Estiq Value / Tartu / Tartu linn / Kristalli tn 7
Rekisteritiedot 29.9.2026 Tartu linn · Tartu

Kristalli tänav 7, Tartu

Kristalli tn 7 (Tartu, Tartu linn) on vuonna 2018 rakennettu 4-kerroksinen asuinkerrostalo, 40 asuntoa (EHR 120835343). Estiq AVM -malliarvio on 1 934 €/m² (vaihteluväli 1 677–2 191 €/m²) 29.9.2026.

Kristalli tänav 7, Tartu – ilmakuva rakennuksesta, ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR)
Ilmakuva · rakennuksen ääriviiva rakennusrekisteristä (EHR) · Ortokuva 27.04.2024, Maa- ja Ruumiamet (avoimen datan lisenssi)
4 kerrosta 40 asuntoa EHR 120835343 ↗ Kiinteistötunnus 79501:002:0524 ↗ Yksityisomistus · huoneisto-omistus Maanalainen pysäköinti

Estiq kokoaa yhdelle sivulle asuntokohtaiset hintatasot, AVM-markkina-arvon, markkinatrendit, sijainnin, elinympäristön, EHR-tekniset tiedot ja viralliset rekisteritodistukset.

Tarvitsetko virallisen arviokirjan pankille? Tilaa EVS 875 -arvio →

Ympäristö lyhyesti

Kuusi mittaria tälle osoitteelle. Napauta nähdäksesi lähteen ja rajoitukset.

Automaattinen markkina-arvo ja rakennuksen vertailutiedot

Kristalli tn 7 on vuonna 2018 rakennettu 4-kerroksinen asuinkerrostalo, 40 asuntoa, energialuokka B. Estiq AVM -vertailuarvo on €1 934/m², 16,0 % alle alueen Tartu linn mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 302/m², 10/2026, n=2061).

Kristalli tn 7 on vuonna 2018 valmistunut 4-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Tartu linn, 40 asuntoa. Kantava rakenne: Kevytbetoniharkko (EHR). Yleisin asuntotyyppi on 2h (24 kpl). Energialuokka B (energiatodistuksen mukaan).

Estiq AVM -perustaso talon asunnoille on 1 934 €/m², noin 16,0 % alle alueen Tartu linn mediaanin (notaarikauppojen mediaani €2 302/m², 10/2026, n=2061). Tyypillinen asunto (2h, 45,2 m²) on noin €87 417.

✓ Sopii erinomaisesti

Ensiasunnon ostajalle, 1–2 hengen taloudelle ja asuntosijoittajalle.

⚠ Huomioitavaa

Energialuokka B, maantason pysäköinti ja 2018 rakennusvuosi.

€510–€620/kk

Markkinavuokra tyypilliselle 2h asunnolle (6 ilmoitusta 500 m säteellä).

📊 Markkinadata · 6 ilmoitusta 500 m säteellä
Ylläpitokulut: kesä ~€53, talvi ~€100 · 100% kalustettu
7,2–8,2%

Arvioitu bruttotuotto (perustuu todellisiin vuokramarkkinatietoihin).

markkina-arvosta

Asuntojen hinnat ja huonejakautuma

Rakennusrekisterin (EHR) virallinen asuntoluokitus ja Estiq-arvovälit.

Asunto Määrä Pinta-ala €/m² Arvohaarukka
1h 8 29.7 m² €2 031 €52 298–€68 343
2h 24 30.3 – 48.9 m² €1 934 €71 431–€93 346
3h 8 57.6 – 58.8 m² €1 857 €93 703–€122 452
Suurin osa asunnoista ei ole samanlaisia: todellinen kauppahinta riippuu kerroksesta, sisustusstandardista, varastosta ja autopaikasta.

Asunnon pikakalkulaattori

Rakennuksen vertailuarvo + asuntokohtaiset parametrit. Valitse ominaisuudet ja näe laskennallinen arvo heti.

1h · 29.7 m² 2h · 42.6 m² 3h · 58.2 m²
− 45,2 m² +
Remontin tarpeessa −10% Hyvässä kunnossa Remontoitu +10%
1. kerros −2% Keskikerros Ylin kerros
Parveke / lasitettu parveke +€3 000 Kellarikomero +€2 000 Pysäköintipaikka +€5 000
Laskennallinen markkina-arvoMallin tilastollinen arvio hinnasta, jolla vastaava asunto tässä talossa todennäköisesti myydään. Perustuu Maa- ja Ruumiametin kauppatietoihin ja vertailukelpoisiin asuntoihin. Todellinen hinta voi poiketa muutaman prosentin. Ei EVS 875 -arviointiraportti.
€87 417
ca €1 934 / m² · mallin arvio
Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihintaEhdotettu myynti-ilmoituksen lähtöhinta: laskennallinen markkina-arvo +5 %. Tallinnassa asunnot myydään keskimäärin 3–5 % alle lopullisen pyyntihinnan, joten tähän sisältyy neuvotteluvaraa. Ei kauppahinta eikä takuu. €91 788
Arvioitu vuokratuotto €510–€620/kk
Pyyntihinta / m² €2 031/m²
Neuvotteluvara 3–5%
Metodologia: automaattinen tilastollinen AVM-arvio, joka perustuu Maanmittauslaitoksen kauppoihin. Ei korvaa virallista EVS 875 -standardin mukaista arviokirjaa.

Estiq Building Scorecard™

8-ulotteinen asumisympäristön, turvallisuuden, infrastruktuurin ja markkinan tarkastus.

Kokonaispisteet
6,7 / 10

Estiq Building Score on Estiqin oma yhdistelmäindikaattori, ei virallinen luokitus; osatekijöiden painot näkyvät alla. Menetelmä

Sijainti ja yhteydet4,5

Nõmmeküla pysäkki 111530 m / 1487 min; nopea yhteys keskustaan.

Paino 20%
Koulutus ja koulut5,3

Tartu Erakool 936 m; ylioppilaskokeiden taso 55/100; päiväkoti 2927 m.

Paino 15%
Ilmanlaatu ja ympäristö7,2

67% tunneista hyvä, 12% huono (12 kk keskiarvo, taso: kohonnut), melutaso 48 dB (hiljainen), mallinnettu (Lden), lähin puisto Toomemägi 3636 m. Lähteet: Estiqin melumalli (CNOSSOS-EU); Estiqin ilmanlaatuindeksi Keskkonnaagentuurin datasta.

Paino 10%
Turvallisuus ja rikollisuusriski7,5

PPA avoin data (H3-solu (~0,7 km²), 24 kk – 26.08.2026, n=4): kohtalainen riski.

Paino 10%
Kunto ja ikä9,4

Rakennettu 2018; kantava rakenne Kevytbetoniharkko.

Paino 15%
Energiatehokkuus ja lämmitys8,9

EHR-energiatodistus B (myönnetty 22.11.2024); lämmitysjärjestelmä Kaukolämpö.

Paino 10%
Elinympäristö ja palvelut4,5

Toomemägi 3636 m; ruokakaupat 3888 m.

Paino 10%
Markkinan likviditeetti ja kysyntä7,4

Maanmittauslaitoksen kauppavolyymi alueella (84 kauppaa viimeisten 4 neljänneksen aikana kohortissa ”rakennusvuosi 2016-2020”).

Paino 10%

Ympäristö ja turvallisuus: Kristalli tn 7

Viralliset avoimet tiedot ja Estiqin mallit rakennuksen sijainnille. Ne kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa. Miten laskemme.

Turvallisuus

Vähän tapahtumia

Poliisin (PPA) avoimessa datassa on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta 24 kuukauden ajalta 4 kirjattua tapahtumaa (tiedot 26.08.2026 asti). Viim. 12 kk vs. edelliset 12: +94%.

Laskee poliisille ilmoitetut tapahtumat, ei turvallisuuden tunnetta.

Lähde: PPA:n avoin data.

Ilmanlaatu

Kohonnut

Viimeisen 12 kk:n 999 tuntilukemasta (07.12.2025–03.10.2026, rakennuksen ruutu (~0,1 km²)): 67% kahdessa parhaassa luokassa, 21% keskimmäisessä ja 12% kahdessa huonoimmassa viidestä.

Lähde: Keskkonnaagentuur, tuntidata.

Melu

48 dB Lden · hiljainen

Arvioitu tieliikennemelu on WHO:n suositustason (53 dB Lden) sisällä.

Lähde: Estiqin melumalli, OpenStreetMap.

Radon maaperässä

Tavanomainen · 30–50 kBq/m³

Radonpitoisuus maaperän huokosilmassa. Ruudussa ei ole mittausta; taso on johdettu lähimmistä. Se jää alle 50 kBq/m³:n rajan, josta alkaen uudisrakennus tarvitsee radonturvallisen ratkaisun (EVS 840). Koko kunnan luokka: Keskmine või madal.

Maaperän huokosilman lukema, ei asunnon sisäilma; koskee lähinnä kellaria ja 1. kerrosta.

Lähde: Viron radonriskikartta (Viron geologinen tutkimuskeskus).

Hintatrendi ja myyntistrategia

Kaupat 2024 Q3–2026 Q2 · Maanmittauslaitos · Tartu linn · otos: rakennusvuosi 2016-2020.

Neljännesvuosittainen kauppahinta €/m² (Otos: 185 kauppaa · rakennusvuosi 2016-2020)
Kaupat ✨ Ennuste 2026 Q4 Menetelmä: painotettu lineaarinen regressio 6 viim. neljänneksestä, vaimennus 0,75, raja ±5 %/nelj. Ei takuu. +5.8% v/v (2026 Q1 vs 2025 Q1)
Kristalli tn 7 AVM-taso: €1 934/m² €2 969 2024 Q3 31 kauppaa €2 856 2024 Q4 24 kauppaa €3 057 2025 Q1 20 kauppaa €3 150 2025 Q2 26 kauppaa €3 261 2025 Q3 39 kauppaa €3 040 2025 Q4 26 kauppaa €3 233 2026 Q1 12 kauppaa Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun. €3 268 2026 Q2 Keskeneräinen neljännes: Maanmittauslaitoksen tietoja tulee vielä; ei käytetä trendiin eikä v/v-lukuun.kesken · 7 €3 320 2026 Q4 ✨ Ennuste

Myyntistrategia

AVM-markkina-arvo
€1 934/m²
Hintahaarukka
€1 677–2 191
Indikatiivinen pyyntihinta (Tyypillinen 2h · 45,2 m²)
€91 788
Indikatiivinen pyyntihinta€2 031/m²
Neuvotteluvara~3–5%

Sijaintikartta ja lähimmät palvelut

10 minuutin kävelymatkan säteellä sijaitsee 5 keskeistä palvelua · Koordinaatit 58.350866, 26.682667 · kiinteistötunnus 79501:002:0524.

🎓 Tartu Erakool
Lukio · Lukio
936 m · 12 min
🧒 Tartu Lasteaed Karoliine
Lasteaed · Alusharidus
2927 m · 39 min
🌳 Toomemägi
Park · Roheala
3636 m · 48 min
🛒 Kvartal Maksimarket
Supermarket · Supermarket
3888 m · 52 min
🚏 Nõmmeküla pysäkki
Bussipeatus · Buss
111530 m · 1487 min
10 minuutin kävelymatkalla: 5 kohdetta.

Alueen rakennuskausi ja väestö: Tartu linn

Tilastokeskuksen REL2021-väestönlaskennan ja Rakennusrekisterin (EHR) avoin data.

Asukkaiden ikäjakauma

95 190 asukasta
0–17 (Lapset ja nuoret) 20.4% · 19 455
18–64 (Työikäiset) 61.1% · 58 192
65 ja vanhemmat (Seniorit) 18.4% · 17 543

Koulutustaso (15+)

81 212 asukasta
Perusaste tai alempi 17.5% · 14 245
Keskiaste tai ammatillinen 38% · 30 868
Korkeakoulututkinto 42.9% · 34 807
Koulutustaso tuntematon 1.6% · 1 292

Rakennusvuosikymmen ja asuntokanta

52 443 asuntoa
Historialliset (< 1945) 5.2% · 2 714
Neuvostoaika (1946–1990) 66.6% · 34 911
Uudelleenitsenäistynyt (1991–2010) 20% · 10 484
Uudiskohteet (2011+) 7.4% · 3 875

Eniten rakennettu aikakausi: 1971–1980.

Energiatehokkuusjakauma A–G

Luokka A (Lähes nollaenergia) 3.6%
Luokka B (Matalaenergia) 3.8%
Luokka C (Hyvä energiatehokkuus) 5.4%
Luokka D (Kohtalainen tehokkuus) 14.6%
Luokka E (Perinteinen neuvostokerrostalo) 67.4%
Luokka F–G (Suuri energiankulutus) 5.2%

Rakennusprofiili

Tiedot EHR:stä ja Maanmittauslaitoksen kiinteistörekisteristä; puuttuvia kenttiä ei näytetä.

Rakennusvuosi2018
Asuntoja yhteensä40
Kerroksia4
EnergialuokkaB
OmistusmuotoYksityisomistus · huoneisto-omistus
Tontin pinta-ala8 411 m²
LämmitysjärjestelmäKaukolämpö
Kantava rakenneKevytbetoniharkko
Hissejä1
Melutaso48 dB (hiljainen)

Viralliset rekisteritiedot: EHR ja kiinteistörekisteri

Vain tiedot, jotka Estiq lukee EHR:stä ja kiinteistörekisterin WFS-palvelusta. Palo- ja hissitarkastuksia Estiq ei seuraa.

EHR · Rakennusrekisteri

Koodi 120835343 · tietue päivitetty 22.11.2024.

Kevytbetoniharkko · hissejä EHR:n mukaan: 1.

EHR-portaali (koodi: 120835343) →

Kiinteistöyksikkö (Maanmittauslaitos)

79501:002:0524 · pinta-ala 8 411 m².

Käyttötarkoitus: 100% Elamumaa.

Kiinteistökartta (79501:002:0524) ↗

Taloyhtiö ja asumiskulut

Rakennusta hallinnoi taloyhtiö Tartu linn, Kristalli tn 5 // 7 korteriühistu (rekisteritunnus 80546919). Luvut ovat taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksestä (kaupparekisteri).

Kulut yhteensä€1,83/m² / kktyypillinen asunto €79/kk · sis. käyttömaksut · Ränilinna linnaosa, Ränilinna (asum) mediaani €1,93/m² / kk
Vastikkeet€0,60/m² / kkilman käyttömaksuja · korjausrahasto €0,06/m² · Ränilinna linnaosa, Ränilinna (asum) mediaani €0,60/m² / kk
Korjausrahasto€26 870€7,79/m² · alueen tavanomaisella välillä
LainatEi lainaavuoden lopussa
Tilikausi20252024
Vastikkeet€24 768€24 391
josta korjausrahasto€2 484€1 684
Korjauskulut€2 484€1 684
Korjausrahaston saldo€26 870€21 053
Rahavarat€30 004€24 520
Vararahasto€5 173€5 173
Tilikauden tulos€31€28
Vastikkeet lajeittain2025€/m²/kk
Haldustasud€22 2840,54
Remonditasud€1 3640,03
Haldusfondi kulude tasud€1 1200,03

Maksujen nimet kuten tilinpäätöksessä.

80 asuntoa · jäseniä 72 yksityistä + 6 yritystä · taloyhtiöllä on 2 rakennusta.
Lähde: taloyhtiöiden tilinpäätökset (Viron kaupparekisteri). €/m² = summa ÷ asuntojen pinta-ala rakennusrekisterissä (3 449 m²) ÷ 12. "Kulut yhteensä" on tilinpäätöksen asuntotaulukon omistajilta perimä summa, ja se sisältää yleensä lämmön, veden ja sähkön. Vertailu: alueen Ränilinna linnaosa, Ränilinna (asum) taloyhtiöiden mediaani ja kvartiilit samana vuonna.

Maa- ja Ruumiamet In-ADS -osoitekohde (ADS-OID: EE03664637) · Postinumero: 50415

KÜ tiedot e-Äriregisteristä ↗

Asuinkerrostalot kadulla Kristalli tn

1 taloa kadulla · reaaliaikainen vertailu.

Viralliset tietolähteet ja rekisteritodistukset

Suorat tietoyhteydet, viralliset rekisterit ja päivitysaikaleimat.

Tietoalue Virallinen lähde Hallinto-organisaatio Tiedot ajalta Tila
Rakennuksen tekniset tiedot EHR · 120835343 Maa- ja Ruumiamet 29.09.2026 (EHR-tietue 22.11.2024) Vahvistettu
Kiinteistö ja maankäyttö Maanmittauslaitos · 79501:002:0524 ↗ Maanmittauslaitos 29.09.2026 Vahvistettu
Toteutuneet kiinteistökaupat Maanmittauslaitoksen kauppahintarekisteri Maanmittauslaitos 05.2026 Synkronoitu
Väestö- ja väestönlaskentatiedot Väestörekisteri & RL21 Tilastokeskus vuosittain (2021) Virallinen
Turvallisuus ja ympäristönseuranta Melukartat, ilmanlaatu & PPA Poliisi / Ympäristökeskus mallinnettu arvio Tilastollinen
Vuokra ja bruttotuotto Estiqin vuokratietokanta · 6 ilmoitusta 500 m säteellä · tuotto 7,2–8,2 % Estiq Rental Intelligence 10.2026 · n=6 Markkinadata
Arviointimetodologia Estiq AVM Vertailukauppamenetelmä (ei EVS 875 -arviokirja) 2026 mallipainotukset Tilastollinen

Rakennuksen energialuokan selitys

Energiatodistus on virallinen asiakirja, joka kuvaa rakennuksen energia- ja lämmityskustannusten tehokkuutta.

B · tämä rakennus Matalapäästöinen energiatalo Erittäin hyvä lämmöneristys

Keskeiset riskitekijät

  • Vuoden 2018 rakennusvuosi: moderni uudisrakennus; talotekniikan ja rakenteiden oletetaan rakennusvuoden perusteella olevan hyvässä kunnossa (todellinen kunto tulee tarkistaa).
  • Energialuokka B: yleensä matalampi lämmitystarve kuin keskimääräisessä vanhemmassa talossa. Todelliset lämmityskulut riippuvat asunnosta ja käytöstä.
  • Pysäköinti: rakennuksessa on maanalainen lämmin pysäköintihalli.
  • Arviointiero: yksittäisen asunnon pankkiarvo riippuu olennaisesti sisäpinnan kunnosta.

Usein kysytyt kysymykset (UKK)

Vastaukset on optimoitu asunnonostajille, hakukoneille ja tekoälyjärjestelmille.

Mikä rakennus sijaitsee osoitteessa Kristalli tn 7, Tartu?

Kristalli tn 7 on vuonna 2018 rakennettu 4-kerroksinen asuinkerrostalo alueella Tartu linn, jossa on 40 asuntoa. EHR-koodi on 120835343 ja kiinteistötunnus 79501:002:0524. Estiqin mukaan energialuokka B.

Mikä on keskimääräinen neliöhinta ja markkina-arvo kohteessa Kristalli tn 7?

Estiq AVM -arvio on 1 934 €/m². Arvoväli on 1 677–2 191 €/m². Tyypillisen 2h asunnon arvioitu markkina-arvo on noin €87 417.

Paljonko maksaa 40 m² tai 50 m² asunto osoitteessa Kristalli tn 7?

1 934 €/m² vertailutason mukaan 40 m² asunnon ohjeellinen arvo on noin €77 360 ja 50 m² asunnon noin €96 700. Todellinen arvo riippuu kunnosta, kerroksesta, pysäköinnistä ja varastosta.

Miten asuntojen hinnat jakautuvat huoneluvun mukaan?

1h: €52 298–€68 343; 2h: €71 431–€93 346; 3h: €93 703–€122 452.

Millä suuntaa-antavalla hinnalla asunto kannattaa laittaa myyntiin?

Mallipohjainen suuntaa-antava pyyntihinta on noin €2 031/m² (tyypilliselle 2h asunnolle noin €91 788), jossa on 3–5 % neuvotteluvara.

Paljonko vuokratuottoa 2h asunnosta voi saada?

Hyväkuntoisen 2h asunnon arvioitu markkinavuokra on €510–€620 kuukaudessa ja arvioitu bruttotuotto 7,2–8,2 %.

Sopiiko Kristalli tn 7 asuntosijoitukseen?

Tietojen mukaan kompaktit asuntopohjat, julkisen liikenteen läheisyys (pysäkki 111530 m) ja alueen vakaa kysyntä ovat sijoittajalle myönteisiä tekijöitä. Ennen kauppaa kannattaa tarkistaa huoneiston kunto, hoitovastike ja todellinen vuokrakysyntä.

Millainen on osoitteen Kristalli tn 7 ympäristö: turvallisuus, ilma, melu ja radon?

Poliisin avoimen datan mukaan on ympäröivältä ~0,7 km²:n alueelta kirjattu 24 kuukauden aikana 4 tapahtumaa (taso: vähän tapahtumia). Ilma: viimeisen 12 kk:n tuntilukemista 67 % oli kahdessa parhaassa ja 12 % kahdessa huonoimmassa luokassa (taso: kohonnut). Arvioitu tieliikennemelu rakennuksella on 48 dB (Lden). Radon maaperän huokosilmassa: tavanomainen (30–50 kBq/m³). Mittarit kuvaavat aluetta, eivät yksittäistä asuntoa.

Mitkä ovat asumiskulut kohteessa Kristalli tn 7?

Taloyhtiön vuoden 2025 tilinpäätöksen mukaan omistajat maksoivat keskimäärin €1,83/m² / kk käyttömaksut mukaan lukien; tyypillinen asunto maksoi €79 kuukaudessa. Vastikkeet ilman käyttömaksuja olivat €0,60/m² / kk, josta korjausrahastoon €0,06/m². Korjausrahastossa oli vuoden lopussa €26 870. Taloyhtiöllä ei ollut lainaa. Vertailun vuoksi alueen Ränilinna linnaosa, Ränilinna (asum) 29 taloyhtiön mediaani oli €1,93/m² / kk. Katso taloyhtiön tiedot.

Korvaako Estiq-verkkoarvio pankin vaatiman virallisen arviokirjan?

Ei. Estiq AVM on dataohjattu tilastollinen markkinaohje. Asuntolainaa haettaessa tarvitaan laillistetun kiinteistöarvioijan virallinen arviokirja EVS 875 -standardin mukaisesti. Tilaa arvio →

Kuinka tarkka Estiqin automaattinen arvio (AVM) on?

Sokkotestissä (touko–syyskuu 2026) Estiq AVM:n mediaanivirhe oli Tallinnassa 9,5 % ja muualla Virossa 12,1 %; Tallinnassa 83 % arvioista osui ±20 %:n sisään. Tarkkuus on parempi aktiivisilla alueilla ja heikompi epätyypillisissä kohteissa. Tämän sivun hintaväli riippuu alueen datan määrästä. Kyseessä on tilastollinen vertailuarvo, ei EVS 875 -raportti. Katso menetelmäsivu.

Rakennustiedot on täsmäytetty EHR- ja Maanmittauslaitoksen rekistereihin. AVM-menetelmä: Martin Koppel, Estiqin kiinteistöarvioinnin neuvonantaja (menetelmä EVS 875 -standardin mukainen). Tämä on automaattinen malliarvio, ei EVS 875 -lausunto. Päivitetty 29.09.2026.

Tarvitsetko toisen asiantuntijanäkemyksen?

Lähetä tämän talon tiedot paikalliselle asiantuntijalle ilman tietojen uudelleensyöttöä.

Kysy alueen kiinteistönvälittäjältä