Estiq Value / Tallinn / Kesklinna / Mere pst 8a
Rekisteritiedot 4.10.2026 Kesklinna · Tallinn

Mere pst 8a, Tallinn

Mere pst 8a (Tallinn, Kesklinna linnaosa) on vuonna 1886 rakennettu 4-kerroksinen asuinkerrostalo, 16 asuntoa (EHR 101015249). Estiq AVM -malliarvio on 4 242 €/m² (vaihteluväli 3 839–4 645 €/m²) 4.10.2026.

Mere pst 8a, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 05.05.2024–08.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
4 kerrosta 16 asuntoa EHR 101015249 ↗ Kiinteistötunnus 78401:114:0053 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Mere pst 8a on vuonna 1886 rakennettu 4-kerroksinen asuinkerrostalo, 16 asuntoa, arvioitu energialuokka E. Estiq AVM -vertailuarvo on €4 242/m², 7,7 % yli alueen Kesklinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 939/m², 4/2026, n=156).

Mere pst 8a on vuonna 1886 valmistunut 4-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kesklinna, 16 asuntoa. Kantava rakenne: Teräsbetoni (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 1h (8 kpl). Energialuokka E (arvio rakennusvuoden perusteella).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 4 242 €/m², noin 7,7 % yli alueen Kesklinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 939/m², 4/2026, n=156). Tyypillinen asunto (1h, 16,6 m²) on noin €83 282.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Arvioitu energialuokka E, maantason pysäköinti ja 1886 rakennusvuosi.

€520–€640/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 1h asunnolle (2 ilmoitusta tässä talossa).

📊 Markkinadata · 2 ilmoitusta tässä talossa
Ylläpitokulut: kesä ~€145, talvi ~€175 · 100% kalustettu
7,8–8,8%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
1h 8 14.4 – 31.4 m² €5 017 €91 262–€110 422
2h 4 28.2 – 44.7 m² €4 751 €162 957–€197 169
3h 1 54.1 m² €4 242 €207 690–€251 294
4h 2 85.4 – 90.6 m² €3 800 €302 632–€366 168
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

1h · 20.1 m² 2h · 37.9 m² 3h · 54.1 m² 4h · 88 m²
− 16,6 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€83 282
ca €5 017 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €87 446
Arvioitu vuokratuotto €520–€640/kk
Pyyntihinta / m² €5 268/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet9,4

Ahtri pysäkki 41 m / 1 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut6,5

Püha Miikaeli Kool 332 m; ylioppilaskokeiden taso 55/100; päiväkoti 609 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö4,0

40% tunneista hyvä, 19% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohonnut), melutaso 65 dB (kova), mallinnettu (Lden), lähin puisto Tammsaare park 543 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski7,0

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=184): kohtalainen riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: -17,7%.

Paino 10%
Kunto ja ikä5,9

Rakennettu 1886; kantava rakenne Teräsbetoni.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys5,2

Rekisteröityä todistusta ei ole; rakennusvuoden (1886) perusteella odotettu luokka on E. Lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut8,5

Tammsaare park 543 m; ruokakaupat 389 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,9

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (241 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi <1939”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Mere pst 8a

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: keskimääräistä korkeampi · indeksi 6,9 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 184 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: -18%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohonnut

Viimeisen 12 kk:n 2 951 tuntilukemasta (07.12.2025–11.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 40% kahdessa parhaassa luokassa, 41% keskimmäisessä ja 19% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

65 dB Lden · kova

Arvioitu tieliikennemelu on 12 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Tavanomainen · 30–50 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Kesklinna · otos: rakennusvuosi <1939.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 470 kauppaa · rakennusvuosi <1939)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. -1.5% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Mere pst 8a AVM-taso: €4 242/m² €3 225 2024 Q3 59 kauppaa €3 114 2024 Q4 49 kauppaa €3 457 2025 Q1 55 kauppaa €3 582 2025 Q2 66 kauppaa €3 591 2025 Q3 72 kauppaa €3 636 2025 Q4 67 kauppaa €3 404 2026 Q1 72 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €3 778 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 30 €3 560 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€4 242/m²
Hintahaarukka
€3 839–4 645
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 1h · 16,6 m²)
€87 446
Indikatiivinen pyyntihinta€5 268/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 15 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.440441, 24.754181 · kiinteistötunnus 78401:114:0053.

🚏 Ahtri pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
41 m · 1 min
🚏 Ahtri (ajutine) pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
62 m · 1 min
🚏 Kanuti pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
73 m · 1 min
🚏 Siimeoni (ajutine) pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
99 m · 1 min
🎓 Püha Miikaeli Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
332 m · 4 min
🎓 Täiskasvanute E-Gümnaasium
Lukio · Lukio
349 m · 5 min
🎓 Vanalinna Hariduskolleegium
Lukio · Arvosana: 63.5/100
366 m · 5 min
🛒 Nautica Rimi Hyper
Supermarketti · Päivittäistavarat
389 m · 5 min
🛒 Kaubamaja Toidumaailm
Supermarketti · Päivittäistavarat
504 m · 7 min
🌳 Tammsaare park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
543 m · 7 min
🧒 Mudila Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
609 m · 8 min
🛒 Solaris Toidupood
Supermarketti · Päivittäistavarat
738 m · 10 min
🌳 Toompark ja Snelli tiik
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
900 m · 12 min
🛒 Stockmann Delikatess
Supermarketti · Päivittäistavarat
963 m · 13 min
🌳 Politseiaed
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
1028 m · 14 min
10 minuutin kävelymatkalla: 15 kohdetta, lähin pysäkki 41 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Kesklinna linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

64 551 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 19.9% · 12 854
18–64 (Työikäiset) 67.2% · 43 399
65 ja vanhemmat (Seniorit) 12.9% · 8 298

Koulutustaso (15+)

53 514 asukasta
Perusaste tai alempi 9.4% · 5 016
Keskiaste tai ammatillinen 28% · 14 969
Korkeakoulututkinto 59% · 31 582
Koulutustaso tuntematon 3.6% · 1 947

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

36 655 asuntoa
Historialliset (< 1945) 34.5% · 12 631
Neuvostoaika (1946–1990) 33.1% · 12 127
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 19.2% · 7 050
Uudiskohteet (2011+) 11.7% · 4 298

Eniten rakennettu aikakausi: 1919–1945.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 4%
Luokka B (Matalaenergia) 7.7%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 9.7%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 9.6%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 34.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 34.5%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi1886
Asuntoja yhteensä16
Kerroksia4
Energialuokka (arvio)E ~
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala796 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneTeräsbetoni
Hissejä0
Melutaso65 dB (kova)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 101015249 · tietue päivitetty 24.11.2025.

Teräsbetoni · hissejä EHR:n mukaan: 0.

EHR-portaali (koodi: 101015249) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78401:114:0053 · pinta-ala 796 m².

Käyttötarkoitus: 90% Elamumaa, 10% arimaa.

Kiinteistökartta (78401:114:0053) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Mere pst 8a korteriühistu (rekisteritunnus 80133755). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Tyypillinen asunto€143 / kkvastikkeet ilman käyttömaksuja
Vastikkeet€4,71/m² / kkilman käyttömaksuja · korjausrahasto €3,24/m² · Kesklinn (kaupunginosa) mediaani €1,37/m² / kk
Korjausrahasto€89 717€134/m² · alueen ylin neljännes
Lainat€32 024€48/m² · 4,79% kiinteä · 2031
Tilikausi20252024
Vastikkeet€37 891€62 136
josta korjausrahasto€26 062€50 616
Korjauskulut€24 242€48 047
Korjausrahaston saldo€89 717€107 315
Lainaa jäljellä€32 024€36 837
Rahavarat€94 518€130 961
Vararahasto€3 164€2 161
Tilikauden tulos−€291€2 613
Vastikkeet lajeittain2025€/m²/kk
Hooldustasud€11 8291,47
Konteineri liigutamise tasu€00,00
Remonditasud€26 0623,24

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

16 asuntoa · jäseniä 10 yksityistä + 6 yritystä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (671 m²) ÷ 12. Vertailu: alueen Kesklinn (kaupunginosa) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE00636574) · Postinumero: 10111

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Mere pst

1 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 101015249 Maa- ja Ruumiamet 04.10.2026 (EHR-tietue 24.11.2025) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78401:114:0053 ↗ Maanmittauslaitos 04.10.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 2 ilmoitusta tässä talossa · tuotto 7,8–8,8 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=2 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

E · tämä rakennus Korkeampi energiankulutus Havaittava lämpöhäviö; tyypillinen vanhemmalle kannalle

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 1886 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Arvioitu energialuokka E: yleensä suurempi lämmitystarve kuin uusissa A/B-taloissa. Virallista todistusta ei ole; luokka on arvioitu rakennusvuoden perusteella. Tarkista todellinen luokka ja lämmityskulut todistuksesta ja todellisista laskuista.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Mere pst 8a, Tallinn?

Mere pst 8a on vuonna 1886 rakennettu 4-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kesklinna linnaosa, jossa on 16 asuntoa. EHR-koodi on 101015249 ja kiinteistötunnus 78401:114:0053. Estiqin mukaan arvioitu energialuokka E.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Mere pst 8a?

Estiq AVM -arvio on 4 242 €/m². Arvoväli on 3 839–4 645 €/m². Tyypillisen 1h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €83 282.

Paljonko maksaa 50 m² tai 75 m² asunto osoitteessa Mere pst 8a?

4 242 €/m² vertailutason mukaan 50 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €212 100 ja 75 m² asunnon noin €318 150. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

1h: €91 262–€110 422; 2h: €162 957–€197 169; 3h: €207 690–€251 294; 4h: €302 632–€366 168.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €5 268/m² (tyypilliselle 1h asunnolle noin €87 446), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 1h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 1h asunnon arvioitu markkinavuokra on €520–€640 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 7,8–8,8 %.

Sopiiko Mere pst 8a asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 41 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Mere pst 8a ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 184 tapahtumaa (taso: keskimääräistä korkeampi). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 40 % oli kahdessa parhaassa ja 19 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohonnut). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 65 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: tavanomainen (30–50 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Mere pst 8a?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan tyypillinen asunto maksoi taloyhtiölle €143 kuukaudessa, lisäksi käyttömaksut. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €4,71/m² / kk, josta korjausrahastoon €3,24/m². Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €89 717. Taloyhtiön lainaa oli jäljellä €32 024. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 04.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä