Rekisteritiedot 4.10.2026 Põhja-Tallinna · Tallinn

Kalju tänav 5, Tallinn

Kalju tn 5 (Tallinn, Põhja-Tallinna linnaosa) on vuonna 1900 rakennettu 2-kerroksinen asuinkerrostalo, 6 asuntoa (EHR 101018608). Estiq AVM -malliarvio on 3 449 €/m² (vaihteluväli 3 121–3 777 €/m²) 4.10.2026.

Kalju tänav 5, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 08.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
2 kerrosta 6 asuntoa EHR 101018608 ↗ Kiinteistötunnus 78408:801:6200 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Kalju tn 5 on vuonna 1900 rakennettu 2-kerroksinen asuinkerrostalo, 6 asuntoa, energialuokka H. Estiq AVM -vertailuarvo on €3 449/m², 8,8 % yli alueen Põhja-Tallinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 169/m², 4/2026, n=120).

Kalju tn 5 on vuonna 1900 valmistunut 2-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Põhja-Tallinna, 6 asuntoa. Kantava rakenne: Puurunko (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 1h (3 kpl). Energialuokka H (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 3 449 €/m², noin 8,8 % yli alueen Põhja-Tallinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 169/m², 4/2026, n=120). Tyypillinen asunto (1h, 21,2 m²) on noin €81 514.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka H, maantason pysäköinti ja 1900 rakennusvuosi.

€410–€500/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 1h asunnolle (3 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi).

📊 Markkinadata · 3 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi
Ylläpitokulut: kesä ~€97, talvi ~€167 · 100% kalustettu
6,1–7,1%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
1h 3 21.1 – 31.8 m² €3 845 €85 949–€103 994
2h 3 31.7 – 41.6 m² €3 576 €122 655–€148 406
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

1h · 24.7 m² 2h · 37.9 m²
− 21,2 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€81 514
ca €3 845 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €85 590
Arvioitu vuokratuotto €410–€500/kk
Pyyntihinta / m² €4 037/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet9,1

Kalamaja pysäkki 154 m / 2 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut7,8

Gustav Adolfi Gümnaasium 309 m; ylioppilaskokeiden taso 75.1/100; päiväkoti 311 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö5,9

78% tunneista hyvä, 2% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohtalainen), melutaso 60 dB (meluisa), mallinnettu (Lden), lähin puisto Noblessneri ja Kalaranna rannapromenaad 584 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski6,5

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=189): kohonnut riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: +4,2%.

Paino 10%
Kunto ja ikä5,9

Rakennettu 1900; kantava rakenne Puurunko.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys2,5

EHR-energiatodistus H (myönnetty 25.11.2020); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut8,3

Noblessneri ja Kalaranna rannapromenaad 584 m; ruokakaupat 544 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,6

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (125 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi <1939”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Kalju tn 5

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: korkea · indeksi 8,1 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 189 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: +4%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohtalainen

Viimeisen 12 kk:n 2 650 tuntilukemasta (07.12.2025–09.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 78% kahdessa parhaassa luokassa, 20% keskimmäisessä ja 2% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

60 dB Lden · meluisa

Arvioitu tieliikennemelu on 7 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Korkea · 50–100 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se ylittää 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Põhja-Tallinna · otos: rakennusvuosi <1939.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 282 kauppaa · rakennusvuosi <1939)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. Kalamaja (asum) · rakennusvuosi <1939 · €3 496 (2025 Q4) +6.6% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Kalju tn 5 AVM-taso: €3 449/m² €3 264 2024 Q3 35 kauppaa €3 256 2024 Q4 42 kauppaa €2 801 2025 Q1 33 kauppaa €2 911 2025 Q2 47 kauppaa €3 401 2025 Q3 39 kauppaa €3 468 2025 Q4 33 kauppaa €2 985 2026 Q1 40 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €3 520 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 13 €3 200 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€3 449/m²
Hintahaarukka
€3 121–3 777
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 1h · 21,2 m²)
€85 590
Indikatiivinen pyyntihinta€4 037/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 15 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.445888, 24.735509 · kiinteistötunnus 78408:801:6200.

🚏 Kalamaja pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
154 m · 2 min
🎓 Gustav Adolfi Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 75.1/100
309 m · 4 min
🧒 Kalamaja Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
311 m · 4 min
🚏 Kungla pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
376 m · 5 min
🎓 Kalamaja Põhikool
Peruskoulu · Peruskoulu
462 m · 6 min
🚏 Lennusadam pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
492 m · 7 min
🚏 Telliskivi pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
507 m · 7 min
🧒 Kelluke Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
534 m · 7 min
🛒 Balti Jaama Turg & Selver
Supermarketti · Päivittäistavarat
544 m · 7 min
🌳 Noblessneri ja Kalaranna rannapromenaad
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
584 m · 8 min
🧒 Mudila Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
629 m · 8 min
🌳 Kalamaja kalmistupark
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
726 m · 10 min
🎓 Tallinna Vanalinna Täiskasvanute Gümnaasium
Lukio · Lukio
771 m · 10 min
🛒 Telliskivi Rimi
Supermarketti · Päivittäistavarat
780 m · 10 min
🌳 Toompark ja Snelli tiik
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
899 m · 12 min
10 minuutin kävelymatkalla: 15 kohdetta, lähin pysäkki 154 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Põhja-Tallinna linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

437 817 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 18.7% · 81 762
18–64 (Työikäiset) 62.4% · 273 008
65 ja vanhemmat (Seniorit) 19% · 83 047

Koulutustaso (15+)

368 377 asukasta
Perusaste tai alempi 12.7% · 46 946
Keskiaste tai ammatillinen 37.4% · 137 875
Korkeakoulututkinto 47.1% · 173 485
Koulutustaso tuntematon 2.7% · 10 071

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

225 177 asuntoa
Historialliset (< 1945) 11.1% · 25 046
Neuvostoaika (1946–1990) 65.7% · 147 900
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 13% · 29 357
Uudiskohteet (2011+) 9.2% · 20 698

Eniten rakennettu aikakausi: 1981–1990.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 3.6%
Luokka B (Matalaenergia) 5.5%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 6.9%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 6.1%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 66.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 11.1%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi1900
Asuntoja yhteensä6
Kerroksia2
EnergialuokkaH
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala1 139 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakennePuurunko
Hissejä0
Melutaso60 dB (meluisa)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 101018608 · tietue päivitetty 30.05.2026.

Puurunko · hissejä EHR:n mukaan: 0.

EHR-portaali (koodi: 101018608) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78408:801:6200 · pinta-ala 1 139 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (78408:801:6200) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Kalju tn 5 // 5b korteriühistu (rekisteritunnus 80239353). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€9,33/m² / kktyypillinen asunto €238/kk · sis. käyttömaksut · Kalamaja (asum) mediaani €2,97/m² / kk
Vastikkeet€0,76/m² / kkilman käyttömaksuja · Kalamaja (asum) mediaani €1,46/m² / kk
Korjausrahasto€12 230€27/m² · alueen tavanomaisella välillä
Lainat€468 275€1 032/m² · 3,84% kiinteä · 2052 · KredEx
Tilikausi20252024
Vastikkeet€4 157€16 635
Korjauskulut€12 547€10 475
Korjausrahaston saldo€12 230€11 369
Lainaa jäljellä€468 275€476 698
Rahavarat€7 068€1 260
Vararahasto€622€622
Tilikauden tulos€11 909€384

15 asuntoa · jäseniä 15 yksityistä + 1 yritystä · taloyhtiöllä on 2 rakennusta.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (454 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Kalamaja (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE00638790) · Postinumero: 10414

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Kalju tn

10 taloa kadulla · kadun mediaani €3 459/m² (n=10) · reaaliaikainen vertailu.

Osoite Rakennusvuosi Estiq €/m² Tyypillinen asunto Energialuokka
Kalju tn 3 1949 €3 459 ~€172 950 A ~ Katso →
Kalju tn 4 1946 €3 459 ~€260 347 E ~ Katso →
Kalju tn 5 Tämä talo 1900 €3 449 ~€81 514 H Aktiivinen
Kalju tn 5b 1908 €3 472 ~€82 283 E Katso →
Kalju tn 6 1925 €3 436 ~€175 209 D Katso →
Kalju tn 6a 1961 €3 713 ~€148 303 E ~ Katso →
Kalju tn 7 1996 €3 608 ~€281 349 D Katso →
Kalju tn 8 1860 €3 449 ~€78 374 E ~ Katso →

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 101018608 Maa- ja Ruumiamet 04.10.2026 (EHR-tietue 30.05.2026) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78408:801:6200 ↗ Maanmittauslaitos 13.09.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 3 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi · tuotto 6,1–7,1 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=3 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

F–G · tämä rakennus Erittäin korkea kulutus Vaatii merkittäviä energiatehokkuustoimia

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 1900 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Energialuokka H: yleensä suurempi lämmitystarve kuin uusissa A/B-taloissa. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Kalju tn 5, Tallinn?

Kalju tn 5 on vuonna 1900 rakennettu 2-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Põhja-Tallinna linnaosa, jossa on 6 asuntoa. EHR-koodi on 101018608 ja kiinteistötunnus 78408:801:6200. Estiqin mukaan energialuokka H.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Kalju tn 5?

Estiq AVM -arvio on 3 449 €/m². Arvoväli on 3 121–3 777 €/m². Tyypillisen 1h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €81 514.

Paljonko maksaa 30 m² tai 40 m² asunto osoitteessa Kalju tn 5?

3 449 €/m² vertailutason mukaan 30 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €103 470 ja 40 m² asunnon noin €137 960. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

1h: €85 949–€103 994; 2h: €122 655–€148 406.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €4 037/m² (tyypilliselle 1h asunnolle noin €85 590), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 1h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 1h asunnon arvioitu markkinavuokra on €410–€500 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 6,1–7,1 %.

Sopiiko Kalju tn 5 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 154 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Kalju tn 5 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 189 tapahtumaa (taso: korkea). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 78 % oli kahdessa parhaassa ja 2 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohtalainen). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 60 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: korkea (50–100 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Kalju tn 5?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €9,33/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €238 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €0,76/m² / kk. Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €12 230. Taloyhtiön lainaa oli jäljellä €468 275. Vertailun vuoksi alueen Kalamaja (asum) 184 taloyhtiön mediaani oli €2,97/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 04.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä