Estiq Value / Tallinn / Põhja-Tallinna / Erika tn 13a
Rekisteritiedot 4.10.2026 Põhja-Tallinna · Tallinn

Erika tänav 13a, Tallinn

Erika tn 13a (Tallinn, Põhja-Tallinna linnaosa) on vuonna 2009 rakennettu 6-kerroksinen asuinkerrostalo, 136 asuntoa (EHR 120543873). Estiq AVM -malliarvio on 2 860 €/m² (vaihteluväli 2 588–3 132 €/m²) 4.10.2026.

Erika tänav 13a, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 08.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
6 kerrosta 136 asuntoa EHR 120543873 ↗ Kiinteistötunnus 78408:807:0038 ↗ Kunnan omistus · 24504901 Maanalainen pysäköinti

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Erika tn 13a on vuonna 2009 rakennettu 6-kerroksinen asuinkerrostalo, 136 asuntoa, energialuokka D. Estiq AVM -vertailuarvo on €2 860/m², 9,8 % alle alueen Põhja-Tallinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 169/m², 4/2026, n=120).

Erika tn 13a on vuonna 2009 valmistunut 6-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Põhja-Tallinna, 136 asuntoa. Kantava rakenne: Elementtibetonirakenne (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 1h (68 kpl). Energialuokka D (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 2 860 €/m², noin 9,8 % alle alueen Põhja-Tallinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 169/m², 4/2026, n=120). Tyypillinen asunto (1h, 38,4 m²) on noin €120 691.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka D, maantason pysäköinti ja 2009 rakennusvuosi.

€590–€720/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 1h asunnolle (6 ilmoitusta 500 m säteellä).

📊 Markkinadata · 6 ilmoitusta 500 m säteellä
Ylläpitokulut: kesä ~€40, talvi ~€70 · 100% kalustettu
6,1–7,1%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
1h 68 38 – 44 m² €3 143 €110 079–€133 189
2h 42 47.6 – 61.2 m² €2 948 €152 606–€184 645
3h 23 66.6 – 89.4 m² €3 155 €228 422–€276 378
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

1h · 38.7 m² 2h · 57.2 m² 3h · 80 m²
− 38,4 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€120 691
ca €3 143 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €126 726
Arvioitu vuokratuotto €590–€720/kk
Pyyntihinta / m² €3 300/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,8 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet9,1

Erika pysäkki 127 m / 2 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut6,3

Tallinna Avatud Kool 156 m; ylioppilaskokeiden taso 55/100; päiväkoti 1191 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö7,7

83% tunneista hyvä, 4% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohtalainen), melutaso 53 dB (kohtalainen), mallinnettu (Lden), lähin puisto Kalamaja kalmistupark 934 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski6,5

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=62): kohonnut riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: +321,4%.

Paino 10%
Kunto ja ikä8,3

Rakennettu 2009; kantava rakenne Elementtibetonirakenne.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys6,5

EHR-energiatodistus D (myönnetty 11.12.2021); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut8,4

Kalamaja kalmistupark 934 m; ruokakaupat 201 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä8,6

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (1088 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”koko alue”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Erika tn 13a

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: korkea · indeksi 8,2 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 62 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: +321%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohtalainen

Viimeisen 12 kk:n 2 611 tuntilukemasta (07.12.2025–08.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 83% kahdessa parhaassa luokassa, 13% keskimmäisessä ja 4% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

53 dB Lden · kohtalainen

Arvioitu tieliikennemelu on WHO:n suositustason (53 dB Lden) sisällä.

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Tavanomainen · 30–50 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Põhja-Tallinna · otos: koko alue.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 2 295 kauppaa · koko alue)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. Karjamaa (asum) · kaikki talot · €2 732 (2026 Q1) +8.4% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Erika tn 13a AVM-taso: €2 860/m² €2 953 2024 Q3 324 kauppaa €2 987 2024 Q4 312 kauppaa €2 839 2025 Q1 259 kauppaa €3 149 2025 Q2 312 kauppaa €3 183 2025 Q3 390 kauppaa €3 319 2025 Q4 278 kauppaa €3 078 2026 Q1 298 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €3 142 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 122 €3 270 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€2 860/m²
Hintahaarukka
€2 588–3 132
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 1h · 38,4 m²)
€126 726
Indikatiivinen pyyntihinta€3 300/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 11 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.452314, 24.714491 · kiinteistötunnus 78408:807:0038.

🚏 Erika pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
127 m · 2 min
🎓 Tallinna Avatud Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
156 m · 2 min
🚏 Karjamaa pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
174 m · 2 min
🛒 Arsenal Selver
Supermarketti · Päivittäistavarat
201 m · 3 min
🚏 Väike-Erika pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
251 m · 3 min
🚏 Angerja pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
367 m · 5 min
🎓 Karjamaa Põhikool
Peruskoulu · Peruskoulu
383 m · 5 min
🌳 Kalamaja kalmistupark
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
934 m · 12 min
🛒 Sõle Selver
Supermarketti · Päivittäistavarat
974 m · 13 min
🎓 Ristiku Põhikool
Peruskoulu · Peruskoulu
1145 m · 15 min
🧒 Ilmapuu Waldorflasteaed
Lasteaed · Alusharidus
1191 m · 16 min
10 minuutin kävelymatkalla: 11 kohdetta, lähin pysäkki 127 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Põhja-Tallinna linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

437 817 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 18.7% · 81 762
18–64 (Työikäiset) 62.4% · 273 008
65 ja vanhemmat (Seniorit) 19% · 83 047

Koulutustaso (15+)

368 377 asukasta
Perusaste tai alempi 12.7% · 46 946
Keskiaste tai ammatillinen 37.4% · 137 875
Korkeakoulututkinto 47.1% · 173 485
Koulutustaso tuntematon 2.7% · 10 071

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

225 177 asuntoa
Historialliset (< 1945) 11.1% · 25 046
Neuvostoaika (1946–1990) 65.7% · 147 900
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 13% · 29 357
Uudiskohteet (2011+) 9.2% · 20 698

Eniten rakennettu aikakausi: 1981–1990.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 3.6%
Luokka B (Matalaenergia) 5.5%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 6.9%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 6.1%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 66.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 11.1%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi2009
Asuntoja yhteensä136
Kerroksia6
EnergialuokkaD
OmistusmuotoKunnan omistus · 24504901
Tontin pinta-ala7 117 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneElementtibetonirakenne
Hissejä2
Melutaso53 dB (kohtalainen)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 120543873 · tietue päivitetty 02.03.2026.

Elementtibetonirakenne · hissejä EHR:n mukaan: 2.

EHR-portaali (koodi: 120543873) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78408:807:0038 · pinta-ala 7 117 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (78408:807:0038) ↗

Asunto-osakeyhtiö & In-ADS

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö. Viralliset rekisteritiedot ovat tarkistettavissa e-Äriregisteristä.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE01096312) · Postinumero: 10416

KÜ rekisteritunnus vahvistettavana

Asuinkerrostalot kadulla Erika tn

13 taloa kadulla · kadun mediaani €2 693/m² (n=13) · reaaliaikainen vertailu.

Osoite Rakennusvuosi Estiq €/m² Tyypillinen asunto Energialuokka
Erika tn 1 1939 €2 693 ~€117 386 G Katso →
Erika tn 2 1915 €2 693 ~€184 130 E Katso →
Erika tn 2b 1915 €2 796 ~€105 235 E ~ Katso →
Erika tn 5a 1987 €2 658 ~€121 765 D Katso →
Erika tn 6 1987 €2 494 ~€99 329 E ~ Katso →
Erika tn 6a 2025 €4 435 ~€222 845 B Katso →
Erika tn 6b 2025 €4 435 ~€413 490 B Katso →
Erika tn 7 1946 €2 693 ~€1 069 541 C Katso →
Erika tn 13a Tämä talo 2009 €2 860 ~€120 691 D Aktiivinen

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 120543873 Maa- ja Ruumiamet 04.10.2026 (EHR-tietue 02.03.2026) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78408:807:0038 ↗ Maanmittauslaitos 14.09.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 6 ilmoitusta 500 m säteellä · tuotto 6,1–7,1 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=6 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

D · tämä rakennus Keskitaso / peruskorjattu Kohtalaiset lämmityskulut

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 2009 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Energialuokka D: yleensä suurempi lämmitystarve kuin uusissa A/B-taloissa. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: rakennuksessa on maanalainen lämmin pysäköintihalli.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Erika tn 13a, Tallinn?

Erika tn 13a on vuonna 2009 rakennettu 6-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Põhja-Tallinna linnaosa, jossa on 136 asuntoa. EHR-koodi on 120543873 ja kiinteistötunnus 78408:807:0038. Estiqin mukaan energialuokka D.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Erika tn 13a?

Estiq AVM -arvio on 2 860 €/m². Arvoväli on 2 588–3 132 €/m². Tyypillisen 1h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €120 691.

Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Erika tn 13a?

2 860 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €114 400 ja 50 m² asunnon noin €143 000. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

1h: €110 079–€133 189; 2h: €152 606–€184 645; 3h: €228 422–€276 378.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €3 300/m² (tyypilliselle 1h asunnolle noin €126 726), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 1h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 1h asunnon arvioitu markkinavuokra on €590–€720 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 6,1–7,1 %.

Sopiiko Erika tn 13a asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 127 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Erika tn 13a ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 62 tapahtumaa (taso: korkea). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 83 % oli kahdessa parhaassa ja 4 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohtalainen). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 53 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: tavanomainen (30–50 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 04.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä