Estiq Value / Tartu / Tartu linn / Ujula tn 79
Rekisteritiedot 4.10.2026 Tartu linn · Tartu

Ujula tänav 79, Tartu

Ujula tn 79 (Tartu, Tartu linn) on vuonna 2022 rakennettu 2-kerroksinen asuinkerrostalo, 14 asuntoa (EHR 121352835). Estiq AVM -malliarvio on 4 185 €/m² (vaihteluväli 3 628–4 742 €/m²) 4.10.2026.

Ujula tänav 79, Tartu – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 27.04.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
2 kerrosta 14 asuntoa EHR 121352835 ↗ Kiinteistötunnus 79301:001:0491 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Ujula tn 79 on vuonna 2022 rakennettu 2-kerroksinen asuinkerrostalo, 14 asuntoa, energialuokka C. Estiq AVM -vertailuarvo on €4 185/m², 81,8 % yli alueen Tartu linn mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 302/m², 10/2026, n=2061).

Ujula tn 79 on vuonna 2022 valmistunut 2-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Tartu linn, 14 asuntoa. Kantava rakenne: Paikallavalubetoni (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 1h (13 kpl). Energialuokka C (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 4 185 €/m², noin 81,8 % yli alueen Tartu linn mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 302/m², 10/2026, n=2061). Tyypillinen asunto (1h, 15,7 m²) on noin €68 986.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka C, maantason pysäköinti ja 2022 rakennusvuosi.

€260–€310/kk

Mallinnettu tyypillisen 1h asunnon kuukausivuokra (ei markkinamittaus).

📐 Mallipohjainen
4,6–5,4%

Arvioitu bruttovuokratuotto sijoitukselle.

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
1h 13 15.4 – 26.9 m² €4 394 €72 382–€94 590
2h 1 26.9 m² €4 185 €97 604–€127 549
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

1h · 19 m² 2h · 26.9 m²
− 15,7 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€68 986
ca €4 394 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €72 435
Arvioitu vuokratuotto €260–€310/kk
Pyyntihinta / m² €4 614/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,7 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet8,5

Aiandi peatus 223 m / 3 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut6,5

Tartu Erakool 443 m; ylioppilaskokeiden taso 55/100; päiväkoti 545 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö6,2

53% tunneista hyvä, 26% huono (12 kk keskiarvo, taso: korkea), melutaso 45 dB (hiljainen), mallinnettu (Lden), lähin puisto Tähtvere park 1061 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski6,2

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=79): kohonnut riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: +23,3%.

Paino 10%
Kunto ja ikä9,8

Rakennettu 2022; kantava rakenne Paikallavalubetoni.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys7,8

EHR-energiatodistus C (myönnetty 22.04.2026); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut8,2

Tähtvere park 1061 m; ruokakaupat 223 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,5

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (90 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 2021 ...”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Ujula tn 79

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: korkea · indeksi 8,9 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 79 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: +23%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Korkea

Viimeisen 12 kk:n 2 308 tuntilukemasta (07.12.2025–12.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 53% kahdessa parhaassa luokassa, 21% keskimmäisessä ja 26% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

45 dB Lden · hiljainen

Arvioitu tieliikennemelu on WHO:n suositustason (53 dB Lden) sisällä.

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Korkea · 50–100 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Ruudussa ei ole mittausta; taso on johdettu lähimmistä. Se ylittää 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Tartu linn · otos: rakennusvuosi 2021 ....

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 186 kauppaa · rakennusvuosi 2021 ...)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. +5.3% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Ujula tn 79 AVM-taso: €4 185/m² €3 141 2024 Q3 26 kauppaa €3 207 2024 Q4 22 kauppaa €3 172 2025 Q1 19 kauppaa €3 145 2025 Q2 29 kauppaa €3 178 2025 Q3 38 kauppaa €3 224 2025 Q4 18 kauppaa €3 340 2026 Q1 13 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €3 261 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 21 €3 370 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€4 185/m²
Hintahaarukka
€3 628–4 742
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 1h · 15,7 m²)
€72 435
Indikatiivinen pyyntihinta€4 614/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 7 keskeistä palvelua · Koordinaatit 58.394227, 26.712225 · kiinteistötunnus 79301:001:0491.

🚏 Aiandi peatus
Bussipeatus · Buss
223 m · 3 min
🛒 Rimi
Supermarket · Supermarket
223 m · 3 min
🎓 Tartu Erakool
Lukio · Lukio
443 m · 6 min
🧒 Tartu Lasteaed Klaabumaa Sireli maja
Lasteaed · Alusharidus
545 m · 7 min
🎓 Miina Härma Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 65.8/100
853 m · 11 min
🎓 Tartu Luterlik Peetri Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
1037 m · 14 min
🌳 Tähtvere park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
1061 m · 14 min
10 minuutin kävelymatkalla: 7 kohdetta, lähin pysäkki 223 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Tartu linn

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

95 190 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 20.4% · 19 455
18–64 (Työikäiset) 61.1% · 58 192
65 ja vanhemmat (Seniorit) 18.4% · 17 543

Koulutustaso (15+)

81 212 asukasta
Perusaste tai alempi 17.5% · 14 245
Keskiaste tai ammatillinen 38% · 30 868
Korkeakoulututkinto 42.9% · 34 807
Koulutustaso tuntematon 1.6% · 1 292

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

52 443 asuntoa
Historialliset (< 1945) 5.2% · 2 714
Neuvostoaika (1946–1990) 66.6% · 34 911
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 20% · 10 484
Uudiskohteet (2011+) 7.4% · 3 875

Eniten rakennettu aikakausi: 1971–1980.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 3.6%
Luokka B (Matalaenergia) 3.8%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 5.4%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 14.6%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 67.4%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 5.2%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi2022
Asuntoja yhteensä14
Kerroksia2
EnergialuokkaC
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala1 897 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakennePaikallavalubetoni
Hissejä0
Melutaso45 dB (hiljainen)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 121352835 · tietue päivitetty 22.04.2026.

Paikallavalubetoni · hissejä EHR:n mukaan: 0.

EHR-portaali (koodi: 121352835) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

79301:001:0491 · pinta-ala 1 897 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (79301:001:0491) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tartu linn, Ujula tn 75, Ujula tn 77, Ujula tn 79, Ujula tn 81 korteriühistu (rekisteritunnus 80608187). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€2,55/m² / kktyypillinen asunto €77/kk · sis. käyttömaksut
Vastikkeet€1,31/m² / kkilman käyttömaksuja · Ülejõe linnaosa, Ujula (asum) mediaani €1,13/m² / kk
Korjausrahasto€1 009€0,63/m² · saldo vuoden lopussa
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20252024
Vastikkeet€25 183€20 648
Korjausrahaston saldo€1 009€6 287
Rahavarat€2 677€9 769
Vararahasto€2 515€2 515
Tilikauden tulos−€1−€18

52 asuntoa · jäseniä 39 yksityistä + 13 yritystä · taloyhtiöllä on 4 rakennusta.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (1 598 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Ülejõe linnaosa, Ujula (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE03923582) · Postinumero: 51008

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Ujula tn

2 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Osoite Rakennusvuosi Estiq €/m² Tyypillinen asunto Energialuokka
Ujula tn 79 Tämä talo 2022 €4 185 ~€68 986 C Aktiivinen
Ujula tn 84a 1977 €3 540 ~€254 850 E ~ Katso →

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 121352835 Maa- ja Ruumiamet 04.10.2026 (EHR-tietue 22.04.2026) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 79301:001:0491 ↗ Maanmittauslaitos 14.09.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Mallioletus: 4,6–5,4 % bruttotuotto Estiq AVM -arvosta; kuukausivuokra on johdettu siitä, ei mitattu Estiq AVM 2026 malliparametrit Tilastollinen
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

C · tämä rakennus Energiatehokas Hyvä perustehokkuus

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 2022 rakennusvuosi: moderni uudisrakennus; talotekniikan ja rakenteiden oletetaan rakennusvuoden perusteella olevan hyvässä kunnossa (todellinen kunto tulee tarkistaa).
  • Energialuokka C: yleensä keskimääräinen lämmitystarve. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Ujula tn 79, Tartu?

Ujula tn 79 on vuonna 2022 rakennettu 2-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Tartu linn, jossa on 14 asuntoa. EHR-koodi on 121352835 ja kiinteistötunnus 79301:001:0491. Estiqin mukaan energialuokka C.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Ujula tn 79?

Estiq AVM -arvio on 4 185 €/m². Arvoväli on 3 628–4 742 €/m². Tyypillisen 1h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €68 986.

Paljonko maksaa 30 m² tai 40 m² asunto osoitteessa Ujula tn 79?

4 185 €/m² vertailutason mukaan 30 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €125 550 ja 40 m² asunnon noin €167 400. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

1h: €72 382–€94 590; 2h: €97 604–€127 549.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €4 614/m² (tyypilliselle 1h asunnolle noin €72 435), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 1h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 1h asunnon arvioitu markkinavuokra on €260–€310 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 4,6–5,4 %.

Sopiiko Ujula tn 79 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 223 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Ujula tn 79 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 79 tapahtumaa (taso: korkea). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 53 % oli kahdessa parhaassa ja 26 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: korkea). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 45 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: korkea (50–100 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Ujula tn 79?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €2,55/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €77 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €1,31/m² / kk. Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €1 009. Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 04.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä