Estiq Value / Tartu / Tartu linn / Raatuse tn 61
Rekisteritiedot 4.10.2026 Tartu linn · Tartu

Raatuse tänav 61, Tartu

Raatuse tn 61 (Tartu, Tartu linn) on vuonna 2007 rakennettu 4-kerroksinen asuinkerrostalo, 7 asuntoa (EHR 120307582). Estiq AVM -malliarvio on 3 460 €/m² (vaihteluväli 3 000–3 920 €/m²) 4.10.2026.

Raatuse tänav 61, Tartu – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 27.04.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
4 kerrosta 7 asuntoa EHR 120307582 ↗ Kiinteistötunnus 79514:021:0003 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Raatuse tn 61 on vuonna 2007 rakennettu 4-kerroksinen asuinkerrostalo, 7 asuntoa, arvioitu energialuokka C. Estiq AVM -vertailuarvo on €3 460/m², 50,3 % yli alueen Tartu linn mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 302/m², 10/2026, n=2061).

Raatuse tn 61 on vuonna 2007 valmistunut 4-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Tartu linn, 7 asuntoa. Kantava rakenne: Paikallavalubetoni (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 1h (3 kpl). Energialuokka C (arvio rakennusvuoden perusteella).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 3 460 €/m², noin 50,3 % yli alueen Tartu linn mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 302/m², 10/2026, n=2061). Tyypillinen asunto (1h, 35,5 m²) on noin €128 972.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Arvioitu energialuokka C, maantason pysäköinti ja 2007 rakennusvuosi.

€340–€410/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 1h asunnolle (3 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi).

📊 Markkinadata · 3 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi
Ylläpitokulut: kesä ~€68, talvi ~€136 · 100% kalustettu
3,0–4,0%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
1h 3 34.3 – 45.1 m² €3 633 €120 638–€157 650
2h 2 46.7 m² €3 460 €140 092–€183 072
3h 2 62.9 – 63.9 m² €3 322 €182 603–€238 627
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

1h · 38.3 m² 2h · 46.7 m² 3h · 63.4 m²
− 35,5 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€128 972
ca €3 633 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €135 421
Arvioitu vuokratuotto €340–€410/kk
Pyyntihinta / m² €3 815/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
7,6 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet8,6

Raatuse peatus 194 m / 3 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut7,1

Tartu Raatuse Kool 161 m; ylioppilaskokeiden taso 55/100; päiväkoti 269 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö5,5

60% tunneista hyvä, 20% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohonnut), melutaso 60 dB (meluisa), mallinnettu (Lden), lähin puisto Ohvitseride park 332 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski6,6

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=423): kohonnut riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: +11,9%.

Paino 10%
Kunto ja ikä8,5

Rakennettu 2007; kantava rakenne Paikallavalubetoni.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys7,8

Rekisteröityä todistusta ei ole; rakennusvuoden (2007) perusteella odotettu luokka on C. Lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut8,2

Ohvitseride park 332 m; ruokakaupat 809 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,5

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (96 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 2001-2010”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Raatuse tn 61

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: korkea · indeksi 8,0 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 423 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: +12%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohonnut

Viimeisen 12 kk:n 2 462 tuntilukemasta (07.12.2025–11.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 60% kahdessa parhaassa luokassa, 20% keskimmäisessä ja 20% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

60 dB Lden · meluisa

Arvioitu tieliikennemelu on 7 dB yli WHO:n suositustason (53 dB Lden).

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Tavanomainen · 30–50 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Ruudussa ei ole mittausta; taso on johdettu lähimmistä. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Tartu linn · otos: rakennusvuosi 2001-2010.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 199 kauppaa · rakennusvuosi 2001-2010)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. -1.7% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Raatuse tn 61 AVM-taso: €3 460/m² €2 459 2024 Q3 26 kauppaa €2 392 2024 Q4 26 kauppaa €2 517 2025 Q1 30 kauppaa €2 504 2025 Q2 21 kauppaa €2 600 2025 Q3 34 kauppaa €2 473 2025 Q4 24 kauppaa €2 475 2026 Q1 26 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €2 284 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 12 €2 500 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€3 460/m²
Hintahaarukka
€3 000–3 920
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 1h · 35,5 m²)
€135 421
Indikatiivinen pyyntihinta€3 815/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 8 keskeistä palvelua · Koordinaatit 58.383070, 26.735643 · kiinteistötunnus 79514:021:0003.

🎓 Tartu Raatuse Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
161 m · 2 min
🚏 Raatuse peatus
Bussipeatus · Buss
194 m · 3 min
🧒 Tartu Lasteaed Kivike
Lasteaed · Alusharidus
269 m · 4 min
🌳 Ohvitseride park
Park · Roheala
332 m · 4 min
🎓 Tartu Luterlik Peetri Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
400 m · 5 min
🎓 Tartu Maarja Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
657 m · 9 min
🛒 Tartu Kaubamaja Toidumaailm
Supermarketti · Päivittäistavarat
809 m · 11 min
🛒 Kvartal Maksimarket
Supermarketti · Päivittäistavarat
876 m · 12 min
10 minuutin kävelymatkalla: 8 kohdetta, lähin pysäkki 194 m.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Tartu linn

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

95 190 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 20.4% · 19 455
18–64 (Työikäiset) 61.1% · 58 192
65 ja vanhemmat (Seniorit) 18.4% · 17 543

Koulutustaso (15+)

81 212 asukasta
Perusaste tai alempi 17.5% · 14 245
Keskiaste tai ammatillinen 38% · 30 868
Korkeakoulututkinto 42.9% · 34 807
Koulutustaso tuntematon 1.6% · 1 292

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

52 443 asuntoa
Historialliset (< 1945) 5.2% · 2 714
Neuvostoaika (1946–1990) 66.6% · 34 911
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 20% · 10 484
Uudiskohteet (2011+) 7.4% · 3 875

Eniten rakennettu aikakausi: 1971–1980.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 3.6%
Luokka B (Matalaenergia) 3.8%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 5.4%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 14.6%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 67.4%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 5.2%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi2007
Asuntoja yhteensä7
Kerroksia4
Energialuokka (arvio)C ~
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala559 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakennePaikallavalubetoni
Melutaso60 dB (meluisa)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 120307582 · tietue päivitetty 30.05.2025.

Paikallavalubetoni.

EHR-portaali (koodi: 120307582) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

79514:021:0003 · pinta-ala 559 m².

Käyttötarkoitus: 85% Elamumaa, 15% arimaa.

Kiinteistökartta (79514:021:0003) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tartu linn, Raatuse tn 61 korteriühistu (rekisteritunnus 80344245). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€4,56/m² / kktyypillinen asunto €165/kk · sis. käyttömaksut · Ülejõe linnaosa, Ülejõe (asum) mediaani €2,52/m² / kk
Vastikkeet€2,23/m² / kkilman käyttömaksuja · korjausrahasto €0,44/m² · Ülejõe linnaosa, Ülejõe (asum) mediaani €1,06/m² / kk
Korjausrahasto€6 320€19/m² · alueen tavanomaisella välillä
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20252024
Vastikkeet€8 968€8 385
josta korjausrahasto€1 750€1 546
Korjauskulut€1 750€1 546
Korjausrahaston saldo€6 320€5 444
Rahavarat€7 188€6 742
Vararahasto€2 060€2 060
Tilikauden tulos€49€8
Vastikkeet lajeittain2025€/m²/kk
Haldustasu€6 6901,66
Heakord€1570,04
Kindlustus€3700,09
Finantsteenus€10,00
Remonditasud€1 7500,44

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

7 asuntoa · jäseniä 8 yksityistä + 1 yritystä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (335 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Ülejõe linnaosa, Ülejõe (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE01040873) · Postinumero: 50603

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Raatuse tn

2 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Osoite Rakennusvuosi Estiq €/m² Tyypillinen asunto Energialuokka
Raatuse tn 61 Tämä talo 2007 €3 460 ~€128 972 C ~ Aktiivinen
Raatuse tn 82 2007 €4 872 ~€239 702 C Katso →

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 120307582 Maa- ja Ruumiamet 04.10.2026 (EHR-tietue 30.05.2025) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 79514:021:0003 ↗ Maanmittauslaitos 16.09.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 3 ilmoitusta 500 m säteellä, sama rakennusaikakausi · tuotto 3,0–4,0 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=3 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

C · tämä rakennus Energiatehokas Hyvä perustehokkuus

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 2007 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Arvioitu energialuokka C: yleensä keskimääräinen lämmitystarve. Virallista todistusta ei ole; luokka on arvioitu rakennusvuoden perusteella. Tarkista todellinen luokka ja lämmityskulut todistuksesta ja todellisista laskuista.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Raatuse tn 61, Tartu?

Raatuse tn 61 on vuonna 2007 rakennettu 4-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Tartu linn, jossa on 7 asuntoa. EHR-koodi on 120307582 ja kiinteistötunnus 79514:021:0003. Estiqin mukaan arvioitu energialuokka C.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Raatuse tn 61?

Estiq AVM -arvio on 3 460 €/m². Arvoväli on 3 000–3 920 €/m². Tyypillisen 1h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €128 972.

Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Raatuse tn 61?

3 460 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €138 400 ja 50 m² asunnon noin €173 000. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

1h: €120 638–€157 650; 2h: €140 092–€183 072; 3h: €182 603–€238 627.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €3 815/m² (tyypilliselle 1h asunnolle noin €135 421), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 1h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 1h asunnon arvioitu markkinavuokra on €340–€410 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 3,0–4,0 %.

Sopiiko Raatuse tn 61 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 194 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Raatuse tn 61 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 423 tapahtumaa (taso: korkea). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 60 % oli kahdessa parhaassa ja 20 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohonnut). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 60 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: tavanomainen (30–50 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Raatuse tn 61?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €4,56/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €165 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €2,23/m² / kk, josta korjausrahastoon €0,44/m². Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €6 320. Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Vertailun vuoksi alueen Ülejõe linnaosa, Ülejõe (asum) 84 taloyhtiön mediaani oli €2,52/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 04.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä