Estiq Value / Tartu / Tartu linn / Nõlvaku tn 11
Rekisteritiedot 12.10.2026 Tartu linn · Tartu

Nõlvaku tänav 11, Tartu

Nõlvaku tn 11 (Tartu, Tartu linn) on vuonna 1995 rakennettu 8-kerroksinen asuinkerrostalo, 64 asuntoa (EHR 104028525). Estiq AVM -malliarvio on 1 468 €/m² (vaihteluväli 1 273–1 663 €/m²) 12.10.2026.

Nõlvaku tänav 11, Tartu – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 27.04.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
8 kerrosta 64 asuntoa EHR 104028525 ↗ Kiinteistötunnus 79516:020:0015 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Nõlvaku tn 11 on vuonna 1995 rakennettu 8-kerroksinen asuinkerrostalo, 64 asuntoa, energialuokka D. Estiq AVM -vertailuarvo on €1 468/m², 36,2 % alle alueen Tartu linn mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 302/m², 10/2026, n=2061).

Nõlvaku tn 11 on vuonna 1995 valmistunut 8-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Tartu linn, 64 asuntoa. Kantava rakenne: Elementtibetonirakenne (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 1h (16 kpl). Energialuokka D (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 1 468 €/m², noin 36,2 % alle alueen Tartu linn mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 302/m², 10/2026, n=2061). Tyypillinen asunto (1h, 30,3 m²) on noin €46 692.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka D, maantason pysäköinti ja 1995 rakennusvuosi.

€360–€440/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 1h asunnolle (7 ilmoitusta 500 m säteellä).

📊 Markkinadata · 7 ilmoitusta 500 m säteellä
Ylläpitokulut: kesä ~€80, talvi ~€130 · 100% kalustettu
9,9–10,9%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
1h 16 30.3 m² €1 541 €40 482–€52 902
2h 16 45.3 – 46.3 m² €1 468 €58 420–€76 343
3h 16 64 – 64.9 m² €1 409 €78 793–€102 968
4h 16 77.4 – 78.7 m² €1 365 €92 191–€120 476
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

1h · 30.3 m² 2h · 45.9 m² 3h · 64.5 m² 4h · 77.9 m²
− 30,3 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€46 692
ca €1 541 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €49 027
Arvioitu vuokratuotto €360–€440/kk
Pyyntihinta / m² €1 618/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
6,2 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Alla merkityt "–"-kohdat eivät ole mitattuja tälle rakennukselle; kokonaispisteissä ne huomioidaan neutraalina arviona.

Sijainti ja yhteydet4,5

Nõmmeküla pysäkki 113390 m / 1512 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut5,4

Tartu Annelinna Gümnaasium 352 m; ylioppilaskokeiden taso 49.3/100; päiväkoti 3610 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö7,4

77% tunneista hyvä, 6% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohtalainen), melutaso 53 dB (kohtalainen), mallinnettu (Lden), lähin puisto Toomemägi 3571 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski–

Alueelle ei ole poliisin avointa dataa.

Paino 10%
Kunto ja ikä7,5

Rakennettu 1995; kantava rakenne Elementtibetonirakenne.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys6,5

EHR-energiatodistus D (myönnetty 23.12.2022); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut4,5

Toomemägi 3571 m; ruokakaupat 2787 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,7

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (132 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 1991-2000”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Nõlvaku tn 11

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Ei tietoja

PPA:n avoimessa datassa ei ole merkintöjä tältä alueelta. Se ei välttämättä tarkoita, ettei mitään tapahdu: harvaan asutuilla alueilla dataa on vähän.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohtalainen

Viimeisen 12 kk:n 2 199 tuntilukemasta (07.12.2025–12.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 77% kahdessa parhaassa luokassa, 17% keskimmäisessä ja 6% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

53 dB Lden · kohtalainen

Arvioitu tieliikennemelu on WHO:n suositustason (53 dB Lden) sisällä.

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Matala · 10–30 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Ruudussa ei ole mittausta; taso on johdettu lähimmistä. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Tartu linn · otos: rakennusvuosi 1991-2000.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 306 kauppaa · rakennusvuosi 1991-2000)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. -0.9% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Nõlvaku tn 11 AVM-taso: €1 468/m² €1 718 2024 Q3 52 kauppaa €1 671 2024 Q4 40 kauppaa €1 862 2025 Q1 40 kauppaa €1 685 2025 Q2 42 kauppaa €1 721 2025 Q3 52 kauppaa €1 815 2025 Q4 41 kauppaa €1 846 2026 Q1 31 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €2 151 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 8 €1 880 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€1 468/m²
Hintahaarukka
€1 273–1 663
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 1h · 30,3 m²)
€49 027
Indikatiivinen pyyntihinta€1 618/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 7 keskeistä palvelua · Koordinaatit 58.373998, 26.776640 · kiinteistötunnus 79516:020:0015.

🎓 Tartu Annelinna Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 49.3/100
352 m · 5 min
🎓 Tartu Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 65.6/100
364 m · 5 min
🎓 Tartu Kivilinna Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
628 m · 8 min
🛒 Kvartal Maksimarket
Supermarket · Supermarket
2787 m · 37 min
🌳 Toomemägi
Park · Roheala
3571 m · 48 min
🧒 Tartu Lasteaed Karoliine
Lasteaed · Alusharidus
3610 m · 48 min
🚏 Nõmmeküla pysäkki
Bussipeatus · Buss
113390 m · 1512 min
10 minuutin kävelymatkalla: 7 kohdetta.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Tartu linn

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

95 190 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 20.4% · 19 455
18–64 (Työikäiset) 61.1% · 58 192
65 ja vanhemmat (Seniorit) 18.4% · 17 543

Koulutustaso (15+)

81 212 asukasta
Perusaste tai alempi 17.5% · 14 245
Keskiaste tai ammatillinen 38% · 30 868
Korkeakoulututkinto 42.9% · 34 807
Koulutustaso tuntematon 1.6% · 1 292

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

52 443 asuntoa
Historialliset (< 1945) 5.2% · 2 714
Neuvostoaika (1946–1990) 66.6% · 34 911
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 20% · 10 484
Uudiskohteet (2011+) 7.4% · 3 875

Eniten rakennettu aikakausi: 1971–1980.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 3.6%
Luokka B (Matalaenergia) 3.8%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 5.4%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 14.6%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 67.4%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 5.2%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi1995
Asuntoja yhteensä64
Kerroksia8
EnergialuokkaD
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala1 833 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneElementtibetonirakenne
Hissejä0
Melutaso53 dB (kohtalainen)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 104028525 · tietue päivitetty 30.05.2025.

Elementtibetonirakenne · hissejä EHR:n mukaan: 0.

EHR-portaali (koodi: 104028525) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

79516:020:0015 · pinta-ala 1 833 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (79516:020:0015) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tartu linn, Nõlvaku tn 11 korteriühistu (rekisteritunnus 80016831). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€2,75/m² / kktyypillinen asunto €149/kk · sis. käyttömaksut · Annelinna linnaosa, Kesk-Annelinna (asum) mediaani €2,58/m² / kk
Vastikkeet€1,30/m² / kkilman käyttömaksuja · korjausrahasto €0,87/m² · Annelinna linnaosa, Kesk-Annelinna (asum) mediaani €0,86/m² / kk
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20252024
Vastikkeet€54 426€41 584
josta korjausrahasto€36 713€27 035
Korjauskulut€93 584€11 594
Rahavarat€23 506€84 966
Vararahasto€6 841€6 841
Tilikauden tulos−€61 064€9 080
Vastikkeet lajeittain2025€/m²/kk
Hooldustasud€17 7130,42
Remonditasud€36 7130,87

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

64 asuntoa · jäseniä 62 yksityistä + 1 yritystä.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (3 497 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Annelinna linnaosa, Kesk-Annelinna (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE00761733) · Postinumero: 50708

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Nõlvaku tn

1 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 104028525 Maa- ja Ruumiamet 12.10.2026 (EHR-tietue 30.05.2025) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 79516:020:0015 ↗ Maanmittauslaitos 12.10.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 7 ilmoitusta 500 m säteellä · tuotto 9,9–10,9 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=7 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

D · tämä rakennus Keskitaso / peruskorjattu Kohtalaiset lämmityskulut

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 1995 rakennusvuosi: talotekniikka vaatii määräaikaista uusimista ja huoltoa.
  • Energialuokka D: yleensä suurempi lämmitystarve kuin uusissa A/B-taloissa. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: maantason pysäköinti pihalla tai kadulla; erillistä maanalaispaikkaa ei ole.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Nõlvaku tn 11, Tartu?

Nõlvaku tn 11 on vuonna 1995 rakennettu 8-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Tartu linn, jossa on 64 asuntoa. EHR-koodi on 104028525 ja kiinteistötunnus 79516:020:0015. Estiqin mukaan energialuokka D.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Nõlvaku tn 11?

Estiq AVM -arvio on 1 468 €/m². Arvoväli on 1 273–1 663 €/m². Tyypillisen 1h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €46 692.

Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Nõlvaku tn 11?

1 468 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €58 720 ja 50 m² asunnon noin €73 400. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

1h: €40 482–€52 902; 2h: €58 420–€76 343; 3h: €78 793–€102 968; 4h: €92 191–€120 476.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €1 618/m² (tyypilliselle 1h asunnolle noin €49 027), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 1h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 1h asunnon arvioitu markkinavuokra on €360–€440 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 9,9–10,9 %.

Sopiiko Nõlvaku tn 11 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 113390 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Nõlvaku tn 11 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 77 % oli kahdessa parhaassa ja 6 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohtalainen). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 53 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: matala (10–30 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Nõlvaku tn 11?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €2,75/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €149 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €1,30/m² / kk, josta korjausrahastoon €0,87/m². Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Vertailun vuoksi alueen Annelinna linnaosa, Kesk-Annelinna (asum) 151 taloyhtiön mediaani oli €2,58/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 12.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä