Estiq Value / Tallinn / Põhja-Tallinna / Kalju tn 8a
Rekisteritiedot 4.10.2026 Põhja-Tallinna · Tallinn

Kalju tänav 8a, Tallinn

Kalju tn 8a (Tallinn, Põhja-Tallinna linnaosa) on vuonna 1916 rakennettu 1-kerroksinen asuinkerrostalo, 2 asuntoa (EHR 101028238). Estiq AVM -malliarvio on 3 459 €/m² (vaihteluväli 3 130–3 788 €/m²) 4.10.2026.

Kalju tänav 8a, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 05.05.2024–08.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
1 kerrosta 2 asuntoa EHR 101028238 ↗ Kiinteistötunnus 78408:801:0108 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Kalju tn 8a on vuonna 1916 rakennettu 1-kerroksinen asuinkerrostalo, 2 asuntoa, arvioitu energialuokka E. Estiq AVM -vertailuarvo on €3 459/m², 9,2 % yli alueen Põhja-Tallinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 169/m², 4/2026, n=120).

Kalju tn 8a on vuonna 1916 valmistunut 1-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Põhja-Tallinna, 2 asuntoa. Kantava rakenne: Puurunko (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 2h (2 kpl). Energialuokka E (arvio rakennusvuoden perusteella).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 3 459 €/m², noin 9,2 % yli alueen Põhja-Tallinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 169/m², 4/2026, n=120). Tyypillinen asunto (2h, 36,9 m²) on noin €141 327.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Arvioitu energialuokka E, maantason pysäköinti ja 1916 rakennusvuosi.

€530–€650/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (6 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi).

📊 Markkinadata · 6 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi
4,5–5,5%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
2h 2 36.9 m² €3 830 €127 901–€154 753
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

2h · 36.9 m²
− 36,9 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€141 327
ca €3 830 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €148 393
Arvioitu vuokratuotto €530–€650/kk
Pyyntihinta / m² €4 021/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,2 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet8,8

Kalamaja pysäkki 236 m / 3 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut7,8

Gustav Adolfi Gümnaasium 240 m; ylioppilaskokeiden taso 75.1/100; päiväkoti 378 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö5,9

78% tunneista hyvä, 2% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohtalainen), melutaso 60 dB (meluisa), mallinnettu (Lden), lähin puisto Noblessneri ja Kalaranna rannapromenaad 689 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski6,5

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=189): kohonnut riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: +4,2%.

Paino 10%
Kunto ja ikä5,9

Rakennettu 1916; kantava rakenne Puurunko.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys5,2

Rekisteröityä todistusta ei ole; rakennusvuoden (1916) perusteella odotettu luokka on E. Lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut8,3

Noblessneri ja Kalaranna rannapromenaad 689 m; ruokakaupat 447 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,6

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (125 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi <1939”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Kalju tn 8a

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: korkea · indeksi 8,1 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 189 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: +4%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohtalainen

Viimeisen 12 kk:n 2 650 tuntilukemasta (07.12.2025–09.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 78% kahdessa parhaassa luokassa, 20% keskimmäisessä ja 2% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

60 dB Lden · meluisa

Arvioitu tieliikennemelu on 7 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Korkea · 50–100 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se ylittää 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Põhja-Tallinna · otos: rakennusvuosi <1939.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 282 kauppaa · rakennusvuosi <1939)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. Kalamaja (asum) · rakennusvuosi <1939 · €3 496 (2025 Q4) +6.6% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Kalju tn 8a AVM-taso: €3 459/m² €3 264 2024 Q3 35 kauppaa €3 256 2024 Q4 42 kauppaa €2 801 2025 Q1 33 kauppaa €2 911 2025 Q2 47 kauppaa €3 401 2025 Q3 39 kauppaa €3 468 2025 Q4 33 kauppaa €2 985 2026 Q1 40 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €3 520 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 13 €3 200 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€3 459/m²
Hintahaarukka
€3 130–3 788
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 2h · 36,9 m²)
€148 393
Indikatiivinen pyyntihinta€4 021/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 15 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.445459, 24.735095 · kiinteistötunnus 78408:801:0108.

🚏 Kalamaja pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
236 m · 3 min
🎓 Gustav Adolfi Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 75.1/100
240 m · 3 min
🎓 Kalamaja Põhikool
Peruskoulu · Peruskoulu
373 m · 5 min
🧒 Kalamaja Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
378 m · 5 min
🚏 Kungla pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
389 m · 5 min
🚏 Telliskivi pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
398 m · 5 min
🛒 Balti Jaama Turg & Selver
Supermarketti · Päivittäistavarat
447 m · 6 min
🚏 Salme pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
463 m · 6 min
🧒 Kelluke Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
627 m · 8 min
🧒 Mudila Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
655 m · 9 min
🛒 Telliskivi Rimi
Supermarketti · Päivittäistavarat
671 m · 9 min
🌳 Noblessneri ja Kalaranna rannapromenaad
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
689 m · 9 min
🎓 Tallinna Vanalinna Täiskasvanute Gümnaasium
Lukio · Lukio
727 m · 10 min
🌳 Kalamaja kalmistupark
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
803 m · 11 min
🌳 Toompark ja Snelli tiik
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
819 m · 11 min
10 minuutin kävelymatkalla: 15 kohdetta, lähin pysäkki 236 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Põhja-Tallinna linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

437 817 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 18.7% · 81 762
18–64 (Työikäiset) 62.4% · 273 008
65 ja vanhemmat (Seniorit) 19% · 83 047

Koulutustaso (15+)

368 377 asukasta
Perusaste tai alempi 12.7% · 46 946
Keskiaste tai ammatillinen 37.4% · 137 875
Korkeakoulututkinto 47.1% · 173 485
Koulutustaso tuntematon 2.7% · 10 071

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

225 177 asuntoa
Historialliset (< 1945) 11.1% · 25 046
Neuvostoaika (1946–1990) 65.7% · 147 900
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 13% · 29 357
Uudiskohteet (2011+) 9.2% · 20 698

Eniten rakennettu aikakausi: 1981–1990.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 3.6%
Luokka B (Matalaenergia) 5.5%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 6.9%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 6.1%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 66.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 11.1%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi1916
Asuntoja yhteensä2
Kerroksia1
Energialuokka (arvio)E ~
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala417 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakennePuurunko
Hissejä0
Melutaso60 dB (meluisa)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 101028238 · tietue päivitetty 06.09.2025.

Puurunko · hissejä EHR:n mukaan: 0.

EHR-portaali (koodi: 101028238) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78408:801:0108 · pinta-ala 417 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (78408:801:0108) ↗

Asunto-osakeyhtiö & In-ADS

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö. Viralliset rekisteritiedot ovat tarkistettavissa e-Äriregisteristä.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE00646349) · Postinumero: 10414

KÜ rekisteritunnus vahvistettavana

Asuinkerrostalot kadulla Kalju tn

10 taloa kadulla · kadun mediaani €3 459/m² (n=10) · reaaliaikainen vertailu.

Osoite Rakennusvuosi Estiq €/m² Tyypillinen asunto Energialuokka
Kalju tn 3 1949 €3 459 ~€172 950 A ~ Katso →
Kalju tn 4 1946 €3 459 ~€260 347 E ~ Katso →
Kalju tn 5 1900 €3 449 ~€81 514 H Katso →
Kalju tn 5b 1908 €3 472 ~€82 283 E Katso →
Kalju tn 6 1925 €3 436 ~€175 209 D Katso →
Kalju tn 6a 1961 €3 713 ~€148 303 E ~ Katso →
Kalju tn 7 1996 €3 608 ~€281 349 D Katso →
Kalju tn 8 1860 €3 449 ~€78 374 E ~ Katso →
Kalju tn 8a Tämä talo 1916 €3 459 ~€141 327 E ~ Aktiivinen

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 101028238 Maa- ja Ruumiamet 04.10.2026 (EHR-tietue 06.09.2025) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78408:801:0108 ↗ Maanmittauslaitos 14.09.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 6 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi · tuotto 4,5–5,5 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=6 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

E · tämä rakennus Korkeampi energiankulutus Havaittava lämpöhäviö; tyypillinen vanhemmalle kannalle

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 1916 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Arvioitu energialuokka E: yleensä suurempi lämmitystarve kuin uusissa A/B-taloissa. Virallista todistusta ei ole; luokka on arvioitu rakennusvuoden perusteella. Tarkista todellinen luokka ja lämmityskulut todistuksesta ja todellisista laskuista.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Kalju tn 8a, Tallinn?

Kalju tn 8a on vuonna 1916 rakennettu 1-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Põhja-Tallinna linnaosa, jossa on 2 asuntoa. EHR-koodi on 101028238 ja kiinteistötunnus 78408:801:0108. Estiqin mukaan arvioitu energialuokka E.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Kalju tn 8a?

Estiq AVM -arvio on 3 459 €/m². Arvoväli on 3 130–3 788 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €141 327.

Paljonko maksaa 30 m² tai 40 m² asunto osoitteessa Kalju tn 8a?

3 459 €/m² vertailutason mukaan 30 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €103 770 ja 40 m² asunnon noin €138 360. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

2h: €127 901–€154 753.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €4 021/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €148 393), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €530–€650 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 4,5–5,5 %.

Sopiiko Kalju tn 8a asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 236 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Kalju tn 8a ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 189 tapahtumaa (taso: korkea). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 78 % oli kahdessa parhaassa ja 2 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohtalainen). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 60 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: korkea (50–100 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 04.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä