Rekisteritiedot 4.10.2026 Põhja-Tallinna · Tallinn

Erika tänav 1, Tallinn

Erika tn 1 (Tallinn, Põhja-Tallinna linnaosa) on vuonna 1939 rakennettu 4-kerroksinen asuinkerrostalo, 31 asuntoa (EHR 101015930). Estiq AVM -malliarvio on 2 693 €/m² (vaihteluväli 2 437–2 949 €/m²) 4.10.2026.

Erika tänav 1, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 08.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
4 kerrosta 31 asuntoa EHR 101015930 ↗ Kiinteistötunnus 78408:807:0710 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Erika tn 1 on vuonna 1939 rakennettu 4-kerroksinen asuinkerrostalo, 31 asuntoa, energialuokka G. Estiq AVM -vertailuarvo on €2 693/m², 15,0 % alle alueen Põhja-Tallinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 169/m², 4/2026, n=120).

Erika tn 1 on vuonna 1939 valmistunut 4-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Põhja-Tallinna, 31 asuntoa. Kantava rakenne: Tiili (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 2h (15 kpl). Energialuokka G (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 2 693 €/m², noin 15,0 % alle alueen Põhja-Tallinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 169/m², 4/2026, n=120). Tyypillinen asunto (2h, 41,7 m²) on noin €117 386.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka G, maantason pysäköinti ja 1939 rakennusvuosi.

€500–€610/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (19 ilmoitusta 500 m säteellä).

📊 Markkinadata · 19 ilmoitusta 500 m säteellä
Ylläpitokulut: kesä ~€93, talvi ~€160 · 94% kalustettu
5,2–6,2%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
2h 15 40.1 – 42.7 m² €2 815 €106 234–€128 537
3h 15 65.6 – 69.2 m² €2 657 €161 348–€195 222
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

2h · 41.7 m² 3h · 67.1 m²
− 41,7 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€117 386
ca €2 815 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €123 255
Arvioitu vuokratuotto €500–€610/kk
Pyyntihinta / m² €2 956/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
6,7 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet9,1

Standard pysäkki 129 m / 2 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut6,3

Tallinna Avatud Kool 231 m; ylioppilaskokeiden taso 55/100; päiväkoti 953 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö5,6

83% tunneista hyvä, 4% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohtalainen), melutaso 60 dB (meluisa), mallinnettu (Lden), lähin puisto Kalamaja kalmistupark 1103 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski6,5

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=62): kohonnut riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: +321,4%.

Paino 10%
Kunto ja ikä5,9

Rakennettu 1939; kantava rakenne Tiili.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys3,0

EHR-energiatodistus G (myönnetty 08.02.2016, vanhentunut); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut7,9

Kalamaja kalmistupark 1103 m; ruokakaupat 458 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,6

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (125 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi <1939”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Erika tn 1

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: korkea · indeksi 8,2 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 62 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: +321%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohtalainen

Viimeisen 12 kk:n 2 611 tuntilukemasta (07.12.2025–08.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 83% kahdessa parhaassa luokassa, 13% keskimmäisessä ja 4% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

60 dB Lden · meluisa

Arvioitu tieliikennemelu on 7 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Tavanomainen · 30–50 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Põhja-Tallinna · otos: rakennusvuosi <1939.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 282 kauppaa · rakennusvuosi <1939)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. +6.6% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Erika tn 1 AVM-taso: €2 693/m² €3 264 2024 Q3 35 kauppaa €3 256 2024 Q4 42 kauppaa €2 801 2025 Q1 33 kauppaa €2 911 2025 Q2 47 kauppaa €3 401 2025 Q3 39 kauppaa €3 468 2025 Q4 33 kauppaa €2 985 2026 Q1 40 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €3 520 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 13 €3 200 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€2 693/m²
Hintahaarukka
€2 437–2 949
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 2h · 41,7 m²)
€123 255
Indikatiivinen pyyntihinta€2 956/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 11 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.449031, 24.712377 · kiinteistötunnus 78408:807:0710.

🚏 Standard pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
129 m · 2 min
🚏 Väike-Erika pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
159 m · 2 min
🚏 Angerja pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
187 m · 2 min
🚏 Angerja (ajutine) pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
223 m · 3 min
🎓 Tallinna Avatud Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
231 m · 3 min
🎓 Karjamaa Põhikool
Peruskoulu · Peruskoulu
432 m · 6 min
🛒 Arsenal Selver
Supermarketti · Päivittäistavarat
458 m · 6 min
🛒 Sõle Selver
Supermarketti · Päivittäistavarat
612 m · 8 min
🎓 Ristiku Põhikool
Peruskoulu · Peruskoulu
776 m · 10 min
🧒 Pelguranna Lasteaed
Lasteaed · Alusharidus
953 m · 13 min
🌳 Kalamaja kalmistupark
Park · Roheala
1103 m · 15 min
10 minuutin kävelymatkalla: 11 kohdetta, lähin pysäkki 129 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Põhja-Tallinna linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

437 817 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 18.7% · 81 762
18–64 (Työikäiset) 62.4% · 273 008
65 ja vanhemmat (Seniorit) 19% · 83 047

Koulutustaso (15+)

368 377 asukasta
Perusaste tai alempi 12.7% · 46 946
Keskiaste tai ammatillinen 37.4% · 137 875
Korkeakoulututkinto 47.1% · 173 485
Koulutustaso tuntematon 2.7% · 10 071

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

225 177 asuntoa
Historialliset (< 1945) 11.1% · 25 046
Neuvostoaika (1946–1990) 65.7% · 147 900
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 13% · 29 357
Uudiskohteet (2011+) 9.2% · 20 698

Eniten rakennettu aikakausi: 1981–1990.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 3.6%
Luokka B (Matalaenergia) 5.5%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 6.9%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 6.1%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 66.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 11.1%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi1939
Asuntoja yhteensä31
Kerroksia4
EnergialuokkaG
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala2 513 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneTiili
Hissejä0
Melutaso60 dB (meluisa)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 101015930 · tietue päivitetty 30.05.2025.

Tiili · hissejä EHR:n mukaan: 0.

EHR-portaali (koodi: 101015930) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78408:807:0710 · pinta-ala 2 513 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (78408:807:0710) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Erika tn 1 korteriühistu (rekisteritunnus 80031049). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€3,74/m² / kktyypillinen asunto €206/kk · sis. käyttömaksut · Karjamaa (asum) mediaani €2,99/m² / kk
Vastikkeet€1,37/m² / kkilman käyttömaksuja · Karjamaa (asum) mediaani €1,29/m² / kk
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20252024
Vastikkeet€28 502€25 146
Korjauskulut€1 823€14 206
Rahavarat€66 144€49 645
Vararahasto€2 493€2 493
Tilikauden tulos€3 700−€8 676

31 asuntoa · jäseniä 31 yksityistä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (1 739 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Karjamaa (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE00637049) · Postinumero: 10416

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Erika tn

13 taloa kadulla · kadun mediaani €2 693/m² (n=13) · reaaliaikainen vertailu.

Osoite Rakennusvuosi Estiq €/m² Tyypillinen asunto Energialuokka
Erika tn 1 Tämä talo 1939 €2 693 ~€117 386 G Aktiivinen
Erika tn 2 1915 €2 693 ~€184 130 E Katso →
Erika tn 2b 1915 €2 796 ~€105 235 E ~ Katso →
Erika tn 5a 1987 €2 658 ~€121 765 D Katso →
Erika tn 6 1987 €2 494 ~€99 329 E ~ Katso →
Erika tn 6a 2025 €4 435 ~€222 845 B Katso →
Erika tn 6b 2025 €4 435 ~€413 490 B Katso →
Erika tn 7 1946 €2 693 ~€1 069 541 C Katso →

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 101015930 Maa- ja Ruumiamet 04.10.2026 (EHR-tietue 30.05.2025) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78408:807:0710 ↗ Maanmittauslaitos 14.09.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 19 ilmoitusta 500 m säteellä · tuotto 5,2–6,2 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=19 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

F–G · tämä rakennus Erittäin korkea kulutus Vaatii merkittäviä energiatehokkuustoimia

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 1939 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Energialuokka G: yleensä suurempi lämmitystarve kuin uusissa A/B-taloissa. Energiatodistus on vanhentunut, joten voimassa oleva luokka voi poiketa. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Erika tn 1, Tallinn?

Erika tn 1 on vuonna 1939 rakennettu 4-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Põhja-Tallinna linnaosa, jossa on 31 asuntoa. EHR-koodi on 101015930 ja kiinteistötunnus 78408:807:0710. Estiqin mukaan energialuokka G.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Erika tn 1?

Estiq AVM -arvio on 2 693 €/m². Arvoväli on 2 437–2 949 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €117 386.

Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Erika tn 1?

2 693 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €107 720 ja 50 m² asunnon noin €134 650. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

2h: €106 234–€128 537; 3h: €161 348–€195 222.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €2 956/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €123 255), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €500–€610 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 5,2–6,2 %.

Sopiiko Erika tn 1 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 129 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Erika tn 1 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 62 tapahtumaa (taso: korkea). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 83 % oli kahdessa parhaassa ja 4 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohtalainen). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 60 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: tavanomainen (30–50 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Erika tn 1?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €3,74/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €206 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €1,37/m² / kk. Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Vertailun vuoksi alueen Karjamaa (asum) 30 taloyhtiön mediaani oli €2,99/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 04.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä