Estiq Value / Tallinn / Kesklinna / Pronksi tn 6
Rekisteritiedot 8.10.2026 Kesklinna · Tallinn

Pronksi tänav 6, Tallinn

Pronksi tn 6 (Tallinn, Kesklinna linnaosa) on vuonna 1987 rakennettu 7-kerroksinen asuinkerrostalo, 142 asuntoa (EHR 101010935). Estiq AVM -malliarvio on 3 351 €/m² (vaihteluväli 3 033–3 669 €/m²) 8.10.2026.

Pronksi tänav 6, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 02.05.2024–05.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
7 kerrosta 142 asuntoa EHR 101010935 ↗ Kiinteistötunnus 78401:103:0680 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus Maanalainen pysäköinti

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Pronksi tn 6 on vuonna 1987 rakennettu 7-kerroksinen asuinkerrostalo, 142 asuntoa, energialuokka B. Estiq AVM -vertailuarvo on €3 351/m², 14,9 % alle alueen Kesklinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 939/m², 4/2026, n=156).

Pronksi tn 6 on vuonna 1987 valmistunut 7-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kesklinna, 142 asuntoa. Kantava rakenne: Tiili (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 3h (75 kpl). Energialuokka B (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 3 351 €/m², noin 14,9 % alle alueen Kesklinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 939/m², 4/2026, n=156). Tyypillinen asunto (3h, 63,7 m²) on noin €202 757.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka B, maantason pysäköinti ja 1987 rakennusvuosi.

€640–€790/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 3h asunnolle (4 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi).

📊 Markkinadata · 4 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi
3,7–4,7%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
1h 18 36.4 – 37.3 m² €3 717 €124 127–€150 187
2h 43 41.2 – 63.4 m² €3 502 €154 028–€186 366
3h 75 58.5 – 72.5 m² €3 183 €186 376–€225 504
4h 6 80.1 m² €3 206 €232 405–€281 197
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

1h · 36.9 m² 2h · 48.6 m² 3h · 64.7 m² 4h · 80.1 m²
− 63,7 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€202 757
ca €3 183 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €212 895
Arvioitu vuokratuotto €640–€790/kk
Pyyntihinta / m² €3 342/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,7 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet9,2

Raua pysäkki 96 m / 1 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut7,5

Tallinna 21. Kool 153 m; ylioppilaskokeiden taso 75/100; päiväkoti 753 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö3,5

29% tunneista hyvä, 21% huono (12 kk keskiarvo, taso: korkea), melutaso 65 dB (kova), mallinnettu (Lden), lähin puisto Politseiaed 364 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski6,8

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=158): kohonnut riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: -29,2%.

Paino 10%
Kunto ja ikä7,9

Rakennettu 1987; kantava rakenne Tiili.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys8,9

EHR-energiatodistus B (myönnetty 06.03.2026); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut8,6

Politseiaed 364 m; ruokakaupat 435 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,5

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (91 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 1971-1990”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Pronksi tn 6

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: korkea · indeksi 7,4 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 158 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: -29%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Korkea

Viimeisen 12 kk:n 3 421 tuntilukemasta (07.12.2025–11.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 29% kahdessa parhaassa luokassa, 50% keskimmäisessä ja 21% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

65 dB Lden · kova

Arvioitu tieliikennemelu on 12 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Tavanomainen · 30–50 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Kesklinna · otos: rakennusvuosi 1971-1990.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 181 kauppaa · rakennusvuosi 1971-1990)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. +11.1% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Pronksi tn 6 AVM-taso: €3 351/m² €2 846 2024 Q3 21 kauppaa €2 887 2024 Q4 25 kauppaa €2 884 2025 Q1 23 kauppaa €2 808 2025 Q2 21 kauppaa €3 188 2025 Q3 27 kauppaa €3 144 2025 Q4 34 kauppaa €3 205 2026 Q1 21 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €3 180 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 9 €3 410 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€3 351/m²
Hintahaarukka
€3 033–3 669
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 3h · 63,7 m²)
€212 895
Indikatiivinen pyyntihinta€3 342/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 15 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.435772, 24.763682 · kiinteistötunnus 78401:103:0680.

🚏 Raua pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
96 m · 1 min
🚏 Kivisilla (ajutine) pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
128 m · 2 min
🎓 Tallinna 21. Kool
Lukio · Arvosana: 75/100
153 m · 2 min
🚏 Pronksi pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
188 m · 3 min
🚏 Maneeži pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
191 m · 3 min
🎓 Tallinna Juudi Kool
Lukio · Arvosana: 49.4/100
342 m · 5 min
🌳 Politseiaed
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
364 m · 5 min
🎓 Täiskasvanute E-Gümnaasium
Lukio · Lukio
406 m · 5 min
🛒 Kaubamaja Toidumaailm
Supermarketti · Päivittäistavarat
435 m · 6 min
🛒 Nautica Rimi Hyper
Supermarketti · Päivittäistavarat
494 m · 7 min
🛒 Stockmann Delikatess
Supermarketti · Päivittäistavarat
528 m · 7 min
🛒 Torupilli Selver
Supermarketti · Päivittäistavarat
616 m · 8 min
🌳 Tammsaare park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
666 m · 9 min
🧒 Tallinna Liivamäe Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
753 m · 10 min
🌳 Lembitu park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
762 m · 10 min
10 minuutin kävelymatkalla: 15 kohdetta, lähin pysäkki 96 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Kesklinna linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

64 551 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 19.9% · 12 854
18–64 (Työikäiset) 67.2% · 43 399
65 ja vanhemmat (Seniorit) 12.9% · 8 298

Koulutustaso (15+)

53 514 asukasta
Perusaste tai alempi 9.4% · 5 016
Keskiaste tai ammatillinen 28% · 14 969
Korkeakoulututkinto 59% · 31 582
Koulutustaso tuntematon 3.6% · 1 947

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

36 655 asuntoa
Historialliset (< 1945) 34.5% · 12 631
Neuvostoaika (1946–1990) 33.1% · 12 127
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 19.2% · 7 050
Uudiskohteet (2011+) 11.7% · 4 298

Eniten rakennettu aikakausi: 1919–1945.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 4%
Luokka B (Matalaenergia) 7.7%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 9.7%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 9.6%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 34.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 34.5%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi1987
Asuntoja yhteensä142
Kerroksia7
EnergialuokkaB
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala7 759 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneTiili
Hissejä5
Melutaso65 dB (kova)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 101010935 · tietue päivitetty 08.06.2026.

Tiili · hissejä EHR:n mukaan: 5.

EHR-portaali (koodi: 101010935) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78401:103:0680 · pinta-ala 7 759 m².

Käyttötarkoitus: 75% Elamumaa, 25% arimaa.

Kiinteistökartta (78401:103:0680) ↗

Asunto-osakeyhtiö & In-ADS

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö. Viralliset rekisteritiedot ovat tarkistettavissa e-Äriregisteristä.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE00633703) · Postinumero: 10124

KÜ rekisteritunnus vahvistettavana

Asuinkerrostalot kadulla Pronksi tn

1 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 101010935 Maa- ja Ruumiamet 08.10.2026 (EHR-tietue 08.06.2026) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78401:103:0680 ↗ Maanmittauslaitos 08.10.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 4 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi · tuotto 3,7–4,7 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=4 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

B · tämä rakennus Matalapäästöinen energiatalo Erittäin hyvä lämmöneristys

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 1987 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Energialuokka B: yleensä matalampi lämmitystarve kuin keskimääräisessä vanhemmassa talossa. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: rakennuksessa on maanalainen lämmin pysäköintihalli.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Pronksi tn 6, Tallinn?

Pronksi tn 6 on vuonna 1987 rakennettu 7-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kesklinna linnaosa, jossa on 142 asuntoa. EHR-koodi on 101010935 ja kiinteistötunnus 78401:103:0680. Estiqin mukaan energialuokka B.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Pronksi tn 6?

Estiq AVM -arvio on 3 351 €/m². Arvoväli on 3 033–3 669 €/m². Tyypillisen 3h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €202 757.

Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Pronksi tn 6?

3 351 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €134 040 ja 50 m² asunnon noin €167 550. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

1h: €124 127–€150 187; 2h: €154 028–€186 366; 3h: €186 376–€225 504; 4h: €232 405–€281 197.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €3 342/m² (tyypilliselle 3h asunnolle noin €212 895), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 3h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 3h asunnon arvioitu markkinavuokra on €640–€790 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 3,7–4,7 %.

Sopiiko Pronksi tn 6 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 96 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Pronksi tn 6 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 158 tapahtumaa (taso: korkea). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 29 % oli kahdessa parhaassa ja 21 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: korkea). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 65 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: tavanomainen (30–50 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 08.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä