Estiq Value / Tallinn / Mustamäe / Kiili tn 14
Rekisteritiedot 12.10.2026 Mustamäe · Tallinn

Kiili tänav 14, Tallinn

Kiili tn 14 (Tallinn, Mustamäe linnaosa) on vuonna 2026 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo, 12 asuntoa (EHR 121370150). Estiq AVM -malliarvio on 4 095 €/m² (vaihteluväli 3 857–4 333 €/m²) 12.10.2026.

Kiili tänav 14, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 02.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
5 kerrosta 12 asuntoa EHR 121370150 ↗ Kiinteistötunnus 78405:503:0920 ↗ Yksityisomistus · 2984101

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Kiili tn 14 on vuonna 2026 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo, 12 asuntoa, energialuokka A. Estiq AVM -vertailuarvo on €4 095/m², 55,0 % yli alueen Mustamäe mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 642/m², 4/2026, n=132).

Kiili tn 14 on vuonna 2026 valmistunut 5-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Mustamäe, 12 asuntoa. Kantava rakenne: Paikallavalubetoni (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 2h (7 kpl). Energialuokka A (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 4 095 €/m², noin 55,0 % yli alueen Mustamäe mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 642/m², 4/2026, n=132). Tyypillinen asunto (2h, 51,2 m²) on noin €209 664.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka A, maantason pysäköinti ja 2026 rakennusvuosi.

€750–€920/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (2 ilmoitusta tässä talossa).

📊 Markkinadata · 2 ilmoitusta tässä talossa
4,3–5,3%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
2h 7 45.1 – 51.6 m² €4 095 €191 332–€214 892
3h 3 70.5 – 82.8 m² €4 069 €285 942–€321 153
4h 2 96.8 – 103 m² €4 089 €384 799–€432 184
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

2h · 49.6 m² 3h · 74.6 m² 4h · 99.9 m²
− 51,2 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€209 664
ca €4 095 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €220 147
Arvioitu vuokratuotto €750–€920/kk
Pyyntihinta / m² €4 300/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
8,2 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet8,5

Sipelga pysäkki 374 m / 5 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut7,4

Tallinna 32. Keskkool 117 m; ylioppilaskokeiden taso 69.5/100; päiväkoti 575 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö7,1

64% tunneista hyvä, 14% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohonnut), melutaso 50 dB (kohtalainen), mallinnettu (Lden), lähin puisto Parditiigi park 772 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski6,9

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=329): kohonnut riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: -56,9%.

Paino 10%
Kunto ja ikä9,8

Rakennettu 2026; kantava rakenne Paikallavalubetoni.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys9,8

EHR-energiatodistus A (myönnetty 05.10.2021); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut8,1

Parditiigi park 772 m; ruokakaupat 555 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,2

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (47 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 2021 ...”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Kiili tn 14

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: korkea · indeksi 7,1 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 329 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: -57%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohonnut

Viimeisen 12 kk:n 2 876 tuntilukemasta (07.12.2025–11.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 64% kahdessa parhaassa luokassa, 22% keskimmäisessä ja 14% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

50 dB Lden · kohtalainen

Arvioitu tieliikennemelu on WHO:n suositustason (53 dB Lden) sisällä.

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Tavanomainen · 30–50 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Mustamäe · otos: rakennusvuosi 2021 ....

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 105 kauppaa · rakennusvuosi 2021 ...)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. +17.8% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Kiili tn 14 AVM-taso: €4 095/m² €3 810 2024 Q3 12 kauppaa €3 443 2024 Q4 18 kauppaa €3 715 2025 Q1 10 kauppaa €3 821 2025 Q2 18 kauppaa €4 192 2025 Q3 11 kauppaa €3 827 2025 Q4 18 kauppaa €4 376 2026 Q1 10 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €4 053 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 8 €4 600 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€4 095/m²
Hintahaarukka
€3 857–4 333
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 2h · 51,2 m²)
€220 147
Indikatiivinen pyyntihinta€4 300/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 15 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.409813, 24.697032 · kiinteistötunnus 78405:503:0920.

🎓 Tallinna 32. Keskkool
Lukio · Arvosana: 69.5/100
117 m · 2 min
🚏 Sipelga pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
374 m · 5 min
🚏 Siili pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
432 m · 6 min
🚏 Mustamäe tee pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
493 m · 7 min
🛒 Sõpruse Maxima X / Grossi
Supermarketti · Päivittäistavarat
555 m · 7 min
🚏 Sääse pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
575 m · 8 min
🧒 Tallinna Allika Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
575 m · 8 min
🧒 Tallinna Sõbrakese Lasteaed
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
659 m · 9 min
🎓 Tallinna Mustamäe Reaalgümnaasium
Lukio · Arvosana: 54.5/100
669 m · 9 min
🛒 Mustamäe Keskus Rimi Hyper
Supermarketti · Päivittäistavarat
696 m · 9 min
🎓 Tallinna Arte Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 62.2/100
753 m · 10 min
🛒 Sõpruse Rimi Super
Supermarketti · Päivittäistavarat
762 m · 10 min
🌳 Parditiigi park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
772 m · 10 min
🌳 Lepistiku park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
837 m · 11 min
🌳 Löwenruh park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
911 m · 12 min
10 minuutin kävelymatkalla: 15 kohdetta, lähin pysäkki 374 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Mustamäe linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

66 333 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 17.3% · 11 493
18–64 (Työikäiset) 61.6% · 40 890
65 ja vanhemmat (Seniorit) 21% · 13 950

Koulutustaso (15+)

56 459 asukasta
Perusaste tai alempi 13.4% · 7 551
Keskiaste tai ammatillinen 39.5% · 22 298
Korkeakoulututkinto 44.9% · 25 342
Koulutustaso tuntematon 2.2% · 1 268

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

34 988 asuntoa
Historialliset (< 1945) 0% · 14
Neuvostoaika (1946–1990) 85.7% · 29 985
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 6.8% · 2 368
Uudiskohteet (2011+) 6.1% · 2 126

Eniten rakennettu aikakausi: 1961–1970.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 2.4%
Luokka B (Matalaenergia) 3.7%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 5.3%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 1.5%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 87.1%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 0%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi2026
Asuntoja yhteensä12
Kerroksia5
EnergialuokkaA
OmistusmuotoYksityisomistus · 2984101
Tontin pinta-ala1 078 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakennePaikallavalubetoni
Hissejä1
Melutaso50 dB (kohtalainen)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 121370150 · tietue päivitetty 30.06.2026.

Paikallavalubetoni · hissejä EHR:n mukaan: 1.

EHR-portaali (koodi: 121370150) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78405:503:0920 · pinta-ala 1 078 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (78405:503:0920) ↗

Asunto-osakeyhtiö & In-ADS

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö. Viralliset rekisteritiedot ovat tarkistettavissa e-Äriregisteristä.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE04061627) · Postinumero: 12916

KÜ rekisteritunnus vahvistettavana

Asuinkerrostalot kadulla Kiili tn

1 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 121370150 Maa- ja Ruumiamet 12.10.2026 (EHR-tietue 30.06.2026) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78405:503:0920 ↗ Maanmittauslaitos 12.10.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 2 ilmoitusta tässä talossa · tuotto 4,3–5,3 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=2 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

A · tämä rakennus Lähes nollaenergiatalo Erittäin matala energiankulutus

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 2026 rakennusvuosi: moderni uudisrakennus; talotekniikan ja rakenteiden oletetaan rakennusvuoden perusteella olevan hyvässä kunnossa (todellinen kunto tulee tarkistaa).
  • Energialuokka A: yleensä matalampi lämmitystarve kuin keskimääräisessä vanhemmassa talossa. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Kiili tn 14, Tallinn?

Kiili tn 14 on vuonna 2026 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Mustamäe linnaosa, jossa on 12 asuntoa. EHR-koodi on 121370150 ja kiinteistötunnus 78405:503:0920. Estiqin mukaan energialuokka A.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Kiili tn 14?

Estiq AVM -arvio on 4 095 €/m². Arvoväli on 3 857–4 333 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €209 664.

Paljonko maksaa 50 m² tai 75 m² asunto osoitteessa Kiili tn 14?

4 095 €/m² vertailutason mukaan 50 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €204 750 ja 75 m² asunnon noin €307 125. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

2h: €191 332–€214 892; 3h: €285 942–€321 153; 4h: €384 799–€432 184.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €4 300/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €220 147), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €750–€920 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 4,3–5,3 %.

Sopiiko Kiili tn 14 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 374 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Kiili tn 14 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 329 tapahtumaa (taso: korkea). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 64 % oli kahdessa parhaassa ja 14 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohonnut). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 50 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: tavanomainen (30–50 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 12.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä