Estiq Value / Tallinn / Nõmme / Põllu tn 128
Rekisteritiedot 30.9.2026 Nõmme · Tallinn

Põllu tänav 128, Tallinn

Põllu tn 128 (Tallinn, Nõmme linnaosa) on vuonna 1988 rakennettu 4-kerroksinen asuinkerrostalo, 60 asuntoa (EHR 101013802). Estiq AVM -malliarvio on 2 802 €/m² (vaihteluväli 2 502–3 102 €/m²) 30.9.2026.

Põllu tänav 128, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 02.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
4 kerrosta 60 asuntoa EHR 101013802 ↗ Kiinteistötunnus 78404:408:4831 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Põllu tn 128 on vuonna 1988 rakennettu 4-kerroksinen asuinkerrostalo, 60 asuntoa, energialuokka B. Estiq AVM -vertailuarvo on €2 802/m², 4,4 % yli alueen Nõmme mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 685/m², 4/2026, n=28).

Põllu tn 128 on vuonna 1988 valmistunut 4-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Nõmme, 60 asuntoa. Kantava rakenne: Paikallavalubetoni (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 1h (20 kpl). Energialuokka B (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 2 802 €/m², noin 4,4 % yli alueen Nõmme mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 685/m², 4/2026, n=28). Tyypillinen asunto (1h, 30,3 m²) on noin €95 112.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka B, maantason pysäköinti ja 1988 rakennusvuosi.

€150–€180/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 1h asunnolle (H3-9 klaster (Põllu tn)).

📊 Markkinadata · H3-9 klaster (Põllu tn)
2,0–2,6%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
1h 20 29.8 – 30.8 m² €3 139 €84 935–€105 289
2h 20 43 – 48.3 m² €2 929 €120 056–€148 826
3h 20 73.8 – 75.1 m² €2 690 €178 962–€221 848
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

1h · 30.3 m² 2h · 45.9 m² 3h · 74.5 m²
− 30,3 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€95 112
ca €3 139 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €99 868
Arvioitu vuokratuotto €150–€180/kk
Pyyntihinta / m² €3 296/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,7 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet8,9

Pääsküla Gümnaasium pysäkki 216 m / 3 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut5,7

Tallinna Pääsküla Kool 134 m; ylioppilaskokeiden taso 34.7/100; päiväkoti 169 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö8,1

75% tunneista hyvä, 5% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohtalainen), melutaso 45 dB (hiljainen), mallinnettu (Lden), lähin puisto Jannseni puiestik 855 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski6,9

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=45): kohonnut riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: +521,5%.

Paino 10%
Kunto ja ikä7,9

Rakennettu 1988; kantava rakenne Paikallavalubetoni.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys8,9

EHR-energiatodistus B (myönnetty 19.04.2024); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut7,3

Jannseni puiestik 855 m; ruokakaupat 1188 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,4

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (82 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 1971-1990”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Põllu tn 128

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: korkea · indeksi 7,1 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 45 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: +522%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohtalainen

Viimeisen 12 kk:n 2 134 tuntilukemasta (08.12.2025–11.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 75% kahdessa parhaassa luokassa, 20% keskimmäisessä ja 5% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

45 dB Lden · hiljainen

Arvioitu tieliikennemelu on WHO:n suositustason (53 dB Lden) sisällä.

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Matala · 10–30 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Nõmme · otos: rakennusvuosi 1971-1990.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 185 kauppaa · rakennusvuosi 1971-1990)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. +2.6% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Põllu tn 128 AVM-taso: €2 802/m² €2 331 2024 Q3 21 kauppaa €2 336 2024 Q4 30 kauppaa €2 204 2025 Q1 21 kauppaa €2 397 2025 Q2 31 kauppaa €2 263 2025 Q3 25 kauppaa €2 515 2025 Q4 20 kauppaa €2 261 2026 Q1 26 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €2 562 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 11 €2 340 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€2 802/m²
Hintahaarukka
€2 502–3 102
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 1h · 30,3 m²)
€99 868
Indikatiivinen pyyntihinta€3 296/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 10 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.368224, 24.646043 · kiinteistötunnus 78404:408:4831.

🎓 Tallinna Pääsküla Kool
Peruskoulu · Arvosana: 34.7/100
134 m · 2 min
🧒 Tallinna Lasteaed Männimudila
Lasteaed · Alusharidus
169 m · 2 min
🚏 Pääsküla Gümnaasium pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
216 m · 3 min
🚏 Raba pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
324 m · 4 min
🚏 Vikerkaare pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
351 m · 5 min
🚏 Pääsküla jaam pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
456 m · 6 min
🎓 Tallinna Kivimäe Põhikool
Peruskoulu · Peruskoulu
794 m · 11 min
🌳 Jannseni puiestik
Park · Roheala
855 m · 11 min
🎓 Hiiu Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
991 m · 13 min
🛒 Pääsküla Rimi mini
Supermarket · Supermarket
1188 m · 16 min
10 minuutin kävelymatkalla: 10 kohdetta, lähin pysäkki 216 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Nõmme linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

34 680 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 20.2% · 7 011
18–64 (Työikäiset) 59.7% · 20 690
65 ja vanhemmat (Seniorit) 20.1% · 6 979

Koulutustaso (15+)

28 980 asukasta
Perusaste tai alempi 13.9% · 4 023
Keskiaste tai ammatillinen 36.2% · 10 479
Korkeakoulututkinto 48.1% · 13 935
Koulutustaso tuntematon 1.9% · 543

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

15 620 asuntoa
Historialliset (< 1945) 16.3% · 2 545
Neuvostoaika (1946–1990) 68% · 10 629
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 11.9% · 1 866
Uudiskohteet (2011+) 3.2% · 506

Eniten rakennettu aikakausi: 1946–1960.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 1%
Luokka B (Matalaenergia) 2.3%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 3.9%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 8.1%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 68.5%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 16.3%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi1988
Asuntoja yhteensä60
Kerroksia4
EnergialuokkaB
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala2 999 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakennePaikallavalubetoni
Hissejä0
Melutaso45 dB (hiljainen)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 101013802 · tietue päivitetty 13.10.2025.

Paikallavalubetoni · hissejä EHR:n mukaan: 0.

EHR-portaali (koodi: 101013802) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78404:408:4831 · pinta-ala 2 999 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (78404:408:4831) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Põllu tn 128 korteriühistu (rekisteritunnus 80097858). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€2,58/m² / kktyypillinen asunto €113/kk · sis. käyttömaksut · Pääsküla (asum) mediaani €2,99/m² / kk
Vastikkeet€0,98/m² / kkilman käyttömaksuja · korjausrahasto €0,01/m² · Pääsküla (asum) mediaani €1,16/m² / kk
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20252024
Vastikkeet€35 261€65 265
josta korjausrahasto€427€28 847
Korjauskulut€427€28 847
Rahavarat€32 809€13 393
Tilikauden tulos€5 740€9 134
Vastikkeet lajeittain2025€/m²/kk
Hooldustasud€34 5270,95
Tulu kommunaalteenuste vahendusest€3070,01
Remonditasud€4270,01

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

60 asuntoa · jäseniä 60 yksityistä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (3 014 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Pääsküla (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE00635523) · Postinumero: 10917

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Põllu tn

6 taloa kadulla · kadun mediaani €2 769/m² (n=6) · reaaliaikainen vertailu.

Osoite Rakennusvuosi Estiq €/m² Tyypillinen asunto Energialuokka
Põllu tn 30 1950 €3 966 ~€235 643 E ~ Katso →
Põllu tn 122 1936 €2 102 ~€143 895 E ~ Katso →
Põllu tn 127 1999 €2 735 ~€352 582 E Katso →
Põllu tn 128 Tämä talo 1988 €2 802 ~€95 112 B Aktiivinen
Põllu tn 135 2002 €2 594 ~€181 278 G Katso →
Põllu tn 137 2026 €4 263 ~€420 962 B Katso →

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 101013802 Maa- ja Ruumiamet 30.09.2026 (EHR-tietue 13.10.2025) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78404:408:4831 ↗ Maanmittauslaitos 30.09.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · H3-9 klaster (Põllu tn) · tuotto 2,0–2,6 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=2 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

B · tämä rakennus Matalapäästöinen energiatalo Erittäin hyvä lämmöneristys

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 1988 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Energialuokka B: yleensä matalampi lämmitystarve kuin keskimääräisessä vanhemmassa talossa. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Põllu tn 128, Tallinn?

Põllu tn 128 on vuonna 1988 rakennettu 4-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Nõmme linnaosa, jossa on 60 asuntoa. EHR-koodi on 101013802 ja kiinteistötunnus 78404:408:4831. Estiqin mukaan energialuokka B.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Põllu tn 128?

Estiq AVM -arvio on 2 802 €/m². Arvoväli on 2 502–3 102 €/m². Tyypillisen 1h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €95 112.

Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Põllu tn 128?

2 802 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €112 080 ja 50 m² asunnon noin €140 100. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

1h: €84 935–€105 289; 2h: €120 056–€148 826; 3h: €178 962–€221 848.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €3 296/m² (tyypilliselle 1h asunnolle noin €99 868), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 1h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 1h asunnon arvioitu markkinavuokra on €150–€180 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 2,0–2,6 %.

Sopiiko Põllu tn 128 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 216 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Põllu tn 128 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 45 tapahtumaa (taso: korkea). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 75 % oli kahdessa parhaassa ja 5 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohtalainen). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 45 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: matala (10–30 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Põllu tn 128?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €2,58/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €113 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €0,98/m² / kk, josta korjausrahastoon €0,01/m². Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Vertailun vuoksi alueen Pääsküla (asum) 52 taloyhtiön mediaani oli €2,99/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 30.09.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä