Estiq Value / Tallinn / Kristiine / Keemia tn 11
Rekisteritiedot 11.10.2026 Kristiine · Tallinn

Keemia tänav 11, Tallinn

Keemia tn 11 (Tallinn, Kristiine linnaosa) on vuonna 1946 rakennettu 6-kerroksinen asuinkerrostalo, 49 asuntoa (EHR 101021759). Estiq AVM -malliarvio on 2 737 €/m² (vaihteluväli 2 480–2 994 €/m²) 11.10.2026.

Keemia tänav 11, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 02.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
6 kerrosta 49 asuntoa EHR 101021759 ↗ Kiinteistötunnus 78407:701:1180 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Keemia tn 11 on vuonna 1946 rakennettu 6-kerroksinen asuinkerrostalo, 49 asuntoa, energialuokka D. Estiq AVM -vertailuarvo on €2 737/m², 12,0 % alle alueen Kristiine mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 111/m², 4/2026, n=64).

Keemia tn 11 on vuonna 1946 valmistunut 6-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kristiine, 49 asuntoa. Kantava rakenne: Tiili (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 3h (17 kpl). Energialuokka D (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 2 737 €/m², noin 12,0 % alle alueen Kristiine mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 111/m², 4/2026, n=64). Tyypillinen asunto (3h, 74,3 m²) on noin €195 558.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka D, maantason pysäköinti ja 1946 rakennusvuosi.

€720–€880/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 3h asunnolle (6 ilmoitusta 500 m säteellä).

📊 Markkinadata · 6 ilmoitusta 500 m säteellä
Ylläpitokulut: kesä ~€145, talvi ~€218 · 100% kalustettu
4,4–5,4%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
2h 6 61.4 – 87.5 m² €2 632 €164 298–€198 391
3h 17 61.4 – 87.8 m² €2 632 €174 552–€210 773
4h 10 76.9 – 106.8 m² €2 645 €220 466–€266 214
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

2h · 68.9 m² 3h · 73.2 m² 4h · 92 m²
− 74,3 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€195 558
ca €2 632 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €205 336
Arvioitu vuokratuotto €720–€880/kk
Pyyntihinta / m² €2 764/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,1 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet9,2

Hipodroom pysäkki 103 m / 1 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut6,1

Mäepealse Erakool 348 m; ylioppilaskokeiden taso 55/100; päiväkoti 1079 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö5,5

38% tunneista hyvä, 23% huono (12 kk keskiarvo, taso: korkea), melutaso 56 dB (havaittava), mallinnettu (Lden), lähin puisto Cederhelmi park 659 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski6,4

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=167): kohonnut riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: +127,1%.

Paino 10%
Kunto ja ikä5,9

Rakennettu 1946; kantava rakenne Tiili.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys6,5

EHR-energiatodistus D (myönnetty 17.11.2009, vanhentunut); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut8,0

Cederhelmi park 659 m; ruokakaupat 692 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,8

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (193 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 1940-1970”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Keemia tn 11

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: korkea · indeksi 8,4 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 167 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: +127%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Korkea

Viimeisen 12 kk:n 3 184 tuntilukemasta (07.12.2025–07.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 38% kahdessa parhaassa luokassa, 39% keskimmäisessä ja 23% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

56 dB Lden · havaittava

Arvioitu tieliikennemelu on 3 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Matala · 10–30 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Kristiine · otos: rakennusvuosi 1940-1970.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 386 kauppaa · rakennusvuosi 1940-1970)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. Lilleküla (asum) · rakennusvuosi 1940-1970 · €3 090 (2026 Q1) +5.3% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Keemia tn 11 AVM-taso: €2 737/m² €2 557 2024 Q3 49 kauppaa €2 626 2024 Q4 47 kauppaa €2 821 2025 Q1 41 kauppaa €2 537 2025 Q2 56 kauppaa €3 006 2025 Q3 67 kauppaa €2 924 2025 Q4 48 kauppaa €2 971 2026 Q1 54 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €2 940 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 24 €3 160 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€2 737/m²
Hintahaarukka
€2 480–2 994
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 3h · 74,3 m²)
€205 336
Indikatiivinen pyyntihinta€2 764/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 11 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.426708, 24.708705 · kiinteistötunnus 78407:701:1180.

🚏 Hipodroom pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
103 m · 1 min
🚏 Mooni pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
248 m · 3 min
🚏 Hipodroom (ajutine) pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
298 m · 4 min
🎓 Mäepealse Erakool
Peruskoulu · Peruskoulu
348 m · 5 min
🚏 Lille pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
467 m · 6 min
🌳 Cederhelmi park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
659 m · 9 min
🛒 Kristiine Prisma
Supermarketti · Päivittäistavarat
692 m · 9 min
🛒 Marienthali Selver
Supermarketti · Päivittäistavarat
851 m · 11 min
🎓 Pelgulinna Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 57.9/100
864 m · 12 min
🎓 Kool 21. sajandil
Lukio · Arvosana: 41.9/100
888 m · 12 min
🧒 Tallinna Tihase Lasteaed
Lasteaed · Alusharidus
1079 m · 14 min
10 minuutin kävelymatkalla: 11 kohdetta, lähin pysäkki 103 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Kristiine linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

32 705 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 18.8% · 6 146
18–64 (Työikäiset) 63.2% · 20 662
65 ja vanhemmat (Seniorit) 18% · 5 897

Koulutustaso (15+)

27 421 asukasta
Perusaste tai alempi 12% · 3 285
Keskiaste tai ammatillinen 35.4% · 9 712
Korkeakoulututkinto 50.4% · 13 821
Koulutustaso tuntematon 2.2% · 603

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

17 309 asuntoa
Historialliset (< 1945) 11.3% · 1 958
Neuvostoaika (1946–1990) 66.9% · 11 577
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 9.2% · 1 596
Uudiskohteet (2011+) 10.9% · 1 879

Eniten rakennettu aikakausi: 1971–1980.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 3.7%
Luokka B (Matalaenergia) 7.2%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 6%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 3.2%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 68.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 11.3%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi1946
Asuntoja yhteensä49
Kerroksia6
EnergialuokkaD
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala4 806 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneTiili
Hissejä0
Melutaso56 dB (havaittava)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 101021759 · tietue päivitetty 06.09.2025.

Tiili · hissejä EHR:n mukaan: 0.

EHR-portaali (koodi: 101021759) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78407:701:1180 · pinta-ala 4 806 m².

Käyttötarkoitus: 90% Elamumaa, 10% arimaa.

Kiinteistökartta (78407:701:1180) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Keemia tn 11 korteriühistu (rekisteritunnus 80100448). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€3,00/m² / kktyypillinen asunto €236/kk · sis. käyttömaksut · Lilleküla (asum) mediaani €3,03/m² / kk
Vastikkeet€1,32/m² / kkilman käyttömaksuja · korjausrahasto €0,48/m² · Lilleküla (asum) mediaani €1,12/m² / kk
Korjausrahasto€41 121€9,52/m² · alueen tavanomaisella välillä
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20252024
Vastikkeet€68 682€50 838
josta korjausrahasto€24 931€6 473
Korjauskulut€24 931€6 473
Korjausrahaston saldo€41 121€38 776
Rahavarat€74 624€67 196
Vararahasto€13 683€13 683
Tilikauden tulos€12 460€12 624
Vastikkeet lajeittain2025€/m²/kk
Heakord€13 7920,27
Kindlustus€2 7990,05
Parkimine€12 0470,23
Tehnohooldus€2 2870,04
Haldusteenus€8 2670,16
Jooksvad hooldustööd€4 5590,09
Remonditasud€24 9310,48

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

49 asuntoa · jäseniä 65 yksityistä + 7 yritystä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (4 320 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Lilleküla (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE00641232) · Postinumero: 10616

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Keemia tn

3 taloa kadulla · kadun mediaani €3 711/m² (n=3) · reaaliaikainen vertailu.

Osoite Rakennusvuosi Estiq €/m² Tyypillinen asunto Energialuokka
Keemia tn 7 2013 €3 711 ~€197 584 B ~ Katso →
Keemia tn 11 Tämä talo 1946 €2 737 ~€195 558 D Aktiivinen
Keemia tn 15 2025 €3 914 ~€265 244 B Katso →

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 101021759 Maa- ja Ruumiamet 11.10.2026 (EHR-tietue 06.09.2025) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78407:701:1180 ↗ Maanmittauslaitos 26.09.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 6 ilmoitusta 500 m säteellä · tuotto 4,4–5,4 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=6 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

D · tämä rakennus Keskitaso / peruskorjattu Kohtalaiset lämmityskulut

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 1946 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Energialuokka D: yleensä suurempi lämmitystarve kuin uusissa A/B-taloissa. Energiatodistus on vanhentunut, joten voimassa oleva luokka voi poiketa. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Keemia tn 11, Tallinn?

Keemia tn 11 on vuonna 1946 rakennettu 6-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kristiine linnaosa, jossa on 49 asuntoa. EHR-koodi on 101021759 ja kiinteistötunnus 78407:701:1180. Estiqin mukaan energialuokka D.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Keemia tn 11?

Estiq AVM -arvio on 2 737 €/m². Arvoväli on 2 480–2 994 €/m². Tyypillisen 3h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €195 558.

Paljonko maksaa 50 m² tai 75 m² asunto osoitteessa Keemia tn 11?

2 737 €/m² vertailutason mukaan 50 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €136 850 ja 75 m² asunnon noin €205 275. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

2h: €164 298–€198 391; 3h: €174 552–€210 773; 4h: €220 466–€266 214.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €2 764/m² (tyypilliselle 3h asunnolle noin €205 336), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 3h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 3h asunnon arvioitu markkinavuokra on €720–€880 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 4,4–5,4 %.

Sopiiko Keemia tn 11 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 103 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Keemia tn 11 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 167 tapahtumaa (taso: korkea). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 38 % oli kahdessa parhaassa ja 23 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: korkea). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 56 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: matala (10–30 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Keemia tn 11?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €3,00/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €236 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €1,32/m² / kk, josta korjausrahastoon €0,48/m². Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €41 121. Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Vertailun vuoksi alueen Lilleküla (asum) 236 taloyhtiön mediaani oli €3,03/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 11.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä