Estiq Value / Tallinn / Kristiine / Kuldnoka tn 11
Rekisteritiedot 4.10.2026 Kristiine · Tallinn

Kuldnoka tänav 11, Tallinn

Kuldnoka tn 11 (Tallinn, Kristiine linnaosa) on vuonna 1973 rakennettu 9-kerroksinen asuinkerrostalo, 144 asuntoa (EHR 101010779). Estiq AVM -malliarvio on 2 663 €/m² (vaihteluväli 2 413–2 913 €/m²) 4.10.2026.

Kuldnoka tänav 11, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 02.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
9 kerrosta 144 asuntoa EHR 101010779 ↗ Kiinteistötunnus 78407:701:7811 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Kuldnoka tn 11 on vuonna 1973 rakennettu 9-kerroksinen asuinkerrostalo, 144 asuntoa, energialuokka C. Estiq AVM -vertailuarvo on €2 663/m², 14,4 % alle alueen Kristiine mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 111/m², 4/2026, n=64).

Kuldnoka tn 11 on vuonna 1973 valmistunut 9-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kristiine, 144 asuntoa. Kantava rakenne: Elementtibetonirakenne (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 2h (72 kpl). Energialuokka C (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 2 663 €/m², noin 14,4 % alle alueen Kristiine mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 111/m², 4/2026, n=64). Tyypillinen asunto (2h, 43,1 m²) on noin €120 982.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka C, maantason pysäköinti ja 1973 rakennusvuosi.

€460–€560/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (8 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi).

📊 Markkinadata · 8 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi
Ylläpitokulut: kesä ~€93, talvi ~€170 · 86% kalustettu
4,6–5,6%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
2h 72 43 – 59.8 m² €2 807 €110 118–€132 968
3h 72 43.1 – 66.6 m² €2 659 €146 952–€177 446
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

2h · 43.3 m² 3h · 61 m²
− 43,1 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€120 982
ca €2 807 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €127 031
Arvioitu vuokratuotto €460–€560/kk
Pyyntihinta / m² €2 947/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,6 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet8,8

Marja pysäkki 258 m / 3 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut6,3

Tallinna Lilleküla Gümnaasium 193 m; ylioppilaskokeiden taso 57.2/100; päiväkoti 892 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö6,5

63% tunneista hyvä, 14% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohonnut), melutaso 57 dB (havaittava), mallinnettu (Lden), lähin puisto Cederhelmi park 472 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski7,2

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=137): kohtalainen riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: -64,0%.

Paino 10%
Kunto ja ikä6,9

Rakennettu 1973; kantava rakenne Elementtibetonirakenne.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys7,8

EHR-energiatodistus C (myönnetty 04.02.2025); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut8,9

Cederhelmi park 472 m; ruokakaupat 107 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,7

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (149 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 1971-1990”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Kuldnoka tn 11

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: keskimääräistä korkeampi · indeksi 6,3 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 137 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: -64%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohonnut

Viimeisen 12 kk:n 3 172 tuntilukemasta (07.12.2025–09.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 63% kahdessa parhaassa luokassa, 23% keskimmäisessä ja 14% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

57 dB Lden · havaittava

Arvioitu tieliikennemelu on 4 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Matala · 10–30 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Kristiine · otos: rakennusvuosi 1971-1990.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 307 kauppaa · rakennusvuosi 1971-1990)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. Lilleküla (asum) · rakennusvuosi 1971-1990 · €2 662 (2026 Q1) +1.6% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Kuldnoka tn 11 AVM-taso: €2 663/m² €2 567 2024 Q3 37 kauppaa €2 486 2024 Q4 42 kauppaa €2 534 2025 Q1 38 kauppaa €2 660 2025 Q2 41 kauppaa €2 629 2025 Q3 46 kauppaa €2 529 2025 Q4 37 kauppaa €2 575 2026 Q1 46 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €2 812 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 20 €2 590 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€2 663/m²
Hintahaarukka
€2 413–2 913
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 2h · 43,1 m²)
€127 031
Indikatiivinen pyyntihinta€2 947/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 12 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.421010, 24.703232 · kiinteistötunnus 78407:701:7811.

🛒 Marienthali Selver
Supermarketti · Päivittäistavarat
107 m · 1 min
🎓 Tallinna Lilleküla Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 57.2/100
193 m · 3 min
🚏 Marja pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
258 m · 3 min
🚏 Välja pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
433 m · 6 min
🌳 Cederhelmi park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
472 m · 6 min
🌳 Löwenruh park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
483 m · 6 min
🎓 Mäepealse Erakool
Peruskoulu · Peruskoulu
572 m · 8 min
🚏 Tedre pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
597 m · 8 min
🚏 Löwenruh pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
638 m · 9 min
🧒 Tallinna Kristiine Lasteaed
Lasteaed · Alusharidus
892 m · 12 min
🌳 Räägu park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
1013 m · 14 min
🎓 Tallinna Mustjõe Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 57.6/100
1029 m · 14 min
10 minuutin kävelymatkalla: 12 kohdetta, lähin pysäkki 258 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Kristiine linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

32 705 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 18.8% · 6 146
18–64 (Työikäiset) 63.2% · 20 662
65 ja vanhemmat (Seniorit) 18% · 5 897

Koulutustaso (15+)

27 421 asukasta
Perusaste tai alempi 12% · 3 285
Keskiaste tai ammatillinen 35.4% · 9 712
Korkeakoulututkinto 50.4% · 13 821
Koulutustaso tuntematon 2.2% · 603

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

17 309 asuntoa
Historialliset (< 1945) 11.3% · 1 958
Neuvostoaika (1946–1990) 66.9% · 11 577
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 9.2% · 1 596
Uudiskohteet (2011+) 10.9% · 1 879

Eniten rakennettu aikakausi: 1971–1980.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 3.7%
Luokka B (Matalaenergia) 7.2%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 6%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 3.2%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 68.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 11.3%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi1973
Asuntoja yhteensä144
Kerroksia9
EnergialuokkaC
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala10 779 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneElementtibetonirakenne
Hissejä4
Melutaso57 dB (havaittava)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 101010779 · tietue päivitetty 23.07.2026.

Elementtibetonirakenne · hissejä EHR:n mukaan: 4.

EHR-portaali (koodi: 101010779) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78407:701:7811 · pinta-ala 10 779 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (78407:701:7811) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Kuldnoka tn 9 // 11 // Tedre tn 85 korteriühistu (rekisteritunnus 80074171). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€3,09/m² / kktyypillinen asunto €144/kk · sis. käyttömaksut · Lilleküla (asum) mediaani €3,03/m² / kk
Vastikkeet€1,35/m² / kkilman käyttömaksuja · korjausrahasto €0,82/m² · Lilleküla (asum) mediaani €1,12/m² / kk
Korjausrahasto€545 413€42/m² · alueen ylin neljännes
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20252024
Vastikkeet€208 167€138 006
josta korjausrahasto€126 636€61 006
Korjauskulut€126 636€61 006
Korjausrahaston saldo€545 413€505 457
Rahavarat€568 398€527 953
Vararahasto€39 770€32 770
Tilikauden tulos€1 597€6 695
Vastikkeet lajeittain2025€/m²/kk
Hooldustasud€74 1000,48
Raamatupidamisteenus€6 5960,04
Jalgrattahoiutasud€8350,01
Remonditasud€126 6360,82

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

264 asuntoa · jäseniä 294 yksityistä + 3 yritystä · taloyhtiöllä on 3 rakennusta.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (12 882 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Lilleküla (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE00633605) · Postinumero: 10619

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Kuldnoka tn

1 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 101010779 Maa- ja Ruumiamet 04.10.2026 (EHR-tietue 23.07.2026) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78407:701:7811 ↗ Maanmittauslaitos 13.09.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 8 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi · tuotto 4,6–5,6 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=8 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

C · tämä rakennus Energiatehokas Hyvä perustehokkuus

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 1973 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Energialuokka C: yleensä keskimääräinen lämmitystarve. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Kuldnoka tn 11, Tallinn?

Kuldnoka tn 11 on vuonna 1973 rakennettu 9-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kristiine linnaosa, jossa on 144 asuntoa. EHR-koodi on 101010779 ja kiinteistötunnus 78407:701:7811. Estiqin mukaan energialuokka C.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Kuldnoka tn 11?

Estiq AVM -arvio on 2 663 €/m². Arvoväli on 2 413–2 913 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €120 982.

Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Kuldnoka tn 11?

2 663 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €106 520 ja 50 m² asunnon noin €133 150. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

2h: €110 118–€132 968; 3h: €146 952–€177 446.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €2 947/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €127 031), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €460–€560 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 4,6–5,6 %.

Sopiiko Kuldnoka tn 11 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 258 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Kuldnoka tn 11 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 137 tapahtumaa (taso: keskimääräistä korkeampi). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 63 % oli kahdessa parhaassa ja 14 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohonnut). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 57 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: matala (10–30 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Kuldnoka tn 11?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €3,09/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €144 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €1,35/m² / kk, josta korjausrahastoon €0,82/m². Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €545 413. Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Vertailun vuoksi alueen Lilleküla (asum) 236 taloyhtiön mediaani oli €3,03/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 04.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä