Estiq Value / Tartu / Tartu linn / Põhja pst 31
Rekisteritiedot 30.9.2026 Tartu linn · Tartu

Põhja pst 31, Tartu

Põhja pst 31 (Tartu, Tartu linn) on vuonna 1988 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo, 75 asuntoa (EHR 104030307). Estiq AVM -malliarvio on 1 516 €/m² (vaihteluväli 1 314–1 718 €/m²) 30.9.2026.

Põhja pst 31, Tartu – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 27.04.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
5 kerrosta 75 asuntoa EHR 104030307 ↗ Kiinteistötunnus 79515:007:0001 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus Maanalainen pysäköinti

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Põhja pst 31 on vuonna 1988 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo, 75 asuntoa, energialuokka B. Estiq AVM -vertailuarvo on €1 516/m², 34,1 % alle alueen Tartu linn mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 302/m², 10/2026, n=2061).

Põhja pst 31 on vuonna 1988 valmistunut 5-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Tartu linn, 75 asuntoa. Kantava rakenne: Elementtibetonirakenne (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 2h (44 kpl). Energialuokka B (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 1 516 €/m², noin 34,1 % alle alueen Tartu linn mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 302/m², 10/2026, n=2061). Tyypillinen asunto (2h, 47,4 m²) on noin €71 858.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka B, maantason pysäköinti ja 1988 rakennusvuosi.

€500–€610/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (5 ilmoitusta 500 m säteellä).

📊 Markkinadata · 5 ilmoitusta 500 m säteellä
Ylläpitokulut: kesä ~€85, talvi ~€125 · 100% kalustettu
8,7–9,7%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
1h 18 30.1 – 31.8 m² €1 592 €42 512–€55 555
2h 44 46.7 – 48.5 m² €1 516 €62 301–€81 416
3h 13 62.7 – 63.7 m² €1 455 €79 726–€104 186
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

1h · 30.8 m² 2h · 47.4 m² 3h · 63.2 m²
− 47,4 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€71 858
ca €1 516 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €75 451
Arvioitu vuokratuotto €500–€610/kk
Pyyntihinta / m² €1 592/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
6,5 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet4,5

Nõmmeküla pysäkki 111744 m / 1490 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut5,7

Tartu Maarja Kool 620 m; ylioppilaskokeiden taso 55/100; päiväkoti 2641 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö6,8

62% tunneista hyvä, 17% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohonnut), melutaso 50 dB (kohtalainen), mallinnettu (Lden), lähin puisto Toomemägi 2506 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski6,7

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=37): kohonnut riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: +309,4%.

Paino 10%
Kunto ja ikä7,9

Rakennettu 1988; kantava rakenne Elementtibetonirakenne.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys8,9

EHR-energiatodistus B (myönnetty 31.08.2021); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut5,0

Toomemägi 2506 m; ruokakaupat 1914 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä8,3

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (504 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 1971-1990”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Põhja pst 31

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: korkea · indeksi 7,7 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 37 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: +309%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohonnut

Viimeisen 12 kk:n 1 439 tuntilukemasta (07.12.2025–08.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 62% kahdessa parhaassa luokassa, 21% keskimmäisessä ja 17% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

50 dB Lden · kohtalainen

Arvioitu tieliikennemelu on WHO:n suositustason (53 dB Lden) sisällä.

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Korkea · 50–100 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Ruudussa ei ole mittausta; taso on johdettu lähimmistä. Se ylittää 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Tartu linn · otos: rakennusvuosi 1971-1990.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 1 143 kauppaa · rakennusvuosi 1971-1990)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. -1.5% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Põhja pst 31 AVM-taso: €1 516/m² €2 003 2024 Q3 173 kauppaa €1 862 2024 Q4 166 kauppaa €1 926 2025 Q1 139 kauppaa €1 916 2025 Q2 161 kauppaa €1 951 2025 Q3 195 kauppaa €1 903 2025 Q4 132 kauppaa €1 897 2026 Q1 116 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €2 124 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 61 €1 910 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€1 516/m²
Hintahaarukka
€1 314–1 718
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 2h · 47,4 m²)
€75 451
Indikatiivinen pyyntihinta€1 592/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 7 keskeistä palvelua · Koordinaatit 58.384779, 26.757283 · kiinteistötunnus 79515:007:0001.

🎓 Tartu Maarja Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
620 m · 8 min
🎓 Tartu Hansa Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
909 m · 12 min
🎓 Tartu Jogentaga Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
910 m · 12 min
🛒 Tartu Kaubamaja Toidumaailm
Supermarket · Supermarket
1914 m · 26 min
🌳 Toomemägi
Park · Roheala
2506 m · 33 min
🧒 Tartu Lasteaed Kelluke
Lasteaed · Alusharidus
2641 m · 35 min
🚏 Nõmmeküla pysäkki
Bussipeatus · Buss
111744 m · 1490 min
10 minuutin kävelymatkalla: 7 kohdetta.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Tartu linn

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

95 190 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 20.4% · 19 455
18–64 (Työikäiset) 61.1% · 58 192
65 ja vanhemmat (Seniorit) 18.4% · 17 543

Koulutustaso (15+)

81 212 asukasta
Perusaste tai alempi 17.5% · 14 245
Keskiaste tai ammatillinen 38% · 30 868
Korkeakoulututkinto 42.9% · 34 807
Koulutustaso tuntematon 1.6% · 1 292

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

52 443 asuntoa
Historialliset (< 1945) 5.2% · 2 714
Neuvostoaika (1946–1990) 66.6% · 34 911
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 20% · 10 484
Uudiskohteet (2011+) 7.4% · 3 875

Eniten rakennettu aikakausi: 1971–1980.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 3.6%
Luokka B (Matalaenergia) 3.8%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 5.4%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 14.6%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 67.4%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 5.2%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi1988
Asuntoja yhteensä75
Kerroksia5
EnergialuokkaB
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala3 330 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneElementtibetonirakenne
Hissejä0
Melutaso50 dB (kohtalainen)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 104030307 · tietue päivitetty 03.05.2026.

Elementtibetonirakenne · hissejä EHR:n mukaan: 0.

EHR-portaali (koodi: 104030307) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

79515:007:0001 · pinta-ala 3 330 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (79515:007:0001) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tartu linn, Põhja pst 31 korteriühistu (rekisteritunnus 80129877). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€4,19/m² / kktyypillinen asunto €192/kk · sis. käyttömaksut · Jaamamõisa linnaosa, Jaamamõisa (asum) mediaani €2,51/m² / kk
Vastikkeet€1,90/m² / kkilman käyttömaksuja · korjausrahasto €1,32/m² · Jaamamõisa linnaosa, Jaamamõisa (asum) mediaani €1,02/m² / kk
Korjausrahasto€10 611€3,06/m² · alueen alin neljännes
Lainat€969 738€280/m² · 4,60% kiinteä · 2042
Tilikausi20252024
Vastikkeet€78 916€88 551
josta korjausrahasto€54 804€65 133
Korjauskulut€4 853€315
Korjausrahaston saldo€10 611€3 245
Lainaa jäljellä€969 738€1 005 768
Rahavarat€31 228€17 755
Vararahasto€11 061€11 061
Tilikauden tulos€6 931€2 749
Vastikkeet lajeittain2025€/m²/kk
Hooldustasud€4 1560,10
Välikoristus€7 6710,18
Elektripaigaldise ja käidujuhi teenus€1 3270,03
Parkimiskaart€00,00
Raamatupidamisteenused€2 6870,06
Otsekorralduse teenustasu€00,00
Haldusteenused€6 9800,17
Jagatavad tasud€1720,00
Kindlustusmaksed€1 1190,03
Remonditasud€54 8041,32

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

75 asuntoa · jäseniä 75 yksityistä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (3 464 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Jaamamõisa linnaosa, Jaamamõisa (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE00763412) · Postinumero: 50605

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Põhja pst

2 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Osoite Rakennusvuosi Estiq €/m² Tyypillinen asunto Energialuokka
Põhja pst 10 1977 €1 994 ~€91 724 A Katso →
Põhja pst 31 Tämä talo 1988 €1 516 ~€71 858 B Aktiivinen

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 104030307 Maa- ja Ruumiamet 30.09.2026 (EHR-tietue 03.05.2026) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 79515:007:0001 ↗ Maanmittauslaitos 30.09.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 5 ilmoitusta 500 m säteellä · tuotto 8,7–9,7 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=5 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

B · tämä rakennus Matalapäästöinen energiatalo Erittäin hyvä lämmöneristys

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 1988 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Energialuokka B: yleensä matalampi lämmitystarve kuin keskimääräisessä vanhemmassa talossa. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: rakennuksessa on maanalainen lämmin pysäköintihalli.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Põhja pst 31, Tartu?

Põhja pst 31 on vuonna 1988 rakennettu 5-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Tartu linn, jossa on 75 asuntoa. EHR-koodi on 104030307 ja kiinteistötunnus 79515:007:0001. Estiqin mukaan energialuokka B.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Põhja pst 31?

Estiq AVM -arvio on 1 516 €/m². Arvoväli on 1 314–1 718 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €71 858.

Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Põhja pst 31?

1 516 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €60 640 ja 50 m² asunnon noin €75 800. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

1h: €42 512–€55 555; 2h: €62 301–€81 416; 3h: €79 726–€104 186.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €1 592/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €75 451), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €500–€610 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 8,7–9,7 %.

Sopiiko Põhja pst 31 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 111744 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Põhja pst 31 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 37 tapahtumaa (taso: korkea). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 62 % oli kahdessa parhaassa ja 17 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohonnut). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 50 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: korkea (50–100 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Põhja pst 31?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €4,19/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €192 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €1,90/m² / kk, josta korjausrahastoon €1,32/m². Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €10 611. Taloyhtiön lainaa oli jäljellä €969 738. Vertailun vuoksi alueen Jaamamõisa linnaosa, Jaamamõisa (asum) 42 taloyhtiön mediaani oli €2,51/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 30.09.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä