Estiq Value / Tallinn / Põhja-Tallinna / Erika tn 6a
Rekisteritiedot 4.10.2026 Põhja-Tallinna · Tallinn

Erika tänav 6a, Tallinn

Erika tn 6a (Tallinn, Põhja-Tallinna linnaosa) on vuonna 2025 rakennettu 6-kerroksinen asuinkerrostalo, 28 asuntoa (EHR 121377660). Estiq AVM -malliarvio on 4 435 €/m² (vaihteluväli 4 014–4 856 €/m²) 4.10.2026.

Erika tänav 6a, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 08.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
6 kerrosta 28 asuntoa EHR 121377660 ↗ Kiinteistötunnus 78408:807:0053 ↗ Yksityisomistus · 23875701

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Erika tn 6a on vuonna 2025 rakennettu 6-kerroksinen asuinkerrostalo, 28 asuntoa, energialuokka B. Estiq AVM -vertailuarvo on €4 435/m², 39,9 % yli alueen Põhja-Tallinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 169/m², 4/2026, n=120).

Erika tn 6a on vuonna 2025 valmistunut 6-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Põhja-Tallinna, 28 asuntoa. Kantava rakenne: Paikallavalubetoni (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 2h (15 kpl). Energialuokka B (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 4 435 €/m², noin 39,9 % yli alueen Põhja-Tallinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 169/m², 4/2026, n=120). Tyypillinen asunto (2h, 50,1 m²) on noin €222 845.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka B, maantason pysäköinti ja 2025 rakennusvuosi.

€830–€1 010/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (6 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi).

📊 Markkinadata · 6 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi
Ylläpitokulut: kesä ~€95, talvi ~€150 · 100% kalustettu
4,4–5,4%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
2h 15 47.7 – 60.9 m² €4 448 €207 310–€250 834
3h 5 61 – 63.4 m² €4 443 €252 111–€305 041
4h 8 85.5 – 99.4 m² €4 479 €379 812–€459 552
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

2h · 51.5 m² 3h · 62.7 m² 4h · 93.7 m²
− 50,1 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€222 845
ca €4 448 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €233 987
Arvioitu vuokratuotto €830–€1 010/kk
Pyyntihinta / m² €4 670/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
8,1 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet9,1

Väike-Erika pysäkki 128 m / 2 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut6,2

Tallinna Avatud Kool 255 m; ylioppilaskokeiden taso 55/100; päiväkoti 1149 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö7,7

83% tunneista hyvä, 4% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohtalainen), melutaso 53 dB (kohtalainen), mallinnettu (Lden), lähin puisto Kalamaja kalmistupark 911 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski6,5

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=62): kohonnut riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: +321,4%.

Paino 10%
Kunto ja ikä9,8

Rakennettu 2025; kantava rakenne Paikallavalubetoni.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys8,9

EHR-energiatodistus B (myönnetty 19.07.2022); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut8,2

Kalamaja kalmistupark 911 m; ruokakaupat 334 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,6

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (128 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 2021 ...”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Erika tn 6a

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: korkea · indeksi 8,2 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 62 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: +321%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohtalainen

Viimeisen 12 kk:n 2 611 tuntilukemasta (07.12.2025–08.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 83% kahdessa parhaassa luokassa, 13% keskimmäisessä ja 4% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

53 dB Lden · kohtalainen

Arvioitu tieliikennemelu on WHO:n suositustason (53 dB Lden) sisällä.

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Tavanomainen · 30–50 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Põhja-Tallinna · otos: rakennusvuosi 2021 ....

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 220 kauppaa · rakennusvuosi 2021 ...)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. +14.7% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Erika tn 6a AVM-taso: €4 435/m² €4 300 2024 Q3 21 kauppaa €4 457 2024 Q4 19 kauppaa €4 520 2025 Q1 16 kauppaa €4 661 2025 Q2 36 kauppaa €5 244 2025 Q3 48 kauppaa €5 452 2025 Q4 39 kauppaa €5 184 2026 Q1 34 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €5 954 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 7 €5 760 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€4 435/m²
Hintahaarukka
€4 014–4 856
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 2h · 50,1 m²)
€233 987
Indikatiivinen pyyntihinta€4 670/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 11 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.449201, 24.715853 · kiinteistötunnus 78408:807:0053.

🚏 Väike-Erika pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
128 m · 2 min
🎓 Tallinna Avatud Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
255 m · 3 min
🚏 Standard pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
288 m · 4 min
🚏 Erika pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
328 m · 4 min
🛒 Arsenal Selver
Supermarketti · Päivittäistavarat
334 m · 4 min
🚏 Krulli (ajutine) pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
345 m · 5 min
🎓 Karjamaa Põhikool
Peruskoulu · Peruskoulu
562 m · 7 min
🛒 Sõle Selver
Supermarketti · Päivittäistavarat
771 m · 10 min
🎓 Ristiku Põhikool
Peruskoulu · Peruskoulu
815 m · 11 min
🌳 Kalamaja kalmistupark
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
911 m · 12 min
🧒 Pelguranna Lasteaed
Lasteaed · Alusharidus
1149 m · 15 min
10 minuutin kävelymatkalla: 11 kohdetta, lähin pysäkki 128 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Põhja-Tallinna linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

437 817 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 18.7% · 81 762
18–64 (Työikäiset) 62.4% · 273 008
65 ja vanhemmat (Seniorit) 19% · 83 047

Koulutustaso (15+)

368 377 asukasta
Perusaste tai alempi 12.7% · 46 946
Keskiaste tai ammatillinen 37.4% · 137 875
Korkeakoulututkinto 47.1% · 173 485
Koulutustaso tuntematon 2.7% · 10 071

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

225 177 asuntoa
Historialliset (< 1945) 11.1% · 25 046
Neuvostoaika (1946–1990) 65.7% · 147 900
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 13% · 29 357
Uudiskohteet (2011+) 9.2% · 20 698

Eniten rakennettu aikakausi: 1981–1990.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 3.6%
Luokka B (Matalaenergia) 5.5%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 6.9%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 6.1%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 66.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 11.1%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi2025
Asuntoja yhteensä28
Kerroksia6
EnergialuokkaB
OmistusmuotoYksityisomistus · 23875701
Tontin pinta-ala6 838 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakennePaikallavalubetoni
Hissejä1
Melutaso53 dB (kohtalainen)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 121377660 · tietue päivitetty 18.07.2025.

Paikallavalubetoni · hissejä EHR:n mukaan: 1.

EHR-portaali (koodi: 121377660) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78408:807:0053 · pinta-ala 6 838 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (78408:807:0053) ↗

Asunto-osakeyhtiö & In-ADS

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö. Viralliset rekisteritiedot ovat tarkistettavissa e-Äriregisteristä.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE04003240) · Postinumero: 10416

KÜ rekisteritunnus vahvistettavana

Asuinkerrostalot kadulla Erika tn

13 taloa kadulla · kadun mediaani €2 693/m² (n=13) · reaaliaikainen vertailu.

Osoite Rakennusvuosi Estiq €/m² Tyypillinen asunto Energialuokka
Erika tn 1 1939 €2 693 ~€117 386 G Katso →
Erika tn 2 1915 €2 693 ~€184 130 E Katso →
Erika tn 2b 1915 €2 796 ~€105 235 E ~ Katso →
Erika tn 5a 1987 €2 658 ~€121 765 D Katso →
Erika tn 6 1987 €2 494 ~€99 329 E ~ Katso →
Erika tn 6a Tämä talo 2025 €4 435 ~€222 845 B Aktiivinen
Erika tn 6b 2025 €4 435 ~€413 490 B Katso →
Erika tn 7 1946 €2 693 ~€1 069 541 C Katso →

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 121377660 Maa- ja Ruumiamet 04.10.2026 (EHR-tietue 18.07.2025) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78408:807:0053 ↗ Maanmittauslaitos 13.09.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 6 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi · tuotto 4,4–5,4 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=6 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

B · tämä rakennus Matalapäästöinen energiatalo Erittäin hyvä lämmöneristys

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 2025 rakennusvuosi: moderni uudisrakennus; talotekniikan ja rakenteiden oletetaan rakennusvuoden perusteella olevan hyvässä kunnossa (todellinen kunto tulee tarkistaa).
  • Energialuokka B: yleensä matalampi lämmitystarve kuin keskimääräisessä vanhemmassa talossa. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Erika tn 6a, Tallinn?

Erika tn 6a on vuonna 2025 rakennettu 6-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Põhja-Tallinna linnaosa, jossa on 28 asuntoa. EHR-koodi on 121377660 ja kiinteistötunnus 78408:807:0053. Estiqin mukaan energialuokka B.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Erika tn 6a?

Estiq AVM -arvio on 4 435 €/m². Arvoväli on 4 014–4 856 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €222 845.

Paljonko maksaa 50 m² tai 75 m² asunto osoitteessa Erika tn 6a?

4 435 €/m² vertailutason mukaan 50 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €221 750 ja 75 m² asunnon noin €332 625. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

2h: €207 310–€250 834; 3h: €252 111–€305 041; 4h: €379 812–€459 552.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €4 670/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €233 987), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €830–€1 010 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 4,4–5,4 %.

Sopiiko Erika tn 6a asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 128 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Erika tn 6a ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 62 tapahtumaa (taso: korkea). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 83 % oli kahdessa parhaassa ja 4 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohtalainen). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 53 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: tavanomainen (30–50 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 04.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä