Estiq Value / Tartu / Tartu linn / Lai tn 36c
Rekisteritiedot 4.10.2026 Tartu linn · Tartu

Lai tänav 36c, Tartu

Lai tn 36c (Tartu, Tartu linn) on vuonna 2020 rakennettu 3-kerroksinen asuinkerrostalo, 14 asuntoa (EHR 121412420). Estiq AVM -malliarvio on 4 487 €/m² (vaihteluväli 3 890–5 084 €/m²) 4.10.2026.

Lai tänav 36c, Tartu – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 27.04.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
3 kerrosta 14 asuntoa EHR 121412420 ↗ Kiinteistötunnus 79507:001:0013 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus Maanalainen pysäköinti

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Lai tn 36c on vuonna 2020 rakennettu 3-kerroksinen asuinkerrostalo, 14 asuntoa, arvioitu energialuokka D. Estiq AVM -vertailuarvo on €4 487/m², 94,9 % yli alueen Tartu linn mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 302/m², 10/2026, n=2061).

Lai tn 36c on vuonna 2020 valmistunut 3-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Tartu linn, 14 asuntoa. Kantava rakenne: Puurunko (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 3h (7 kpl). Energialuokka D (arvio rakennusvuoden perusteella).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 4 487 €/m², noin 94,9 % yli alueen Tartu linn mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 302/m², 10/2026, n=2061). Tyypillinen asunto (3h, 71,4 m²) on noin €307 591.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Arvioitu energialuokka D, maantason pysäköinti ja 2020 rakennusvuosi.

€770–€940/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 3h asunnolle (7 ilmoitusta 500 m säteellä).

📊 Markkinadata · 7 ilmoitusta 500 m säteellä
Ylläpitokulut: kesä ~€45, talvi ~€88 · 100% kalustettu
2,8–3,8%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
2h 6 35.6 – 102.5 m² €4 487 €215 519–€281 641
3h 7 60.3 – 108.6 m² €4 308 €290 586–€379 739
4h 1 85.4 m² €4 173 €308 976–€403 772
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

2h · 55.4 m² 3h · 77.8 m² 4h · 85.4 m²
− 71,4 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€307 591
ca €4 308 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €322 971
Arvioitu vuokratuotto €770–€940/kk
Pyyntihinta / m² €4 523/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
6,8 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet4,5

Nõmmeküla pysäkki 110322 m / 1471 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut7,7

Hugo Treffneri Gümnaasium 156 m; ylioppilaskokeiden taso 72.6/100; päiväkoti 468 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö6,5

54% tunneista hyvä, 24% huono (12 kk keskiarvo, taso: korkea), melutaso 45 dB (hiljainen), mallinnettu (Lden), lähin puisto Toomemägi 619 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski6,1

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=352): kohonnut riski; 12 kk vs edelliset 12 kk: +40,6%.

Paino 10%
Kunto ja ikä9,0

Rakennettu 2020; kantava rakenne Puurunko.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys6,5

Rekisteröityä todistusta ei ole; rakennusvuoden (2020) perusteella odotettu luokka on D. Lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut7,8

Toomemägi 619 m; ruokakaupat 875 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,4

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (84 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 2016-2020”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Lai tn 36c

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Tapahtumataso: korkea · indeksi 9,1 / 10

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 352 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: +41%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Korkea

Viimeisen 12 kk:n 2 759 tuntilukemasta (07.12.2025–12.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 54% kahdessa parhaassa luokassa, 22% keskimmäisessä ja 24% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

45 dB Lden · hiljainen

Arvioitu tieliikennemelu on WHO:n suositustason (53 dB Lden) sisällä.

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Tavanomainen · 30–50 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Ruudussa ei ole mittausta; taso on johdettu lähimmistä. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Kõrge või väga kõrge.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Tartu linn · otos: rakennusvuosi 2016-2020.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 185 kauppaa · rakennusvuosi 2016-2020)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. +5.8% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Lai tn 36c AVM-taso: €4 487/m² €2 969 2024 Q3 31 kauppaa €2 856 2024 Q4 24 kauppaa €3 057 2025 Q1 20 kauppaa €3 150 2025 Q2 26 kauppaa €3 261 2025 Q3 39 kauppaa €3 040 2025 Q4 26 kauppaa €3 233 2026 Q1 12 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €3 268 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 7 €3 320 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€4 487/m²
Hintahaarukka
€3 890–5 084
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 3h · 71,4 m²)
€322 971
Indikatiivinen pyyntihinta€4 523/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 9 keskeistä palvelua · Koordinaatit 58.384037, 26.720251 · kiinteistötunnus 79507:001:0013.

🎓 Hugo Treffneri Gümnaasium
Lukio · Arvosana: 72.6/100
156 m · 2 min
🎓 Tartu Tähtvere Riigikool
Lukio · Lukio
181 m · 2 min
🎓 Tartu Luterlik Peetri Kool
Peruskoulu · Peruskoulu
225 m · 3 min
🧒 Tartu Lasteaed Kelluke
Päiväkoti · Varhaiskasvatus
468 m · 6 min
🌳 Toomemägi
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
619 m · 8 min
🛒 Tartu Kaubamaja Toidumaailm
Supermarketti · Päivittäistavarat
875 m · 12 min
🛒 Kvartal Maksimarket
Supermarketti · Päivittäistavarat
1000 m · 13 min
🌳 Tähtvere park
Puisto · Ulkoilu ja viheralue
1025 m · 14 min
🚏 Nõmmeküla pysäkki
Bussipeatus · Buss
110322 m · 1471 min
10 minuutin kävelymatkalla: 9 kohdetta.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Tartu linn

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

95 190 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 20.4% · 19 455
18–64 (Työikäiset) 61.1% · 58 192
65 ja vanhemmat (Seniorit) 18.4% · 17 543

Koulutustaso (15+)

81 212 asukasta
Perusaste tai alempi 17.5% · 14 245
Keskiaste tai ammatillinen 38% · 30 868
Korkeakoulututkinto 42.9% · 34 807
Koulutustaso tuntematon 1.6% · 1 292

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

52 443 asuntoa
Historialliset (< 1945) 5.2% · 2 714
Neuvostoaika (1946–1990) 66.6% · 34 911
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 20% · 10 484
Uudiskohteet (2011+) 7.4% · 3 875

Eniten rakennettu aikakausi: 1971–1980.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 3.6%
Luokka B (Matalaenergia) 3.8%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 5.4%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 14.6%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 67.4%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 5.2%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi2020
Asuntoja yhteensä14
Kerroksia3
Energialuokka (arvio)D ~
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala3 219 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakennePuurunko
Hissejä0
Melutaso45 dB (hiljainen)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 121412420 · tietue päivitetty 10.09.2026.

Puurunko · hissejä EHR:n mukaan: 0.

EHR-portaali (koodi: 121412420) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

79507:001:0013 · pinta-ala 3 219 m².

Käyttötarkoitus: 65% Elamumaa, 35% arimaa.

Kiinteistökartta (79507:001:0013) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tartu linn, Lai tn 34 // 36 // 36a // 36b // 36c korteriühistu (rekisteritunnus 80477006). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Tyypillinen asunto€85 / kkkaikki kulut sis. käyttömaksut
Vastikkeet€0,29/m² / kkilman käyttömaksuja · korjausrahasto €0,03/m² · Kesklinna linnaosa, Vanalinna (asum) mediaani €1,50/m² / kk
Korjausrahasto€1 938€0,75/m² · alueen alin neljännes
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20252024
Vastikkeet€8 958€3 550
josta korjausrahasto€795–
Korjauskulut€756€0
Korjausrahaston saldo€1 938€316
Rahavarat€3 382€528
Tilikauden tulos€106€172
Vastikkeet lajeittain2025€/m²/kk
Hooldustasud€2 6780,09
Heakorratasud€9400,03
Haldustasud€4 5450,15
Remonditasud€7950,03

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

48 asuntoa · jäseniä 19 yksityistä + 5 yritystä · taloyhtiöllä on 4 rakennusta.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (2 573 m²) ÷ 12. Vertailu: alueen Kesklinna linnaosa, Vanalinna (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE04077026) · Postinumero: 51005

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Lai tn

1 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 121412420 Maa- ja Ruumiamet 04.10.2026 (EHR-tietue 10.09.2026) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 79507:001:0013 ↗ Maanmittauslaitos 04.10.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 7 ilmoitusta 500 m säteellä · tuotto 2,8–3,8 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=7 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

D · tämä rakennus Keskitaso / peruskorjattu Kohtalaiset lämmityskulut

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 2020 rakennusvuosi: moderni uudisrakennus; talotekniikan ja rakenteiden oletetaan rakennusvuoden perusteella olevan hyvässä kunnossa (todellinen kunto tulee tarkistaa).
  • Arvioitu energialuokka D: yleensä suurempi lämmitystarve kuin uusissa A/B-taloissa. Virallista todistusta ei ole; luokka on arvioitu rakennusvuoden perusteella. Tarkista todellinen luokka ja lämmityskulut todistuksesta ja todellisista laskuista.
  • Pysäköinti: rakennuksessa on maanalainen lämmin pysäköintihalli.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Lai tn 36c, Tartu?

Lai tn 36c on vuonna 2020 rakennettu 3-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Tartu linn, jossa on 14 asuntoa. EHR-koodi on 121412420 ja kiinteistötunnus 79507:001:0013. Estiqin mukaan arvioitu energialuokka D.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Lai tn 36c?

Estiq AVM -arvio on 4 487 €/m². Arvoväli on 3 890–5 084 €/m². Tyypillisen 3h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €307 591.

Paljonko maksaa 50 m² tai 75 m² asunto osoitteessa Lai tn 36c?

4 487 €/m² vertailutason mukaan 50 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €224 350 ja 75 m² asunnon noin €336 525. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

2h: €215 519–€281 641; 3h: €290 586–€379 739; 4h: €308 976–€403 772.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €4 523/m² (tyypilliselle 3h asunnolle noin €322 971), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 3h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 3h asunnon arvioitu markkinavuokra on €770–€940 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 2,8–3,8 %.

Sopiiko Lai tn 36c asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 110322 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Lai tn 36c ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 352 tapahtumaa (taso: korkea). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 54 % oli kahdessa parhaassa ja 24 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: korkea). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 45 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: tavanomainen (30–50 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Lai tn 36c?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan tyypillinen asunto maksoi yhteensä €85 kuukaudessa käyttömaksut mukaan lukien. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €0,29/m² / kk, josta korjausrahastoon €0,03/m². Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €1 938. Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 04.10.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä