Estiq Value / Tallinn / Kristiine / Rivi tn 4
Rekisteritiedot 4.10.2026 Kristiine · Tallinn

Rivi tänav 4, Tallinn

Rivi tn 4 (Tallinn, Kristiine linnaosa) on vuonna 1984 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo, 120 asuntoa (EHR 101020532). Estiq AVM -malliarvio on 2 919 €/m² (vaihteluväli 2 645–3 193 €/m²) 4.10.2026.

Rivi tänav 4, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 02.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
5 kerrosta 120 asuntoa EHR 101020532 ↗ Kiinteistötunnus 78407:702:0290 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus Maanalainen pysäköinti

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Rivi tn 4 on vuonna 1984 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo, 120 asuntoa, energialuokka D. Estiq AVM -vertailuarvo on €2 919/m², 6,2 % alle alueen Kristiine mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 111/m², 4/2026, n=64).

Rivi tn 4 on vuonna 1984 valmistunut 5-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kristiine, 120 asuntoa. Kantava rakenne: Elementtibetonirakenne (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 1h (110 kpl). Energialuokka D (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 2 919 €/m², noin 6,2 % alle alueen Kristiine mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 111/m², 4/2026, n=64). Tyypillinen asunto (1h, 35,5 m²) on noin €116 369.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka D, maantason pysäköinti ja 1984 rakennusvuosi.

€450–€540/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 1h asunnolle (4 ilmoitusta 500 m säteellä).

📊 Markkinadata · 4 ilmoitusta 500 m säteellä
Ylläpitokulut: kesä ~€70, talvi ~€100 · 100% kalustettu
4,6–5,6%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
1h 110 35.1 – 36.1 m² €3 278 €105 430–€127 308
2h 9 35.3 – 49.7 m² €3 270 €114 357–€138 087
3h 1 49.3 m² €3 051 €136 275–€164 553
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

1h · 35.5 m² 2h · 38.6 m² 3h · 49.3 m²
− 35,5 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€116 369
ca €3 278 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €122 187
Arvioitu vuokratuotto €450–€540/kk
Pyyntihinta / m² €3 442/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,4 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet8,9

Västriku pysäkki 228 m / 3 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut6,3

Tallinna Tondi Kool 375 m; ylioppilaskokeiden taso 55/100; päiväkoti 836 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö7,1

61% tunneista hyvä, 15% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohonnut), melutaso 50 dB (kohtalainen), mallinnettu (Lden), lähin puisto Parditiigi park 985 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski6,6

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=277): kohonnut riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: -28,0%.

Paino 10%
Kunto ja ikä6,7

Rakennettu 1984; kantava rakenne Elementtibetonirakenne.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys6,5

EHR-energiatodistus D (myönnetty 30.03.2020); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut8,3

Parditiigi park 985 m; ruokakaupat 238 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,7

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (149 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 1971-1990”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Rivi tn 4

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: korkea · indeksi 7,8 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 277 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: -28%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohonnut

Viimeisen 12 kk:n 3 092 tuntilukemasta (07.12.2025–11.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 61% kahdessa parhaassa luokassa, 24% keskimmäisessä ja 15% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

50 dB Lden · kohtalainen

Arvioitu tieliikennemelu on WHO:n suositustason (53 dB Lden) sisällä.

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Tavanomainen · 30–50 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Kristiine · otos: rakennusvuosi 1971-1990.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 307 kauppaa · rakennusvuosi 1971-1990)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. +1.6% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Rivi tn 4 AVM-taso: €2 919/m² €2 567 2024 Q3 37 kauppaa €2 486 2024 Q4 42 kauppaa €2 534 2025 Q1 38 kauppaa €2 660 2025 Q2 41 kauppaa €2 629 2025 Q3 46 kauppaa €2 529 2025 Q4 37 kauppaa €2 575 2026 Q1 46 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €2 812 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 20 €2 590 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€2 919/m²
Hintahaarukka
€2 645–3 193
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 1h · 35,5 m²)
€122 187
Indikatiivinen pyyntihinta€3 442/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 10 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.407062, 24.726135 · kiinteistötunnus 78407:702:0290.

🚏 Västriku pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
228 m · 3 min
🛒 Tondi Selver
Supermarketti · Päivittäistavarat
238 m · 3 min
🎓 Tallinna Tondi Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
375 m · 5 min
🎓 Käo Põhikool
Peruskoulu · Peruskoulu
376 m · 5 min
🚏 Hallivanamehe pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
400 m · 5 min
🚏 Tondi pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
487 m · 6 min
🎓 VIVERE KOOL
Lukio · Lukio
502 m · 7 min
🚏 Marsi pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
508 m · 7 min
🧒 Tallinna Linnupesa Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
836 m · 11 min
🌳 Parditiigi park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
985 m · 13 min
10 minuutin kävelymatkalla: 10 kohdetta, lähin pysäkki 228 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Kristiine linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

32 705 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 18.8% · 6 146
18–64 (Työikäiset) 63.2% · 20 662
65 ja vanhemmat (Seniorit) 18% · 5 897

Koulutustaso (15+)

27 421 asukasta
Perusaste tai alempi 12% · 3 285
Keskiaste tai ammatillinen 35.4% · 9 712
Korkeakoulututkinto 50.4% · 13 821
Koulutustaso tuntematon 2.2% · 603

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

17 309 asuntoa
Historialliset (< 1945) 11.3% · 1 958
Neuvostoaika (1946–1990) 66.9% · 11 577
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 9.2% · 1 596
Uudiskohteet (2011+) 10.9% · 1 879

Eniten rakennettu aikakausi: 1971–1980.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 3.7%
Luokka B (Matalaenergia) 7.2%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 6%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 3.2%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 68.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 11.3%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi1984
Asuntoja yhteensä120
Kerroksia5
EnergialuokkaD
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala4 044 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneElementtibetonirakenne
Hissejä0
Melutaso50 dB (kohtalainen)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 101020532 · tietue päivitetty 23.07.2026.

Elementtibetonirakenne · hissejä EHR:n mukaan: 0.

EHR-portaali (koodi: 101020532) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78407:702:0290 · pinta-ala 4 044 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (78407:702:0290) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Rivi tn 4 korteriühistu (rekisteritunnus 80173890). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€4,17/m² / kktyypillinen asunto €146/kk · sis. käyttömaksut · Tondi (asum) mediaani €2,92/m² / kk
Vastikkeet€1,22/m² / kkilman käyttömaksuja · Tondi (asum) mediaani €1,37/m² / kk
Lainat€502 327€117/m² · 2037
Tilikausi20252024
Vastikkeet€62 725€84 128
josta korjausrahasto€0€15 214
Korjauskulut€0€15 214
Lainaa jäljellä€502 327€533 960
Rahavarat€34 936€8 184
Vararahasto€12 459€12 459
Tilikauden tulos€1 849€29
Vastikkeet lajeittain2025€/m²/kk
Hooldustasud€21 9770,43
Haldustasud€15 6100,30
Remonditasud€00,00
Tasud intressikulude katteks€25 1380,49

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

120 asuntoa · jäseniä 113 yksityistä + 4 yritystä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (4 300 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Tondi (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE01655872) · Postinumero: 11316

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Rivi tn

3 taloa kadulla · kadun mediaani €3 785/m² (n=3) · reaaliaikainen vertailu.

Osoite Rakennusvuosi Estiq €/m² Tyypillinen asunto Energialuokka
Rivi tn 4 Tämä talo 1984 €2 919 ~€116 369 D Aktiivinen
Rivi tn 6 2023 €3 785 ~€194 635 B Katso →
Rivi tn 8 2027 €3 831 ~€191 550 B Katso →

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 101020532 Maa- ja Ruumiamet 04.10.2026 (EHR-tietue 23.07.2026) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78407:702:0290 ↗ Maanmittauslaitos 14.09.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 4 ilmoitusta 500 m säteellä · tuotto 4,6–5,6 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=4 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

D · tämä rakennus Keskitaso / peruskorjattu Kohtalaiset lämmityskulut

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 1984 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Energialuokka D: yleensä suurempi lämmitystarve kuin uusissa A/B-taloissa. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: rakennuksessa on maanalainen lämmin pysäköintihalli.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Rivi tn 4, Tallinn?

Rivi tn 4 on vuonna 1984 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kristiine linnaosa, jossa on 120 asuntoa. EHR-koodi on 101020532 ja kiinteistötunnus 78407:702:0290. Estiqin mukaan energialuokka D.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Rivi tn 4?

Estiq AVM -arvio on 2 919 €/m². Arvoväli on 2 645–3 193 €/m². Tyypillisen 1h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €116 369.

Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Rivi tn 4?

2 919 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €116 760 ja 50 m² asunnon noin €145 950. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

1h: €105 430–€127 308; 2h: €114 357–€138 087; 3h: €136 275–€164 553.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €3 442/m² (tyypilliselle 1h asunnolle noin €122 187), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 1h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 1h asunnon arvioitu markkinavuokra on €450–€540 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 4,6–5,6 %.

Sopiiko Rivi tn 4 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 228 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Rivi tn 4 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 277 tapahtumaa (taso: korkea). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 61 % oli kahdessa parhaassa ja 15 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohonnut). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 50 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: tavanomainen (30–50 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Rivi tn 4?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €4,17/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €146 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €1,22/m² / kk. Taloyhtiön lainaa oli jäljellä €502 327. Vertailun vuoksi alueen Tondi (asum) 47 taloyhtiön mediaani oli €2,92/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 04.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä