Estiq Value / Tallinn / Kristiine / Rivi tn 6
Rekisteritiedot 3.10.2026 Kristiine · Tallinn

Rivi tänav 6, Tallinn

Rivi tn 6 (Tallinn, Kristiine linnaosa) on vuonna 2023 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo, 36 asuntoa (EHR 121294409). Estiq AVM -malliarvio on 3 785 €/m² (vaihteluväli 3 429–4 141 €/m²) 3.10.2026.

Rivi tänav 6, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 02.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
5 kerrosta 36 asuntoa EHR 121294409 ↗ Kiinteistötunnus 78401:101:5004 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus Maanalainen pysäköinti

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Rivi tn 6 on vuonna 2023 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo, 36 asuntoa, energialuokka B. Estiq AVM -vertailuarvo on €3 785/m², 21,7 % yli alueen Kristiine mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 111/m², 4/2026, n=64).

Rivi tn 6 on vuonna 2023 valmistunut 5-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kristiine, 36 asuntoa. Kantava rakenne: Paikallavalubetoni (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 2h (15 kpl). Energialuokka B (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 3 785 €/m², noin 21,7 % yli alueen Kristiine mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 111/m², 4/2026, n=64). Tyypillinen asunto (2h, 48,8 m²) on noin €193 053.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka B, maantason pysäköinti ja 2023 rakennusvuosi.

€720–€870/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (7 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi).

📊 Markkinadata · 7 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi
Ylläpitokulut: kesä ~€91, talvi ~€170 · 100% kalustettu
4,4–5,4%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
1h 1 31.3 m² €4 169 €118 224–€142 756
2h 15 46.7 – 56.5 m² €3 956 €177 773–€214 662
3h 11 60.1 – 78.3 m² €3 694 €235 947–€284 907
4h 9 88.8 – 101.4 m² €3 598 €309 028–€373 153
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

1h · 31.3 m² 2h · 49.6 m² 3h · 70.5 m² 4h · 94.8 m²
− 48,8 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€193 053
ca €3 956 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €202 706
Arvioitu vuokratuotto €720–€870/kk
Pyyntihinta / m² €4 154/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,8 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet8,6

Hallivanamehe pysäkki 335 m / 4 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut6,1

Käo Põhikool 448 m; ylioppilaskokeiden taso 55/100; päiväkoti 940 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö5,8

46% tunneista hyvä, 22% huono (12 kk keskiarvo, taso: korkea), melutaso 50 dB (kohtalainen), mallinnettu (Lden), lähin puisto Parditiigi park 1032 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski6,6

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=277): kohonnut riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: -28,0%.

Paino 10%
Kunto ja ikä9,8

Rakennettu 2023; kantava rakenne Paikallavalubetoni.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys8,9

EHR-energiatodistus B (myönnetty 17.09.2025); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut8,3

Parditiigi park 1032 m; ruokakaupat 173 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,3

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (59 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 2021 ...”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Rivi tn 6

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: korkea · indeksi 7,8 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 277 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: -28%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Korkea

Viimeisen 12 kk:n 2 936 tuntilukemasta (07.12.2025–08.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 46% kahdessa parhaassa luokassa, 32% keskimmäisessä ja 22% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

50 dB Lden · kohtalainen

Arvioitu tieliikennemelu on WHO:n suositustason (53 dB Lden) sisällä.

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Tavanomainen · 30–50 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Kristiine · otos: rakennusvuosi 2021 ....

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 109 kauppaa · rakennusvuosi 2021 ...)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. -2.6% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Rivi tn 6 AVM-taso: €3 785/m² 2024 Q3 liian vähän kauppoja10 kauppaa liian vähän kauppoja— 2025 Q2 liian vähän kauppoja4 kauppaa liian vähän kauppoja— €4 419 2024 Q4 23 kauppaa €4 310 2025 Q1 13 kauppaa €4 615 2025 Q3 17 kauppaa €4 353 2025 Q4 16 kauppaa €4 196 2026 Q1 15 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €4 695 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 11 €4 200 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€3 785/m²
Hintahaarukka
€3 429–4 141
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 2h · 48,8 m²)
€202 706
Indikatiivinen pyyntihinta€4 154/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 10 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.406428, 24.727090 · kiinteistötunnus 78401:101:5004.

🛒 Tondi Selver
Supermarketti · Päivittäistavarat
173 m · 2 min
🚏 Hallivanamehe pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
335 m · 4 min
🚏 Västriku pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
338 m · 5 min
🎓 Käo Põhikool
Peruskoulu · Peruskoulu
448 m · 6 min
🎓 Tallinna Tondi Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
453 m · 6 min
🎓 VIVERE KOOL
Lukio · Lukio
510 m · 7 min
🚏 Marsi pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
528 m · 7 min
🚏 Tondi pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
543 m · 7 min
🧒 Tallinna Linnupesa Lasteaed
Lasteaed · Alusharidus
940 m · 13 min
🌳 Parditiigi park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
1032 m · 14 min
10 minuutin kävelymatkalla: 10 kohdetta, lähin pysäkki 335 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Kristiine linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

32 705 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 18.8% · 6 146
18–64 (Työikäiset) 63.2% · 20 662
65 ja vanhemmat (Seniorit) 18% · 5 897

Koulutustaso (15+)

27 421 asukasta
Perusaste tai alempi 12% · 3 285
Keskiaste tai ammatillinen 35.4% · 9 712
Korkeakoulututkinto 50.4% · 13 821
Koulutustaso tuntematon 2.2% · 603

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

17 309 asuntoa
Historialliset (< 1945) 11.3% · 1 958
Neuvostoaika (1946–1990) 66.9% · 11 577
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 9.2% · 1 596
Uudiskohteet (2011+) 10.9% · 1 879

Eniten rakennettu aikakausi: 1971–1980.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 3.7%
Luokka B (Matalaenergia) 7.2%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 6%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 3.2%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 68.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 11.3%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi2023
Asuntoja yhteensä36
Kerroksia5
EnergialuokkaB
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala11 982 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakennePaikallavalubetoni
Hissejä2
Melutaso50 dB (kohtalainen)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 121294409 · tietue päivitetty 17.09.2025.

Paikallavalubetoni · hissejä EHR:n mukaan: 2.

EHR-portaali (koodi: 121294409) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78401:101:5004 · pinta-ala 11 982 m².

Käyttötarkoitus: 95% Elamumaa, 5% arimaa.

Kiinteistökartta (78401:101:5004) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Rivi tn 6 // Sammu tn 5 // Sõjakooli tn 14 // 16 // Talli tn 2 // 4 korteriühistu (rekisteritunnus 80608833). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Tyypillinen asunto€181 / kkkaikki kulut sis. käyttömaksut
Vastikkeet€2,46/m² / kkilman käyttömaksuja · korjausrahasto €0,02/m² · Tondi (asum) mediaani €1,37/m² / kk
Korjausrahasto€49 004€9,64/m² · alueen tavanomaisella välillä
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20252024
Vastikkeet€150 084€155 107
josta korjausrahasto€925–
Korjauskulut€925€0
Korjausrahaston saldo€49 004€33 554
Rahavarat€107 211€91 423
Vararahasto€35 997€35 997
Tilikauden tulos−€1 150€2 892
Vastikkeet lajeittain2025€/m²/kk
Hooldustasud€31 3550,51
Heakorrastuse tasu€70 0561,15
Kindlustusmaksed€4 3290,07
Tasud üldkulude katteks (haldus, valitsemistasud)€43 4190,71
Remonditasud€9250,02

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

80 asuntoa · jäseniä 215 yksityistä + 31 yritystä · taloyhtiöllä on 2 rakennusta.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (5 082 m²) ÷ 12. Vertailu: alueen Tondi (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE03780705) · Postinumero: 11316

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Rivi tn

3 taloa kadulla · kadun mediaani €3 785/m² (n=3) · reaaliaikainen vertailu.

Osoite Rakennusvuosi Estiq €/m² Tyypillinen asunto Energialuokka
Rivi tn 4 1984 €2 919 ~€116 369 D Katso →
Rivi tn 6 Tämä talo 2023 €3 785 ~€193 053 B Aktiivinen
Rivi tn 8 2027 €3 831 ~€191 550 B Katso →

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 121294409 Maa- ja Ruumiamet 03.10.2026 (EHR-tietue 17.09.2025) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78401:101:5004 ↗ Maanmittauslaitos 13.09.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 7 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi · tuotto 4,4–5,4 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=7 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

B · tämä rakennus Matalapäästöinen energiatalo Erittäin hyvä lämmöneristys

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 2023 rakennusvuosi: moderni uudisrakennus; talotekniikan ja rakenteiden oletetaan rakennusvuoden perusteella olevan hyvässä kunnossa (todellinen kunto tulee tarkistaa).
  • Energialuokka B: yleensä matalampi lämmitystarve kuin keskimääräisessä vanhemmassa talossa. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: rakennuksessa on maanalainen lämmin pysäköintihalli.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Rivi tn 6, Tallinn?

Rivi tn 6 on vuonna 2023 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kristiine linnaosa, jossa on 36 asuntoa. EHR-koodi on 121294409 ja kiinteistötunnus 78401:101:5004. Estiqin mukaan energialuokka B.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Rivi tn 6?

Estiq AVM -arvio on 3 785 €/m². Arvoväli on 3 429–4 141 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €193 053.

Paljonko maksaa 50 m² tai 75 m² asunto osoitteessa Rivi tn 6?

3 785 €/m² vertailutason mukaan 50 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €189 250 ja 75 m² asunnon noin €283 875. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

1h: €118 224–€142 756; 2h: €177 773–€214 662; 3h: €235 947–€284 907; 4h: €309 028–€373 153.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €4 154/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €202 706), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €720–€870 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 4,4–5,4 %.

Sopiiko Rivi tn 6 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 335 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Rivi tn 6 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 277 tapahtumaa (taso: korkea). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 46 % oli kahdessa parhaassa ja 22 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: korkea). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 50 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: tavanomainen (30–50 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Rivi tn 6?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan tyypillinen asunto maksoi yhteensä €181 kuukaudessa käyttömaksut mukaan lukien. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €2,46/m² / kk, josta korjausrahastoon €0,02/m². Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €49 004. Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 03.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä