Estiq Value / Tartu / Tartu linn / Ujula tn 84a
Rekisteritiedot 30.9.2026 Tartu linn · Tartu

Ujula tänav 84a, Tartu

Ujula tn 84a (Tartu, Tartu linn) on vuonna 1977 rakennettu 2-kerroksinen asuinkerrostalo, 3 asuntoa (EHR 104027566). Estiq AVM -malliarvio on 3 540 €/m² (vaihteluväli 3 069–4 011 €/m²) 30.9.2026.

Ujula tänav 84a, Tartu – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 27.04.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
2 kerrosta 3 asuntoa EHR 104027566 ↗ Kiinteistötunnus 79514:002:0030 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Ujula tn 84a on vuonna 1977 rakennettu 2-kerroksinen asuinkerrostalo, 3 asuntoa, arvioitu energialuokka E. Estiq AVM -vertailuarvo on €3 540/m², 53,8 % yli alueen Tartu linn mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 302/m², 10/2026, n=2061).

Ujula tn 84a on vuonna 1977 valmistunut 2-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Tartu linn, 3 asuntoa. Kantava rakenne: Puurunko (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 3h (2 kpl). Energialuokka E (arvio rakennusvuoden perusteella).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 3 540 €/m², noin 53,8 % yli alueen Tartu linn mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 302/m², 10/2026, n=2061). Tyypillinen asunto (3h, 75 m²) on noin €254 850.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Arvioitu energialuokka E, maantason pysäköinti ja 1977 rakennusvuosi.

€690–€850/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 3h asunnolle (3 ilmoitusta 500 m säteellä).

📊 Markkinadata · 3 ilmoitusta 500 m säteellä
Ylläpitokulut: kesä ~€90, talvi ~€175 · 100% kalustettu
3,1–4,1%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
2h 1 48.6 m² €3 540 €149 162–€194 926
3h 2 57.6 – 92.4 m² €3 398 €220 955–€288 745
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

2h · 48.6 m² 3h · 75 m²
− 75 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€254 850
ca €3 398 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €267 593
Arvioitu vuokratuotto €690–€850/kk
Pyyntihinta / m² €3 568/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
6,1 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet4,5

Nõmmeküla pysäkki 109661 m / 1462 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut6,6

Tartu Erakool 167 m; ylioppilaskokeiden taso 55/100; päiväkoti 813 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö5,5

53% tunneista hyvä, 26% huono (12 kk keskiarvo, taso: korkea), melutaso 55 dB (havaittava), mallinnettu (Lden), lähin puisto Tähtvere park 999 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski6,2

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=79): kohonnut riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: +23,3%.

Paino 10%
Kunto ja ikä6,7

Rakennettu 1977; kantava rakenne Puurunko.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys5,2

Rekisteröityä todistusta ei ole; rakennusvuoden (1977) perusteella odotettu luokka on E. Lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut6,6

Tähtvere park 999 m; ruokakaupat 1639 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä8,3

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (504 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 1971-1990”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Ujula tn 84a

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: korkea · indeksi 8,9 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 79 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: +23%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Korkea

Viimeisen 12 kk:n 2 308 tuntilukemasta (07.12.2025–12.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 53% kahdessa parhaassa luokassa, 21% keskimmäisessä ja 26% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

55 dB Lden · havaittava

Arvioitu tieliikennemelu on 2 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Korkea · 50–100 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Ruudussa ei ole mittausta; taso on johdettu lähimmistä. Se ylittää 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Tartu linn · otos: rakennusvuosi 1971-1990.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 1 143 kauppaa · rakennusvuosi 1971-1990)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. -1.5% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Ujula tn 84a AVM-taso: €3 540/m² €2 003 2024 Q3 173 kauppaa €1 862 2024 Q4 166 kauppaa €1 926 2025 Q1 139 kauppaa €1 916 2025 Q2 161 kauppaa €1 951 2025 Q3 195 kauppaa €1 903 2025 Q4 132 kauppaa €1 897 2026 Q1 116 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €2 124 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 61 €1 910 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€3 540/m²
Hintahaarukka
€3 069–4 011
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 3h · 75 m²)
€267 593
Indikatiivinen pyyntihinta€3 568/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 7 keskeistä palvelua · Koordinaatit 58.390697, 26.717617 · kiinteistötunnus 79514:002:0030.

🎓 Tartu Erakool
Lukio · Lukio
167 m · 2 min
🎓 Miina Härma Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 65.8/100
463 m · 6 min
🎓 Tartu Luterlik Peetri Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
570 m · 8 min
🧒 Tartu Lasteaed Kelluke
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
813 m · 11 min
🌳 Tähtvere park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
999 m · 13 min
🛒 Tartu Kaubamaja Toidumaailm
Supermarket · Supermarket
1639 m · 22 min
🚏 Nõmmeküla pysäkki
Bussipeatus · Buss
109661 m · 1462 min
10 minuutin kävelymatkalla: 7 kohdetta.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Tartu linn

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

95 190 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 20.4% · 19 455
18–64 (Työikäiset) 61.1% · 58 192
65 ja vanhemmat (Seniorit) 18.4% · 17 543

Koulutustaso (15+)

81 212 asukasta
Perusaste tai alempi 17.5% · 14 245
Keskiaste tai ammatillinen 38% · 30 868
Korkeakoulututkinto 42.9% · 34 807
Koulutustaso tuntematon 1.6% · 1 292

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

52 443 asuntoa
Historialliset (< 1945) 5.2% · 2 714
Neuvostoaika (1946–1990) 66.6% · 34 911
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 20% · 10 484
Uudiskohteet (2011+) 7.4% · 3 875

Eniten rakennettu aikakausi: 1971–1980.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 3.6%
Luokka B (Matalaenergia) 3.8%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 5.4%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 14.6%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 67.4%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 5.2%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi1977
Asuntoja yhteensä3
Kerroksia2
Energialuokka (arvio)E ~
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala912 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakennePuurunko
Hissejä0
Melutaso55 dB (havaittava)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 104027566 · tietue päivitetty 30.05.2025.

Puurunko · hissejä EHR:n mukaan: 0.

EHR-portaali (koodi: 104027566) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

79514:002:0030 · pinta-ala 912 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (79514:002:0030) ↗

Asunto-osakeyhtiö & In-ADS

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö. Viralliset rekisteritiedot ovat tarkistettavissa e-Äriregisteristä.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE00760870) · Postinumero: 51008

KÜ rekisteritunnus vahvistettavana

Asuinkerrostalot kadulla Ujula tn

2 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Osoite Rakennusvuosi Estiq €/m² Tyypillinen asunto Energialuokka
Ujula tn 79 2022 €4 185 ~€69 002 C Katso →
Ujula tn 84a Tämä talo 1977 €3 540 ~€254 850 E ~ Aktiivinen

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 104027566 Maa- ja Ruumiamet 30.09.2026 (EHR-tietue 30.05.2025) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 79514:002:0030 ↗ Maanmittauslaitos 30.09.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 3 ilmoitusta 500 m säteellä · tuotto 3,1–4,1 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=3 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

E · tämä rakennus Korkeampi energiankulutus Havaittava lämpöhäviö; tyypillinen vanhemmalle kannalle

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 1977 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Arvioitu energialuokka E: yleensä suurempi lämmitystarve kuin uusissa A/B-taloissa. Virallista todistusta ei ole; luokka on arvioitu rakennusvuoden perusteella. Tarkista todellinen luokka ja lämmityskulut todistuksesta ja todellisista laskuista.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Ujula tn 84a, Tartu?

Ujula tn 84a on vuonna 1977 rakennettu 2-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Tartu linn, jossa on 3 asuntoa. EHR-koodi on 104027566 ja kiinteistötunnus 79514:002:0030. Estiqin mukaan arvioitu energialuokka E.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Ujula tn 84a?

Estiq AVM -arvio on 3 540 €/m². Arvoväli on 3 069–4 011 €/m². Tyypillisen 3h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €254 850.

Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Ujula tn 84a?

3 540 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €141 600 ja 50 m² asunnon noin €177 000. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

2h: €149 162–€194 926; 3h: €220 955–€288 745.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €3 568/m² (tyypilliselle 3h asunnolle noin €267 593), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 3h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 3h asunnon arvioitu markkinavuokra on €690–€850 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 3,1–4,1 %.

Sopiiko Ujula tn 84a asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 109661 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Ujula tn 84a ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 79 tapahtumaa (taso: korkea). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 53 % oli kahdessa parhaassa ja 26 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: korkea). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 55 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: korkea (50–100 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 30.09.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä