Rekisteritiedot 3.10.2026 Põhja-Tallinna · Tallinn

Erika tänav 2, Tallinn

Erika tn 2 (Tallinn, Põhja-Tallinna linnaosa) on vuonna 1915 rakennettu 4-kerroksinen asuinkerrostalo, 26 asuntoa (EHR 101020734). Estiq AVM -malliarvio on 2 693 €/m² (vaihteluväli 2 437–2 949 €/m²) 3.10.2026.

Erika tänav 2, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 08.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
4 kerrosta 26 asuntoa EHR 101020734 ↗ Kiinteistötunnus 78408:807:0900 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Erika tn 2 on vuonna 1915 rakennettu 4-kerroksinen asuinkerrostalo, 26 asuntoa, energialuokka E. Estiq AVM -vertailuarvo on €2 693/m², 15,0 % alle alueen Põhja-Tallinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 169/m², 4/2026, n=120).

Erika tn 2 on vuonna 1915 valmistunut 4-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Põhja-Tallinna, 26 asuntoa. Kantava rakenne: Tiili (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 3h (18 kpl). Energialuokka E (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 2 693 €/m², noin 15,0 % alle alueen Põhja-Tallinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 169/m², 4/2026, n=120). Tyypillinen asunto (3h, 69,3 m²) on noin €184 130.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka E, maantason pysäköinti ja 1915 rakennusvuosi.

€740–€910/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 3h asunnolle (Põhja-Tallinna alue (8 ilmoitusta, sama rakennusaikakausi)).

📊 Markkinadata · Põhja-Tallinna alue (8 ilmoitusta, sama rakennusaikakausi)
Ylläpitokulut: kesä ~€129, talvi ~€238
4,9–5,9%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
1h 2 25.7 – 27 m² €3 307 €79 011–€95 599
2h 1 60.9 m² €2 589 €142 691–€172 649
3h 18 58.6 – 73.1 m² €2 657 €161 107–€194 931
4h 5 69 – 72.1 m² €2 657 €170 726–€206 568
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

1h · 26.4 m² 2h · 60.9 m² 3h · 67 m² 4h · 71 m²
− 69,3 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€184 130
ca €2 657 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €193 337
Arvioitu vuokratuotto €740–€910/kk
Pyyntihinta / m² €2 790/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
6,8 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet9,2

Väike-Erika pysäkki 92 m / 1 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut6,3

Tallinna Avatud Kool 198 m; ylioppilaskokeiden taso 55/100; päiväkoti 1032 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö4,3

83% tunneista hyvä, 4% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohtalainen), melutaso 65 dB (kova), mallinnettu (Lden), lähin puisto Kalamaja kalmistupark 1023 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski6,5

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=62): kohonnut riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: +321,4%.

Paino 10%
Kunto ja ikä5,9

Rakennettu 1915; kantava rakenne Tiili.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys5,2

EHR-energiatodistus E (myönnetty 21.06.2010, vanhentunut); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut8,1

Kalamaja kalmistupark 1023 m; ruokakaupat 386 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,6

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (125 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi <1939”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Erika tn 2

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: korkea · indeksi 8,2 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 62 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: +321%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohtalainen

Viimeisen 12 kk:n 2 611 tuntilukemasta (07.12.2025–08.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 83% kahdessa parhaassa luokassa, 13% keskimmäisessä ja 4% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

65 dB Lden · kova

Arvioitu tieliikennemelu on 12 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Tavanomainen · 30–50 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Põhja-Tallinna · otos: rakennusvuosi <1939.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 282 kauppaa · rakennusvuosi <1939)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. +6.6% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Erika tn 2 AVM-taso: €2 693/m² €3 264 2024 Q3 35 kauppaa €3 256 2024 Q4 42 kauppaa €2 801 2025 Q1 33 kauppaa €2 911 2025 Q2 47 kauppaa €3 401 2025 Q3 39 kauppaa €3 468 2025 Q4 33 kauppaa €2 985 2026 Q1 40 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €3 520 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 13 €3 200 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€2 693/m²
Hintahaarukka
€2 437–2 949
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 3h · 69,3 m²)
€193 337
Indikatiivinen pyyntihinta€2 790/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 11 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.449303, 24.713687 · kiinteistötunnus 78408:807:0900.

🚏 Väike-Erika pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
92 m · 1 min
🚏 Standard pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
196 m · 3 min
🎓 Tallinna Avatud Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
198 m · 3 min
🚏 Angerja pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
238 m · 3 min
🚏 Angerja (ajutine) pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
275 m · 4 min
🛒 Arsenal Selver
Supermarketti · Päivittäistavarat
386 m · 5 min
🎓 Karjamaa Põhikool
Peruskoulu · Peruskoulu
460 m · 6 min
🛒 Sõle Selver
Supermarketti · Päivittäistavarat
686 m · 9 min
🎓 Ristiku Põhikool
Peruskoulu · Peruskoulu
808 m · 11 min
🌳 Kalamaja kalmistupark
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
1023 m · 14 min
🧒 Pelguranna Lasteaed
Lasteaed · Alusharidus
1032 m · 14 min
10 minuutin kävelymatkalla: 11 kohdetta, lähin pysäkki 92 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Põhja-Tallinna linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

437 817 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 18.7% · 81 762
18–64 (Työikäiset) 62.4% · 273 008
65 ja vanhemmat (Seniorit) 19% · 83 047

Koulutustaso (15+)

368 377 asukasta
Perusaste tai alempi 12.7% · 46 946
Keskiaste tai ammatillinen 37.4% · 137 875
Korkeakoulututkinto 47.1% · 173 485
Koulutustaso tuntematon 2.7% · 10 071

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

225 177 asuntoa
Historialliset (< 1945) 11.1% · 25 046
Neuvostoaika (1946–1990) 65.7% · 147 900
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 13% · 29 357
Uudiskohteet (2011+) 9.2% · 20 698

Eniten rakennettu aikakausi: 1981–1990.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 3.6%
Luokka B (Matalaenergia) 5.5%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 6.9%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 6.1%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 66.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 11.1%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi1915
Asuntoja yhteensä26
Kerroksia4
EnergialuokkaE
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala3 331 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneTiili
Hissejä0
Melutaso65 dB (kova)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 101020734 · tietue päivitetty 24.11.2025.

Tiili · hissejä EHR:n mukaan: 0.

EHR-portaali (koodi: 101020734) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78408:807:0900 · pinta-ala 3 331 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (78408:807:0900) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Erika tn 2 korteriühistu (rekisteritunnus 80133181). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Tyypillinen asunto€99 / kkvastikkeet ilman käyttömaksuja
Vastikkeet€1,54/m² / kkilman käyttömaksuja · Karjamaa (asum) mediaani €1,29/m² / kk
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20252024
Vastikkeet€30 919€29 644
Korjauskulut€18 273€9 952
Rahavarat€43 588€37 066
Vararahasto€2 200€2 200
Tilikauden tulos€1 024€1 549

26 asuntoa · jäseniä 2 yksityistä + 2 yritystä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (1 675 m²) ÷ 12. Vertailu: alueen Karjamaa (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE00640451) · Postinumero: 10416

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Erika tn

13 taloa kadulla · kadun mediaani €2 693/m² (n=13) · reaaliaikainen vertailu.

Osoite Rakennusvuosi Estiq €/m² Tyypillinen asunto Energialuokka
Erika tn 1 1939 €2 693 ~€117 386 G Katso →
Erika tn 2 Tämä talo 1915 €2 693 ~€184 130 E Aktiivinen
Erika tn 2b 1915 €2 796 ~€105 235 E ~ Katso →
Erika tn 5a 1987 €2 658 ~€121 765 D Katso →
Erika tn 6 1987 €2 494 ~€99 329 E ~ Katso →
Erika tn 6a 2025 €4 435 ~€222 845 B Katso →
Erika tn 6b 2025 €4 435 ~€413 490 B Katso →
Erika tn 7 1946 €2 693 ~€1 069 541 C Katso →

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 101020734 Maa- ja Ruumiamet 03.10.2026 (EHR-tietue 24.11.2025) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78408:807:0900 ↗ Maanmittauslaitos 14.09.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · Põhja-Tallinna alue (8 ilmoitusta, sama rakennusaikakausi) · tuotto 4,9–5,9 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=8 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

E · tämä rakennus Korkeampi energiankulutus Havaittava lämpöhäviö; tyypillinen vanhemmalle kannalle

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 1915 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Energialuokka E: yleensä suurempi lämmitystarve kuin uusissa A/B-taloissa. Energiatodistus on vanhentunut, joten voimassa oleva luokka voi poiketa. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Erika tn 2, Tallinn?

Erika tn 2 on vuonna 1915 rakennettu 4-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Põhja-Tallinna linnaosa, jossa on 26 asuntoa. EHR-koodi on 101020734 ja kiinteistötunnus 78408:807:0900. Estiqin mukaan energialuokka E.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Erika tn 2?

Estiq AVM -arvio on 2 693 €/m². Arvoväli on 2 437–2 949 €/m². Tyypillisen 3h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €184 130.

Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Erika tn 2?

2 693 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €107 720 ja 50 m² asunnon noin €134 650. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

1h: €79 011–€95 599; 2h: €142 691–€172 649; 3h: €161 107–€194 931; 4h: €170 726–€206 568.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €2 790/m² (tyypilliselle 3h asunnolle noin €193 337), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 3h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 3h asunnon arvioitu markkinavuokra on €740–€910 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 4,9–5,9 %.

Sopiiko Erika tn 2 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 92 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Erika tn 2 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 62 tapahtumaa (taso: korkea). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 83 % oli kahdessa parhaassa ja 4 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohtalainen). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 65 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: tavanomainen (30–50 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Erika tn 2?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan tyypillinen asunto maksoi taloyhtiölle €99 kuukaudessa, lisäksi käyttömaksut. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €1,54/m² / kk. Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 03.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä