Peruskoulu
1179 m · 16 min
🛒 Tähesaju Prisma
Supermarket · Supermarket
1635 m · 22 min
🧒 Tallinna Mahtra Lasteaed
Lasteaed · Alusharidus
1855 m · 25 min
10 minuutin kävelymatkalla: 10 kohdetta, lähin pysäkki 53 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Lasnamäe linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

115 038 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 17.9% · 20 581
18–64 (Työikäiset) 60.3% · 69 411
65 ja vanhemmat (Seniorit) 21.8% · 25 046

Koulutustaso (15+)

97 565 asukasta
Perusaste tai alempi 13.8% · 13 499
Keskiaste tai ammatillinen 42.6% · 41 563
Korkeakoulututkinto 40.3% · 39 336
Koulutustaso tuntematon 3.2% · 3 167

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

55 815 asuntoa
Historialliset (< 1945) 1.1% · 598
Neuvostoaika (1946–1990) 79.4% · 44 295
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 12.9% · 7 173
Uudiskohteet (2011+) 6.5% · 3 613

Eniten rakennettu aikakausi: 1981–1990.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 2.8%
Luokka B (Matalaenergia) 3.7%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 6%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 6.8%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 79.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 1.1%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi1954
Asuntoja yhteensä16
Kerroksia2
Energialuokka (arvio)E ~
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala4 312 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneTiili
Hissejä0
Melutaso65 dB (kova)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 101021048 · tietue päivitetty 31.05.2024.

Tiili · hissejä EHR:n mukaan: 0.

EHR-portaali (koodi: 101021048) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78403:314:2150 · pinta-ala 4 312 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (78403:314:2150) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Peterburi tee 74 // 76 korteriühistu (rekisteritunnus 80517964). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2024 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€3,84/m² / kktyypillinen asunto €151/kk · sis. käyttömaksut · Lasnamäe (kaupunginosa) mediaani €2,66/m² / kk
Vastikkeet€1,63/m² / kkilman käyttömaksuja · korjausrahasto €0,66/m² · Lasnamäe (kaupunginosa) mediaani €0,93/m² / kk
Korjausrahasto€19 308€20/m² · alueen ylin neljännes
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20242023
Vastikkeet€19 037€11 664
josta korjausrahasto€7 652–
Korjauskulut€7 652€2 206
Korjausrahaston saldo€19 308€17 725
Rahavarat€22 369€20 639
Vararahasto€4 659€4 659
Tilikauden tulos−€4−€1 289
Vastikkeet lajeittain2024€/m²/kk
Hooldustasud€1 6830,14
Haldustasud€4 9000,42
Heakord€4 8020,41
Remonditasud€7 6520,66

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

24 asuntoa · jäseniä 24 yksityistä · taloyhtiöllä on 2 rakennusta.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (972 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Lasnamäe (kaupunginosa) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE01926640) · Postinumero: 13816

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Peterburi tee

2 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Osoite Rakennusvuosi Estiq €/m² Tyypillinen asunto Energialuokka
Peterburi tee 4 1959 €2 409 ~€132 495 E Katso →
Peterburi tee 74 Tämä talo 1954 €1 667 ~€70 899 E ~ Aktiivinen

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 101021048 Maa- ja Ruumiamet 12.10.2026 (EHR-tietue 31.05.2024) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78403:314:2150 ↗ Maanmittauslaitos 28.09.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · Lasnamäe alue (5 ilmoitusta, sama rakennusaikakausi) · tuotto 8,4–9,4 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=5 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

E · tämä rakennus Korkeampi energiankulutus Havaittava lämpöhäviö; tyypillinen vanhemmalle kannalle

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 1954 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Arvioitu energialuokka E: yleensä suurempi lämmitystarve kuin uusissa A/B-taloissa. Virallista todistusta ei ole; luokka on arvioitu rakennusvuoden perusteella. Tarkista todellinen luokka ja lämmityskulut todistuksesta ja todellisista laskuista.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Peterburi tee 74, Tallinn?

Peterburi tee 74 on vuonna 1954 rakennettu 2-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Lasnamäe linnaosa, jossa on 16 asuntoa. EHR-koodi on 101021048 ja kiinteistötunnus 78403:314:2150. Estiqin mukaan arvioitu energialuokka E.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Peterburi tee 74?

Estiq AVM -arvio on 1 667 €/m². Arvoväli on 1 540–1 794 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €70 899.

Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Peterburi tee 74?

1 667 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €66 680 ja 50 m² asunnon noin €83 350. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

1h: €65 872–€76 708; 2h: €64 545–€75 163; 3h: €84 717–€98 653.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €1 829/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €74 444), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €470–€580 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 8,4–9,4 %.

Sopiiko Peterburi tee 74 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 53 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Peterburi tee 74 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 172 tapahtumaa (taso: korkea). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 66 % oli kahdessa parhaassa ja 13 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohonnut). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 65 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: korkea (50–100 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Peterburi tee 74?

Taloyhtiön vuoden 2024 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €3,84/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €151 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €1,63/m² / kk, josta korjausrahastoon €0,66/m². Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €19 308. Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Vertailun vuoksi alueen Lasnamäe (kaupunginosa) 560 taloyhtiön mediaani oli €2,66/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 12.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä