Estiq Value / Tallinn / Kesklinna / Juurdeveo tn 22
Rekisteritiedot 12.10.2026 Kesklinna · Tallinn

Juurdeveo tänav 22, Tallinn

Juurdeveo tn 22 (Tallinn, Kesklinna linnaosa) on vuonna 1902 rakennettu 3-kerroksinen asuinkerrostalo, 10 asuntoa (EHR 101026213). Estiq AVM -malliarvio on 2 992 €/m² (vaihteluväli 2 708–3 276 €/m²) 12.10.2026.

Juurdeveo tänav 22, Tallinn – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 02.05.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
3 kerrosta 10 asuntoa EHR 101026213 ↗ Kiinteistötunnus 78401:118:2660 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Juurdeveo tn 22 on vuonna 1902 rakennettu 3-kerroksinen asuinkerrostalo, 10 asuntoa, arvioitu energialuokka E. Estiq AVM -vertailuarvo on €2 992/m², 24,0 % alle alueen Kesklinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 939/m², 4/2026, n=156).

Juurdeveo tn 22 on vuonna 1902 valmistunut 3-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kesklinna, 10 asuntoa. Kantava rakenne: Puurunko (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 2h (8 kpl). Energialuokka E (arvio rakennusvuoden perusteella).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 2 992 €/m², noin 24,0 % alle alueen Kesklinna mediaanin (notaarikauppojen mediaani €3 939/m², 4/2026, n=156). Tyypillinen asunto (2h, 34,9 m²) on noin €116 950.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Arvioitu energialuokka E, maantason pysäköinti ja 1902 rakennusvuosi.

€520–€630/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (24 ilmoitusta 500 m säteellä).

📊 Markkinadata · 24 ilmoitusta 500 m säteellä
Ylläpitokulut: kesä ~€70, talvi ~€141 · 96% kalustettu
5,4–6,4%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
2h 8 31 – 37 m² €3 351 €105 233–€127 326
3h 2 49.7 m² €3 127 €140 648–€170 176
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

2h · 34.7 m² 3h · 49.7 m²
− 34,9 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€116 950
ca €3 351 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €122 798
Arvioitu vuokratuotto €520–€630/kk
Pyyntihinta / m² €3 519/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
6,8 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet9,2

Tallinn-Väike pysäkki 106 m / 1 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut5,3

Tallinna Tondi Kool 936 m; ylioppilaskokeiden taso 55/100; päiväkoti 1227 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö5,0

64% tunneista hyvä, 15% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohonnut), melutaso 60 dB (meluisa), mallinnettu (Lden), lähin puisto Räägu park 1571 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski7,5

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=91): kohtalainen riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: -50,9%.

Paino 10%
Kunto ja ikä5,9

Rakennettu 1902; kantava rakenne Puurunko.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys5,2

Rekisteröityä todistusta ei ole; rakennusvuoden (1902) perusteella odotettu luokka on E. Lämmitysjärjestelmä Lämpöpumppu.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut6,8

Räägu park 1571 m; ruokakaupat 1058 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,9

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (241 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi <1939”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Juurdeveo tn 22

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: keskimääräistä korkeampi · indeksi 5,6 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 91 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: -51%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohonnut

Viimeisen 12 kk:n 3 257 tuntilukemasta (07.12.2025–06.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 64% kahdessa parhaassa luokassa, 21% keskimmäisessä ja 15% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

60 dB Lden · meluisa

Arvioitu tieliikennemelu on 7 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Korkea · 50–100 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Perustuu tämän ruudun mittauksiin. Se ylittää 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Kesklinna · otos: rakennusvuosi <1939.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 470 kauppaa · rakennusvuosi <1939)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. -1.5% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Juurdeveo tn 22 AVM-taso: €2 992/m² €3 225 2024 Q3 59 kauppaa €3 114 2024 Q4 49 kauppaa €3 457 2025 Q1 55 kauppaa €3 582 2025 Q2 66 kauppaa €3 591 2025 Q3 72 kauppaa €3 636 2025 Q4 67 kauppaa €3 404 2026 Q1 72 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €3 778 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 30 €3 560 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€2 992/m²
Hintahaarukka
€2 708–3 276
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 2h · 34,9 m²)
€122 798
Indikatiivinen pyyntihinta€3 519/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 10 keskeistä palvelua · Koordinaatit 59.413289, 24.744248 · kiinteistötunnus 78401:118:2660.

🚏 Tallinn-Väike pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
106 m · 1 min
🚏 Auru pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
474 m · 6 min
🚏 Kalev pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
586 m · 8 min
🚏 Veduri pysäkki
Pysäkki · Bussi / Linja
635 m · 8 min
🎓 Tallinna Tondi Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
936 m · 12 min
🎓 Tallinna Ühisgümnaasium
Lukio · Arvosana: 60.2/100
985 m · 13 min
🎓 Tallinna Humanitaargümnaasium
Lukio · Arvosana: 56.1/100
1048 m · 14 min
🛒 Kotka Selver
Supermarket · Supermarket
1058 m · 14 min
🧒 Tallinna Virmalise Lasteaed
Lasteaed · Alusharidus
1227 m · 16 min
🌳 Räägu park
Park · Roheala
1571 m · 21 min
10 minuutin kävelymatkalla: 10 kohdetta, lähin pysäkki 106 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Kesklinna linnaosa

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

64 551 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 19.9% · 12 854
18–64 (Työikäiset) 67.2% · 43 399
65 ja vanhemmat (Seniorit) 12.9% · 8 298

Koulutustaso (15+)

53 514 asukasta
Perusaste tai alempi 9.4% · 5 016
Keskiaste tai ammatillinen 28% · 14 969
Korkeakoulututkinto 59% · 31 582
Koulutustaso tuntematon 3.6% · 1 947

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

36 655 asuntoa
Historialliset (< 1945) 34.5% · 12 631
Neuvostoaika (1946–1990) 33.1% · 12 127
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 19.2% · 7 050
Uudiskohteet (2011+) 11.7% · 4 298

Eniten rakennettu aikakausi: 1919–1945.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 4%
Luokka B (Matalaenergia) 7.7%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 9.7%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 9.6%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 34.6%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 34.5%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi1902
Asuntoja yhteensä10
Kerroksia3
Energialuokka (arvio)E ~
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala754 m²
LämmitysjärjestelmäLämpöpumppu
Kantava rakennePuurunko
Hissejä0
Melutaso60 dB (meluisa)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 101026213 · tietue päivitetty 30.05.2025.

Puurunko · hissejä EHR:n mukaan: 0.

EHR-portaali (koodi: 101026213) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

78401:118:2660 · pinta-ala 754 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (78401:118:2660) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tallinn, Juurdeveo tn 22 korteriühistu (rekisteritunnus 80213336). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2024 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€1,08/m² / kktyypillinen asunto €39/kk · sis. käyttömaksut · Kitseküla (asum) mediaani €3,25/m² / kk
Vastikkeet€0,28/m² / kkilman käyttömaksuja · Kitseküla (asum) mediaani €1,28/m² / kk
Korjausrahasto€10 709€28/m² · alueen ylin neljännes
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20242023
Vastikkeet€1 243€1 767
Korjauskulut€477€454
Korjausrahaston saldo€10 709€8 563
Rahavarat€12 633€10 406
Vararahasto€408€398
Tilikauden tulos€53€196
Vastikkeet lajeittain2024€/m²/kk
Hooldustasud€900,02
Haldustasud€6750,15
Heakorratasud€00,00
Kindlustusmaksed€4780,11

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

10 asuntoa · jäseniä 10 yksityistä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (377 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Kitseküla (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE00644690) · Postinumero: 11313

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Juurdeveo tn

1 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 101026213 Maa- ja Ruumiamet 12.10.2026 (EHR-tietue 30.05.2025) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 78401:118:2660 ↗ Maanmittauslaitos 29.09.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 24 ilmoitusta 500 m säteellä · tuotto 5,4–6,4 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=24 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

E · tämä rakennus Korkeampi energiankulutus Havaittava lämpöhäviö; tyypillinen vanhemmalle kannalle

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 1902 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Arvioitu energialuokka E: yleensä suurempi lämmitystarve kuin uusissa A/B-taloissa. Virallista todistusta ei ole; luokka on arvioitu rakennusvuoden perusteella. Tarkista todellinen luokka ja lämmityskulut todistuksesta ja todellisista laskuista.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Juurdeveo tn 22, Tallinn?

Juurdeveo tn 22 on vuonna 1902 rakennettu 3-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Kesklinna linnaosa, jossa on 10 asuntoa. EHR-koodi on 101026213 ja kiinteistötunnus 78401:118:2660. Estiqin mukaan arvioitu energialuokka E.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Juurdeveo tn 22?

Estiq AVM -arvio on 2 992 €/m². Arvoväli on 2 708–3 276 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €116 950.

Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Juurdeveo tn 22?

2 992 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €119 680 ja 50 m² asunnon noin €149 600. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

2h: €105 233–€127 326; 3h: €140 648–€170 176.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €3 519/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €122 798), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €520–€630 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 5,4–6,4 %.

Sopiiko Juurdeveo tn 22 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 106 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Juurdeveo tn 22 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 91 tapahtumaa (taso: keskimääräistä korkeampi). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 64 % oli kahdessa parhaassa ja 15 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohonnut). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 60 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: korkea (50–100 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Juurdeveo tn 22?

Taloyhtiön vuoden 2024 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €1,08/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €39 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €0,28/m² / kk. Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €10 709. Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Vertailun vuoksi alueen Kitseküla (asum) 61 taloyhtiön mediaani oli €3,25/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 12.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä